Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » Příprava na jarní desítku

Příprava na jarní desítku

Nalezené položky: 1232 První Předchozí | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | Další Poslední
avatar

Tachlovice

Celkem 7759,5 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:37:24 (2015)
půlmaraton: 1:23:23 (2015)
maraton: 3:17:32 (2015)

kaz67 muž 02.04.2017 20:50:05

>> MS82, 01. 04. 2017 20:59:40

ahoj, děkuju za pěkné hlášení, já jsem také vařil, ale poslední dva km jsem už moc nevnímal, tak že tam už to bylo v poho :-D

>> filipoinzagi, 01. 04. 2017 22:20:02

ahoj někde jsme se míjeli, kde tě dohnalo komando vodičů 1:30?, mne před otočkou na Smíchově-Zlíchově, pak jsem se jich držel do 12km a pak jsem odpadl :-), no už někde na osmém km jsem věděl že to neudržím, doma ráno před odjezdem jsem na papírek napsal předpokládaný čas a trefil jsem ho přesně


co bylo hezké, že do šatny pro pány přišla slečna a převlíkala se jako by nic, mám tu výhodu že mám šnečí oči :-D, hlava byla otočena doleva ale oči na š´topkách doprava, nejsem přece šmírák :-D

opravdu blbej zážitek po doběhu – před šatnami cca 40m přede mnou saniťáci převrhli zkolabujícího běžce z nosítek na kolečkách, spadl z dobrejch 100cm, všichni jsme chtěli pomoc, já byl daleko takže pomohli jiní, doufám že je v poho,

Motto: hrozně rád běhám
avatar

Celkem 10 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:37:31 (2024)
půlmaraton: 1:24:58 (2023)
maraton: 3:26:43 (2022)

Meescha muž 02.04.2017 21:11:43

>> MS82, 02. 04. 2017 17:09:04

Techniku chci také pořešit, ale tam bez někoho, kdo s Tebou poběží a bude Tě opravovat, nemáš moc šanci odstranit drobné chyby (předpokládám, že u Tvé výkonnosti tam nic zásadního nehapruje).

Jinak nechci Tě tlačit, ale kdybys dal nějaký krátký report se zhodnocením přípravy. Jako jestli jsi měl přesný plán, jestli jsi ho dodržoval, nebo v průběhu upravoval. Co bys příště změnil, jestli něco apod. Mně tam od oka několik věcí haprovalo, ale zase je nesmyslné, abych to zrovna já hodnotil, takže si to nechám pro sebe. ;-)

Díky!

Jo a ještě jedna věc, jak snášíš nastupující alergii? Já sice chodím na vakcíny, ale cítím ucpanější nos a to prostě při rychlém běhu poznám, že se mi hůř dýchá…

avatar

MS82 muž 02.04.2017 21:30:14

>> Skritek Hugo, 02. 04. 2017 11:30:05

Zapomnel jsem jeste odpoved na Pardubice. Nemam v planu. Nemam na to ted naladu, potrebuji si zvednout sebevedomi na necem, co bude mene bolet.

avatar

MS82 muž 02.04.2017 21:40:03

>> Meescha, 02. 04. 2017 21:11:43

Chodim behat, jak se mi chce, takze presny plan to urcite nebyl. Dalo by se to rozdelit na zakladni obdobi a jarni cast, na prelomu bylo trochu kopcu. Zakladni cast byla v pohode, slusne objemy a dobre rychlejsi behy (at uz fartlek nebo rekneme maratonske tempo). Zpetne jsem mohl chodit obcas i doubly a pridat na objemu jeste trochu vic, ale myslim, ze to nebylo zase tak zasadni. Kopce pres Vanoce a tri tydny po nich byly v pohode, i se snehem jsem neco nabehal. Do jarni casti pripravy trochu zasahovalo pocasi. Sice v minus 6–8 stupnich sly behat tempace, ale nebyl to ideal. Ledovka nebo snehova brecka byly horsi. Dva tempace jsem zrusil kvuli akutnim zranenim z posilky (namozena slacha palce na noze a hamstring). Takze s tempaci jsem byl nejmene spokojeny. Intervaly na draze mi vubec nesvedci, tak jsem misto jednech sel 5 km zavodne (ale ledovka, takze spis 3.5 km), misto druhych 2 mile, a pak jsem mel jeste dvoje celkem povedene na draze. Pripravne desitky se povedly taky dobre, v Peckach dokonce nad ocekavani. Dlouhe stupnovane behy jsem sel dva az tri, s castecnym uspechem. Je to ale tezka vec a slo mi to lepe nez loni.

Pokud chces napsat, co tam haprovalo, asi to budes muset udelat sam, ja se zrovna pochvalil ;-) S tou alergii je to po prestehovani do Prahy u me vyrazne lepsi nez na vesnici. Taky se mi posunula s behanim z leta (travy a cerny bez) na nejcasnejsi jaro, takze zhruba ted (uz jsem videl dnes kvest i brizy a nejake olse). Nic tragickeho ale, prubeh je daleko mirnejsi, nez kdyz jsem nebehal. Skrabe me v krku a mam zvetsene uzliny, pripadne me svedi oci. Nemam rymu a nekycham. Vcera pri rychlem behu se mi blbe dychalo, ale tam bylo blbych veci vic a alergie za to asi nemohla :-)

avatar

Celkem 21779,5 km
Minulý měsíc 74,6 km

Momo11 muž 03.04.2017 10:39:51

>> MS82, 02. 04. 2017 21:40:03

Tak jsem si to dnes pročetl – z té soboty si nic nedělej. Budou další a lepší závody a den D se obvykle dostaví, když to člověk nejmíň čeká :-)… Čas pod 80min se vždycky počítá.

K té noci před závodem: Pro tyto případy je dobré mít v záloze prášek na spaní. Když se člověk potřebuje pořádně vyspat a z nějakých důvodů to zrovna nejde, je to kolikrát sice ne moc zdravá, ale jediná možnost. Výrazně méně hodin spánku v noci oproti jiným dnům nějakým způsobem výkon určitě ovlivní, minimálně rozhodí zaběhnutý stereotyp.

