Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Boty obecně » Obecně: V čem se liší crossové modely od modelů na tvrdší povrchy?

Obecně: V čem se liší crossové modely od modelů na tvrdší povrchy?

Nalezené položky: 19 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Keram 14.09.2006 09:39:54

V čem se liší crossové modely od modelů na tvrdší povrchy? Já běhám povrchy půl na půl (asfalt x polní lesní cesty).Můžou se např.boty na tvrdší povrch zničit běháním v terénu a naopak? Dík za odp.

avatar

Liberec

Celkem 8099 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:55 (2013)
půlmaraton: 1:23:55 (2013)
maraton: 3:00:46 (2013)

Advid muž 14.09.2006 10:27:43

V odpružení, stabilitě, materiálu (silniční většinou více větrají a krosové zase chrání před kameny apod.) a určitě ještě v něčem. Silniční boty by neměly v terénu utrpět žádnou újmu. Jedině, že bys uklouzl a utrpěl újmu Ty. :-) Ale krosovky na silnici netlumí a rychle se sešlapávají (podle mé jediné zkušenosti).

Motto: „Jde o to, Fletchere, že se svá omezení snažíme překonávat postupně, v určitém řádu. Prolétávání skálou přijde na řadu až někdy později.“
avatar

Liberec, AH

trava 14.09.2006 10:38:52

no s tím tlumením bych to neviděl tak černě, třeba asics Trabucco jsou zuper, ale je pravda, že podrážka je měkčí. Z vlastní zkušenosti – neběhám v takovým terénu aby to silničky nezvládly, bahnu se vyhnu, kaluž přeskočím a plot radši podlezu :).

Pokud naběháš to samý prd jako my, tak si kup boty cross na podzim-zima-jaro. A pak na silnici jaro-léto-podzim.

takže záleží kdy si je chceš koupit a hlavně kdy chceš běhat. — to jsme ti moc neporadili co? :)

avatar

Nymburk

10 km: 0:34:12 (1996)
půlmaraton: 1:16:58 (2003)
maraton: 2:58:07 (2006)

mhrunner muž 14.09.2006 10:40:51

[quote=Keram]V čem se liší crossové modely od modelů na tvrdší povrchy? Já běhám povrchy půl na půl (asfalt x polní lesní cesty).Můžou se např.boty na tvrdší povrch zničit běháním v terénu a naopak? Dík za odp.[/quote] Boty se od sebe urcite lisi hodne, tak jak pise Advid, krosove boty jsou delane tak, aby vydrzeli pripadne oderky od kamenu, korenu, nepropusti vodu, jsou proste vic pevne a hlavne maji diky sve tvarovane podrazce lepsi zaber na meksim povrchu. Podrazka je prizpusobena terenu stejne jako napriklad pneumatika. Silnicni bota, stejne tak silnicni pneumatika se v terenu bude klouzat a nebude mit takovy zaber.

avatar

Liberec

Celkem 8099 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:55 (2013)
půlmaraton: 1:23:55 (2013)
maraton: 3:00:46 (2013)

Advid muž 14.09.2006 11:28:38

Ještě detail. Mám krosovky i silniční a i do terénu beru stejně silniční. Jen, když předpokládám, že bude fakt hodně bahna a vody, tak beru krosovky.

Motto: „Jde o to, Fletchere, že se svá omezení snažíme překonávat postupně, v určitém řádu. Prolétávání skálou přijde na řadu až někdy později.“
avatar

Sedlčany, Praha 3 - Vinohrady

Celkem 8264 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:36:09 (2009)
půlmaraton: 1:26:09 (2008)

Oslík muž 14.09.2006 15:07:48

Já mám hlavně silniční a když se běží lesem, tak to musí nějak přežít. Nejlepší nápisy na botech jsou ty typu: „Nesmí přijít do styku s vodou“ – tak asi když začně pršet, tak to začnu těm botám vysvětlovat, že maji problém? Jinak slyšel jsem kladné hodnocení na Mizuna – poskytují i odpružení i stabilitu, ale nevím. Dobrou terénní botou je New Balance, jen je trochu těžší. V zimě jsem v ní měl pocit, že drží stopu i na uklouzaném sněhu, ale to je asi blbost…

