Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Zdraví, nemoc, bolest » Natržený křížový vaz

Natržený křížový vaz

Nalezené položky: 12 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Netway muž 05.04.2008 08:36:48

Ahojte, před zhruba půl rokem jsem nedoběhl kvůli bolesti v pravém koleni svojí oblíbenou trasu. Myslel jsem si, že během pár dní odpočinku to bude v pohodě. Ani po 1 měsíci odříkání běhaní se stav nezlepšoval, bolest byla taková stejná. Zkusil jsem nějaké masti, taky nepomohly, možná jenom chvilkově. Nic se nedalo dělat, rozhodl jsem se s tím zajít k ortopedovi, ten mě poslal na měsíční rehabilitace ultrazvukem- bez výsledku. Moje naděje na uzdravení a vrácení k běhu klesaly…:/ Šel jsem k druhému ortopedovi, ten řekl, že to vypadá na poškozený meniskus, objednal mě na artroskopii. Po ní mi bylo řečeno, že menisky jsou v pořádku, ale mám natržený přední křížový vaz, z kolena mi byly odstraněny nějaké poškozené častečky tohoto vazu. Tak teď nevím, jestli se mám radovat, že menisky jsou v pořádku a že se jedná „pouze“ o natržení vazu, bylo mi řečeno, že se to může spravit i nemusí a bude třeba plastika. Máte někdo s tím zkušenosti, jak se takový natržený vaz hojí, jak tomu pomoci? Měl někdo něco podobného? Moc vám děkuji za každý názor a zkušenost. Mějte se hezky..:)

avatar

Celkem 350 km
Minulý měsíc 0 km

simka muž 12.04.2008 13:31:59

během dvou úrazů (v odstupu cca. 3 týdnů, červenec a srpen 2007) se mi natrhnul přední zkřížený vaz a naprasknul meniskus. dva měsíce trčela noha v nehybné ortéze (kvůli špatnému ortopedovi), což mi způsobilo hroznou svalovou hypotrofii – levé stehno se mi zmenšilo skoro na polovičku. pak jsem naštěstí narazil na dobrého ortopeda, který mi ortézu zakázal a předepsal rehabilitace. celkem mi doktoři z kolena vytáhli přes 100 ml vody. asi měsíc jsem se znovu učil chodit, tři měsíce koleno dost bolelo, měl jsem problém i při ježdění na kole. pomalu už jsem vzdával naděje a chystal jsem se na operaci. ale pak bolest začala ustupovat, tak jsem tomu ještě nechal trochu klid. svaly jsem dále různě posiloval, hlavně ježděním na rotopedu a chozením. ke konci února jsem začal znovu běhat, koleno sice ještě po běhu trochu pobolívá, ale to je nic a po půl hodince bolest přejde. na to, že mám pokažený meniskus a natržený vaz a nebyl jsem na operaci, si vůbec nemůžu stěžovat. více teď bojoju se „zdravým“ kolenem, to se od 8. kilometru jenom zhoršuje…

a co ti můžu doporučit? najdi si hlavně dobrého ortopeda. kde bydlíš? znám jednoho dobrého v ostravě a jednoho v praze, tak bych ti mohl dát kontakt. na plastiku se zatím vykašli, co nejvíce posiluj stehno, to je základ. zátěž se pak z vazů přenáší na svaly. nevím, jak moc to máš natržené, ale mě koleno občas vypadne, když jsou svaly uvolněné (při plávání a strečinku). při jiných sportech než běhání nosím ortézu se železy po bocích (donjoy playmaker), abych si koleno nějak škaredě nevykloubil (pro jistotu – vaz tam přece jen chybí). a buď trpělivý, vazy jsou na dlouho.

s natrženým vazem má zkušenost i můj strejda (něco přes 40 let) – dva roky jezdil každý den na rotopedu, chodil do hor, vyhýbal se lyžování a kontaktním sportům (fotbal). teď už dělá úplně všechno, problémy nemá vůbec žádné, sval si ale vypracoval pořádně.

klidně se ptej, s tím kolenem už jsem zažil fakt hodně.

Motto: Naříkat není k ničemu, musí se znovu stavět!
avatar

Bety žena 13.04.2008 11:21:19

Taky mám problémy s kolenem po úrazu na lyžích. V knihovně jsem našla docela inspirující knížku zaměřenou jen na bolavá kolena: Dirk Engel-Korus: Kolena – cvičením proti bolestem. Vydal Beta Dobrovský, 2005. Je tam hodně cviků i tipů, jak šetřit kolena v běžném životě.

avatar

Netway muž 13.04.2008 19:06:39

Simka, ahoj, ty jo, děkuji za povzbuzující komentář…:) Byl jsem po týdnu po AS na kontrole, bylo mi řečeno, že o plastice zatím nemám uvažovat, ta by přišla v úvahu v případě, že bolesti a celková stabilita kolene by se zhoršovala. Přesně jak říkaš, mám posilovat vazy a svaly okolo, aby nahradily poškozenou část, mám se snažit postupně tu nohu úplně normálně zatěžovat, včetně běhu… což byla zpráva nesmírně povzbuzující, ale opravdu velmi pozvolna s tím začínat a přidávat. Zatím se věnuju denně kolu a chůzi, aby noha na začátek alespoň trochu získala svojí původní sílu, již po několika dnech je cítit znatelné zlepšení. Za chvíli zkusím ten běh, ale až se úplně zahojí rány po artroskopii. Máš nějaké tipy (kromě kola, chůze apod) na nějaké „domácí“ posilování potřebných svalů a vazů při takovémto úrazu, které ti pomáhají? Jinak jsem od Opavy, ale myslím, že zatím jiný ortoped nebude třeba. Díky. Bety, děkuji za tip…:) určitě se po této literatuře poohlédnu.