To oteplení mohl být docela problém. Člověk se ještě úplně nestihl aklimatizovat. Já třeba potřebuju tak měsíc vyrovnané teploty. Chodím běhat obvykle kolem 18–19 hod., kdy bývá chladněji a horko vždycky špatně snáším. Takovéhle náhlé oteplení mě dokáže vždycky zpomalit – klidně i o 5–10s/km oproti plánu.

A alergie. No jasně. S tím se snad ani nedá kloudně běhat, leda na pivo :-D Nevím na co, ale včera jsem se při klusu v lese něčeho nadýchal, dýchalo se mi teda dost špatně a teď už likviduju třetí balení kapesníků :-D

Takže tam mohla být kombinace všech výše uvedených faktorů. Nenech se odradit a ještě popřemýšlej o těch Pardubicích za dva týdny. Rychlá trať a pravděpodobně více běžců stejné nebo podobné úrovně jako ty; tělo bude lépe aklimatizované na teplo a tu Prahu by jsi měl zvládnout v pohodě zregenerovat, když nebyla na hranici možností.

avatar

Nelahozeves

Celkem 19576,14 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:05 (2016)
půlmaraton: 1:28:31 (2016)
maraton: 3:43:10 (2013)

filipoinzagi muž 03.04.2017 10:43:45

>> kaz67, 02. 04. 2017 20:50:05 ahoj, no dohnali mě někde po otočce taky. Nejhorší pro mě bylo, že mě pak předběhl i vodič na 1:35 a to docela brzo, tak to jsme psychicky už nedal. Tak nevím jestli jsem měl vlčí mlhu, nebo vodič na 1:35 trochu nezvládl svojí úlohu. Dnes hodnotím, že ten čas, co jsem zaběhl odpovídá mé reálné formě a přípravě/nepří­pravě. Jsem zjistil, že mám běžet 14 dní před závodem :-)) Taky jsem se zbytečně narval kofeinovými nápoji atd, který měl za následek, že první pětku bych zvládl za 19 min ale pak člověk zvadne a je konec :-) Tak jsi si alespoň užil v šatnách. :-) Pořád vidím problém s těmi toaletami, je jich málo a když si chceš odběhnout těsně před vstupem do koridoru, tak nestíháš. Zase jsem přeskakoval zábradlí už v koridoru. Jaký jsi tedy měl čas RT ?

Motto: Když něco děláš, tak to dělej pořádně a dej do toho všechno.
avatar

MS82 muž 03.04.2017 21:34:10

>> Momo11, 03. 04. 2017 10:39:51

Dik za podporu. Pardubice fakt asi nedam, uvidime. A ty prasky, to neni nic pro me. Kdyz uz si mam doprat neco nezdraveho, dam si burger nebo male pivo. Sousedy uz ale resim, takze se to snad nebude opakovat.

S tou alergii jsi na tom urcite hur. Ted rozkvetlo vsechno naraz, kdyz si na to telo trosku zvykne, zklidni se to. Hlavne briza, topol a hloh, to je poradna pecka najednou. Dnes rano ale bylo po desti a krasne to vonelo, tak aspon neco ;-)

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 04.04.2017 08:44:50

>> MS82, 02. 04. 2017 21:40:03

Pozri, nie je to ziadna tragedia. Bezal si take 3 minutky pomalsie, nez co si mohol ocakavat v solidny den. Na cas pod 1:14 by to chcelo vychytat vsetky muchy v priprave a mat skvely den, pripadne mat minutovu rezervu v osobaku na 10ke :) Polmaraton je neuprosny v tom, ze uz pred polovicou na sto percent vies, ci to bude skvely den, alebo dlhe trapenie. Dobry je v tom, ze aj ked vies, ze to bude trapenie, tak ak nespadnes a nerozbijes si drzku, tak to nejako doklepes do ciela aj bez kracania. V maratone takuto istotu nemas az do 41.km. Moze Ta to klepnut kdekolvek…

Ja som v podobných casoch ako Ty v sobotu absolvoval aspon 4 polmaratony v zivote a to mam osobak o 6min rychlejsi, ako Ty. Ani raz som nebol nejako z formy, nabehane bolo tak na 1:11–13 (raz aj lepsie), pripravne preteky napovedali, ze je dobre byt zlahka optimisticky, ale v den D to bola po prvej patke, az desiatke tragedia. Ani raz som neprepalil (z týchto podpriemerných pokusov), len som skratka mal zatiahnutu rucnu brzdu. Pri poslednom takomto vybuchu som dokonca chytil hypoglykemiu uz na 12.km a posledne 4km som mal problem so zrakom, ako sa mi robila tma pred ocami. Vtedy som si myslel, ze to bolo nezvladnute stravovanie par dni pred pretekom, ale podobne stavy so slabsimi prejavmi sa mi opakovali najblizsich 10 mesiacov. Nakoniec mi dosli na to, ze som mal dost vazne ochorenie pecene. Trening isiel fajn, ale na pretekoch to nikdy nebolo ono. Keby som isiel hned na krv a ziadal pecenove testy, mohol som si usetrit dost velke utrpenie. Stacilo si dat dva mesiace kludu a bolo to ako sa znovu narodit.

EBV (mononukleoza), CMV (cytomegalo virus) a podobne nechutnosti su teraz vsade a lepia sa prave na ludi, co maju velke zatazenie a oslabenu imunitu. Ustetri si zbytocne trapenie a daj sa vysetrit, ci nahodou tiez nemas skryty problem. Mne sa prejavoval pri dlhsich zavodoch ako 60min tak, ze som zrazu stracal drive a ak som to silou vole prekonal, tak mi ku koncu uplne zlyhaval cely system a v cieli som sa zosypal. Pri kratsich som sa bud nevedel dostat do zavodneho tempa a potom sa to az zlomilo pri extremnej snahe, alebo som nevysvetlitelne spomalil na niekolko km a potom navrat do pôvodného tempa. V tréningu som sa mylne domnieval, ze to bol nedostatok dlhych behov, dlhych tempacov, prilis kratke/dlhe pauzy pri usekoch… Skratka som tapal a vysvetlenie bolo relativne jednoduche – zapal pecene.

