Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » Hledám svou vlastní cestu ...

Hledám svou vlastní cestu ...

Nalezené položky: 169 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Další Poslední
avatar

10 km: 0:42:07 (2014)
půlmaraton: 1:54:32 (2015)
maraton: 4:08:08 (2016)

airbilly muž 23.06.2018 13:57:06

>> Mato, 22. 06. 2018 15:04:58

Toto je úplne môj prípad. Neviem vôbec behať na pocit. Ak si náhodou zabudnem doma hrudný pás tak neviem ako mam bežať.

Motto: No pain thank you
avatar

Celkem 1400,26 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:48:21 (2018)
půlmaraton: 1:56:56 (2018)

pan_pepa muž 23.06.2018 15:09:17

>> rejca, 22. 06. 2018 14:02:55

To jako vážně? Když budu rok pořádně chodit, posilovat a jezdit na kole, tak bych pak konečně mohl začít i běhat? S mou momentální výkonností bych se měl vykašlat asi i na život, ne?

Náramek jsem měl a nefunguje to, jak bych si představoval. Rád jsem jej vyhodil. Nejspíš nemáš zkušenosti s takovými věcmi. Pokud mi lepší hodinky pomohou (mně samotnému a jakkoliv), proč bych se jim měl vyhýbat? Tyto myšlenky si vnutit nenechám!

Výlety s rodinou, spánek, auto, MHD – vůbec netušíš a zbytečně očekáváš něco jiného a zbytek odsuzuješ. Pokud nejsi voják, tak přijmi, že není jen černá a bílá. Doba je jiná, technologie jsou jinde. A pokud nejsi konzerva, a nejsi jejich otrok, naprostá většina pomůcek se Ti snaží pomoci. Pokud Ty sám nechceš, je to jen Tvá věc, ale nevnucuj názory jiným.

Nejsem a nikdy nebudu tak perfektní běžec jako Ty, ale to mi nebere možnost zlepšit se.

avatar

rejca muž 23.06.2018 19:09:20

>> pan_pepa, 23. 06. 2018 15:09:17

Vážně…

  1. tvoje obecná vytrvalost bude po letech nicnedělání trisktní, tohle je nejlepší přístup jak si ji zlepšit, tím že budeš běhat tak, že u toho funíš jako lokomotiva si ji nevytrénuješ, zato si ji vytrénuješ jak jsem psal
  2. dříve byli velmi oblíbené dálkové pochody, když přišla móda maratónu, tak ti, co to pak zkoušeli s tím neměli problém a ba dokonce měli výborné výsledky (proč asi)
  3. můžeš trénovat vytrvalost pomalounkým joggováním, ale skoro žádný chlap to nevydrží. Mnohem lépe si ji natrénuješ chůzí, plávání (dálkový) a cyklistikou, vynikající je koloběžka, ideální kombinace
  4. náramek úplně v pohodě stačí na základní přehled – i když není úplně přesný, není to potřeba
  5. tvoje šlachy, kosti, klouby se zlepšují pomaleji než svaly, tj. mnoho začátečníků na tom skončí
  6. tvoje momentální výkonnost je na úrovni žáka 4. třídy ZŠ (průměrného, ne obézního) – nic na co nemůžeš zapomenout a za čas začít znova
  7. sám mám tři děti a vím, že jakýkoliv pohyb se dá provozovat i s rodinou, jestli ji nemáš, je to pro tebe ještě jednodušší
  8. pomůcky ve většině případů spíš škodí

CH) odstranění disbalancí a symetrie jsou důležité a to i pro správný běžecký styl

  1. nechalo by se toho psát víc a víc, ale stejně poradit nechceš :-) Takže si najdi vlastní – jednodušší cestu.

