Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Články na Běhej.com » Běháte přirozeně? [článek]

Běháte přirozeně? [článek]

Nalezené položky: 130 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Další Poslední
avatar

Praha

Celkem 26243 km
Minulý měsíc 8 km
10 km: 0:40:06 (1984)
půlmaraton: 1:43:24 (2000)
maraton: 3:50:05 (2005)

EvženGe muž 03.06.2011 07:51:50

to rudo a Peter. Trochu na mě působíte jako diskuze tibetského mnicha a peruánského šamana o smyslu bytí. Každý tomu věnoval spoustu času, má na to svůj názor (obou si velmi vážím), ale nemůžou se logicky dohodnout. A pro „normálního“ člověka jako je Kostěj nebo já je tato diskuze úplně mimo. Protože my máme jiné zájmy. Ne lepší a snad ani ne horší, ale jiné. Tak se nedivte, že nikdo nereaguje a pokud ano, tak „viz Kostěj“.

avatar

Banská Bystrica

Celkem 983 km
Minulý měsíc 0 km

PeterFabok muž 03.06.2011 07:59:11

>> rudo, 02. 06. 2011 21:39:38

treba behat, lebo je to jedna z moznosti, ako sa ponorit do nejakej aktivity a dosiahnut optimalne prezitky – kedze je toto bezecke forum, ako vhodny aktivita sa ponuka beh. v dnesnej dobe uz beh nie je nastrojom prezitia ani obzivy, ale vychadzajuc z predpokladu, ze priroda ma rada efektivitu, domnievam sa, ze aj v dobach, ked tomu tak bolo, to nebol jediny vyznam, resp. vznikalo mnoho pridruzenych pozitivnych efektov…

treba zit, lebo na to sme tu. a zivot sa odohrava v pritomnosti.

nadvazne pritomnosti tvoria cestu, byt v danom momente znamena zotrvat na ceste.

usporiadanie sveta okolo nas zavisi aj od toho, ako dokonalym zrakom sa nan divame. ked sa pozdvihneme my, automaticky budeme vidiet dokonalejsie aspekty okoliteho sveta. to tvori kvalitu zivota…

… si myslim ;)

prirodzeny zivot zahrna prevazne synergicke aktivity a jednou z nich moze byt beh – ale nie beh ako sport a boj…

neviem, ci som odpovedal presne, lepsie to neviem vyjadrit

Motto: the best runner leaves no trace
avatar

Banská Bystrica

Celkem 983 km
Minulý měsíc 0 km

PeterFabok muž 03.06.2011 08:06:53

>> EvženGe, 03. 06. 2011 07:51:50

mas uplnu pravdu a nechcem toto vlakno nejak tahat za pacesy do priepasti metafyzicna ;)

len som chcel upozornit, ze terminy ako „prirodzeny beh“ a podobne vyjadruju nieco uplne ine ako sposob doslapu alebo co si kto da na nohy. preto, ked sa chceme bavit o tychto veciach, nemali by sa taketo abstraktne a samanske pojmy pouzivat. a ked ano, tak sa treba bavit o behu v kontexte zivota, synergii atd.

o doslape je samostatne vlakno, o konkretnostiach treningu tisic vlakien, o nutricii atd.

nezda sa mi vhodne pouzivat pri diskusii o „prirodzenom behu“ marketingove a metodicke blaboly, lebo to s prirodzenostou nema ziadnu suvstaznost…

ked to tak po sebe citam, asi mal mat teda uvodny clanok bud iny nazov alebo iny obsah ;)))

treba si uvedomit, ze toto citaju ludia, ktori veria vikipedii a vybuduju si nazor prave na zaklade takychto clankov – samozrejme toho, ako sa im to najjednoduchsie hodi. preto by som odporucil pri tychto temach ist viac pod povrch

Motto: the best runner leaves no trace
avatar

Černé Voděrady

Celkem 21068,57 km
Minulý měsíc 74,15 km
10 km: 0:48:56 (2017)
půlmaraton: 1:49:10 (2017)
maraton: 3:57:39 (2017)

MartiNo žena 03.06.2011 08:51:02

>> rudo, 02. 06. 2011 23:55:57

To akože každý može najst iba svoju odpověď.

Motto: Žít a nechat žít.
avatar

Černé Voděrady

Celkem 21068,57 km
Minulý měsíc 74,15 km
10 km: 0:48:56 (2017)
půlmaraton: 1:49:10 (2017)
maraton: 3:57:39 (2017)

MartiNo žena 03.06.2011 08:55:52

>> EvženGe, 03. 06. 2011 07:51:50

Evžene, i na mě působí název článku (a částečně i obsah, byť je tak neurčitý nebo právě proto) vyloženě vyzývavě k takovýmhle úvahám a rozhovoru (typu mnich – šaman), který vedu alespoň v duchu. rudovi a Peterovi se ani nedivím, že se nechali vyprovokovat ;-)

Motto: Žít a nechat žít.
avatar

Žďár nad Sázavou

půlmaraton: 1:42:51 (2011)

pam65 muž 03.06.2011 09:27:58

>> EvženGe, 03. 06. 2011 07:51:50

On toho ducha metafyzična vyvolal, myslím, spíš Jan Dufek. Na svých stránkách píše, že je buddhista. Duchovní cesta buddhisty se popisuje i jako „uvědomování své pravé přirozenosti“ = „probuzení“ (buddha=probuzený). Ten článek a jeho postoj lze pak číst jako běžeckou metaforu či manifestaci buddhistické spirituality – a zdál se mi pak v něčem srozumitelnější (proto jsem psal o bosém buddhovi).

