Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Ostatní » běžky

běžky

Nalezené položky: 13 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Celkem 350 km
Minulý měsíc 0 km

simka muž 30.11.2006 17:01:47

jezdíte tady někdo v zimě na běžkách? chci tuto zimu začít (ještě nikdy jsem na tom nestál) a potřeboval bych poradit, co a jak (jaké běžky, vázání, boty, vosky, jak vůbec začít a naučit se správně jezdit..)

Motto: Naříkat není k ničemu, musí se znovu stavět!
avatar

Praha 4 - Krč

Celkem 3265 km
Minulý měsíc 0 km

Melounek žena 30.11.2006 17:49:26

Něco se tu už probíralo.. ;) http://www.aerobnitraged.com/…iewtopic.php?…

Praktických rad k výběru je internetu hromada. Namátkou: http://www.kalimera.cz/…o_stopy.html http://www.horydoly.cz/vypsat.php?…

Ve většině obchodů ti kvalifikovaně poradí, sestaví celý set, namontujou. Já mám dobré zkušenosti s holan.cz, ale jsou to samozřejmě jedni z mnoha. Kdo hledá… :)

avatar

Celkem 469 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:47:26 (2006)

Pavel D. muž 30.11.2006 17:55:57

pěkně popsáno je to i tady: http://e-zdar.wz.cz/lyze/snih.htm (hlavně lyžařské desatero)

avatar

Praha

pug muž 30.11.2006 18:17:20

Projeď si tuto stránku. http://www.nyc-sport.cz/…articles.php?… Taky vyšla v gradě kniha Soumar + ? " Běh na lyžích". Běžky kupuj jenom tam, kde mají forychtung na měření tvrdosti běžek. Prkna se kupují podle váhy uživatele. Radši si zacestuj a obětuj tomu čas, v opačném případě budeš zklamán. Radim Nyč taky organizuje tréninkové kempy všech úrovní. Vyplatí se do toho ty prachy vlomit. Trénikovky mají tuším i lidi kolem firmy Testudo, ale nejsem si uplně jistý (mělo by to být v Jáchymově, no nevím to určitě). Určitě bude někdo i v Noví¨ém městě na Moravě. A ještě jedna rada: Sporteny nekupuj. Kvalita ceně neodpovídá. Na začátek pro klasiku je celkem dobrá Salomon Clasic 5. Odpouští chyby v odrazu (dá se sehnat do 3 K i s vázáním. Výbornou skluznicí a jistotou odrazu disponuje Madshsus Ultrasonic clasic. Do bruslení se zatím nehrň. Kombi lyže nekupuj, ani lyže se šupinama, tzv. nowaxy. Lyže do 4000 kč by tě měly plně uspokojit, více se začátečníkovi nevyplatí platit. Pokud někdo uvádí v obchodě kategorie prken, tak se zaměř na Sport, příp. Performance a hlavně AllRound.U Mad­shusek je průšvih ten, že na nich můžeš použít jen NNN, SNS nikolivěk. Napřed se kupují boty, vázání až nakonec podle bot. Vázání SNS se mizdá na klasiku lepší, ale toto je subjektivní. Určitě se ale do SNS bot chtá méně kamínků a jiného neřádstva. U SNS je na klasiku nejlepší žlutý flexor. Dobrý boty na klasiku dělá Hartjes, Salomon, Alpina. (oba tři mají dost široky výběr). Madshus má boty až letos, nezkoušel jsem osobně, ale vypadají našlápnutě. Tam asi taky chybu neuděláš. Neutrácel bych za boty Botas, Fisher, Atomic. Hole pro začátek zkus kovový, než se naučíš jezdit. Slušný kovový klacky jsou kolem tisícovky, ty levnější jsou hanebný perník. Vosky jsou dobrý Holmenkol, SWIX je nejrozšířenější (a dobrý), Rex je taky OK, ale zhání se blbě. Flourovaný nekupuj, to je zbytečně drahý pro fitnes aktivity. Budeš ještě potřebovat starou žehličku, špachtle, korek, kartáče, smývač..... NO to ti ale v dobrým kšeftu řeknou. A říká to i Nyč na kempech, včetně výuky jak mazat, servisovat a tak.

avatar

Celkem 350 km
Minulý měsíc 0 km

simka muž 30.11.2006 22:17:54

díky za vyčerpávající odpověď, asi si to vytisknu a vezmu s sebou do obchodu :)

