Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Zdraví, nemoc, bolest » Bolest kolenou při pomalém běhu

Bolest kolenou při pomalém běhu

Nalezené položky: 8 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

JirSu muž 09.07.2020 08:51:51

Ahoj,

mám 33 let (182cm , 76kg, sedavé zaměstnání) a běhám v podstatě od mala – do 27 let jsem hrál závodně fotbal, pak přišlo zranění kotníku a skončil jsem. Po zranění asi roční pauza od téměř veškerého sportu. Ale protože mě běh vždy bavil, tak jsem se po zranění vždycky snažil alespoň 1× týdně běhat. Samozřejmě jsem to nikdy nelámal přes koleno, spíš jsem to bral jako takovou skoro „turistiku“. Jelikož jsem poslední rok nepociťoval už žádná omezení při běhu, začal jsem cca od dubna běhat víc = to znamená 3–4× týdně do 10km. Navíc jsem si načetl i takové instrukce pro začátečníky, že bych měl běhat pomalu a držet se v aerobní zóně atd. Koupil jsem běžecké boty (neutrální došlap a velké tlumení). Do té doby jsem vždy běhal v obyčejných teniskách skoro bez tlumení. Pomalým běháním jsem si z části už obnovil svou kondici. Ale poslední 2 týdny mám problém. Při pomalém běhu cca 6 min/km, tep kolem 142 (tak jak bych chtěl), kadenci cca 170 (výš se při takovém běhu nedostanu, není to pro mě přirozené) mě bolí obě kolena z vnitřní strany (při běhu i na druhý den při chůzi). Zkoušel jsem zrychlit na cca 4:30 /km, tep samozřejmě vyšší, kadence 180–190 a žádnou bolest nepociťuji (ani při běhu, ani po běhu, ani na druhý den). Už jsem to zkoušel několikrát a vždy stejné – pomalý běh = kolena bolí , „rychlý běh“ = kolena nebolí. Chtěl bych nadále rozvíjet svou aerobní kondici, ale nevím, co je špatně. Dokázal by poradit? Je to pomalejší kadencí (všiml jsem si, že u pomalejšího běhu nedokážu tak zapojit do běhu náklon vpřed, ale to mi přijde logické, když běžím pomaleji)? Může být problém v botách (silné tlumení a nezvyk pro moje tělo)?

Děkuji Jirka

avatar

Sloviensko

rudo muž 09.07.2020 20:34:44

>> JirSu, 09. 07. 2020 08:51:51

ano, ano, ano

tlmene boty, pomala kadencia, zla technika

pomaly beh neznamena znizit kadenciu a drzat dlzku kroku !!!

lebo tak sa beh meni na pomale poskoky s dopadom pred taziskom a teda naplno schytavas narazy, ktore su potom cez tlmiace hrube boty este komplikovane roznymi napriklad rotacnymi efektami, niekto tak trpi na kolena iny na bedra ci chrbticu

vzdy musi doslapnut pod seba, nie pred seba a prave pomaly beh je prostriedok na trenink zvysovania kadencie, kroky kratke

ano tlmene boty velmi stazuju udrzat kadenciu

ktokolvek ti tlmiace hrube boty predal-poradil, mal by dostat basu za umyselne ublizovanie na zdravi

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 09.07.2020 21:48:19

Přidávám se k Rudovi, pomalý běh by se měl dosáhnout kratším krokem, ne menší kadencí. Dokonce mám vysledováno, že i tepy jsou nižší při stejné rychlosti pomalého běhu, pokud kadence je kolem 180, zřejmě to souvisí s menší vertikální oscilací, takže mohu jen doporučit snažit se o vyšší kadenci i u úplně pomalého běhu, třeba i na místě!

A běhám v minimalistických botách už všechno (Merrel Vapor Glove 4) a žádné bolesti nemám.

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
avatar

Celkem 27228,99 km
Minulý měsíc 0 km

jm1 muž 10.07.2020 00:35:26

>> Petr Kaňovský, 09. 07. 2020 21:48:19 …pomalý běh by se měl dosáhnout kratším krokem, ne menší kadencí…

kadence 180 a opravdu kratky krok 80 cm znamena tempo +/- 7 min / km, resp. +/- 8.5 km/h. Pro aspon trochu vyssi postavu je ale tohle tempo (=delka kroku) IMHO neudrzitelne nizke. Treba mne samotnemu staci „zamyslet se“ ;-) , a hned „bezim“ (i kdyz pri tom vypadam, ze nebezim, ale jdu ;-) ) s delsim krokem = tempem 6:00 a rychleji

avatar

JirSu muž 10.07.2020 06:25:55

Děkuji za rady. Vidím, že jsem svůj problém odhadl správně. Vyzkouším tedy vyšší kadenci trvale aplikovat i na pomalejší běhy, i když mi ty malé kroky nepřipadaly přirozené. Větší kadence při rychlejším tempu pro mě není žádný problém, tak to zkusím i při pomalejším. Schválně vyzkouším i staré boty.

Ještě jednou díky. Jirka

avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 10.07.2020 07:19:33

>> jm1, 10. 07. 2020 00:35:26 kadence 180 a opravdu kratky krok 80 cm znamena tempo +/- 7 min

To by odpovídalo, viz kalkulačka

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
avatar

JirSu muž 13.07.2020 06:13:27

Po 3 dalších pomalých bězích musím poděkovat za radu ohledně zvýšení kadence. Za můj problém mohla 100% nízká kadence kroků. Zkusil jsem si nainstalovat metronom a běžel jsem podle něj na kadenci přesně 180. Zpočátku mi krátký krok sice připadal hodně nepřirozený, ale asi po 15 minutách mi to už nepřišlo. Kolena úplně přestala bolet, vůbec o nich nevím ani při běhu, ani po běhu, ani na druhý den. Boty jsem nechal ty nové s tlumením. Navíc jako bonus jsem zjistil, že s vyšší kadencí dokážu při zachování tepu cca 142 běžet rychlejší tempo (ze 6 min/km na 5:30 min/km). Jeden z těch běhů byl na dráze s metronomem (takže absolutní rovina) a tep mi při držení kadence prakticky nekolísal. Takže rada pro všechny – zvýšení kadence i přes počáteční nepřirozený pocit běhu je skutečně správná cesta. Pokud máte problémy té kadence dosáhnout, metronom je velmi jednoduchá ale velmi účinná pomůcka.

Takže ještě jednou díky. Jirka

avatar

Celkem 20,3 km
Minulý měsíc 0 km

Zdenda12 muž 15.08.2020 13:38:27

Základ je opravdu technika a boty, člověk by neřekl ale ve finále se všechny bolesti svalů a kloubů při běhu tvoří časem právě kvůli těmto zpouštěčům. Sám běhám přes 20 let vytrvalostní běh, ted už jen rekreačně a trpím na bolesti v kolenou, protože jsem od začátku podcenil techniku běhu. Všechno má ale své řešení, rehabilitace a kvalitní přípravky. Mě vždycky fungovalo Herbal Balsam, je to přírodní mast, která regeneruje svaly a dlouhodobě léčí klouby. Prvnotní je ale fakt vychytat techniku. Přeju Vám brzké uzdravení. Už se mě na tu mast ptalo dost lidí, tak tady je odkaz: https://medikobio.com/herbal-balsam/ . Slyšel jsme že se jedná o českou rodinou firmu, musím řict, že odvádějí super práci. Co pomáhá na bolest v kolenou Vám?

Nalezené položky: 8 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.