Jenže to se opakuji, psal jsem to i v předešlém příspěvku…

Motto: Aktivně sportoval - skákal do řeči a vrhal stín.
avatar

Celkem 27228,99 km
Minulý měsíc 0 km

jm1 muž 23.06.2018 19:20:42

>> rejca, 23. 06. 2018 19:09:20 …můžeš trénovat vytrvalost pomalounkým joggováním, ale skoro žádný chlap to nevydrží. Mnohem lépe si ji natrénuješ chůzí, plávání (dálkový) a cyklistikou, vynikající je koloběžka, ideální kombinace…

Nemuzes doplnit příklad někoho, kdo se v behu CHŮZI ev. kolobezkou nějak významné zlepšil ?

avatar

Brno

Celkem 2720,9 km
Minulý měsíc 0 km

alka žena 23.06.2018 19:24:28

>> pan_pepa, 23. 06. 2018 15:09:17 :-) dobre ty … drzim ti palce, " jdi svou vlastni cestou" a hlavne si nenech radit od NE- BEZCU, co ti radi NE- BEHAT ( ps. – nebezce poznas poznas podle nevyplneneho profilu, nesparovaneho s konkretnim zavodnikem :-D), nebot jak to byva, vetsinou plati " podle sebe soudim tebe" … My " stary bezecky paky" nedame na Garminy a jiny meridla dopustit :-)..

avatar

rejca muž 23.06.2018 20:02:06

>> jm1, 23. 06. 2018 19:20:42

zažil jsem jen pár povalečů, kteří chtěli běhat a odsunuli to na delší dobu, a ano nic jim neuteklo, spíš prospělo – paradoxně jeden z nich skončil u kola :-). Nikdo ale neprosel kvalitni predbezeckou pripravou, protoze ma kazdy svoji hlavu a hresi a dela co ho bavi. Pritom si zaviraji cestu k lepsim vykonum, ktere tak chteji… a pro ktere se drou a vedou gps statistiky se zlepsovanim.

drtivá většina lidí si poradit nedá a většina z té většiny skončila dřív než pořádně začala

Motto: Aktivně sportoval - skákal do řeči a vrhal stín.
avatar

rejca muž 23.06.2018 20:03:10

>> alka, 23. 06. 2018 19:24:28

teď jsi mě prokoukl, skutečně jsem momentálně „skoro“ neběžec, ale své jsem si odběhal – jsou pro mne momentálně (v mém věku a situaci) výhodnější jiné formy pohybu

Radu jsem dal, at si ji kdo prebere jak chce, nikoho nenutim ji akceptovat. Co clovek to nazor.

Motto: Aktivně sportoval - skákal do řeči a vrhal stín.
avatar

Celkem 27228,99 km
Minulý měsíc 0 km

jm1 muž 23.06.2018 22:20:50

>> rejca, 23. 06. 2018 20:02:06 …většina z té většiny skončila…

tj. žádného BĚŽCE potvrzujiciho tvé hypotézy nemáš …

avatar

Celkem 1400,26 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:48:21 (2018)
půlmaraton: 1:56:56 (2018)

pan_pepa muž 23.06.2018 23:39:07

>> rejca, 23. 06. 2018 19:09:20

„tvoje momentální výkonnost je na úrovni žáka 4. třídy“

To myslíš taky vážně? Úsměvné…

Četl jsi vůbec ty řádky co jsem psal dřív? Když je znalost SF k ničemu, jak můžeš tvrdit, že běhám špatně? Podle čeho jsi poznal, že je na mne 175 moc? Jak jsem se při tom cítil? Kde mám maximum? A prosím Tě, pomalý běh jsi nevydržel Ty nebo to máš opět jen z doslechu?

Jestli je Ti 70 let, OK. Vážím si toho co jsi dokázal, ale radit bys o používání elektroniky neměl. A možná to bude znít drsně, ale tohle už nedoženeš. Náramek je vážně k ničemu, na tom trvám.

A poradit si nechám, kvůli tomu jsem se zaregistroval a kvůli tomu sem i píšu. Jen si dnes už naštěstí můžu vybrat od koho ta rada bude.

A i když mne srovnáváš s žákem 4. třídy, svojí ješitností jsem mnohem vyspělejší, než by se mohlo zdát…

avatar

rejca muž 25.06.2018 08:41:24

>> pan_pepa, 23. 06. 2018 23:39:07

Urážky nechám stranou…

Četl jsem tvůj první příspěvek a pak ještě pár dalších. On to je případ, který se opakuje stále.

„Mám vysoké tepy, ale běhá mi to fajn a zlepšuji se. Není divné, že když běžím na nižší tepy, co jsem někde četl, tak že běhám tak pomalu? Vlastně bych ani běžet neměl, ale chodit? Proč mám chodit, když se zlepšuji, když běhám rychle? Není to rozbité?“

Furt dokola…

Je to rozbité, musíš si přenastavit Garmin, aby tě chválil a pípal míň. Pak budeš určitě nejlepší a spokojený.