Motto: Naříkat není k ničemu, musí se znovu stavět!
avatar

Praha

pug muž 01.12.2006 10:33:32

Tak jsem si uvědomil, že jsem vlastně zapomněl na to nejdůležitější. Zeptat se tě, kde chceš jezdit (stopa, mimo stopu) a co od toho celkově čekáš?

avatar

Celkem 350 km
Minulý měsíc 0 km

simka muž 01.12.2006 10:42:42

no, spíše ve stopě, ale jízdu v panenském sněhu taky nevylučuju, má to své kouzlo.. jinak bydlím v Beskydech – dozvěděl jsem se, že to je na běžky specifická oblast, tak to raději zmiňuju

Motto: Naříkat není k ničemu, musí se znovu stavět!
avatar

Praha

pug muž 01.12.2006 11:34:55

V Beskydech stopa? Já myslel strojovou stopu. Beskydy mám proběhaný i s Javorníky. To je pro začátečníka opravdový křest ohněm, jen co je pravda. Hlavně ty urostlý stromy ve vrcholech zatáček, kterýma končí 30° – 50° sjezdy. To je skoro na přilbu (beze srandy), zvlášť když si uvědomíš, co tak asi můžou mít ty lidi, který se tam taky „hroší“ na „běžkách“, v pleskačkách po kapsách. Jejich chování tomu dost odpovídá, zvlášť když se rozhodnou zapíjet „úspěšný sjezd“ těsně za těma zatáčkama, který jsem popsal a do kterých není vidět. Statisticky jsou Beskydy místem, kde nejčastěji zachraňuje vrtulník. Pokud tam budeš jezdit, rozhodně si projeď webovku HS a před výjezdem si zavolej na stanici, která je nejblíž zamýšlené lokalitě. Mně se to několikrát opravdu vyplatilo. To co jsem psal, není třeba vnímat jako nějaký strašení. Spíš jen upozornění, co všechno potkáš. Musíš se pořádně rozmyslet. Buď budeš mít lyže „mimo“ a stopu si tak moc neužiješ, nebo budeš mít „traťovky“ a v panenském sněhu zaťatý zuby. Rozumný kompromis v tomto případě neexistuje. Podotýkám, že terén určuje i výběr bot a vázání. Na turistických prknech se dá rozumně nacvakat tak 10–15 km výletík, na delší tratě už ti sportovní lyže dost pomůžou v ekonomice běhu. Jo a ještě k tomu vybavení celkově: pokud fakt budeš jezdit v Beskydech, tak ber do báglu lékárničku a nabitý telefon a mikinu navíc. Vážně! Občas si tam připadám jako bernardýn.

avatar

Celkem 350 km
Minulý měsíc 0 km

simka muž 01.12.2006 12:49:58

ach jo, kde jsem se to narodil :) ale stejně ze začátku nebudu jezdit moc dlouhé trasy, to až když se naučím techniku.. i tak se ale budu snažit jezdit aspoň ve dvojici. jinak díky za upozornění, jak se tak dívám, mám se na co těšit :)

Motto: Naříkat není k ničemu, musí se znovu stavět!
avatar

Praha

pug muž 01.12.2006 13:15:33

Snad jsem tě nevyděsil? To bych nerad. Ale k těm lyžím: kde budeš tak nejčastěji běhat? Ty asi vlastně moc nevíš, jak to tam v zimě běžkově vypadá, co? Zkus mi napsat, co máš v plánu, jaká je tvoje představa (jestli to chceš jako doplňkový tréninkový nástroj, nebo se spíš jenom chceš vyjet někam kochat apod.) a já ti zkusím podle svého nejlepšího vědomí a svědomí vystřelit nějaký příklady. Taky kolik jsi ochotný do toho vrazit. Případně mi napiš, jeslti jsi si se už nějak rozhlížel, co ti padlo do oka, a já ti to „zkritizuju“. Potřebuju znát tvoji váhu a výšku abych ti mohl nastínit alespoň hrubý nárys, který pak doladíš v prodejně. Nakupuj raději ve speciálce. Takový ty sportovní Giga Drapa apod nech jiným. Když jsem viděl, co tam z běžeckého nářadí mají, tak teda hrůza třepe kurníkem.

avatar

Celkem 350 km
Minulý měsíc 0 km

simka muž 01.12.2006 14:54:49

no, nejčastěji budu běhat asi v beskydech.. chtěl bych jezdit každý víkend nebo o prázdninách – ze začátku kratší trasy, pak postupně prodlužovat.. chtěl bych si někdy dát do těla i kochat se, podle nálady.. jako tréninkový nástroj to brát asi nebudu. co se týče peněz – nemám žádné vysoké ambice, chci si prostě občas vyrazit na běžky, tak ať mám na čem. uvažoval jsem o běžkách Sporten Vega – příznivá cena, dobré zkušenosti ostatních.. jinak měřím 186 cm a vážím 72 kg, dík za rady

