Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Boty obecně » Kdy vymenit boty ?

Kdy vymenit boty ?

Nalezené položky: 33 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
avatar

Judson muž 28.05.2020 22:25:17

Nazdar. Jak poznat kdy vymenit boty, jake mate zkusenosti ? Kdyz jsem na podzim 2019 s behanim zacinal a ptal se v prodejnach I ve specialkach, velice nemile me prekvapilo, ze alibisticky tvrdily, ze boty jsou tak do 1000km a dale uz se tlumeni unavou materialu snizuje. Moje predstava o botach drahych, ale na nekolik let vzala rychle za sve. Koupil jsem mizumo wave ultima 11 a mam je do ted. Uvnitr uz dost prodrene na pate a kolem a na jedne bote spicka ze spodu. Ale jinak nepocituju vubec zadne nepohodly chodidla ani kolen. Mesicne nabeham 400 – 500km a I kdyz beham hodne rad a chtel bych dlouho, nekolik paru bot za rok me prijde dost drahe. Dekuji za reakce.

avatar

10 km: 0:38:51 (2022)
půlmaraton: 1:52:14 (2018)

MIKR muž 29.05.2020 10:09:40

>> Judson, 28. 05. 2020 22:25:17

Mě neber jako nějakýho běžeckýho guru, ale rozdíl mezi botou s 1000 km a novou botou poznáš v momentě, kdy si tu novou botu nazuješ… Do tý doby mám taky pocit, že botě nic neni (i když je oběhaná na první pohled). Až nová bota ti ukáže ten rozdíl. Pokud maj tvoje Mizuna naběháno cca 3000km, tak myslim, že tu oběhanost bys měl poznat i jako začátečník (a zvlášť při rychlejších bězích).

Cestou možná je střídat povrchy a tím pádem i boty a rozdělit zátěž i mezi starý a nový boty. Na kratší běhy si občas beru starší boty, nebo i boty, který jsem původně nekupoval na běhání.

Pokud naběháš 500 měsíčně, tak máš dvě možnosti – buď risknout, že budeš běhat v botě, která už má možná horší vlastnosti než nějaká teniska z tržnice a za sezonu nebo dvě tě to může dohnat v podobě zdravotních problémů; nebo ty objemy snížíš a rozvrhneš mezi různý boty; nebo prostě budeš muset investovat.

avatar

Bratislava

Brutto muž 29.05.2020 11:56:19

Tak da sa odbehat 6000 km rocne aj v dvoch paroch tenisiek, ale treba potom ratat zvysene naklady na ortopeda, fyzioterapeuta, masticky, lieky a tak dalej. Tu podla mna nejde iba o to, ze sa „udupe“ tlmenie, ale aj o to, ze málokto z nas ma idealny bezecky styl a tie topánky sa jednoducho deformuju kazdym odbehnutym kilometrom. Disbalancie sa potom prehlbuju a vacsinou (alebo mozno aj vzdy) sa to casom prejavi na nejakom zraneni/bolesti. Nehovorim, ze boty treba vyhadzovat po 500 km, ja to tiez nerobim, ale u mna sa osvedcila vymena tak po 1500 km maximalne. Tam uz aj sam citim, ze po dobehu z dlhsieho vybehu so starymi botami sa necitim dobre a som dost „vytraseny“. Najhorsie je, ze vacsinou tie topánky (hovorim o cestnych, nie trailovych) vyzeraju zvonka uplne v pohode a strasne sa mi bridi ich vyhadzovat do kontajnera aj ked viem, ze v nich uz neubehnem ani kilometer. Tak tie najkrajsie z nich skladujem v praci v jednej skrini :))) Skaredsie som sa uz naucil aj vyhadzovat.

