Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » Drop běžecké boty

Drop běžecké boty

Nalezené položky: 37 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
avatar

10 km: 0:39:00 (2020)
půlmaraton: 1:30:00 (2019)

check_drummer muž 13.08.2020 14:05:00

>> martin108, 06. 08. 2020 23:19:42

Myslel jsem to tak, že v botách s větším dropem si pata déle „odpočine“ na zemi, nohu mohu dát více za sebe (aniž bych měl nepříjemný úhel mezi chodidlem a holení) a až pak teprve patu zvednu, když je dostatečně za mnou – což má za následek delší krok.

Motto: Spojení jako "běž nakoupit" ukazují, že běh je stejně přirozený jako chůze.
avatar

martin108 muž 14.08.2020 18:45:28

>> check_drummer, 13. 08. 2020 14:05:00

S první částí věty bych s lehkou výhradou souhlasil, respektive bych volil jinou formulaci.

Nevím jak jsi to myslel, ale vím že jsi psal, že vyšší drop by měl umožnit lepší odraz, dokonce se tady objevilo slovo „efektivnější“. A to jednoznačně není pravda – viz tretry, závodní boty (já jim říkám „šlupičky“ – nemyslím to pejorativně). Čím je bota lehčí a tlumení mezi chodidlem a podložkou menší, tím je přenos síly (a tím i odraz a běh) efektivnější. Že se tím zatěžují určité partie více než v objemovkách je druhá strana mince. Právě proto se dělají různé boty pro různé použití.

Ale to co píšeš dál, tomu zase nerozumím, tak se zase budu ptát. Co je to ten „nepříjemný“ úhel (specifikuj ho číselně)? Proč je pro tebe nepříjemný (předpokládám že píšeš o svých pocitech)? O kolik si myslíš, že se ti prodlouží krok, když se drop zvětší o 1 mm? Nemyslíš, že právě vyšší drop tě připraví část dráhy, po kterou mohly pracovat lýtkové svaly a tím dát větší impuls při odrazu?

Pořád se držíš svojí domněnky, ale nechce se ti si ji sám na sobě ověřit, což je škoda. Možná máš nějaký zdravotní problém, který by vyšší drop vyřešil, ale to si nejdřív musíš vyzkoušet.

A v neposlední řadě se zabýváš jen odrazem, zbytek pohybu jako kdyby neexistoval nebo nebyl důležitý.

avatar

10 km: 0:39:00 (2020)
půlmaraton: 1:30:00 (2019)

check_drummer muž 16.08.2020 00:40:12

>> martin108, 14. 08. 2020 18:45:28

Nepříjemným úhlem myslím příliš ostrý úhel mezi chodidlem a holení, tj. když je noha v kotníku hodně ohnutá. Číselně odhaduju tak 70–80 a méně stupňů.

Zabývám se jen tou fází běhu, kdy je pata na zemi, u ostatních částí běhu nemá smysl drop uvažovat.

Jakmile se zvedne pata od země, tak drop nehraje roli, takže délku kroku mi drop asi neprodlouží – jak si teď uvědomuju. Ale taky ani nezkrátí. A vyšší drop mi umožní držet déle patu na zemi a tak dá noze víc odpočinout.

Motto: Spojení jako "běž nakoupit" ukazují, že běh je stejně přirozený jako chůze.
avatar

martin108 muž 21.08.2020 00:37:45

>> check_drummer, 16. 08. 2020 00:40:12

Možná bychom se posunuli k cíli, kdybys napsal, proč je pro tebe úhel v kotníku 70–80 stupňů nepříjemný.

Drop boty je jedna z charakteristik, ale vlastnosti boty ovlivňuje, ať už přímo nebo nepřímo. A protože botu máš na noze ve všech fázích kroku, bota ovlivňuje nejenom tebou zkoumaný odraz.

Jak už jsem psal, pomocí nějakého gumového klínu si uprav své boty tak, abys měl drop třeba 40 mm, týden v nich běhej a napiš, jaký to mělo vliv na únavu nohou, rychlost běhu a pocitů při běhu.

avatar

10 km: 0:39:00 (2020)
půlmaraton: 1:30:00 (2019)

check_drummer muž 29.08.2020 02:25:53

>> martin108, 21. 08. 2020 00:37:45

Přijde mi, že nejvíc síly bude uvolněno, když bude ten úhel pravý a taky mi přijde, že se víc namáhají achilovky. Kromě toho mám problém s patou, která právě při větším ohnutí bolí.

Ty klíny zkusím, podlě mě bude stačit pár kroků pro posouzení zda je to ok nebo ne.

Motto: Spojení jako "běž nakoupit" ukazují, že běh je stejně přirozený jako chůze.
avatar

martin108 muž 31.08.2020 22:48:58

Začátek jsou jen Tvoje domněnky, které možná platí pro Tebe, ale s obecnou realitou nemají nic společného.

Konečně jsi po více než měsící napsal, kde je „zakopaný pes“ tohoto tématu – máš problém s patou (možná i Achilovkou, chodidlem, …). To bohužel nevyřeší sebelepší bota, ale fyzioterapeut nebo ortoped.

avatar

10 km: 0:39:00 (2020)
půlmaraton: 1:30:00 (2019)

check_drummer muž 06.09.2020 18:20:42

>> martin108, 31. 08. 2020 22:48:58

Tak jsem si zkusil „vycpat“ patu a pocity jsou subjektivně daleko lepší než s „plochou“ botou. Nemá to nic co dělat s tím mým „zraněním“, bolest cítím spíše až po běhu. Ale noha si s takto vypadloženou patou lépe odpočine, odraz je větší a tím správným směrem. Ovšem jen při svižném tempu, při pomalém to působí rušivě. Takže asi jak jsem čekal a popisoval výše.

Mám pocit, že i nejlepší maratonský čas byl běžen s botou se značně vysokým dropem. Asi jde o kompromis – v některých věcech drop pomůže, ale bota bude o něco těžší. A při špatné technice může v takových botech noha zlenivět.

Další věc je, že pokud by primární funkcí vycpané paty bylo ztlumení dopadu (není můj případ), tak by asi výrobci vycpávali i špičku a netvořili kladnou hodntu dropu, ta má podle mě smysl právě až při odrazové fázi.

Motto: Spojení jako "běž nakoupit" ukazují, že běh je stejně přirozený jako chůze.
Nalezené položky: 37 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.