:-D

Konec ironie.

Chceš běhat horské půlmaratony a bráníš se dlouhým tůrám v horách, kde natrénuješ při svižném tempu vytrvalost mnohem lépe než s tím otravným pípáním, které stejně brzo začneš ignorovat. Navíc to natrénuješ mnohem lépe a bez Garminu a bez ponižujícího indiánského běhu.

Běh na nízkém tepu je důležitý pro vytrvalost jako takovou, když to neumíš a běháš i tréninkově dálky na vysoké tepy, tak to má dva důsledky:

  • pomalá regenerace, při běhu na vysokém tepu dochází k mnohem většímu poškození pohybového aparátu a případná regenerace trvá déle (a úměrně věku)
  • stejně netrénuješ pořádně vytrvalost jako takovou, takže zlepšování se brzy zataví, místo toho narazíš na limity – šlachy, klouby …

:-) Nicméně zázraky se občas dějí, třeba to bude tvůj případ.

Sám jsem velmi často chodil po horách a to i relativně velké dálky s velkým převýšením a byl to velmi dobrý vytrvalecký trénink. Který ti dá určitě ze začátku víc než běhání s Garminem s běžeckém oblečení, při kterém Garmin furt pípá a ty přecházíš do chůze – a druhou polovinu už skoro jen jdeš, jinak by se furt ozývalo PÍP, PÍP, PÍP. A lidi, co tě potkávají si říkají, co to je za kašpara, proč je v běžeckém a chodí a proč mu to furt pípá? :-D

:-)

No a to posilování a pružnost, symetrie (nezkrácené šlachy, svaly, odstranění disbalancí – kulaté záda atd.), relaxace, doplňkové spoty? Tím, že začneš běhat intenzivně bez toho ostatního si jen zafixuješ neideální stav, co máš a ještě více ho prohloubíš. Takže jestli tě nedostihnout problémy stálého pohybu na vysoké TF, tak tě nejspíš postihnou problémy z výše uvedeného.

Jo a ještě je tu riziko vzniku závislosti na jednostranném pohybu. Protože je tak uspokojivé být běžcem – proč bych dělal něco jiného, když běhání je tak super!

;-)
Motto: Aktivně sportoval - skákal do řeči a vrhal stín.
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 25.06.2018 09:07:26

>> alka, 23. 06. 2018 19:24:28

To myslis ako aj mna? Som bezcom uz viac ako stvrtstorocie. Beham denne – povedzme v priemere (dnes a posledne 3–4 roky, ked som prestal pravidelne zavodit)- tak 16–18km, tak s 2–3 nebehacimi dnami do mesiaca. Uz to nie je 25km denne v priemere, ale tiez uz nemam 25r a casu nazbyt. Ak sa obcas zucastnim pretekov, tak badam jedine – hobici su v priemere este pomalsi, ako byvali, vitazne casy na vacsine pretekov sa posunuli vyrazne smerom k slabsim a „stare paky“ – medzi ktore sa radim uz aj ja, nemaju problem porazat bezcov vo veku, ked by mali mat najvyssiu vykonnost. Stacia mi na to vykony a casy, ktore by ma 15–20 rokov dozadu nedostali ani do prvej 5ky, niekedy ani 10tky. Asi to teda bude tou technologiou a meranim si kazdeho prdnutia. V naprostej vacsine vsak udajom vobec nerozumeju a pouzivaju ich skor ako prezentaciu na strave a FB, aby ziskali „kudos“ a „like“.

Pozri, aj v dobach, ked som seriozne trenoval, som mal k dispozicii POLAR, s akou takou presnostou (dokonca niekolko modelov), ale jeho pouzitie sa napokon limitovalo na dolezite tempove, ci intervalove treningy. Napodobne neskor so skorsimi pristroji s GPS. Ak clovek vedel, ako pracovat s udajmi, ako ich vyhodnotit a co v nich hladat, analyzu si vedel spravit. Napodobne s laktatomerom – staci ho pouzit niekolkokrat za sezonu, nie pri kazdom treningu. Ak nemas konstantny feedback od meracich pristrojov, pocuvas viac svoje telo, lahsie sa dostanes do zony a uberies, ci pridas, ked je telo a mysel pripravene, nie ked Ti pipnu hodinky. Ak bolo treba nieco presne zmerat – a presne myslim naozaj presne – dalo sa to za jedno poobedie a mala si niekolko tras s presnymi usekmi (dnes skor segmenty) a mohla si sa porovnavat do aleluja. Najdolezitejsie vsak boli vysledky na preteku, nech si zmerala v treningu cokolvek… To vypoveda o kvalite a spravnosti Tvojho treningu, nie ako Ta ohodnotia hodinky, ci Tvoji followeri.