avatar

Praha

10 km: 0:46:24 (2017)
půlmaraton: 1:49:26 (2017)

jaro79 muž 29.05.2020 13:09:49

U mne se začnou objevovat mezi 1100 až 1400 km po/při běhu ve starých botách podivné bolesti v kolenou, nebo různých úponů. U mne je to v důsledku nerovnoměrného opotřebení podrážky jak píše Brutto. Většinou se snažím kolem 1200km kupovat nové boty a ty staré používat jenom na krátké výběhy. Případně je využívám na nějaké tréninky s dětmi (například stínování v lese při orientačním běhu). Anebo je už používám jenom na cvičení nebo na chůzi. Souhlasím, že při větším objemu to leze do peněz a nějaké boty pak člověk kupuje co půl roku, ale zdravotní indispozice z důvodu běhu v ošoupaných botách nestojí za ty peníze. Spíš se snažím kupovat levnější staré modely v outletu abych ušetřil nějakou korunu. Prošoupaná pata mi trhala ponožky a pamatuji i jeden doběh z Běchovic s krvavou ponožkou ve starých botách.

avatar

Desert muž 29.05.2020 14:57:10

>> Judson, 28. 05. 2020 22:25:17

pokud behas mesicne 400–500km, to by jsi nam spis mohl poradit ty,

zaklad je kolik si vyclenis financi na rok na boty, ale pri te tvoji kolometrazi je pravdepodobne i chodidlo jinak odolne nez u zacatecnika,

v soucasnosti jsou urcite slevy na lonske modely, vetsinou jsem braval troje, odhad asi jak pise Brutto, max 1500km, i kdyz jse dal na nekterych i 2000, ale tam zalezi i na podrazce, je i dobre vedet co presne chces, tedy znat i konstrukci boty, ktera odpovida druhu zateze, resp. tlumeni :-P

nekdy si rikam, jestli potrebuji vsechno tlumit :-D

avatar

Desert muž 29.05.2020 15:03:47

>> Desert, 29. 05. 2020 14:57:10

je to podobne i s lyzemi, das je na rovnou podlozku, staci prodejni pult a zkusis, jestli nemaji torzi, dnes uz ani ne, tedy kdyz je sesmajdas a ta torze vznikne, je to na oddelani vazu, uponu atp. podobne s tlumenim :-P

avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 29.05.2020 15:05:01

>> Desert, 29. 05. 2020 14:57:10 jestli potrebuji vsechno tlumit

Od doby, co jsem pořídil Merrell Vapor Glove 4 se cítím dobře, běhám v tom teď všech těch 500 km+ kilometrů měsíčně. Ale více než nějakých 1 000 km pár nevydrží, přece jen různé kameny apod. způsobí mechanické poškození a pak už se mi v tom třeba špiní a tím i trhají ponožky apod.

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
avatar

Desert muž 29.05.2020 23:12:08

>> Petr Kaňovský, 29. 05. 2020 15:05:01

jj podival jsem se na ne, asi bych vic jak 800km nedal, vypada to na popularni tvrzeny PU, z podobneho materialu jsem mel dvoje, jedny za 14dni a druhe asi 450km,

ty " 2000" byly salamy ve 3D, nez jsem je rozchodil, uplynuly 3 mesice, podrazka odesla asi po 900km, nechal jsem vymenit paty ( 3×, 100–250kc) a v klidu behal dal, nakonec mi neco zvrzli, tak jsou z nich " skrinovky", za ty sluzby si to alespon na chvili zaslouzi, :-P

avatar

Judson muž 31.05.2020 00:28:44

Nazdar, dekuji vsem za odpovedi. Ano, poridit si jedny boty levnejsi na trate cca 20km a jedny poradny na 40+, to bude muj plan. Ve vysledku usetrim penize a sridanim bot i nohu, a jeste se seznamim s dalsi znackou. Poradil by me nekdo botu srovnatelnou a mizumo wave ultima 11 ? Tessi silnicni obemovku s co nejlepsim tlumenim. Ale levnejsi nez 2500, jinak si muzu rouvnou koupit zase to stejne. Jinak, docela me stve, ze nektere velikosti teto super boty najdu v eshopech od 1700, nejspis to jsou takove co se malo prodavaj, ale moji velikost 45 nikde pod 2500 jsem nenasel (. Dik.

