Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Články na Běhej.com » Příprava Jardy Martínka na první maraton: Mráz nemráz, jedu dál [článek]

Příprava Jardy Martínka na první maraton: Mráz nemráz, jedu dál [článek]

Nalezené položky: 10 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Praha

maraton: 2:40:24 (2010)

VlastaK muž 20.01.2009 20:42:13

Mám pocit, jakoby se tenhle seriál stával zbytečným. Třicet kilometrů v tempu 4:05 min/km vychází po přepočtu na maraton na výsledný čas 2:52 hod. Jarda by si měl vybrat nějaký maraton co nejdříve. Třeba tento víkend v Českých Budějovicích v garáži nákupního centra (třeba mu „Jarda koloběžka“ přidělí divokou kartu). Těch dvanáct km navíc, co schází do 42,195 km v tempu 4:05 min/km určitě vydrží. Splní tak svůj cíl a seriál může skončit.
Pak může začít seriál nový. Třeba o přípravě na maraton na čas 2:40 hod. s tomu odpovídající přípravou. Takový seriál pak může být motivací i pro ostatní. Takhle se jedná jen o prezentaci silně nadhodnoceného tréninku, který neodpovídá stanovenému cíli a jehož výsledkem v květnu může být to, že Jarda ani žádný maraton nepoběží z důvodu zranění.
 

avatar

Martinek muž 20.01.2009 21:30:43

Je těžké odpovídat, neboť nedokáži rozpoznat důvody tvého příspěvku. Chceš mi pomoci, nebo jaké jsou důvody? Už jsme si ale o tom psali, takže budu se opakovat. Nemá cenu spekulovat o čase – čas 2:53 padl v době, kdy to byl čas, který odpovídal realitě. Nepopírám, že teď asi poběžím maratón v čase 3:57/km, ale co bude za dva měsíce, nevím. Je opravdu možné, že neodhadnu své síly a celé to skončí jako jedna velká bublina malého Jardy. Jedinou mou obranou je to, že to celé nějak neprožívám. Ostatně, jaký je rozdíl mezi tím, kdo zaběhne PIM, za 2:40 a nebo 3:40 – žádný. Oba jsou vítězové, neboť to chtěli zaběhnout a zároveň ani jeden nebude brát BINGO, neboť i čas 2:40 vlastně nic neznám. Taký především běhám proto, že mě to baví a ne abych se strhal. Proto ani nechci do nějakých Budějovic, milejší je mi obyčejný závod u nás na Hané.

avatar

Martinek muž 21.01.2009 10:33:26

>> Martinek, 20. 1. 2009 21:30:43

A nebo ještě jinak. Někdy potřebuji trénovat rychle jenom proto, že zuřím v práci z nespolehlivosti druhých. Abych to rozdýchal a mohl naplno zase pracovat, tak to musím vybít v běhu, třeba jako dnes. To je ale pak spíše do bloku „běh pro manažery“ – běh jako lék proti stresu.

avatar

Praha

maraton: 2:40:24 (2010)

VlastaK muž 21.01.2009 10:56:32

Jardo, ten komentář nebyl ani tak určen pro tebe, jako spíš pro redaktory behy.cz.
Jde o to, že tyto stránky čte hodně lidí. Mnoho z nich by se třeba taky chtělo připravit na maraton a běžet ho v podobném čase jako ty (tj. okolo času 2:53 hod.). Pro mnoho lidí jsou zde zveřejňované články inspirací a motivací pro další trénink. Ale když v tomto seriálu uvidí jak makáš a v jakém tempu běháš tréninky s přípravou na maraton za 2:53 hod., a porovnají tvojí přípravu se svojí, tak si řeknou, že na takový čas prostě nemají a od dalšího tréninku upustí. V tomto směru ten seriál může působit demotivačně.
Podle mě by se seriály o trénincích (zveřejňované na tomto webu) měly snažit ukázat, že když dotyčný udělá tohle a tohle, může zaběhnout takový a takový čas. Tedy ve stylu, když naběháte 300 km za měsíc, můžete běžet maraton za 2:55 hod., když naběháte 400 km, můžete ho běžet za 2:40 hod. Zároveň s tím by mělo být zmíněno i riziko toho, že se zvyšující se kilometráži stoupá pravděpodobnost zranění, která může přípravu narušit a cíl se nemusí podařit splnit.
Neber to proto, prosím, jako kritiku tvé osoby, je to spíš podnět pro redaktory těchto stránek :-) Tvůj seriál čtu rád (jinak bych ani nepsal ty komentáře). Jde jen o to, aby si i méně zkušení běžci mohli udělat jasnou představu, kam tvá příprava skutečně směřuje.
 