Takový přístup vůbec není špatný, prospělo by asi více, kdyby se tyto věci řekly na plnou hubu, aby to nevypadalo, že přirozený běžec musí mít bavlněné ponožky. Samo téma běh-spirituaita je bohaté, nicméně náboženské diskuse jsou riskantní. Stačí se podívat, co s diskusí dělají obyčejné boty …

Motto: No toto!
avatar

Sloviensko

rudo muž 03.06.2011 10:01:45

>> PeterFabok, 03. 06. 2011 08:06:53

>> MartiNo, 03. 06. 2011 08:51:02

no ano kazdy svoju odpoved ale ked to Peter tak jednoznacne vyslovil, tak sa mi to nezdalo, akoze je to zakladny postulat o ktorom sa nediskutuje a ktory sa nevysvetluje.

stale mie nie je jasne preco sa spaja behanie s najdenim zmyslu zivota, nie je mi jasne preco prave behanie by malo byt prostriedkom na najdenie zmyslu zivota a na jeho naplnenie a tiez mi tio nie je jasne opacne, ze po najdeni zmyslu zivota a nastupeni cesty jeho naplnania musim prave zacta behat a pri behani vydrzat.

Ano je to bezecke forum, ale to nenzamena ze by sme nemali rozmyslat nad tym preco vlastne behame a ci behanie je jedina forma naplne.

V uplne inej urovni chapem co Peter hovori – ak uz beham a beham prirodzene tak nebehham do bolesti alebo vycerpoania, nebeham zavody nebeham pre vysloedky body pre klub, body do nejakej poharovej sutaze, nezbieram pocet maratonov a nezalezi mi vobec na tom ci dokazem kazdy rok odbehnut prave 42195 metrov alebo ci sa rozhodnem ze zostanem len pri 37925 metrov, pretoze o meter dalej uz ten beh neposobi prirodzene a v skutocnosti si tu vzdialenost ani nemeriam, dokonca ani nevediem dennik a ani neviem celkove km od zaciatku roku.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Banská Bystrica

Celkem 983 km
Minulý měsíc 0 km

PeterFabok muž 03.06.2011 20:48:41

>> rudo, 03. 06. 2011 10:01:45

ano, behanie nie je jedina forma, dokonca by som pred tym varoval. je to jedna z foriem.

preco mame behat?

a preco nie?

;)

Motto: the best runner leaves no trace
avatar

Sloviensko

rudo muž 03.06.2011 21:25:26

>> PeterFabok, 03. 06. 2011 20:48:41

preco mame behat?

a preco nie?

Peter viem ze to myslis tak nevinne, ale vseobecne ma takato ludska argumentacia dost desi.

Robit nieco len preto ze na rychlo ma nenapadne preco nie ?

Zaolzit svoj zivot a svoj hodnotovy system na negacii negacie ?

Podla mna vrcholnym odzrkadlenim je situacia v kazdom state ked obcania volia politika ako najmensie zlo, spravia si v hlave list proti ktoremu kandidatovi maju kolko tych preco nie a ten co ich ma najmenej dostane hlas, teda kazdu krajinu riadi politik a strana ktori dokazu najlepsie zamaskovat svoju podstatu aby volicov hned nenapadlo ze preco nie prave ten politik a preco nie prave ta strana.

Dospievam k stavu ze na kazdu cinnost a kazdy nazor musim mat pozitivny dovod, ze momentalna neexistencia negativneho dovodu nic neznamena.

Ked uz sme pri tom behani, ak by som mal behat len preto ze ma nenapoadne preco by som nemal behat, tak aka je sanca ze budem behat zo spravneho – pre mna – dovodu a teda budem vediet ake su pre mna spravne ciele a prostriedky ?

Z velkeho poctu bezcov a chodcov s ktorymi som bol alebo stale som v uzsom kontakte, len malinke percento vie preco robia ten svoj sport alebo aktivitu. Ti co vedia sa nedaju zlakat okolim, terminovkou reklamami proste nicim na nieco co je mimo ich dovodu a su vcelku velmi stastni a spokojni svojou aktivitou. Ten zvysok percentualne niekde medzi 95%-99% robi sustvane veci ktore ich robia nespokojnymi, aktivita im sposobuje velky zivotny stres, obcasne pocity radosti uspechu a stastia nevyvazia tie dlhodobe pocity sklamani a frustracie.

Ked neviem zodpovedat otazku ze preco behat ? Tak je velka pravdepodobnost ze nebudem vediet zodpovedat vsetky tie ostatne otazky suvisiace s behanim

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Banská Bystrica

Celkem 983 km
Minulý měsíc 0 km

PeterFabok muž 04.06.2011 11:11:45

>> rudo, 03. 06. 2011 21:25:26 mam v tom pomerne jasno,ale je to mimo ramec vlakna, ked tak to mozme rozobrat mailom, alebo v samostatnom threade, aby ostatni o nic neprisli ;)

Motto: the best runner leaves no trace
Nalezené položky: 130 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.