Motto: Už nemůžeš? Tak musíš!
avatar

keramik muž 14.09.2006 18:01:49

[quote=Keram]V čem se liší crossové modely od modelů na tvrdší povrchy? Já běhám povrchy půl na půl (asfalt x polní lesní cesty).Můžou se např.boty na tvrdší povrch zničit běháním v terénu a naopak? Dík za odp.[/quote] Podle toho co píšeš,tak ti stačí silniční.Jsou pohodlnější než crossovky a nějaké té louži a blátu se vyhneš.Já crossovky mám jen na závody v orienťáku,protože mám rád do terénu užší boty a neuklouznou v prudkých kopcích.Ale kombinaci asfalt x polní,lesní cesty taky řeším silničníma.

avatar

Nymburk

10 km: 0:34:12 (1996)
půlmaraton: 1:16:58 (2003)
maraton: 2:58:07 (2006)

mhrunner muž 15.09.2006 10:31:31

[quote=keramik][qu­ote=Keram]V čem se liší crossové modely od modelů na tvrdší povrchy? Já běhám povrchy půl na půl (asfalt x polní lesní cesty).Můžou se např.boty na tvrdší povrch zničit běháním v terénu a naopak? Dík za odp.[/quote] Podle toho co píšeš,tak ti stačí silniční.Jsou pohodlnější než crossovky a nějaké té louži a blátu se vyhneš.Já crossovky mám jen na závody v orienťáku,protože mám rád do terénu užší boty a neuklouznou v prudkých kopcích.Ale kombinaci asfalt x polní,lesní cesty taky řeším silničníma.[/quote] Taky pouzivam temer porad boty silnicni, jen kdyz vybehnu v zime do snehu, kdyz je naledi nebo vyjmecne do tezkeho terenu do lesa si beru krosovy boty, ale to je hodne malo.

avatar

Brno

10 km: 0:43:12 (2007)
půlmaraton: 1:34:13 (2007)

German muž 15.09.2006 12:49:36

Ja zase pouzivam na vsechno NB M809GY, beham s nimi i dlouhe silnice a naprosto v pohode. Mozna jsou trosku tezsi, ale je to jenom o zvyku.

avatar

Dobříš

Celkem 1367 km
Minulý měsíc 0 km

martinha muž 14.01.2009 08:08:16

Nedávno byl tady článek, který vysvětloval, že krosové boty jsou v terénu zdravější. Tak jak to tam autor vysvětloval, to bych chápal. Naběháno moc nemám a v létě rád běhám po zpevněných lesních a polních cestách. Je to už kros a nebo ne? Běhal jsem zatím jen v silničních botech, nepociťoval jsem zásadní potíže a boty zatím drží. Z příspěvků u tohoto tématu skoro chápu, že běhat v silničních mimo silnici není až tak velký problém. Příspěvky jsou však 2 roky staré a tak se pochlubte kdo můžete s novými poznatky? Moje největší dilema není jaké krosové boty, ale jestli si krosové mám vůbec kupovat. Letos mám v plánu naběhat velké objemy na lesních cestách. Co vy na to zkušenější běžci? (já běhám jen rok a tak si nechám rád poradit). Mějte se a pěkný den. Martin

avatar

Praha

Celkem 6128 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:35:56 (2009)
půlmaraton: 1:19:23 (2010)
maraton: 3:07:22 (2009)

milans muž 14.01.2009 11:28:34

[quote=mapo]…Na ledu je to jedno, kloužou všechny kromě orienťáckých speciálek (nemám osobní zkušenost) …[/quote] Pokud to jde tak si beru silnicni, prave z duvodu ktere zminuje mapo. Jen bych ze sve zkusenosti dodal, ze na snih, brecku, nebo kluzke, cesty pouzivam off-road boty (NB908) a zcela jiste se chovaji stabilne(-ji) a to (zvlaste) i pri behu do kopcu. P.S. Popravde, na cistem ledu jsem je jeste nezkousel, tam si beru radeji brusle ;-)

Motto: Rozbehni se a vydrz az do cile !
avatar

Liberec

Celkem 11210 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:28 (2016)
půlmaraton: 1:16:15 (2011)
maraton: 2:47:01 (2010)

bedrich muž 14.01.2009 11:39:24

No ja pouzivam krosovy boty od adidasu Response TR a na silnici klasicky adidasky response control nebo cushion.No krosovy sou dobry v tom, ze neni cejtit kazdej sutr, kdyz fouka venku tak neprofukujou narozdil od silnicnich a maj vzorek, takze to na snehu lip drzi.Samo ze ne jako boty na orientak, ale kdo by behal s kovovejma hrebama:)Ale pokud nebehas moc po snehu nebo v lese kde nefuni tak je to asi jedno, ale ja osobne celou zimu beham v krosovejch a to beham denne tak 16–17km a ze by me neco bolelo z toho ze sou mozna trosku min tlumeny, tak neboli nic.