Ak sa zisti, ze si zdravotne OK, tak si po par lahsich tyzdnoch a udrzovacich tréningoch daj kratsi zavod (do 10km) a tyzden na to chod polmaraton. Uvidis, ze to bude lepsie. Mozno si v priprave prilis tlacil na pilu a po par lahsich tyzdnoch na Teba dolahla unava. Celkom normalny prejav lokalneho pretrenovania, kedy sa prejavy posunu az do obdobia, ked uberies zo zataze…

avatar

MS82 muž 05.04.2017 09:13:47

>> Mato, 04. 04. 2017 08:44:50

Mato, diky moc za reakci. Souhlasim i s odhadem moznosti, pod 1:14 by musel byt vazne skvely den.

Zdravotne se citim ok, i pri zavode se to zdalo v poradku, az na tezke nohy a pocit zoufalosti ze zbyvajicich km do cile. Ani nasledne nic, co by stalo za rec (zvetsene uzliny, ovsem to po takove namaze neni nic divneho). Planoval jsem po pulmaratonu stejne zajit na preventivku, ovsem vcera jsem zjistil, ze ma lekarka uz dva roky neordinuje :-) Chci hlavne poradny rozbor krve a muzu pozadat i o jaterni testy, jen at je klid.

Zatim beham jen regeneracni behy. Jeste dnes rano byly nohy slusne zlikvidovane, ale po behu uz celkem dobre pocity. Podle planu bych mel vydrzet s rege behy cely tyden, a pak se vratit k normalni treninku. Zda se mi i nejpravdepo­dobnejsi vysvetleni s tou unavou behem lehcich tydnu pred zavodem. Pred lonskym pulmaratonem jsem v poslednich trech tydnech absolvoval dost tezkych treninku (3. a 2. tyden pred byly dohromady 4 behy na motivy 45 min easy + 30 maratonske tempo + 20 tempo). Urcite jsem tedy sel do zavodu unavenejsi, coz jsem letos chtel poresit lepe. Ovsem kontraproduktivne ;-) Podobna vec se mi stala loni v lete, kdy jsem jezdil celkem hodne na kole. Nasledne jsem se rozbil a do dvou dni onemocnel (celkem slusny kasel na leto). Telo si asi reklo, ze uz muze..

Jeste jednou diky. Plan je v zasade, jak jsi psal. Kratsi zavod na zlepseni nalady, a pokud to pujde, pulmaraton (dival jsem se na terminovku na jeden za mesic).

avatar

Celkem 10 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:37:31 (2024)
půlmaraton: 1:24:58 (2023)
maraton: 3:26:43 (2022)

Meescha muž 06.04.2017 13:48:28

Měl bych dotaz na intervalový trénink vhodný pro přípravu na půlmaraton, co běháváte a co je nejvíce efektivní? Včera jsem zkoušel 6×2 km (3 min pauzy) s tempem o něco málo rychlejším, než jsem plánoval na závod a přišlo mi že se flákám, tak nevím, jestli je to jen pocit, nebo se mají běhat jinak… Díky!

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 06.04.2017 14:05:22

>> Meescha, 06. 04. 2017 13:48:28

Polmaratonske tempo zacina byt tazke az po 10–14 minutach behu. Teda za predpokladu, ze nechodis na treningy oddychnuty a vyladeny, ako na preteky, co vela hobikov robi. Potom sa divia, ze ziadne zazracne lahke nohy, ci vykony carovne predciace ich treningy sa nekonaju. Bodaj by sa konali, ked pretekaju na kazdom trochu tazsom tréningu! (A ze takých poznam celu kopu).

K tym intervalom (ony su to skor opakovania; interval je oznacenie oddychovej fazy medzi intenzívnymi zatazeniami): ak uz behas opakovane useky v polmaratonskom tempe, tak najkratsie by som behal 3km, idealne 4–5km (dlzka zatazenia 11 – 16 min., podla rychlosti bezca), kumulativne 12–15km intenzívneho behu. Pauzy (intervaly) maju byt kratke – 3–5 minut (cca 1min na kazdy km rýchleho behu), idealne aktivne – medzibeh. Najlepsim prostriedkom je vsak suvisly beh na (ci oscilacia okolo) laktatoveho prahu po dobu 30–40min. Pre rýchlych bezcov, co maju 1/2M okolo 1:00 je to prave toto tempo, pre nas smrtelnikov, je to tempo hodinovky – spociatku o 5s/km pomalsie, potom vystupnovane v druhej polke tesne pod toto tempo. Uci Ta to sustredit sa celu dobu na tempo, odhadnut svoje momentalne moznosti a najmä znasat stupnujucu sa unavu.

avatar

Celkem 10 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:37:31 (2024)
půlmaraton: 1:24:58 (2023)
maraton: 3:26:43 (2022)

Meescha muž 07.04.2017 09:01:24

>> Mato, 06. 04. 2017 14:05:22

Díky, ty tempové běhy, jak jsi popsal, chodím právě celkem často, intervalové běhy vůbec, tak jsem je chtěl zkusit a všude jsou ukázky pro trénink na 10 km a kratší vzdálenosti, proto mě zajímalo, jestli je něco zaměřeného i na ten půlmaraton. No a zajímalo mě vedle vzdáleností i tepy, na které to běžet, jestli pod ANP, nebo na ANP…

avatar

MS82 muž 21.04.2017 13:50:08

>> Mato, 04. 04. 2017 08:44:50

Konecne jsem vyresil noveho lekare a byl i na preventivce. Ten nazev prohlidky je asi dost prehnany, kdybych se o sebe staral, jak se o me staral ten lekar, tak uz jsem asi po smrti ;-) 45 min v cekarne, pze tam mel brachu, pak majitele baraku, atd. V ordinaci 5 minut i s celou rodinnou anamnezou (videl me poprve). Rekl jsem si alespon o to vysetreni krve, specialne jsem zminil jaterni testy a hemoglobin, tak to aspon napsal. Pres noc se mi samozrejme udelal knedlik v krku, tak jsem zvazoval, jestli to ma smysl jit, ale nechtel jsem to uz odkladat.