avatar

Celkem 350 km
Minulý měsíc 0 km

simka muž 14.04.2008 14:41:59

úplně na začátku mě do pohybu dala vynikající rehabilitační sestra, ale to asi není tvůj případ (koleno jsem v tu chvíli měl opravdu v háji, nedalo se s ním nic dělat). na posilování mi pak pomohl rotoped a opíračka – http://www.tomas-kalina.com/…20/opiracka/ (i na jedné noze). ještě jeden dobrý cvik je i zdvihání trochu pokrčené nohy co nejvýše k trupu (koleno a špička směruje ven), posiluje to zase trochu jiné partie. můžeš cvičit buď na opakování nebo na výdrž. později jsem začal přidávat trochu chození do hor, na běhání koleno ještě bolelo. zkoušel jsem i plavání, na které ale nemám trpělivost a náladu a doteď stejně můžu bez rizika dělat jenom kraula, při prsou se mi noha občas vykloubí a ve vodě to není sranda nahodit zpátky. no a potom jsem s tou ortézou (perfektní věc) už začal i squash, volejbal, tenis, konečně jsem se zase cítil jako normální člověk :) a teď už i běhám :) snad to ale nezakřiknu… všechno mi ale trvalo od září do konce února, fakt pomalounku… teď už posiluju víceméně jen běháním, kolem, opíračkou a „normálním provozem“, stále je ale trochu poznat rozdíl v objemu svalu zdravé a porouchané nohy :(

určitě se nějaké dva, tři roky úplně vyhýbej kontaktním sportům (hlavně fotbal) a pokud bys chtěl dělat sporty, kde hodně dochází ke změnám v pohybu (kličky, zastavení, prudké odbočky atd. – volejbal, tenis, squash…), tak si určitě nech předepsat kvalitní ortézu (já mám donjoy playmaker, doplácel jsem kolem 2000 Kč – http://jointhealing.com/…aymaker.html ). bez předpisu to myslím vychází na skoro 5000 Kč, není to nic na okrasu, však zkus pohledat na googlu (česky toho ale asi moc nebude).

Motto: Naříkat není k ničemu, musí se znovu stavět!
avatar

mrtvolka žena 14.03.2019 13:41:24

Zdravím, prosím když půjdu na operaci křížového vazu, jak dlouho budu mimo? za jak dlouho se normálně vrátím do práce?

avatar

Desert muž 15.03.2019 19:27:42

>> mrtvolka, 14. 03. 2019 13:41:24

asi netušíš, co to může být " memory management", tedy v případě mrtvolky, při předpokládané produkci kadaverinu a putrescinu bude renegerace velmi dlouhá, díky svému nicku jsi mimo pořád :-D

avatar

Hilka muž 17.03.2019 11:55:42

Já jsem byl na operaci s kolene, a v podstatě 14 dnů to trvá, než můžete normálně vyrazit do práce, já jsem si nenechal ale dávat analgetika, abych měl tlumené celé tělo… připlatil jsem si za pumpičku, která mi pumpovala analgetikum přímo do rány.

avatar

magdap žena 18.03.2019 11:35:57

>> mrtvolka, 14. 03. 2019 13:41:24

Ahoj, byla jsem na plastice zkříženého vazu v listopadu 2018. Čekala jsem vše mnohem horší než to nakonec bylo. Do práce jsem nastoupila po 14 dnech (pracuji v kanceláři). Byla jsem smířená s tím, že poprvé vyběhnu po třech měsících, ale má operace byla tak dobře udělaná, že jsem vyběhla už po 6 týdnech. Teď budu po operaci 4 měsíce a vše naprosto v pořádku. Noha je sice ještě pořád slabší, ale chce to nezanedbat rehabilitace a posilování. Na rehabky jsem chodila už od druhého týdne po operaci. Tak snad ti to trošku pomůže :-) Hodně štěstí

avatar

kolegus muž 19.03.2019 12:55:38

>> mrtvolka, 14. 03. 2019 13:41:24

Absolvoval jsem plastiku předního zkříženého vazu v prosinci 2014. Berle jsem odložil asi po 6 týdnech. Záleží co máš za práci, pokud kancelářskou, tak se dá vrátit po pár týdnech. Na rehabilitaci jsem docházel cca 2 měsíce, 20 návštěv, plus samozřejmě samostatné cvičení a posilovací cviky – čím víc a precizněji tím lépe :-) Poprvé jsem si zaklusal asi 3 měsíce po operaci. Nemá cenu s běháním spěchat, radši ten čas věnuj rehabilitaci, posilování a jiným sportům – plavání, kolo. Nový vaz nabývá pevnosti opravdu pomalu, ve finále je potom pevnější než zdravý na druhé noze, ale chce to čas. Jinak s nějakým smysluplným běháním jsem začal po osmi měsících od operace.

avatar

mrtvolka žena 21.03.2019 13:19:13

Ta pumpičku to zní docela zajímavě, kde se to zařizuje? a je to vhodné pro každého? kolik to tak stojí?

avatar

Hilka muž 23.03.2019 11:12:52

Musíte zajít do lékárny, kde za ní zaplatíte 4 tisíce korun a lékárna ji doručí přímo do nemocnice do 24 hodin od objednání.

Nalezené položky: 12 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.