A preco nemam uz udaje vo svojom profile? Lebo uvadzat si osobay z pred 10tich ci 15tich rokov je trochu sebestredne a smiesne, ked dnes take uz nedam. Na to aby som dobre spoznal, v akej intenzite bezim v akejkolvek faze behu mi stacilo cca 10tisic km – ergo necele dva roky behania. Dodnes ked si zabehnem na drahu, ci zmerany usek, dokazem hlasit svoje (a skupinove) medzicasy este predtym, nez si niekto pozrie hodinky – a naucil som sa to prave NEPOZERANIM sa na meracie pristroje pocas treningu.

Prvu vec co ma trener ako dorastenca zacal ucit bolo – trafit spravne medzicasy a planovane tempa, plus hru „uhadni svoje usilie“ meranim tepu 10s po dobehu. Po par tyzdnoch tychto hier sme hlasili medzicasy pri prebehu kazdych 500m za trénera a aj tep. Aj notoricki prepalovaci a fluktuanti v tempe sa to napokon naucili.

Ak pri niecom funim, dychcim a ledva popadam dych na prehodenie konverzacie, tak bezim prirychlo na svoju vykonnost pre rozvoj OV. Ano, je to takto jednoduche, aj bez grafov. Ak bezim tempo, musim to vediet zopakovat znova po kratkej pauze, ak je to nutne, pripadne aj na druhy den. Ak nie, nebolo to tempo, ale test ci pretek. Ak beham useky a dokazem udrzat pri zvysujucom sa usili tempo a nepadam a ani nemam zazracne rychle posledne useky, tak bezim spravne tempo pre svoju vykonnost. Ziadne grafy, ziadna predikcia vykonu z VO2max podla hodiniek. Ano, je to velmi jednoduche, len to chce disciplinu a par pokusov, kde sa mozno na zaciatku trochu seknes, ale nabudúce budes vediet = nie hutat, co to s tym Garminom zas je… Fakt to stoji za pokus, je to oslobodzujuce, bez paniky, ci mi vydrzi bateria a co mi zas monitor ukaze.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 25.06.2018 09:37:45

>> airbilly, 23. 06. 2018 13:57:06

Neviem vôbec behať na pocit. Ak si náhodou zabudnem doma hrudný pás tak neviem ako mam bežať

A nie je na case s tym nieco spravit? Myslis, ze o tomto je „najprirodzenejsi a najdostupnejsi“ sport/pohyb? Este keby si povedal bez treniek/tepla­kov/bezeckych bot, tak poviem, ze este si neskusil vsetko, ale bez tepaku? Vsak to je chore…

Zabudol som si bezecke oblecenie, tak som dal dole sako a zaklusal som si v oblekových topánkach, nohaviciach a v koseli. Sice len 6kilakov, aby som nohavice uplne neprepotil a nemal otlaky z tuhych celkozenych bot, ale keby bola trava nablizku, tak sa vyzujem a dam do treniek. V strede neznameho mesta to moc neslo. Ale behat sa da vsade, bez cohokolvek, len so spravnym nastavenim mysle. V hoteloch na chodbách pri poladovici, na schodoch panelakov, v podzemných garazach, v tuneloch, na mostoch hore dolu (aj 35km), kdekolvek. A nikde mi GPS a tepak nejako nechybal. Ak bol, OK, ak nie, este lepsie. Vacsinou vsak nebol.

avatar

Postrizin

Celkem 41 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:30 (2011)
půlmaraton: 1:13:56 (2011)
maraton: 2:39:32 (2011)

SlavoK muž 25.06.2018 09:47:55

V tomto vlakne stejne ako spuste inych zaciatocnickych dotazov na celkovy trenink sa mi dokola potvrdzuje to stejne.