Po telefonickem dotazu, jak dopadlo krevni vysetreni, jsem se dozvedel, ze bych mel drzet dietu a zaradit trochu aerobni aktivity :-) (na omluvu, byla to jina lekarka nez muj, jen cetla vysledky → byl tam k nicemu neuzitecny celkovy cholesterol, ktery vyssi mam). Kazdopadne jsem si nechal vysledky radeji preposlat emailem ;-) Hgb 140, zelezo (serum iron myslim) 14.7 (7–29), jedina nizsi vec je hematokrit 0.42 (0.4–0.5), ale co jsem si cetl o vyssim podilu plazmy u vytrvalostnich atletu, tak mi to ani neprijde divne. Cely diferencial obraz v poradku (neutrofily, lymfocyty, monocyty, ..). Vlastne jedina hodnota mimo doporuceny rozsah je ten celkovy cholesterol (jak jsem zminil, nevim, proc ho objednal, ten test neni k nicemu dobry).

Zaver, jsem nechutne zdravy, jen jsem dobre nenatrenoval. Od pulmaratonu jsem prvni tyden jen klusal, pak dal o vikendu parkrat kolo, ktere me odrovnalo. Pak zase klusal, dalsi vikend dal trochu tempac, ktery byl pomaly a velmi tezky. Tenhle tyden jsem zvladl akorat v utery 3 km tempo na poladeni a zitra zkusim 8 km zavod. Nebeha se mi dobre a tepovka je vys, nez jsem zvykly. Nohy uz jsou ale hodne odpocate, skoro si rikaji o neco rychlejsiho, jen to pak neudycham. Uvidime.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 21.04.2017 15:45:08

>> MS82, 21. 04. 2017 13:50:08

To znie, ako keby si sa pomaly hneval, ze Ti nasli vsetko OK ;-) Bud rad… Aj ked hct je nizsi, ako by si mozno chcel, Hgb mas uplne v poriadku, takze chudokrvnost nehrozi, ani nedostatok zeleza.

Skratka si mal na zavode den blbec, co moze byt sposobene roznymi faktormi. Hlavny asi bude, ze si trenoval na svoje pomery asi privela. Ak bezne behas 100–120km/tyzden a tuto zimu si behal aj 160km, tak si bol skratka iba unaveny a terajsia zatuhnutost je iba prejavom pretrvávajúcej unavy. Bude to chciet este zo dve sezony na 130–140km predtým, nez budes moct navysit objemy na 160km/tyzden, ak vobec. To, ze sa nezranis, neznamena, ze trening bol optimalny (optimalny je klucove slovo, nie maximalne mozny).

Pre mna osobne, ked som prekrocil 35ku, tak som prestal zvladat adekvatnu regeneraciu (moze to byt vekom, ale skor zivotnymi okolnostami, ktore mi vsak predtým nezasahovali do regeneracie), ak som dal po sebe viac tyzdnov cez 150km. A to musim podotknut, ze som niekolko rokov behaval aj podstatne viac, takze to nebolo pre mna nepreskumane teritorium. Prislo to z jednej sezony na druhu – objem aj treningy som zvladol, ale vykonnostna odozva bola skor negativna. Skusil som 130–140km/tyzden a behalo sa mi podstatne lepsie a aj casy na pretekoch boli o poznanie ine. O 4 roky neskor mi je uz aj tych 140 vela, ak to nie je iba obcasny ulet. Skratka clovek starne. Tiez nemozes odbehat od urciteho veku 2 a viac kvalitných dni s mensim rozostupom, ako 3 dni. Niekedy treba aj 4–5 dni. A dlhy beh (cokolvek nad 25km, ci 100min behu, ak to nie je zufala klusajda), je samozrejme tiez kvalitny den, aj ked je bezany v beznom aeróbnom tempe, bez tempovych vloziek.

Jedna vec je teda treningy odbehat, mat objemy a ocakavania, druha je sa pri takom tréningu niekam posunut. A to ma byt hlavna starost, nie ci mas 700km/mesiac a 10 kvalitných treningov, ale ake su vysledky na pretekoch. Skus teda pouvazovat nad tym, co na jesennu pripravu zmenit a na co sa sustredit. Ja by som na Tvojom mieste vynechal posilnovanie noh a sustredil sa na specificke cviky trupu – ako doplnok 10–15 minut denne. Namiesto posilky zaradit pravidelne (3× v tyzdni) bezecke cvicenia v ramci rozcvicky, ci druhej-lahsej fazy a nasledne skor vybiehane svahy – kludne aj 4–10 a viac minutove. Takze kopce mat ako jeden kvalitny trening tyzdenne, iba v pretekovy tyzden nie. To drzat az do 6 tyzdnov pred hlavnym zavodom, potom tento trening nahrad kvalitnym specifickym tréningom, simuláciou závodu, resp. najtazsim tréningom v tyzdni.

Nevidim dovod, preco by mal bezec, co ma komplexny trening, navyse mimo sezony aj cyklisticky, este navyse posilnovat s cinkami nohy. Ako sprinter nepoviem, ako vytrvalec – mrhanie energiou a casom, ktory mozes vyuzit prave na tu regeneracie – v ktorej sa prave a iba zlepsujes po zatazi.

avatar

MS82 muž 21.04.2017 16:52:23

>> Mato, 21. 04. 2017 15:45:08

Trosku jsem doufal, ze se objevi nejake vysvetleni, ale samozrejme jsem rad, ze zadny zdravotni problem resit nemusim. Jen ten trener to ma nahnute ;-)

Tech pokusu a omylu bude jeste asi hodne, nez to vychytam. Ale musim rict, ze oproti lonske sezone, jsem se citil daleko lepe. Pokud jsem to prehanel, tak spise prave pred lonskym pulmaratonem. Presneji byl vyvoj zhruba nasledujici 14/15, od konce rijna, zhruba 70km/tyden, maximum necelych 100 km, pres Vanoce tyden nemocny, pulmaraton v Praze za 1:19:18. Sezona 15/16, 110–140 km/tyden a jeste trenazer. Od zacatku listopadu do Vanoc pouze pomalu a stale unaveny (zpetne vim), po Vanocich se kvalita celkem darila, ale ostatni behy dost pomale a unavene, pulmaraton 1:16:14. Letosni sezona od zacatku rijna, 110–160 km/tyden (jen 4 byly pres 150), uz do Vanoc stabilne fartlek a steady state, povedene dlouhe behy a stredne dlouhe. Po Vanocich par nepovedenych tempacu, 3 dobre zavody (2 osobaky na 10 km), 2× hodne dobre intervaly na draze, stredne povedene dlouhe stupnovane. Zavod nepovedeny (1:17:37).