avatar

Desert muž 31.05.2020 23:41:22

>> Judson, 31. 05. 2020 00:28:44

nekdy se mrkni na znacku „smejd in“ takze i v lidlu nebo jinde se daji koupit levne boty, ktere treba tech 1000 daji taky, a trochu levneji, :-P

avatar

martin108 muž 01.06.2020 09:43:31

>> Judson, 31. 05. 2020 00:28:44

Ahoj, jestli běháš necelý rok, tak bys do škatulky začátečník spadnul, na druhou stranu objem 500 km měsíčně je hodně pokročilý. Neznám tvoji sportovní minulost, ale na můj vkus běháš hodně a tvůj pohybový aparát nemusí takové dávky snášet dobře. A i to je důvod, proč bys měl být opatrnější i ohledně bot.

K těm botám – jestli běháš po asfaltu nebo tvrdých hladkých šotolinkách, vybral sis Ultimy dobře. Prodejci (i výrobci) potřebujou prodávat, proto mají taková doporučení. Pokud neběháš přes patu, máš i jinak dobrý styl, nešmajdáš a necítíš žádnou bolest při nebo po běhu, boty vyhazovat nemusíš. Pokud už ale materiál degraduje nad určitou mez (svršek, tlumení nebo podešev), je čas na vyřazení z běhání, chodit v nich klidně můžeš. Některé drobné defekty se dají opravit a boty používat dál. Já ti doporučuju si koupit několik párů (nekupuj když musíš, ale když je dobrá nabídka) a boty střídej, pomůže to nohám i botám. A taky rozhodně paušálně neplatí, že dražší boty jsou lepší. A jak už ti radili jiní, na delší běhy ber novější páry, naopak vypráskaný ber na kratší klusy.

Vím že je to subjektivní, ale mým nohám je jedno, jestli mám objemovky velikosti x, nebo o půl čísla větší. A k těm modelům – z Mizuní stáje omrkni Rider a Inspire, od Asicsů Kayano, Cumulus, Nimbus, GT 2000, GT 1000 (oproti Muzunům nejspíš o půl čísla větší), od Niků Pegasus a Vomero, od Saucony Ride, Guide, Triumph, Freedom (zase o půl čísla větší), od Brooksů Ghost, Glycerine, Adrenaline. To jen co mě napadlo, na internetu najdeš i spoustu jiných. Z dalších zmíním jen značky, modelů jsou spousty – New Balance, Hoka One One, Puma, Reebok, Salming, Craft, atd. Věnuj pozornost i dropu – teď jsi zvyklý na 12mm, přechod na 6 a míň bys moh dost cítit, ale záleží na stylu. I v minulosti trailový značky jako Salomon nebo Inov-8 dělají silniční modely, je to ale na jejich charakteru znát.

Prostě snad všechny značky v tomhle segmentu něco mají, akorát cenovka je okolo 3 tisíc nebo víc, výběhový model může být za půlku, nebo i míň. Nebo modely z levnější kategorie, může se stát že ti budou vyhovovat boty do 1500. Omrkni i soukromou inzerci, nebo zahraniční e-shopy.

avatar

půlmaraton: 1:38:17 (2019)

ZR muž 01.06.2020 14:52:24

>> Judson, 31. 05. 2020 00:28:44

Jestli potřebuješ typ boty jako je M.W.Ultima (tzn. objemový neutrál), určitě bych zkusil Asics Nimbus, je to jejich objemový neutrální top model. Ve štěrboholské Outlet Asics speciálce mají tyto starší modely skoro vždy za cenu kolem 1.500,– Kč, už jsem tam kupoval asi 10 párů (teď tam měli Nimbus 19). A velikost EUR 45 mívají také, bral jsem ji kamarádovi. Ale musíš tam osobně, oni neposílají, ani nesmí mít veřejně na webu akční ceny.