Pokial chcem behat podla nejakeho systemu/planu, tak je potreba si nieco zvolit – najst si skusenejsieho bezca alebo trenera a drzat sa jeho rad (tim nemyslim skusenejsieho o 6mesiacov behaia a uz dobehnuteho zavodu). Alebo si precitat knihu o behani.

Hlavne aby mi ten pristup sedel, bavil ma a teda vyvolaval skor chut pokracovat a nie boj, ze musim presne podla toho a toho pravidla.

No a ked si to nieco najdem tak sa toho drzat.

Rady vo forume su fajn, ale len ako inspiracia, hladanie ineho nahladu. Ale uceleny pristup sa tu neda ziskat lebo kazdy poradi nieco ine a je z toho akurat velky gulas.

avatar

Celkem 27228,99 km
Minulý měsíc 0 km

jm1 muž 25.06.2018 09:52:48

>> rejca, 25. 06. 2018 08:41:24

presne, je to FURT DOKOLA: byvali (?) vykonnostni bezci nerozumi/nechapou problemy uplnych zacatecniku :-), a „tlaci“ je do dlouhych (=mnohahodinovych) aktivit, na ktere jejich telo (TELO, ne „vytrvalost“) neni pripraveno

avatar

rejca muž 25.06.2018 09:57:46

>> jm1, 25. 06. 2018 09:52:48

no já jsem psal nejprve kratší, třeba dvouhodinové procházky ve svižném tempu, až časem nasadit delší a i kopce ;-) A ne každý den. + Do toho to ostatní.

Jinak přístupů může být celá řada a každý poradí něco jiného – ano to je pravda. Nicméně neškodí si přečíst i jiné názory.


Ještě je výborné k tomu tepáku si zapnout metronom pro správnou kadenci. Pak člověk běží T-T-T-T-T-T a do toho pípá furt tepák, že je mimo limit… A do toho každou chvilku info o času (když má třeba endomondo) :-))) A pak si do toho ještě začne telefonovat – což už jsem taky viděl…

Motto: Aktivně sportoval - skákal do řeči a vrhal stín.
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 25.06.2018 12:31:53

>> jm1, 25. 06. 2018 09:52:48

Ale kdeze. Problem s nechapavostou je prave na strane zaciatocnikov a tzv. vecnych zaciatocnikov (taki ktori uz nejaky ten rok behaju a napriek snahe a venovanému usiliu sa cez pociatocny obligatny posun skoro nikam nedostali). Oni totiz nevedia pochopit, ze aj ten, co mal vykonnost o desiatky minut lepsiu, niekde musel zacinat a aj ked level talentu je nepochybne u oboch niekde inde, tak podobne pochybnosti, neistoty a chyby, museli aj ti vykonnejsi raz riesit. Tiez nechapu, ze zlepsovanie trva casto aj roky a ked sa nieco uponahla, vrati sa to skor alebo neskor ako bumerang – vo forme zraneni, chorob a vyhorenim a stagnaciou. Za ziadne peniaze si nekupis vybehanost a skusenost – skratka si to musis vybehat a ziaden, co ako drahy pristroj, to za teba neurobi, skor ti iba predlzi tzv. „learning curve“.

Zijeme v pretechnizovanom svete, beh by mal byt oslobodzujucim prvkom v nom, nie predlzenou rukou celodennej prace. Nauc sa nasluchat telu, pracuj s nim, nie proti nemu. Behanie je VELMI jednoducha cinnost, len si ju nesmieme komplikovat.

avatar

Celkem 1400,26 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:48:21 (2018)
půlmaraton: 1:56:56 (2018)

pan_pepa muž 25.06.2018 12:52:33

>> rejca, 25. 06. 2018 08:41:24

žádné urážky nikde nevidím…

Jelikož jsem toto vlákno zakládal, naivně jsem si myslel, že by se mi mohlo dostát konkrétní rady. Pro mne. Ne nějaké všeobecné pojednání, jak jsou všichni hloupí, používají pípáky, běhají málo, indiánskou chůzí a jak to bylo dřív všechno lepší.

Opravdu mi není divné, že když chci běhat na nižších tepech, budu pomalejší. Takové poučování mi vadí.

