Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Ostatní » Zvířecí olympiáda

Zvířecí olympiáda

Nalezené položky: 8 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

makoshark muž 01.11.2010 18:50:11

Představme si, že by na olympiádě mohla startovat i (jenom) zvířata. Zajímalo by mě, jak by si v různých sportech vedli zástupci různých živočišných druhů:-)

Začnu s tím, co mě jako první napadlo. Můžete doplnit další disciplíny, případně kritizovat to, co jsem už napsal.

Atletika: V bězích na 200–800m by zcela jasně zvítězili gepardi. Na stovce možná taky, ale přece jenom je to hodně krátké a nevím, jakou má gepard akceleraci. Nicméně ani tak mě nenapadá potenciální soupeř. Možná že (a možná taky ne) lev může mít lepší okamžité zrychlení, ale nevím, jestli by to udržel až do cíle stovky.

Ve vytrvalostních bězích by kralovali vidlorozi, severoamerické antilopy. Vidlorozi by brali medaile na pětce a desítce. Nepochybuju o tom, že by si poradili i s překážkami, takže i steeple by byl jejich. Jedinými soupeři by asi byli příbuzní z Afriky, nějaké africké antilopy. (Mezi Severoameričany a Afričany z antilopí říše by možná mohly probíhat stejné diskuse jako mezi jejich lidskými protějšky, akorát v opačném směru tentokrát, čím to je, že ti z Ameriky jsou v běhu lepší. Akorát tady by přirozený výsledek debaty musel být, že Američani mají genetickou výhodu, protože i mezi antilopami je život v Africe asi těžší- predátoři, vyšší nadmořská výška, asi období sucha, takže životním stylem by se úspěch vidlorohů nedal vysvětlit.) Nějací vlci, psi-chrti, by tady byli jenom jako kuriozita se zúčastnit. Něco jako lyžaři z Ugandy na zimních hrách.

S patnáctistovkou nevím. Tam by patrně měl zastoupení i tým gepardů a byl by to zajímavý souboj s vidlorohy. Pokud by to byl klasický taktický závod s rychlým finišem, tak by se asi prosadili gepardi. Kdyby vidlorozi spolupracovali na tempu, tak by gepardy nejspíš uštvali (přehřáli) a brali by vítězství oni.

Maraton by se asi moc nelíbil nikomu. Patrně i tam by zvítězil vidloroh, ale už ne tak elegantně s lehkostí jako na kratších tratích.

110m překážek: Tady si říkám, že by překážky asi gepardy dost brzdily, nesedly by jim do kroku. Možná by se prosadila jiná kočkovitá šelma. Levhart? Se čtvrtkou překážek by si gepardi už poradili. Trojskok by mohl vyhrát klokan. Dálku taky, nebo kdo jiný? Jinak klokani by asi splnili kvalifikační limity i na překážkové běhy, na stodesítce (kdoví jestli by krátké překážky klokan nevyhrál) a čtvrtce by asi byli ve finále, na steeplu by spíš skončili už v rozběhu. Co výška? Ve skoku o tyči by to asi některé opičky zkoušely jako kdysi ten Japonec na OH, že by postavily tyč, vyšplhaly po ní a pak zkoušely překonat laťku.

Ve vrzích bych favorizoval gorily. V kouli, disku, klaidvu; nevím, jak by zvládly rozběh v oštěpu, ale věřím, že i tam by si profesionální trénovaná gorila s lidským oštěpařem poradila.

Kdo by mohl vyhrát v chůzi?

Plavání: Řekněme, že bychom měli bazén dlouhý 1500m, aby se daly všechny olympijské vzdálenosti plavat bez otočky. A nechme jen volný styl. Na 50–400m tipuju mečouna. Žralok mako by taky nebyl do počtu, ale všechny medaile by brali mečouni (kdyby vyslali tři zástupce, jako je to na OH u jednotlivých států). Vydržel by i 800 a 1500m? Nebo tam by se už prosazovali někteří kytovci? Kytovci, nejspíš delfíni, by ale asi vítězili v dlouhých nebazénových tratích. Jednak mají jako savci výkonnější kardiovaskulární systém než ryby, jednak mají plíce. I když nemůžou mít vysokou dechovou frekvenci kvůli plavání pod vodou, pořád to bude lepší než přijímat kyslík žábrami z vody.

No a delfíni by neměli soupeře v kolektivní hře, jako je vodní pólo. To by byl turnaj asi jenom mezi kytovci, olympijské finále ve stylu delfíni obecní versus delfíni skákaví, nebo tak něco.

Co jiné kolektivní hry?

Cyklistika: Většina zvířecích sportovců by asi měla problém s lidským kolem, takže řekněme, že každé zvířátko si může donést kolo vlastní pro něj uzpůsobené. Podmínkou je, aby to jezdilo po dvou kolech, jedno poháněno řetězem, který by roztáčeli nějakým způsobem končetinami, ocasem, jak je libo.. Že by třeba koně? V běhu by sice neměli proti antilopám šanci, ale vytrvalostní schopnosti mají a třeba v cyklistice by koňská silová vytrvalost byla to nejlepší. A ve sprintu na velodromu?