Jak upozornujes na regeneraci, je to samozrejme podstatna vec. Snazim se spat 8–9 hodin, jinak uz jsem nervozni. S vyssim objemem jsem taky ustoupil z kvality a na jare sel jen jeden tezky v tydnu a jeden narocny dlouhy, coz odpovida tomu, co pises. Do Vanoc jsem dlouhe chodil ve zvlnenem terenu (nebo v Beskydech v kopcich, kdyz byla moznost), po Vanocich jsem je spise zrychlil a sel po rovine. Proste abych to shrnul, oproti lonsku bych to letos ani zpetne nehodnotil jako pretrenovani. Mozna by bylo lepsi ubrat objem a chodit vice kvality, castecne vsak bylo na jare proti i pocasi – jednodussi bylo jen behat. Tak ci tak, nejlepe jsem se citil asi v Peckach na posledni testovaci desitce a nasledujici tyden. Je mozne, ze odkladana unava se projevila pri poleveni v objemech, nebo jsem jen spatne nacasoval formu. Asi poznam v nejblizsich tydnech.

Posilku ovsem hodnotim jako dobre rozhodnuti. Pomaha mi uz ted, drzeni tela je lepsi, nohy a zadek taky zacinaji fungovat. Posilku potrebuji i kvuli kolu, jsem slaby jak moucha :-) Navic to neni zadna extra zatez, 1× tydne nohy, 1× tydne vrsek tela. Urcite je specificky trenink vic a ty kopce jsem mel udrzet dele (treba jako intervaly jak pises). Naopak se mi tuhle zimu povedlo udrzet/zlepsit rychlost, kdy jsem se alespon jeden trenink tydne na to soustredil. Rozsirit dale zarazenim bezeckych cviceni do dalsich treninku dava smysl. Plan na podzim jeste vymyslet nebudu, zatim jeste chci vyzdimat, co jsem nabehal. Ale podnety beru v potaz a dekuji za ne! Rozhodne se budu drzet toho, co fungovalo (cely podzim) a zkusim zmenit, co optimalni nebylo (jaro). Posilku zatim ale jeste necham.

avatar

10 km: 0:37:24 (2018)
půlmaraton: 1:25:06 (2018)

pepa.m muž 22.04.2017 08:19:25

>> Mato, 21. 04. 2017 15:45:08

Nechápu tu posedlost kilometry. Lidiard někde tvrdil že někde kolem 170km už pro většinu lidí nemá smysl navyšovat km a to mluvil o profících. Orálek nebo Bruner běhají průměry kolem 180. Tuším že homoláč má podobné objemy. Předpokládám že výše zmínění k tomu mají další doplňkové věci pro regeneraci, či jiný doplňkový trénink. Proč by měl tedy hobík, který nemá moc dalších aktivit běhat tak moc? Pokud tyto objemy stačí na časy hluboko pod 1:10 proč běhat tolik a dosahovat časy kolem 1:15. Nebylo by lepší běhat míň a věnovat se jiným tréninkům a regenaraci? Mám kamaráda, který stabilně běhá pod 1:20 a stačí mu k tomu cca 80 km/týden a je mu tuším 41. Můj osobní názor je, že většina lidí odběhá hrozně moc hluchých km bez adekvátních výsledků a to i při nižších kilometrážích.

avatar

MS82 muž 22.04.2017 09:16:57

>> pepa.m, 22. 04. 2017 08:19:25

Mne na cas pod 1:20 stacilo taky zminenych zhruba 80/tyden a jedna zima. Nicmnene to o nicem nevypovida. Nekdo se tam nedostane ani po 10 letech treninku. Zaroven, pokud jsi cetl neco o Lydiardovi, vis, ze sam behal 350 km/tyden, aby zjistil, jestli to jeste k necemu je. Jeho rada presneji teda zni, ze je lepsi pridat na kvalite nez na objemu, kdyz uz se clovek dostane k 10 hodinam tydne (160 km u tech rychlych).

Neodpovim ti tedy, proc jsou hobici posedli objemy. Ja si to dokonce ani nemyslim. Mne vice fascinuje posedlost intervaly u lidi, kteri ani pomalu nezacali behat. Ale mohl bych ti odpovedet, proc si myslim, ze pro me ma smysl behat, kolik jsem zhruba behal. Kdybych zacal s behem jako junior ci dorostenec a postupne navysoval objem, za 10–15 let bych si vybudoval dostatecne dobre bezecke telo (obehovy system). Venoval jsem se vsak spise sezeni na zidli a vzpomnel si na sport az po tricitce. Na dostatecne pomaly aerobni rozvoj bych sice cas do 45 let mel, ale hrozi, ze do te doby by mi plany prekazil zivot (rodina, povinnosti a tak). Tudiz se snazim za par let dohnat, co jsem od mladi nestihl. Ano, mozna to neni optimalni. A ano, mozna bych i dokonce letos bezel pulmaraton rychleji s mensim objemem. Verim vsak, ze v delsim horizontu se pozitiva projevi. A treba pak budu behat lepsi casy i s mensim objemem. Ale nebudu rikat, ze ty mensi objemy staci. Dulezity neni pouze aktualni objem, ale i ten za zivot, na to ovsem vetsina zapomina (v argumentech, ze ti prece behaji mene a rychleji). Jako vsude, i tady plati ze s malem se zlepsis hodne, s dalsim pridanym usilim se zlepsis uz daleko mene. Jestli je ta hranice pro nekoho 1:30 a pro jineho 1:05, je celkem jedno. Pro me je dulezite se snazit te me vlastni hranici priblizit.