Nebráním se dlouhým tůrám v horách. Bohužel jsem z jiného kraje a do nějakých kopečků se dostanu bohužel jen zřídka. Navíc mi ten zbytečný Garmin ukázal, že v těch kopcích dokážu i chůzí „udělat“ vysokou srdeční frekvenci. Jako začátečník, jsem vděčný za informace, které mi Garmin sděluje. Pomáhá mi pozorovat změny mnohem líp, než „jen“ běhání na pocit.

Nejpřínosnější pro mne zatím byla informace (mato, který jako jeden z mála odpovědět umí a děkuji mu), že max. 20% tréninku by mělo být rychlejší. Toho se držím a vyhovuje mi to. Že si někdo myslí, že běhám pomalu? No a co? Co je mi po něm? Je to jen jeho problém. Pokud si myslíš, že mi něco stále pípá a nemůžu se bez toho ani nadechnout, je to taky jen Tvoje věc.

Můj normální trénink má cca. 15 km a strávím na něm 2 hodiny. Aby to někomu zase neleželo na srdci, tak 15 minut je zahřátí začínající chůzí, s cílem dostat se na cílový tep a pak na konci dalších 15 minut spíš rychlejší chůze ke zklidnění a protažení. Takže 1,5 hodiny běhu v tempu kolem 7 minut. A s tepem kolem 140. Trasy se různě protínají, k vlastní spokojenosti využívám různé segmenty, jen abych měl já nějaké porovnání přesnosti mých vlastních pocitů a hodnocení, kterému se učím.

Chtěl bych se to naučit, aby mi nemusel nějaký „rejca“ psát, abych radši aspoň rok jenom chodil. A přestal jezdit MHD. A kvalitně spal. (telefon si ven neberu, metronom nepoužívám a ty procházky si už nech od cesty)

>> Mato, 25. 06. 2018 09:37:45

rozhodně nemyslela Tebe ! o Tvé odbornosti a zkušenostech tady myslím nepochybuje nikdo. Děkuji za Tvůj čas, který věnuješ tomuto tomuto fóru, z kterého bohužel mizí gentlemanství (stejně tak jako z běžného dnešního života).

Já nemám (ani nechci) osobního trenéra, který by mi řekl jak na to. A když i Tobě to trvalo 10 tisíc km, než řekneš, že už trochu rozumíš svému tělu při běhu, nemůže po mne přece nikdo chtít, abych běhal „jen“ podle citu. Můj názor je, že Garmin mi dokáže poradit. Je jen na mně, jestli rady pochopím a jestli vůbec jeho rady chci. A GPS je v tomto všem velkým plusem. A já jsem se rozhodl, že jeho rady chci. Tak jsem si tu mašinku koupil. Pokud mi běhání nezprotiví některá individua a vydržím u něj 5, 10 a více let, budu možná mít taky odlišný názor na techniku a začátečníky.

>> SlavoK, 25. 06. 2018 09:47:55

přesně tak „seděl“ a „bavilo“ – to je to, co se snažím najít

avatar

Celkem 27228,99 km
Minulý měsíc 0 km

jm1 muž 25.06.2018 12:53:10

>> Mato, 25. 06. 2018 12:31:53

A proc vlastne by pouziti technicke pomucky melo mit nasledky ve forme „zraneni, chorob a vyhorenim a stagnaciou“ (resp. vyrazne vic zraneni, nez jich je u bezcu „na pocit“) ?

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 25.06.2018 13:51:42

>> jm1, 25. 06. 2018 12:53:10

Napisal som podrobnejsi prispevok, ktory kdesi zmizol, ale dobre aj tak. Tu je jeho kratsia verzia:

  • nic, co je zalozene na vypoctoch ala sociologicke prieskumy a statisticke priemerovanie, nie je vhodne pre individualneho bez­ca
  • pokial nemas pravidelne testovanie v dobrom labaku, riadenie sa podla nejakych vzorcov dosiahnutych na x vzorkach a spriemerovanych, nema vobec zmysel, lebo je to nepresne
  • ak chces vedecky trenovat, musis vychadzat z presnych dat, ktore musia byt pravidelne updatovane – t.j. nie menej casto, ako 6–10× rocne
  • to vsetko za predpokladu, ze tester (pristroj), ktory pouzivas, je spolahlivo presny – co ako vieme, absolutne nie je