Motto: Naříkat není k ničemu, musí se znovu stavět!
avatar

Praha

pug muž 02.12.2006 12:20:53

Vzhledem k terénu, záměru a zkušenostem bych pro tebe doporučoval lyže, který mají jiný profil, než monotóní. Lyže lehce vykrojené. Lépe se ovládají, snáze se na nich brzdí a přesněji vedou. Sporteny obecně jsou až po model sprint měkký. Skluz je na nich špatný. Bohemky jsou zase až zbytečně tuhý. Tabulka u nich na webu neodpovídá. Povedená lyže od sportenu je Favorit a Highlander, zbytek je málo muziky za hodně peněz. V porovnání s Vegou je Salomon CL 5 o několik pater výš co se týká odrazu, má profil 47/44/46 na rozdíl od Vegových 45/45/45. Salomony CL 5 se dají i s vázání pořídit za +/- 2500 Kč (už jsem viděl nabídku za tři i s klackama), vázání koupené samostatně stojí litr. Ve stejné cenové lajně jsou i Rossignol X-tour Escape který jsou o milimetr ještě profilovanější, což se v těžším terénu hodí. Rossignolové mají za poslední dva roky hodně povedené konstrukce v celé kolekci. Konečně Rossignol má hlavní stan pro ČR ve Zlíně, tuším že na Baťově třídě, a to není z FM zas tak daleko. Pokud běžkařské vybavení kupuješ komplet od jedné firmy, bývá dobrým zvykem dávat slevu, která je rozhodně zajimavější, než kdyby jsi všechno pořizoval zvlášť a ještě nechal smontovat. Salomon to dělá taky, tuším že i Madshus. Taky platí ještě jedna věc, čím je lyže širší, tím může být kratší. Pro tebe by byly Vegy tak 201/208 dlouhý hadi. Pokud pojedeš v Beskydech směrem dolů z kopcem sněhovým korytem o šířce 120 cm, tak o každých 3–5 cm na lyži dolů se ti bude líp brzdit. A ještě připomenu: pokud prodejce nemá zařízení na měření tvrdoti lyží (každý pár je jiný, teda kromě sportenek, u těch už jsem několikrát viděl rozdíl v rámci páru), trvej na tom, že si na ně chceš stoupnout a prubnout tvrdost. K tomu potřebuješ rovný hladký povrch (linoleum nebo nejlépe dřevěnou fošnu. Dělá se to tak, že dáš lyži na prst a v bodě rovnováhy uděláš rysku. U každé lyže zvlášť. Pokud jsou rysky plus minus 2–3 mm na stejným místě, má cenu se jima zabývat dál. Obě lyže položíš vedle sebe na rovnou plochu a stoupneš si na ně (a dáváš pozor na poškození skluznice). Na obě zárověň tak, aby jsi měl palce nohy na rovnovážné rysce (tam potom bude osička vázání). Druhý člověk potom pod těma lyžema protáhne proužek ustřižený z krabičky od léků apod. Ideálně by se měl ten použek zastavit pod patou a tak 25–30 cm od rovnovážné osy ve směru ke špičce. To je zároveň tvoje přibližná mazací komora pro stoupací vosky špalky. Klistrová bývá o cca 5cm od špice kratší. Pokud ti to prodejce neumožní a bude šermovat jen velikostní tabulkou, tak hezky poděkuj a jdi jinam. Jinak znám dva e-shopy (i lidi v nich), kde jsou schopní ti lyže změřit i na dálku a pak je poslat i s vázáním poštou (oba borci co je vedou, závodně jezdí a jsou to solidní lidi). Tak už nezbývá, než k ti výběru popřát šťastnou ruku a jasnou hlavu.

avatar

Praha 4 - Krč

Celkem 3265 km
Minulý měsíc 0 km

Melounek žena 02.12.2006 12:58:52

to pug: I ja dekuju za podrobne instrukce, jsem podobny pripad jako simka a tak kazda rada od zkusenych se hodi.. Patri mezi ty dva e-shopy i ten LBSsport v Praze Na Maninach? ;) to simka: Pro studenty maji na ISIC kartu v LBSsportu zajimave slevy. Mimo jine např.: při nákupu běžeckých lyží a holí – běžecké vázání + montáž a namazání lyží zdarma.

Nalezené položky: 13 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.