avatar

Kosice

10 km: 0:35:10 (2018)
půlmaraton: 1:16:26 (2019)

snucho muž 22.04.2017 11:50:10

>> pepa.m, 22. 04. 2017 08:19:25

a nemoze niekto behat 80–100–150–200km tyzdenne, len tak preto ze ho to bavi ? a staci mu aj polmaraton za 1:xx (dopln si cislo ake chces) ? ziadny km nie je hluchy ked si clovek po nom povie ze to bolo dobre. podla mna su horsie take km ktore clovek robi s nechutou (nech je rychlost, objem akakolvek)

avatar

10 km: 0:37:24 (2018)
půlmaraton: 1:25:06 (2018)

pepa.m muž 22.04.2017 13:59:00

>> MS82, 22. 04. 2017 09:16:57

Zrovna tvůj trénink jak jsi ho rozepisoval měl hlavu a patu, bylo tam kolo a cvičení – spoustě lidem tohle chybí. Já spíš narážel na to, že pokud hobík běhá a věnuje tomu 10 a víc hodin týdně (veškerý čas co sportu věnuje) je asi docela kontraproduktivní se v tom čase soustředit pouze na běh – to se pak projeví na výkonu – tělo je přetížené v jednom směru. V tvém případě by mohlo taky pomoct víc věnovat tomu kolu. Třeba triatlonisté běhají poměrně málo běhů na rozvoj aerobní kapacity – na to mají kolo a běhu se pak mohou věnovat kvalitě. Máš pravdu, že někteří hobíci se do určité míry zbytečně věnují intervalům, ale zde v diskusi často lidé vztahují dosažení určitých časů k nějakým objemům, viz například teď v tom seriálu příprava na půlmaraton do 1:35. Objemy v kilometrech přitom o objemu tréninku vypovídají jen částečně. Co terén? Převýšení? Důraz na technické provedení? Myslím, že je dobré v první řadě nemyslet na navyšovaní objemu, ale na to jak se zlepšit s co nejmenším „úsilím“ a tady se to těžko popisuje a chápe – proto možná někteří lidé zbytečně začínají s intervaly ve chvílích kdy na to nejsou připravení. Nicméně já tím myslím to, že pokud odběhneš 10 km a budeš se soustředit na správnou techniku, odběhneš to ve správný čas (ve vztahu k dalším tréninkům) rozumě k tomu jíš a podobně, bude to mít větší efekt než 20 km jen tak. Určitým způsobem je ale těžší běhat správně 10km než 20 na pohodu. Samozřejmě neexistuje cesta jak běhat maraton za tři hodiny pouze s 20 km týdně.

>> snucho, 22. 04. 2017 11:50:10 Jasně že může, ale myslím, že většina lidí co tomu věnuje tolik času chce i výsledky, zvlášť pokud čtou diskuse jako příprava na jarní desítku a podobně. Samozřejmě mohou být lidé, kteří si kupují ferari a nemají řidičák a baví je se na ně koukat. Pokud ovšem někdo běhá aby se zlepšil je myslím u většiny lidí nesmysl aby se dostali na takové objemy a zlepšili by se mnohem víc kdyby ten čas využili trochu jinak.

avatar

MS82 muž 22.04.2017 15:28:39

>> pepa.m, 22. 04. 2017 13:59:00

V zasade souhlasim. Nechci vytrhavat jednotlive body, tak spis zareaguji na to nejzajimavejsi. I v treninkovych biblich (nemyslim Friela) se doctes, ze by ses mel snazit dosahnout maximum s minimem treninku (Noakes). Minimum ale nutne neznamena nejmensi objemy. Minimum muze byt nejmensi usili, nejmene sofistikovany trenink nebo nejmene premlouvani. Pokud bych nekomu radil od zacku/junioru, rozhodne bych mu neordinoval vysoke objemy, protoze je to jedina cesta. Naopak, pri dospivani je to kontraproduktivni. Vetsi objem vsak nutne neznamena vetsi usili, to za prve, no a za druhe, technika prichazi s tim kolik behas (tim rozhodne nerikam, ze mas vyradit abecedu, ani nahodou).

Mozna by to chtelo byt konkretnejsi, ja si to nejdriv vztahl osobne, protoze neznam moc lidi, kteri behaji podobne objemy (jsou, jen je neznam :-)). Napriklad v breznu, kdy uz jsem pridaval na kvalite a ubiral na objemu, jsem nabehal necelych 500 km a prede mnou bylo na Strave 5 lidi, pricemz tri sli na stovku v Plzni (vim, ne vsichni jsou na Strave :-)). Takze pokud se chce nekdo zlepsit a beha 40 km za tyden, objem je nejjednodussi cesta. Beha-li uz 90 km/tyden, nemusi to uz byt pravda.

avatar

10 km: 0:37:24 (2018)
půlmaraton: 1:25:06 (2018)

pepa.m muž 22.04.2017 16:55:10

>> MS82, 22. 04. 2017 15:28:39

Já si to minimum tréninku představuju v zásadě tak, že každá ta tréninková jednotka musí být odtrénovaná co nejpečlivěji a splnit daný cíl. Samozřejmě předpokládám, že omezující faktory jsou únava čas. Pokud má někdo neomezený čas na trénink a regeneraci může být pro něj řešením běhat co nejvíc. Nesouhlasím s tím, že technika příjde sama s větší kilometráží. Souhlasil bych že s kilometry se zvyšuje efektivita organizmu, ale ne nutně vždy technika a pokud na tom člověk cíleně pracuje může dosáhnout výsledků rychleji.

avatar

MS82 muž 22.04.2017 19:50:24

>> pepa.m, 22. 04. 2017 16:55:10

S tou technikou nemam takove zkusenosti, jen experiment se mnou. Prvni zimu jsem se donutil zvysit kadenci, ze zacatku dost neprirozena vec. Zbytek uz vicemene nasledoval. Ovsem nechci tim tvrdit, ze mam alespon dobrou techniku, to vubec. Jen uz neni tragicka. Cilena prace na technice je rychlejsi moznost, ale zakladni zlepseni muzou prijit i jen s dostatecnymi odbehanymi kilometry.