avatar

Nelahozeves

Celkem 19576,14 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:05 (2016)
půlmaraton: 1:28:31 (2016)
maraton: 3:43:10 (2013)

filipoinzagi muž 01.06.2020 16:06:39

>> Judson, 28. 05. 2020 22:25:17

musím se pochlubit že jsem si pod roce a půl taky koupil nové botky adidas adizero Adios 5 M 46 2/3, dnes jdu zkusit rychlejších 6 km. Rok jsem neběhal a teď se k tomu vracím ale jde to těžko :-) To bys měl poznat na nohách, kdy boty odcházejí funkčně, někdo je v nich schopnej naběhat 5 tis km někdo 1 tis. Záleží jak člověk má citlivý organizmus na ty dopady. To ti nikdo přesně neřekne. Záleží jak se v nich cítíš, pokud ok, tak bych to neřešil…

Motto: Když něco děláš, tak to dělej pořádně a dej do toho všechno.
avatar

Bratislava

Brutto muž 02.06.2020 07:55:40

Este jedna vec. POkial kupujes boty vo vypredaji, pozri aky to je model a kedy sa vyrabal. Niekedy sa boty povaluju v sklade predajcu aj tri roky a viac a ono sa to na tej gume podpise. Niezeby sa v tom nedalo behat, ale rozdiel je citelny a zivotnost je podstatne obmedzena.

avatar

martin108 muž 02.06.2020 14:10:37

>> Brutto, 02. 06. 2020 07:55:40

Ne že by se to nemohlo stát, ale zatím se mi nestalo, aby se vlastnosti boty změnily pouhým ležením (byť dlouhým) v botníku/krabici. Jako příklad mám tempovky staré přes 15 let – k mému údivu se pouze změnily barevné tóny svršku, jinak stále ok. Samozřejmě, že pokud by byly vystaveny dlouhodobému účinku mrazu a slunce (UV záření), budou materiály degradovat.

avatar

habanr muž 02.06.2020 15:50:39

>> martin108, 02. 06. 2020 14:10:37 Bohužel doba je taková, že díky ekologickým požadavkům se boty degradují i pouhým ležením v krabici. Uvedu příklad s mými neběžeckými turistickými boty Hanwag Alaska, které jsou celokožené. Po zakoupení ležely cca 4 roky v krabici, protože na horské tůry díky péči o dítě nebylo moc času. Loni jsem je vytáhl do Vysokých Tater a při první tůře mě odpadly na Svišťovce odpadly obě podrážky. Studiem internetu jsem se dozvěděl, že je to vlastnost lepidla podrážek, které degraduje vzdušnou vlhkostí… Stejné biodegradable vlastnosti mohou mít i plasty použité u běžeckých bot…

avatar

Chimp muž 02.06.2020 20:11:10

>> habanr, 02. 06. 2020 15:50:39

Můžeš doložit, že je to kvůli ekologickým požadavkům? Může to být šlendrián výrobce, možná s výmluvou na ekologii. U žádných bot se mi nestalo, že by se samy od sebe rozlepily po 4 letech. Lepidlo někdy povolí v namáhaných částech, ale to se stávalo i před 20 lety.

Také to může být plánované omezení životnosti jako v případě spotřební elektroniky.

avatar

Černé Voděrady

Celkem 21008,7 km
Minulý měsíc 6,66 km
10 km: 0:48:56 (2017)
půlmaraton: 1:49:10 (2017)
maraton: 3:57:39 (2017)

MartiNo žena 02.06.2020 20:40:36

>> martin108, 02. 06. 2020 14:10:37

Nevím, zda je to ekologickými přístupy nebo záměrným omezenímm životnosti (což jde mmch přímo proti sobě), ale fakt je, že spíš mi drží boty a batohy a… staré 15 – 60 let, než ty „nové“ (pro dnešní dobu v uvozovkách, za mého mlada bez) 3 – 4 roky.

Motto: Žít a nechat žít.
avatar

martin108 muž 03.06.2020 00:02:41

>> habanr, 02. 06. 2020 15:50:39

Tos mi připomněl kolegu, který během túry na Kavkaze šel z ničeho nic v pohorách, ale zároveň bosý s podrážkami v ruce. Naštěstí se mu to stalo před suťoviskem a ledovcem. Tak si obul sandále a šel do údolí. Jo, taky měl Hanwagy, vzhledově zánovní. Můj závěr z toho je, že Hanwag neumí přilepit podešev ke svršku, ale proč, to netuším.