avatar

Dobřichov

Celkem 7103 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:16:31 (2012)
maraton: 2:50:29 (2016)

honzaherda muž 14.01.2009 17:33:05

Teď na sněhu a břečce drží krosové boty díky vzorku podrážky líp – s nb908 si dovolím i po zasněžené silnici mnohem víc než se silničními speciály. Na druhou stranu je jasné, že tlumení krosových bot není takové.

avatar

Celkem 700 km
Minulý měsíc 0 km

vatt muž 15.01.2009 07:11:43

Mimo zde napsaných poznatků bych ještě jeden přidal. Silniční boty, a především některé modely mají pro terén nepříliš vhodný tvar podrážky (různá vybrání) a to především v patní a někdy i střední části. Bota pak není na nerovném terénu příliš stabilní a může dojít až ke zranění kotníku.

avatar

mareq muž 13.05.2009 18:05:39

Souhlas. Silniční v terénu opravdu není to pravé ořechové a podle mě se určitě vyplatí pořídit do terénu krosovou botu. Silniční dominuje na hladkém asfaltu, krosová na nerovném terénu.

Existují i boty, které se dají použít „na všechno“. Třeba některé New Balance s označením AT – all terrain. Pro rekreační běžce, kteří rádi běhají v lese a občas i po silnici si myslím docela dobrá volba. Ale pro větší kilometráže po silnici to asi není nejvhodnější…

avatar

Dobříš

Celkem 1367 km
Minulý měsíc 0 km

martinha muž 13.05.2009 18:10:17

Otázkou je vnímání slova terén. Já běhám v sliničních velké oběmy po lesních a polních cestách a pěšinách. V takovém terénu s tím nemám problém a běhá se mi v nich dobře. Možná, jsou ale ty boty dřív zničené. Přeci jen asi dostanou víc zabrat. Určitě nejsou vhodné sliniční do lesa mimo cesty. Martin

avatar

Liberec

Celkem 2180 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:54:32 (2009)
půlmaraton: 1:55:58 (2009)
maraton: 4:15:31 (2009)

megatraged žena 14.05.2009 06:50:58

Cítím to stejně jako Mareq.V krosových /Salomon Wings/ mě na silnici po 2 km bolí holeně, jak zaběhnu do lesa jsou výborný, stabilní hlavně do strany, délé vydrží sucho v botě ..v silničních/A­sics/ jsem hlavně v těžším terénu měla „strach jestli to vydrží“ a občas se mi zvrkla noha . Kořeny a kameny byly víc „cítit“. V zimě na zasněžený silnici se v nich prakticky nedalo běhat.

avatar

Brno

Celkem 11821 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:42:27 (2007)
půlmaraton: 1:35:43 (2010)
maraton: 3:29:54 (2007)

rk muž 14.05.2009 09:52:16

Krosové modely s menším tlumením jsou bočně stabilnější a používám je na klouzavý povrch a hodně hrbolaté trasy, prach. Na většinu běžných polňaček a lesních cest volím silniční neutrální boty, protože se podklad moc neliší od běhu silničního. V kopcovitém terénu nejlépe lehké neutrální silniční, pro jejich větší ohebnost a vnímání povrchu. Musím si dávat větší pozor, pokud jsou boty silniční s kontrolou pronace. Došlápnutí vnitřní tvrdou částí podrážky na nerovnost může mít za následek vystřelení kotníku do strany.

avatar

Dobříš

Celkem 1367 km
Minulý měsíc 0 km

martinha muž 14.05.2009 10:01:56

[quote=rk]Na většinu běžných polňaček a lesních cest volím silniční neutrální boty, protože se podklad moc neliší od běhu silničního. V kopcovitém terénu nejlépe lehké neutrální silniční, pro jejich větší ohebnost a vnímání povrchu.[/quote] To je logické a souhlasím, jenže například můj velmi oblíbený cca 22 km okruh vypadá asi následovně: 1 km slinice, 3 km tvrdá lesní cesta, 1 km silnice, 1 km štěrková lesní cesta, 3 km lesní pěšina (kořeny, klacky), 2,5 km silnice, 2 km lesní cesta, 1,5 km kamenitá cesta a zbytek silnice. Krosové boty jsem tedy ještě nezkusil, mám strach, že krosové boty je větší zlo, než silniční v terénu. Martin

Nalezené položky: 19 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.