Vcera jsem jeste psal, ze me dnes ceka zavod. Puvodne to mel byt test pred pripadnym dalsim pulmaratonem. Test se celkem povedl, i kdyz jsem tomu prilis sanci nedaval. S moznym dalsim pulmaratonem to ale zase tolik nevidim. Kazdopadne, bezel jsem 8 km ve vedlejsi vesnici (celkove prevyseni 70 m). Trat mirne zvlnena, na zacatku po chodniku s prebihanim vjezdu, po 4 km slusny krpal, pak trochu krajem lesa blatickem, nazpet na asfalt, sesup dolu a posledni kilak po rovince. Pocasi idealni, 6 stupnu, dest, v prubehu zavodu to preslo do deste se snehem. Tempo 3:33/k, pricemz ty dva kilaky do kopce jsem sel po 3:55 a 4:02 respektive. Z kopce jsem neco dohnal, ale vsechno samozrejme ne. Prvni tri prede mnou v nedohlednu (dva excelentni juniori a Honza Zemanik), za mnou od pulky uz taky nikdo (do pulky jsem nekolik lidi predbihal, ale to byli dorostenci, kteri bezeli jen necele 4 km a prepalili zacatek). Mohlo by to byt rychlejsi, kopec me celkem odpalil, druhou pulku jsem rozdychaval pichani v boku, ale i tak jsem spokojeny.

avatar

10 km: 0:37:24 (2018)
půlmaraton: 1:25:06 (2018)

pepa.m muž 23.04.2017 21:20:12

>> MS82, 22. 04. 2017 19:50:24

No a není škoda trénovat tak moc jako trénuješ a nezkusit spolupráci s nějakým trenérem, který by ti tu techniku zhodnotil a doporučil na co se máš zaměřit? Investuješ do toho dost času a úsilí, tak proč nezkusit tohle.

avatar

Eymir Gölü

Celkem 3486 km
Minulý měsíc 0 km

Skritek Hugo žena 24.04.2017 08:35:31

>> MS82, 22. 04. 2017 19:50:24

A budes behat jeste dal VS ligu, preci jen tepla jsou jeste daleko… Alespon se to tak zda. Treba by mohlo dojit jeste k vylepseni na desitce? I dkyz vlastne nevim, jak ted po pulmaratonu trenujes.

P.S. Pani doktorka, co ti cella vysledky, ta mne opravdu hodne pobavila.

Motto: Petit cheval de manege :-)
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 24.04.2017 08:44:39

>> pepa.m, 22. 04. 2017 08:19:25

Nerozumies posadlosti kilometrami? Nuz, bez nich to vo vytrvalostnom behu nejde, taka je pravda. Kolko je optimalne? To je prave to, co musis zistit a ziadny trener Ti to od stola nepovie, pokial Ti (idealne postupne a po dobu viacerych rokov) nenalozi a neuberie v spravnu dobu. Ak nemas trénera, musis si to zistit a naordinovat sam.

Nemam nic proti Daovi a ani proti Radkovi Brunerovi, ale su oni prave vzornym prikladom správneho tréningu? Ultravytrvalci? Ja sa skor pozeram inym smerom, aj ked uznavam, ze su vo svojej oblasti velmi dobri. Po 40ke vsak skor budu behat, co im telo a kariera dovoli, nie co by bolo idealne pre zlepsenie vykonnosti na tratiach do maratonu (pre nich navyse iba doplnkova disciplina).

Ze niekto beha 80km/tyzden a da 1/2 pod 1:10? No a? Je viac ako pravdepodobne, ze pri dvojnásobnom objeme a zachovani pomeru kvality ku kvantite by to bolo podstatne lepsie. Nezamienaj si talent s dobrou trenovanostou. Podstatnou zlozkou talentu je adaptabilita, absorpcia tréningu a nasledne zlepsovanie sa. Bez dlhodobého, specifickeho (to podciarkujem) aeróbneho tréningu, kedy dojde aj k mitochondrialnej a enzymatickej adaptacii, to bude stale iba polovicna praca.

No a bicykel, zial, nie je dobry treningovy prostriedok na specificke zlepsenie bezeckej vykonnosti. Ak chces byt dobry bezec, musis – prekvapko – behat. Ano, mozes velmi dobre behat NAPRIEK absolvovanym objemom na bicykli, ale akonahle Ti to berie energiu na specificky bezecky trening, tak sa oberas o bezecky vykon. Pozri, ako dorastenec a junior som robil aj duatlon a nie na zlej urovni, aj ked som nemal dostatocny cyklisticky trening, dokonca sme mali v skupine jedneho z najlepsich duatlonistov v Europe, ale jedno bolo zrejme aj mne aj jemu – behali sme slusne NAPRIEK bicyklovaniu. Akonahle stupla cyklisticka forma, ta bezecka isla k sipku a naopak. Osobaky sa behali – narozdiel od atletov – na neskoru jesen, ked isiel bicykel do garaze a minimalne mesiac sme ho ani nevideli.

Ano, pre hobika, co nezvlada optimalny bezecky trening, kvôli biomechanike, unave, nechuti… je bicykel lepsi ako uplne valanie sa, ale az dosiahnes urcitu aerobnu trenovanost a uroven, nic ine, ako beh, Ti pri bezeckej vykonnosti nepomoze, resp. omnoho menej, ako trening behu.

Ty hladas argument tam, kde nie je. Nikto nenapisal, ze mas behat 180–300km bez dorazu na kvalitu, ale ze musis odbehat urcite objemy a zvladnut pri tom slusnu kvalitu specificku tvojim cielom. Ten pomer je individualny, ale vseobecne je 80:20 az 90:10, podla disciplíny. U strednotratiarov sa blizi skor 60:40. Dobre trenovany bezec vsak nebeha 80km/tyzden. To je malo aj pre hobika so skromnejsimi ambíciami.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 24.04.2017 09:03:06

>> pepa.m, 22. 04. 2017 16:55:10 *Já si to minimum tréninku představuju v zásadě tak, že každá ta tréninková jednotka musí být odtrénovaná co nejpečlivěji a splnit daný cíl. *

Maximalne zlepsovanie sa pri minimálnom vklade je mozne len prve 2–3 roky, ked sa zacnes venovat danému sportu a aj tam musis nieco pridavat kazdu sezonu (ci uz objem, kvalitu, zlepsovanie techniky, atd.). Akonahle sa uz sustredujes iba na detaily, tak to nie je minimalny vklad, ale urcity typ lenivosti, ci strachu. V podstate robis presne to co vacsina hobikov – riesis nepodstatnu kopu detailov, analyzujes ad nauseum kazde prdnutie a samotného behu je pramalo. Takzvana doba Garminov, s 3000 nepodstat­nými vystupmi z kazdeho bezeckeho kroku. Aspon je co analyzovat, ze?