avatar

Martinek muž 21.01.2009 11:47:08

>> VlastaK, 21. 1. 2009 10:56:32

Díky moc za vysvětlení. Já to taky říkal Radkovi, že by se to asi mělo snížit, na druhé straně já fakt nevím, co ten marathon se mnou udělá. S tréninkem nemám žádné zkušenosti, trenéra už na staré kolena nechci a sám se inspiruji od druhých. Od února začnu běhat podle Pavla Baběráda (viz. www.beh.cz), ale stejně si to zase uzpůsobím svým podmínkám. Jestli v něčem mohu být nápomocen pro druhý, tak radou, kterou už řeklo mnoho běžců přede mnou – poslouchej své tělo a běhej pro radost atd. Ale s redakcí to můžeme probrat. I když 2:53 je taková jistota, jak už jde člověk níže, už ví, že si hraje s ohněm – to je to, o čem píšeš. Měj se a díky za reakce.

avatar

marteek muž 22.01.2009 16:20:23

Pánové, nic proti Jardovi a jeho skvělým časům, sám běhám (spíš běhal jsem:)) maraton o hodinu pomaleji, než plánuje Jarda. Ale jeho tréninkové časy jsou adekvátní plánovanému výkonu. Běžet 30 km je jedna věc, ale ne nadarmo se říká, že pravý maraton začíná právě na značce 30.km. Takže pokud se Jarda udrží v současné formě, bude rád, když poběží pod tři hodiny. Pokud se mu podaří časy vylepšit, pak určitě může času 2:53 dosáhnout, ale zadarmo to určitě nebude!!! Takže nepolevuj Jardo, držíme palce! Marteek

avatar

Martinek muž 22.01.2009 23:15:59

>> marteek, 22. 1. 2009 16:20:23

jo, jo, pravdu diž…Ty palce budu potřebovat. Dík

avatar

Lomnice nad Popelkou

Celkem 14657 km
Minulý měsíc 0 km

Dooma muž 23.01.2009 08:29:59

>> VlastaK, 21. 1. 2009 10:56:32

Dle mého není možné psát ve stylu, když naběháte 300 km za měsíc, můžete běžet maraton za 2:55 hod. Možná bychom měli spíše s napětím sledovat, do jaké kategorie Jarda patří – zda tréninkový typ (v tréninku podává často lepší výkony než v závodě) či závodní typ (výkony v tréninku neodpovídají výsoké závodní výkonnosti). Může se stát, že Jarda je tréninkový typ. Znám pár takových lidí, co v tréninku předváděli až neuvěřitelné výkony, člověk se jich samozřejmě bál a pak v závodě najednou doběhli v zadu.
Každopádně přeji Jardovi hlavně hodně zdraví, aby mohl svůj cíl splnit.

Motto: V každém závodě přijde chvíle, kdy se závodník setká se skutečným soupeřem a překvapeně zjistí, že je to on sám. http://www.atletika-behy.cz
avatar

Martinek muž 25.01.2009 18:52:34

>> Dooma, 23. 1. 2009 08:29:59

Ani jsem si nevšiml tvého příspěvku. Díky za něj. Každopádně budu na něj reagovat v rámci dalšího svého článku. Celková diskuse byla zajímavá a zaujal jsem k tomu určitý přístup. O tom bych chtěl psát právě v únoru. Ale pravda je, že v tréninku jsem svobodnější, kde mě nic netíží, ani být první.

administrator 03.04.2010 13:32:43

Oproti teplému prosinci leží už pár týdnů i v hanácké nížině celkem dost sněhu a tuhá zima včetně velkých mrazů se pokouší většině běžců znemožňovat trénink. Jak jsme zmínili v rozhovoru a druhém dílu našeho seriálu, Jarda jako běžec má ale sníh rád, a tak pro něho není problém odběhat to, co si sám naordinoval.


Odkaz na článek
Nalezené položky: 10 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.