Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Zdraví, nemoc, bolest » Udržení kondice

Udržení kondice

Nalezené položky: 8 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

TomH muž 16.02.2016 11:17:12

Zdravím všechny. Tímto bych se rád obrátil na lidi se zkušenostmi se zraněním. Už se mi několikrát stalo, že jsem si natáhl lýtko při běhu. Stalo se to cca na 7. – 8. km běhu, kdy jsem se snažil držet vysoké tempo. 2× pravá noha a teď naposled levačka. V místě někde mezi achilovkou a největším obvodem lýtka (±20–25 cm od země). Mám ploché nohy a nejspíš nějakou dysbalanci v oblasti pánve (to vyřeším sám s ortopedem). A teď k problému: V dubnu a květnu mám závody (konkrétně Predator Race a Predator Run) a chci mít co největší kondičku. Určitě víte, že tento závod je o síle a obratnosti, ale i taky o vytrvalosti (trasa 15+ km). Před 2 a půl týdny jsem si natáhl levé lýtko a musím si teď dát voraz s delším během a jsem z toho lehce ve stresu. Obracím se tedy na vás s dotazem, jak si udržujete kondici v době zranění, kdy nemůžete běhat a jestli máte nějaký osvědčený recept na rychlou regeneraci. Občas si namazu nohu dom. konopnou mastí, zabandážuju a přetáhnu podkolenku, beru BCAA, a chodím do výřivky, nic víc mě nenapadá. Trénink v době zranění: chodím do posilky, plavat (sprinty 50m nebo 500m vytrvalost), 1× týdně nohejbal (nicméně volně) a 2× týdně crossfit (hodně vytrvalostní kardio (3–10 min), silové cviky, koordinace apod.). Bojím se, že touto běžeckou pauzou budu dost ztrácet, jelikož běh není moje nejsilnější stránka v porovnání s kamarády v týmu. Budu rád za jakýkoliv tip a radu. Děkuji :)"

avatar

Lysá nad Labem

10 km: 0:41:08 (2012)
půlmaraton: 1:30:08 (2013)
maraton: 3:22:31 (2014)

zdeno muž 16.02.2016 13:35:16

Trénink v době zranění? Podle mého, důležitý je klid a doléčit. Trénink nechat na později. Achilovka a úpony jsou namáhány i při ostatních aktivitách. Ovšem opakované zranění stejného místa si říká o součinnost s fyzioterapeutem. Předpkládám, že rozcvičení před a protažení po tréninku je pro tebe automatické. Připrav se na to, že některá cvičení od fyzioterapeuta už budeš mít navěky. Soudím dle vlastní zkušenosti.

avatar

TomH muž 16.02.2016 13:43:28

Běhám rekreačně už od 10ti let v rámci různých tréninků a do doby před rokem jsem se nikdy neprotahoval (trenér nás k tomu nevedl a neměl jsem to zažitý). Vyšel jsem z baráku a po 10ti km jsem se vrátil, sprcha a tím to haslo. Po prvním natažení jsem se začal lehce protahovat a teď se mi to stalo v zimě, kdy bylo pod nulou. Určitě si dávám za vinu to, že jsem se málo prohřál a rozcvičil a poté jsem to dřel. S tím fyzioterapeutem souhlasím, ale už jsem byl u dvou a oba mi řekli něco jiného, takže se chystám k ortopedovi. Zajímavé je, že při běhu do kopců a při crossfitu mě to nebolí. Jen při běhu na rovině po delší době to začně.

avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:42:05 (2009)
půlmaraton: 1:44:15 (2013)

prema.cech muž 16.02.2016 13:50:23

>> TomH, 16. 02. 2016 11:17:12

Hmmm… Od kdy řeší dysbalance ortoped? Myslel jsem si, že od toho je tu fyzioterapeut s cílem posílit dané partie. Trénink v době zranění je samozřejmě také cesta, ale kam, to si každý může doplnit sám. Teď je otázka, co je pro tebe priorita: pokud je to nějakej „hobby závod“ tak ok, jdi do toho, jdi přes bolest, trénuj co to jde. Pokud je to například cíl „být dlouhodobě zdravý“, pak se na to vykašli, hledej příčinu problému (přetrénovanost, dysbalance,..). Vyber si sám, je to na tobě.

avatar

TomH muž 16.02.2016 14:13:25

Ortoped může diagnostikovat vadu kdekoliv v oblasti dolních končetin, která se projeví jako například dolní skřížený syndrom a poté mi může vyplnit formulář, který mi zajistí uhrazení fyzioterapie od pojišťovny, což se mě jako studentovi hodí. Při jakýmkoliv tréninku, který teď dělám necítím žádnou bolest, ba ani špatný pocit. Noha je v pohodě a funguje, jen teď nemůžu vyjít ven a začít nanovo běhat, protože by se to mohlo rychle vrátit.

avatar

Pce

Celkem 21,1 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:13 (2016)
půlmaraton: 1:24:29 (2016)
maraton: 3:10:53 (2016)

Michal435 muž 16.02.2016 15:46:08

>> TomH, 16. 02. 2016 14:13:25 Osobně bych byl taky spíš pro návštěvu fyzioterapeuta, nebo sportovního doktora, ale záleží na tom, jak se k tomu kdo postaví?? Co se týká samotného dotazu, tak natažené lýtko mám občas taky. Když je hodně, to znamená, že na to nemůžu skoro došlápnout, tak neběhám tak 2–3 dny a pak už je to OK. Samozřejmě, že hned nevyběhnu jako blázen, ale spíš si dám dva dny lehčí klus a protahuji danou partii. Nestalo se mi ale nikdy, že bych měl cokoliv nataženého tak, že by mě to zastavilo na více než 3 dny. Když to cítím jen trochu, tak normálně běhám dál. Chce to ale pracovat s pocity a vlastním tělem a hlavně se do budoucna zamyslet, proč se to stává.

Motto: Je lepší mířit ke hvězdám a netrefit se, než do hromady hnoje a trefit se.
avatar

MS82 muž 17.02.2016 08:46:11

>> TomH, 16. 02. 2016 11:17:12

Po jakekoliv nebezecke pauze si prvnimi vybehy privodim natazena lytka. Jsem odpocaty, bezi se lehce, takze to prezenu. Da se to vetsinou prebehat, pripadne pomuze den pauzu. Rozhodne doporucuji protahovani: https://goo.gl/OlORsg

avatar

Lysá nad Labem

10 km: 0:41:08 (2012)
půlmaraton: 1:30:08 (2013)
maraton: 3:22:31 (2014)

zdeno muž 17.02.2016 12:05:33

>> TomH, 16. 02. 2016 13:43:28 To že jsi dříve neprotahoval je nepodstatné. Já dříve bez rozcvičení od vrátek vyběhl na plné pecky a po cca 8 až 10 km jsem zabrzdil opět u vrátek. Bez protažení. Velký vliv na to mám věk, Dříve jsem dělal veslování a tam nás také k protahování nevedli. Ovšem, jak jsem zjistil po tom, co jsem začal intenzivněji běhat, běh oproti veslování je silně devastující. Dneska řádné rozcvičení, protahování a pravidelné návštěvy dobrého fyzioterapeuta jsou podmínkou, abych mohl dále běhat. Protahovací cviky je vhodné nacvičit právě s fyzioterapeutem. A třebas hamstringy a lýtka protahuji prakticky každé ráno, nejen po tréninku.

Nalezené položky: 8 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.