Jisté ale je, že pohory od jiných značek, které vydrží minimálně pětinásobek, jsou mnohem ekologičtější. I jiní mohou dělat šunty, ale nedělají.

Taky se mi rozpadly velmi málo používané boty – byly to polobotky, ale podešev byla ne tvrdá, ale pohodlnější z nějakého měkčeného a zlehčeného materiálu. Jednoho dne se začla úplně drolit. Obuvník mi jen suše oznámil, že nejsem první.

Ale u běžeckých bot se mi něco podobného nikdy nestalo. X-krát jsem zalepoval odlepující se podrážku, zašíval párající se šev nebo vyztužoval slabší místo, ale nikdy se mi značkové sportovní boty nerozpadaly degradací materiálu ležením v botníku. Zahrnuju do toho maratonky, sálovky, pohory, lezečky, boty na běžky. Na druhou stranu je logický, že odlehčování má svůj dopad na životnost, to je bez debaty.

avatar

Bratislava

Brutto muž 03.06.2020 08:17:32

>> habanr, 02. 06. 2020 15:50:39

To si mi pripomenul minulorocne leto. Bol som s dcérou v Tatrách a kedze moja mama mala v botniku 5 rokov stare pohorky, v ktorých bola na JEDNEJ jedinej vychadzke a s dcérou mali rovnake cislo nohy, tak je ich venovala. Isli sme na vodopad Skok a tesne nad vodopádom sa jej zacali odlepovat obe podrazky, ale to tak rychlo, ze behom par metrov ich mala uplne dole. Dcera ma uz cez 40 kg, takze uz to neslo riesit tym, ze ju znesiem dolu. Zachranila nas lekarnicka, poriesil som to obväzom (ktory len tak tak vydrzal po Strbske pleso) a leukoplastom. My sme sa dost nasmiali, ale mali ste vidiet tie pohlady stoviek turistov, ze chuda dievca, aka socka, preco jej ten foter nekupi aspon poriadne topánky :)))

avatar

habanr muž 03.06.2020 09:33:55

>> Chimp, 02. 06. 2020 20:11:10 Šlendrián to není je to „vlastnost“. Více článek https://www.svetoutdooru.cz/…nejste-sami/

avatar

půlmaraton: 1:38:17 (2019)

ZR muž 03.06.2020 16:13:23

Problém s degradací podrážek u starších bot se pokud vím opravdu týkal jen několika málo modelů outdoorové obuvi. Z více důvodů mi vyhovují starší, již nevyráběné modely běžeckých bot, takže je cíleně sháním a kupuji. Když zrovna nic „starého“ neseženu, kupuji i aktuální modely (teď konkrétně Nimbus/Cumulus), takže mám přímé srovnání. Ani hodně staré modely (konkrétně Nimbus 15–16) neměly nižší životnost, nic se nerozpadalo/ne­rozlepovalo. Naopak, subjektivně mi přišlo, že vydrží mnohem déle. Totéž staré objemové modely New Balance (1064, 1080, 860), nebo prastaré krosové Adidas Response.

Tuto problematiku často řešíme na závodech se závodníky, kteří opravdu pravidelně a hodně běhají, se staršími modely mají podobné zkušenosti. Jediní, kdo toto řeší a zdůrazňují nutnost nových modelů, jsou „manekýni/mane­kýnky“, účastníci komerčních „masovek“, kteří toho sice reálně moc nenaběhají, zato mají vše teoreticky bezvadně nastudované a své boty/oblečení/do­plňky dokonale sladěné podle poslední kolekce…

avatar

Chimp muž 03.06.2020 21:30:30

>> habanr, 03. 06. 2020 09:33:55

Díky za odkaz. Z uvedeného plyne, že je lépe se vyhnout starším modelům s PU tlumením. Ale i mezi různými PU pěnami mohou být v životnosti rozdíly, jenže při koupi to nepoznáme a výrobci zřejmě nemají u bot, což je zboží krátkodobé spotřeby, motivaci to řešit.

avatar

martin108 muž 04.06.2020 09:33:48

>> habanr, 03. 06. 2020 09:33:55

Dík za odkaz, velmi podobně se drolily ty moje polobotky. Ty tomu říkáš „vlastnost“, u mě je to šunt. Podstatný je, že renomovaný výrobci takový materiály nepoužívají. Evidentně existuje PU, který tohle nedělá.

