Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » Volba tréningu pro kratší a střední tratě

Volba tréningu pro kratší a střední tratě

Nalezené položky: 4 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Jankot muž 12.09.2021 14:19:04

Dobrý den,

obracím se na Vás, na zkušenější, s žádostí o pomoc. Rád bych začal systematičtěji trénovat atletiku, neboť shledávám tento sport jako prospěšný pro můj fyzičku i psychiku. Běhat jsem začal před pár měsíci, dříve jsem v podstatě žádný sport kromě běhu na autobus a tělocviku nepraktikoval.

Bližší parametry co se týče časů nemám, ale mám 19 let, vážím okolo 75 kg/180 cm. Rád bych se soustředil na kratší tratě, příp. střední (800, 5km, 10km). Jako měřítko mohu udat jedině to, že Cooperův test zaběhnu okolo 3200m.

Moje otázky zní: Co trénovat a jak? Aerobní/anaerobní? Jak pravidelně? Jak dlouho/jaké km/jaké intervaly/jaký odpočinek/posi­lování?

Děkuji.

avatar

Sloviensko

rudo muž 12.09.2021 15:35:45

>> Jankot, 12. 09. 2021 14:19:04

trenink by mal byt vzdy progresivny

co znamena co ti niekto napise na prve tyzdne, sa bude neustale menit.

ale podla mna je dolezite, aby si si uprimne odpovedla, ktora vzdialenost by ta najviac bavila

dal si prislis siroky rozsah vzdialenosti, a zrejme dostanes rady podla toho, co sa tomu radcovi paci osobne.

vyber si jednu trat, co ta najvioac bavi alebo kde to najradsej sledujes

nevyberaj podla toho co si myslis ze by si ako tak dokazal najlepsie.

klikol som sem, lebo som myslel, ze niekto chce sprinty, ale je to roztuiahnute az na 10km.

vyber si najprv co naozaj chces a comu chces obetovat niekolko rokov systematicky

je ti jasne ze krastie trate si hobicky nezazavidis a budes musite ist do klubu aby si bol na drahe a behal za klub nejake tie nizsie ligy a prilezitistne lokalne memorialy na drahe

ak chces byt vytrvalec ale chces to len ako zabavu, tak tych 5–10 km mozes behat samozrejme bez klubu aj ked vacsinou na ceste a v terene.

trenink na sprinty a stredne trate nie je mozny na dialku, trener ta musi vidiet takmer denne na vlastne oci

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Jankot muž 12.09.2021 20:37:55

Děkuji za reakci. Jsem si vědom toho, že se tréning bude měnit podle úrovně, a tak se ptám na pravidla, kterých se držet v rámci onoho stoupání. Určitě bych rád běhal kratší vzdálenosti 100–400m. Do klubu bych vstoupil, ale nejprve bych chtěl trénovat několik měsíců sám, abych zjistil, co to obnáší, na nějakou tu základní úroveň.

avatar

Sloviensko

rudo muž 13.09.2021 11:15:55

>> Jankot, 12. 09. 2021 20:37:55

je mnoho pristupov ku treninku sprintu

najdolezitejsie je ucit spravnu techniku od zaciatku, cize najprv trenovat sam je velke riziko ze sa naicis nespravne veci a bude ich potom trener odstranovat.

skor by som to robil naopak, naucit sa zakaldne technicke veci od trenera a potom ist svojou cestou.

sqamotne behanie tvori malu cast treniunku sprintu

je to vseobecne a specialne posilovanie

a rozne ine cvocenia

dalej su to specificke rychlostne cvicenia vratanie sprinterskej abecedy, kde takisto ide o techniku prevedenia.

co sa tyka mnozstva treninku, tak myslienka je dostatocny podnet, ale dostatok odpocinku aby zmeny mohli prebehnut.

uvediem jeden priklad – talian Pietro Menea trenival 4 dni (kazdy den iny aspekt) a nasledne mal 4 dni odpocinku.

odporucam ist na youtube a zadat si videa: trenink sprintu a podobne

vyhodi to mnozstvo videi, kde sa da vela naucit a ziska sa predstava, co to asi znamena.

inak tiez ti hrozi ze v oddiely ti trener povie – si uz moc stary, uz nic neviem z teba vyrobit, sprinty treba zacat od detstva.

proste budes pre neho nezaujimavy, skusaj viac oddielov.

Motto: you can't stop, what is coming !
Nalezené položky: 4 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.