A co triatlon? Zase koně?

avatar

Zlín

Celkem 12923,88 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:41:08 (2015)
půlmaraton: 1:33:36 (2014)
maraton: 3:29:30 (2015)

Ondrej1 muž 01.11.2010 21:46:36

Nevím jak letní olympiáda, ale tu zimní pěkně zpracovalo BBC

avatar

makoshark muž 01.11.2010 21:51:12

Úžasný, to musím vidět, díky. A našel jsem i letní http://www.csfd.cz/…vni-rekordy/ Akorát komentáře nejsou zrovna pozitivní:-/

avatar

Praha 4

Celkem 28230,23 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:14 (2013)
půlmaraton: 1:49:29 (2009)
maraton: 3:57:28 (2014)

Dav muž 02.11.2010 09:39:26

>> makoshark, 01. 11. 2010 18:50:11

Myslím, že mezi vynikající středotraťaře by se dala zařadit i sajga tatarská,.. no a k ultra určitě patří migranti jako pakoně a sobi, sekundárně pak jejich „pastýři“ vlci. Ne nadarmo se říká, že vlka živí nohy:-), dále z psovitých určitě dingo, takovým tím napohled mrzáckým a neestetickým ultra-stylem zvládá velké vzdálenosti v extrémních podmínkách.
Ještě nesmíme zapomenout na ptáky, takový pštros napadne každého, ale co takhle kukačka kalifornská, tzv. roadrunner, známe ho i z animáků jako mig-mig ptáka, co neustále soupeří s kojoty. A ještě odkaz na tu kukačku:http://clavis.vrana.cz/…ilnicni.html

Motto: ...kam až?
avatar

makoshark muž 06.11.2010 10:21:04

Ultraběhy jsem vynechal, protože nejsou na Olympiádě, ale myslím, že vlci jsou taky středotraťaři. Neloví sice sprintem jako kočky, ale víc než 10–15 minut v intenzitě až na výjimky neběží. Tuhle kukačku jsem moc neznal, zajímavý pták. Jinak olympijská disciplína to bohužel taky není a nikdy nebude, ale stěhovaví ptáci jsou možná ti nejlepší ultravytrvalci na Zemi, v disciplíně let. Někteří letí z Arktidy až skoro na opačný pól. Jespáci letí z Aljašky na úplný jih Patagonie. Před letem se několik dní věnujou krmení, až skoro zdvojnásobí váhu. Pak doletí bez pauzy někam východní pobřeží USA, jako je New York apod. Pár dní se dokrmí, pak v kuse bez pauzy 3 dny a 3 noci 5000km do Amazonie, tam se zase dokrmí a pak až úplně na jih. Slyšel jsem o ptácích, co letí úplně bez pauzy a dokrmení 11 dní v kuse ze severu východní Asie na Nový Zéland, ale nemůžu si vzpomenout na druh.

Jinak spousta takových informací je v knížce Why we run od Bernda Heinricha. Profesor zoologie z University of Vermont drží veteránský světový rekord na 100km za 6:31 (nad 40 let). V knížce píše o sportovních schopnostech zvířat a jak se jimi inspiroval při tréninku na ten závod.

avatar

Praha 4

Celkem 28230,23 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:14 (2013)
půlmaraton: 1:49:29 (2009)
maraton: 3:57:28 (2014)

Dav muž 06.11.2010 11:47:32

>> makoshark, 06. 11. 2010 10:21:04

Z jedné oblasti pólu do druhé migruje tuším rybák dlouhoocasý, zajímavé jsou i tahy břehoušů…, posílám docela zajímavý odkaz na migralitu organismů:http://www.uel.cz/…_migrace.pdf
Také o albatrosech se říká, že po výletu z hnízda až do dosažení pohlavní dospělosti se nedotknou země (ale zase odpočívají na vodě), u těch vlků jsem nemyslel zrovna na jejich lov, tom máš pravdu, jejich max. výkon v podstatě odpovídá tomu středotraťaři, ale spíše jejich dálkové přesuny, které překonávají dlouhým vytrvalým klusem…

Motto: ...kam až?
avatar

Celkem 100,07 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:51:59 (2010)
půlmaraton: 2:08:32 (2014)

Kulíšek žena 06.11.2010 16:28:51

>> makoshark, 01. 11. 2010 21:51:12

Nevím, zda si našel i video z letní zvířecí Olympiády (odkaz byl jen na CSFD)…Pokud ne, tak tady je…:-)

http://www.megavideo.com/?…

Motto: no stres
avatar

makoshark muž 07.11.2010 21:37:07

>> Dav, 06. 11. 2010 11:47:32

ti motýli jsou zajímaví, ještě by mě zajímalo, v jakém čase těch 5600km dávaj:) noční můry mají vůbec nejvyšší naměřené VO2 max mezi všemi živočichy- 1200 ml/kg/min, víc než dvakrát víc než stěhovaví ptáci a víc než dvanáctkrát víc než nejvyšší hodnota naměřená u člověka

>> Kulíšek, 06. 11. 2010 16:28:51

super, díky, koukám s českým komentářem a od Dusíka, tak to jsem zvědavej

Nalezené položky: 8 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.