Já jsem jen rozporoval to, že běžecké boty významně degradují ležením ve skladu. Že se to u některých bot děje neznamená, že to platí obecně – právě naopak, děje se to v naprosté menšině.

Stejně tak obecně není pravda, že starší modely jsou lepší nebo trvanlivější než nové. Některé ano, některé ne. Výrobce občas šlápne vedle, ale to je součást vývoje. Taky se mi nelíbí, že určitý model je rok od roku těžší, což u běžeckých bot nepovažuju za vylepšení. Ale výrobce evidentně chce vylepšit jinou vlastnost, která má pro něj prioritu. A já jako zákazník mám (bohudík) mnoho možností si vybrat, co mi vyhovuje nejvíce. A výrobci velmi bedlivě sledují, jak zákazníci přijímají změny.

Proto není na místě obava z nákupu starších modelů běžeckých bot, fungují až na detaily úplně stejně, jako modely nové.

avatar

Desert muž 04.06.2020 10:57:17

>> martin108, 04. 06. 2020 09:33:48

nakonec se dohodneme na tom, ze nejlepsi jsou „vietnamky“, tedy nelze vsechno hazet na jednu kopu,

nicmene existovaly tzv. basketky, nebo matatonky, klasika se sirovou podradzkou, dnes by jsi tomu rekl minimalisticke, ale tlumeni atp. urcite mely primo v uzitem materialu,a vydrz daleko vic, nez ty dnesni, nesezenes :-D

avatar

Bratislava

Brutto muž 04.06.2020 14:34:37

Aby som to uviedol na pravu mieru. Nemyslel som degradaciu priamo gumy. Ale kedze sa podrazka topánky vacsinou sklada z viacerých zloziek, stava sa, ze starnutim tieto zlozky nefunguju spolu tak, ako fungovali ked sa vyrobili. Nevychadzam z tvrtdeni vyrobcov, je mi jasne, ze tieto nazory, ako aj „pravdy, ze boty treba vymenit po 500 km, siria hlavne preto, aby mali zabezpeceny dostatocny obrat. Takisto som mal uz vela starsich modelov, ktore stali na skladoch roky, mnohe z nich vydrzali fakt vela kilometrov. Ale vychadzam z toho, ze vsetky modely, ktorých tlmenie odislo skor, ako som uznal za vhodne, boli "skladovky“, ktore si nieco uz odlezali. Mozno som mal len smolu na zle skladovanie, jasne, beriem to. Bol to iba taky postreh s osobného pozorovania situacie. Kedze natocim 500 – 700 km mesacne, topánok vystriedam fakt vela a toto je len taka moja mala empiria :)

avatar

Eymir Gölü

Celkem 3486 km
Minulý měsíc 0 km

Skritek Hugo žena 04.06.2020 14:58:27

>> Brutto, 03. 06. 2020 08:17:32

Něco podobného jsem zažila při výstupu na Ararat. Jedny rozpadlé boty se řešily při finálním výstupu, ale to naštěstí nebyl až tak náš problém. Ovšem kamarád měl 2roky staré, občas užívané, pohorky. Při sestupu do základního tábora se mu zcela odlepila podrážka. Byly to jediné boty, co měl s sebou, další měl zabalené ve městě. Vyřešil to jednoduše, podrážku narval do ponožky, nazul ponožku a špacíroval na místo, kde na nás čekala auta. Potkali jsme cestou dvě výpravy, ty udivené pohledy mě baví ještě i dnes. Náš kamarád sice zničil ponožky, vrátil se chudší o jedny boty, ale zase si vysloužil nové indiánské jméno „One Shoe Mike“. Jako Američan to velmi ocenil.