Pozri, technika nie je nepodstatna – tej by som sa venoval prioritne, ale figel je v tom, ju zvladnut aj v unave a v specialnom tempe. Pokial telo nedostanes do unavy a nasledne si kratko neoddychnes, nema kedy nastupit treningovy efekt a zlepsovanie sa. Cim si lepsie trenovany, tym viac musis odbehat, aby si telo stlacil a aj ten oddych sa skracuje, lebo telo je – lepsie trenovane. Takze skor ci neskor ta teoria minimálnych vkladov pojde do haja – uz kvôli samotnému principu trenovanosti. Ak to nepochopis, navzdy sa zaseknes po nejakom case na jednej urovni.

avatar

MS82 muž 24.04.2017 09:33:47

>> Skritek Hugo, 24. 04. 2017 08:35:31

Budu kazdopadne jeste behat, jak rikas, je zatim hnusne na kolo. Jak trenuji psat radeji nebudu ;-) Po pulmaratonu to byla deprese i unava, z toho jsem se myslim uz dostal. Po sobotnim zavode jsem to vcera zabil v kopcich, ale byla to sranda. Nevim, jestli pujdu primo na VS ligu, musim si vybrat nejake zajimave zavody v terminovce. Ted jsem cile odkladal az do testovaciho zavodu. Vyhledove chceme bezet PIM stafetu 4×5 km, to je v pulce cervna. Osobak na petku mam hodne mizerny a potreboval by trochu posunout, takze se na to asi i zamerim. Do te doby ale jeste budu zavodit. Osobak na desitku by byl hezky, ale ted asi nemam na cas pod 34, v Peckach byla lepsi forma. Z tech zavodu, co zvazuji, bych nektere sel treba i jen treninkove. Zaujal me Posuk (kros 16 km), Brdska 25, 2 mile ve Stromovce bych dal znovu anebo 5 km VS liga. Uvidime.

Musim se jeste pochvalit (vim, spatne vlakno). Po sobotnim zavode jsem byl temer draftovany mistnim velkoklubem. Trener a zakladajici clen se divil, ze jsem z vedlejsi vesnice, beham slusne a nezna me :-) Maji tady s bezeckym klubem velky uspech a v mladsich kategoriich sbiraji uspechy i na republice, takze jim rozhodne fandim.

avatar

Eymir Gölü

Celkem 3486 km
Minulý měsíc 0 km

Skritek Hugo žena 24.04.2017 10:28:28

>> MS82, 24. 04. 2017 09:33:47

Tak snad nam pak napises zavodni reporty ;-). Docela mne zajima, co napises o te stafete. Jake typy bezcu tam jdou, jak moc se lide pletou…atd. Proste vlastni zkusenost, co clovek z mapy a PR clanku neziska.

Drafting mne pobavil. A pripomel mi, jak jsem v mladi jako pomala mladeznice vyhrala zenskou kategorii v Luzankach. To byla jeste doba Zlutych stranek a tak nam v naslednem tydnu doma 3* zazvonil telefon a volali treneri ruznych brnenskych klubu, kteri mne neznali, zda bych neuvazovala o reprezentaci jejich oddilu a cilenem treninku. Bohuzel jsem je musela zklamat, neznali mne, neb jsem zavodila za oddil extraligovy a v jine discipline :-D Ale musim rici, ze kdyz mne pak parkrat potkali na stadaku v Brne na Palacaku, tak se vzdy prihlasili a snazili se radit s treninkem, neb jsem tam byla sama.

Motto: Petit cheval de manege :-)
avatar

MS82 muž 24.04.2017 10:32:00

>> Skritek Hugo, 24. 04. 2017 10:28:28

Na tu stafetu me premlouval kamarad. Sam bych tam asi dobrovolne nesel ;-) Kdyz uz ale pobezim, tak at to nejak vypada.

Tak popularni jeste nejsem :-) Ale i tak potesilo.

avatar

10 km: 0:37:24 (2018)
půlmaraton: 1:25:06 (2018)

pepa.m muž 24.04.2017 22:09:12

>> Mato, 24. 04. 2017 09:03:06

Moc děkuji za odpověď tvých názorů si velice vážím a se vším co jsi napsal v podstatě souhlasím, jen mi příjde, že to zaměřuješ na výkonostní běžce. Já to tam nenapsal úplně přesně, ale přijde mi, že u hoby běžců – lidí, co to dělají pro zánavu a mají na to omezený čas dochází k tomu, že se snaží tento omezený čas přetavit v co nejvíc kilometrů. Je to logické, ale do určité míry si myslím, že nesprávné a neefektivní. Dejme tomu, že mám na pohybovou aktivitu 13 hodin týdně. Za tu dobu bych možná zvládl naběhat 150km, ale už bych nezvládl žádné protahování, abecedu, posilování a tak dál. Mě osobně mnohem víc funguje když věnuju cca 2–3 hodiny protahování a abecedě, 1 – 2 hodiny posilování, 3–4 hodiny kolu a 4–7 hodin běhu. Ty čísla jsou zhruba nastřelené a různě se liší podle časových možností, ale princip té myšlenky to zachycuje. Říct, že je potřeba co nejvíc běhat je pravda a nejlépe se v běhu zlepšíme během, ale u nás amatérů to může vést do toho extrému, že se člověk snaží na stravě nebo na garmin conectu nakumulovat hromadu kilometrů aby to pak mohl analyzovat a aby se to pěkně započítávalo, ale ostatní věci zanedbávají (a setkal jsem se i s tím, že borec běhal výhradně po asfaltu protože mu to jinak házelo strašně pomalé průměry a nezvládl naběhat tolik km). A já se ptám má smysl 13 nebo i 11 hodin ze třinácti strávených pohybem běhat? Samozřejmě, že ty objemy jsou k výkonům potřeba, ale já toho času víc nejsem ochoten obětovat a nemyslím si že by mělo význam ho přesouvat z těch dalších aktivit – nebo mělo?

Nalezené položky: 1232 První Předchozí | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.