Zaver, lepsie a presnejsie budes trenovat, ak si namerias nejake trasy a parkrat tyzdenne si ich na cas odbehnes pri rozdielnom usili, ktore budes po celu dobu vnimat. Mozes ho doplnit aj externymi meracmi, ale na ich presnost sa nesmies spoliehat, skor sa pozries na ich merania post factum, ako DALSI, menej zaujimavy udaj. Najprv si zapises cas, pocity, level pocitovanej namahy, dychanie a neskor aj taketo udaje. Po zvysne dni budes behat tak, aby si mohol nerusene konverzovat so spolubezcom. Ak behas sam, tak okrem vyraznejsich stupani to udychas (ak si treba overit) nosom. Ziadna veda, ziadne zbytocne analyzy, grafy – to patri do labakov k olympijskym sampionom, lebo ich team si musi svoje prachy zasluzit, ze ano.

avatar

Celkem 27228,99 km
Minulý měsíc 0 km

jm1 muž 25.06.2018 14:03:19

>> Mato, 25. 06. 2018 13:51:42nic, co je zalozene na vypoctoch ala sociologicke prieskumy a statisticke priemerovanie, nie je vhodne pre individualneho bez­ca…

Nesouhlasim. Treba Brute force metody typu DEEP LEARNING uz pomalu (a pro laika mozna prekvapive) zacinaji fungovat. Samozrejme ale lepe tam, kde to ma vetsi vzorek na „vyuku AI“ (= zde na hobicich/zaca­tecnicich :-) )

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 25.06.2018 15:03:58

>> jm1, 25. 06. 2018 14:03:19

Ked telo vnimas a najma sa k nemu chovas ako k AI a technickej hracke, tak na urovni sportu ti niet pomoci. Porozumenie telu, jeho schopnostiam a limitom, prepojenie s volovymi vlastnostami a prekonavanie arbitrarnych limitov, je omnoho komplexnejsie, ako binarne hodnoty a nejake SW zalozene na statistike.

Aj preto je dnesna medicina stale v rovnakych plienkach a liecenie sa obmedzuje na potlacanie symptomov, lebo lekari su stale uceni rovnakemu technokratickemu uvazovaniu. Napodobne je to s pomockami na „zlepsovanie“ vykonu.

Ako lepsie mohol ten Komen, Gebrselassie, ElGuerrouj ci Bekele bezat, keby len mali tie sportestery a GPS merace, ze? Zaujimave, ze traja menovani stale tie rekordy drzia a stvrty je v historickych tabulkach hned za nimi… a o gps ani nechyrovali, spiatocnici jedni!

avatar

Celkem 27228,99 km
Minulý měsíc 0 km

jm1 muž 25.06.2018 15:23:23

>> Mato, 25. 06. 2018 15:03:58 …Ako lepsie mohol ten Komen, Gebrselassie, ElGuerrouj ci Bekele bezat…

Metodologii mistru sveta „neresim“, mam problemy sve vlastni, rekneme „veteranske“ …


Ale abych ze sebe nedelal uplneho ignoranta ;-), pri nedavnem zavode na 10k na draze jsem 25 kolecek odbehlych „jen na pocit“ nasazel s rozptylem +/-2 s (delta_max= 8 s)

avatar

Postrizin

Celkem 41 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:30 (2011)
půlmaraton: 1:13:56 (2011)
maraton: 2:39:32 (2011)

SlavoK muž 25.06.2018 15:24:47

>> Mato, 25. 06. 2018 15:03:58

Dost mozna za uvedeni zacali behat skor nez sa vobec naucili pisat, takze si ani nemohli zapisovat nabehane kilometre.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 25.06.2018 15:35:22

>> jm1, 25. 06. 2018 15:23:23

To je slusne. Aj ked 8s je uz hodne mimo (20s/km), ked to vsak nebol omyl, ale iba unava, tak to pripis zle odhadnutemu tempu na zaciatku. Ak to bolo stupnovanim tempa, nabuduce trochu viac odvahy.

>> SlavoK, 25. 06. 2018 15:24:47

Najskor urcite. Zrovna ElGuerrouj vsak mal trenerom naordinovane uplne vsetko a urcite to ma dobre zdokumentovane. Komen a Etiopcania si zacali (ak vobec) zapisovat treningy az v dospelosti, najskor vsak tiez iba ich treneri (Kim McDonald a dr. W. Kostre).