Motto: Petit cheval de manege :-)
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 04.06.2020 16:32:10

>> martin108, 04. 06. 2020 09:33:48

>> ZR, 03. 06. 2020 16:13:23

Kedze beham uz nejaky ten rok a cez nohy mi presli minimalne 4 stovky bezeckych bot, mnozstvo outdoorovych, lezeckých, turistických, ci VHT topánok, tak mozem s kludnym svedomim povedat, ze degradacia materialu vekom je vec realna, bez ohladu na skladovanie (iste, vystavenie UV ziareniu, ci vlhkosti, degradaciu akceleruje). Plus som robil pre viacere magaziny testera bezeckych bot. Doma mam niekolko parov, ktorých vek bude okolo 20 rokov, ale su nebehatelne – len nostalgicka spomienka na rychle nohy :-D . Po 4 rokoch si davas na nohy botu so 1/4 zivotnostou – pena moze pred prvym nosenim vypadat OK, ale po mesiaci bude ako po tisicke kilometrov v novych (tohtorocnych) botach.

Odliepanie podrazok na VHT, ci iných turistických botach je bezny syndrom starnutia TPU a lepidla – odlepili sa mi po rokoch vsetky znacky, ktore som mal – cez Hanwagy, Asolo, Loewe, La Sportiva, GArmont, Planika, Mammut – cokolvek. Cim dlhsie lezali a menej casto boli pouzivane, tym skor sa odlepili.

Co sa tyka samotnej zivotnosti – to musis citit, lebo kazdy botky nici inak – v zavislosti od stylu behu, hmotnosti a – ano – aj rychlosti behania. Rychly beh nici boty viac – ci pri odraze, alebo dopade. AJ pri mojej nízkej vahe som málokedy presiahol 1500km na pare. Dalo by sa, keby som velmi chcel a aj som behal, ale nestalo to za to. Paradoxne – zavodne specialy s tensou podrazkou mi vzdy vydrzali dlhsie, ako treningove (aj co do poctu km).

A nesuhlasim s tézou, ze na vyklusy stacia suntove tenisky. Prave pri rege behoch mava clovek najhorsiu techniku a nestrazi sa. Byva aj najviac unaveny a styl ide k sipku. To skor na kratsie preteky (do 15km) by som obul cokolvek, co je lahke a som v tom schopny dobehnut do ciela. Pri rychlom behu byva styl spravidla – u trénovaných bezcov – dobry.

avatar

martin108 muž 04.06.2020 21:28:12

>> Desert, 04. 06. 2020 10:57:17

O těch vietnamkách se se mnou nedohodneš, nic ve zlým

avatar

martin108 muž 04.06.2020 22:02:55

>> Brutto, 04. 06. 2020 14:34:37

>> Mato, 04. 06. 2020 16:32:10

Asi jsem se špatně vyádřil – mě je jasný, že stárnutí materiálu je realita a nepochybně se vlastnosti v čase mění.

Moje subjektivní zkušenost je taková, že víc cítím změny ve vlastnostech podešve (víc klouže), než změny v tlumení mezipodešve (nedokážu určit vliv „oběhanosti“ versus vliv stáří). Zároveň netočím takové objemy jako Brutto nebo Mato – jejich zkušenosti jsou určitě větší než moje. Další věc je, že těžiště mýho běhání je v terénu, takže otázku tlumení v botách nemám na prvním ani druhém místě.

A možná mám i kus štěstí, že zatím žádný běžecký boty se mi nerozpadly stylem, jak tady někdo popisoval. Boty měním v momentě, kdy jsou viditelně poškozené, nebo když na sobě cítím, že něco není v pořádku z hlediska fyziologie (bolest, dřív neznámá únava). Na výklusy mám staré tempovky, které jsou dost tlumené, ale časem jsem zjistil, že mi víc sedí „tvrdší“ boty, tyto měkké mi na výklusy vyhovují, budu je používat, dokud mi nebudou škodit – to jako příklad.

Nalezené položky: 33 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.