Vsetci vsak mali skvele vytrenovany rytmus a zmysel pre to, co je optimalne tempo v danej chvili, bez ohladu na to, ci si nieco zapisovali, alebo nie. Skratka vedeli pracovat so svojim telom a o to ide.

avatar

Sloviensko

rudo muž 25.06.2018 16:41:05

>> pan_pepa, 25. 06. 2018 12:52:33

uz po 10–20 prispevkoch sa davno v debate zabudne, kto vlakno zalozil a aka bola otazka.

a uz sa to len masti medzi sebou

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Sloviensko

rudo muž 25.06.2018 16:50:09

debata sa nutne zvrtne na zmysel ludskeho zivota, uloha jedinca v tejto inkarnacii

nuz v tejto vyvojovej faze spolocenskeho systemu, ma jedinec jasnu ulohu:

ziskat profesiu/vzdelanie, zarabat, platit dane, platit rozne odvody.

a co mu zvysi zo zarobku minut na zbytocnosti, ktore vobec nepotrebuje.

slobodna vola jedinca sa prejavuje v tom, ze kady jedinec si zvoli pre seba, do akych zbytocnosti minie svoje zarobene peniaze a ktoru oblast konzumnej nadvyroby bude sponzorovat.

na tomto fore su to teda jedinci, ktori si vybrali, ze peniaze po dani a odvodoch oplieskaju do zbytocnosti suvisiach s behanim, teda nezmyselne predrazene, zdraviu skodlive topanky, predrazene umelinove tricka, gate ponozky bundy, a nezmyeslene vysoke sumy za povolenie niekde bezat spolu s inymi rovnako osudom postihnutymi jedincami, teda platia startovne na pime a inych runczechoch

niet sa teda co divit, ze prave bezci podporuju zbytocne vyrobky ako garmin a podobne

stale je to menej divne ako ta skupina spolocnosti, co dava vsetko co zvysi z vyplaty na nejake leskle bicigle, synteticke tricka a spustu roznych nezmyslov.

teraz vidavam 150kg chlapov navlecenych do dresov s napisom BORA (nie BORAT) kde im to obrovske brusisko praska dres velkosti XXXXL a visi im z oboch stran rury pod az na pedale.

(stara mama sla do obchodu na ukraine(ukrai­na=znacka bicigla) v zastere), ale stara mama nemala zmysel inkarnacie vo financovani tovarni na zbytocne vyrobky

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Brno

Celkem 2720,9 km
Minulý měsíc 0 km

alka žena 25.06.2018 21:55:16

>> Mato, 25. 06. 2018 09:07:26 Jsem překvapena , že jsi to vztáhnul na sebe, moje odpověď byla cílená na jiného diskutéra přímým odkazem ( dotyčný se k tomu také ihned přihlásil a reagoval ). Šlo samozřejmě o nadnesený příměr, nikoli o precizní logickou argumentaci, doufám, že se to vyjasnilo i příspěvkem autora vlákna, který to pochopil tak, jak jsem to myslela – pouze ve vztahu k oné konkrétní jedné osobě . Každopádně děkuji za rozsáhlou reakci, ale rozhodně jsem se Tě nechtěla nijak dotknout, Tvoje příspěvky jsou podnětné , ráda si je čtu, stejně jako jiní na tomto fóru … mnoho zdaru a “peace, please”…

avatar

Celkem 14869,2 km
Minulý měsíc 141 km
10 km: 0:47:20 (2018)
půlmaraton: 1:43:57 (2018)
maraton: 3:51:57 (2013)

tinaB žena 26.06.2018 06:30:04

>> rudo, 25. 06. 2018 16:41:05

ale autor vlákna se stále ještě zapojuje a reaguje, to ten nešťastník ze sousední „rychlé energie“ už to dávno vzdal…

avatar

Sloviensko

rudo muž 26.06.2018 16:37:09

>> tinaB, 26. 06. 2018 06:30:04

;-)
Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Bratislava

Brutto muž 27.06.2018 14:22:02

>> tinaB, 26. 06. 2018 06:30:04

Tak ale v rychlej energii to vzala pod kontrolu veterina… a to je potom vzdy zverina :)

Nalezené položky: 169 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.