Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Ostatní » Zajímavosti, novinky, výkony z české i světové atletiky

Zajímavosti, novinky, výkony z české i světové atletiky

Nalezené položky: 3109 První Předchozí | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | Další Poslední
avatar

Brno

Celkem 22207 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:30 (2011)
půlmaraton: 1:23:40 (2007)
maraton: 2:55:30 (2011)

milan muž 07.12.2017 22:25:24

>> tuta, 07. 12. 2017 18:01:17

Taky vnitřně fandím např. Chris Fromme (pěkný příběh), ale ruku do ohně bych za jeho čistotu nedal. Nemám důvod, je to (pro mě) jen běh… Cirkus pro masy, které třeba nechodí pravidelně (nebo vůbec) do divadla?

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 08.12.2017 08:32:14

>> tuta, 07. 12. 2017 18:01:17

Odhliadnuc teraz od zazracneho Norika, ktorého osobaky na 5–10km vôbec nekoresponduju s HM za 59:47 (kde kazdu desiatku musi prebehnut do 30s od osobaku) a M za 2:05, co skratka vzdy vyvola podozrenie, kuknime sa na Canovu. Budem pisat v bodoch, lebo je toho privela. Ak treba a bude cas, mozem neskor v rozumnej diskusii rozviest:

  • Canova patril este v 80tych rokoch k priekopníkom vyzkumu o krvom dopingu. Najskôr transfúznom, neskor – koncom 80tych rokov s peptidmi (EPO). Pracoval spolu s dochtorkami ako Rossa a trénermi Berardelli a spol. Mali na to stredisko, labaky a financovanie od statu. Zjavne sa to oplatilo – vid uspechy talianskych vytrvalcov v tom obdobi.
  • Ich produktami boli Alberto Cova, Francesco Panetti, Salvatore Antibo, Gelindo Bordin, atd. Neskor pochopili, ze sa daju zarobit vacsie prachy, ked to pojmu masovo a otrokarsky. Od zaciatku 90tych rokov zacali zakladat treningove skupiny zlozene najmä z Africanov a fungovali na baze moderneho otrokarstva. Svoje vedecke poznatky v oblasti biochemie vo velkom aplikovali na svojich pokusnych králikoch. Ich produktmi boli Tergat a spol. Mnoho ich zverencov sa neskor samo stalo trénermi a dodnes tieto metody vyuzivaju na svojich zverencoch – spomeniem istého Patricka Sanga.
  • Canova bol spociatku obycajnym podrztazkom, laboratórnou krysou a pomocnickom; neskor pochopil, ze ked si spravi meno pre seba, moze aj on slusne zarobit;
  • od zaciatku milenia isiel na vlastnu past; prve zname produkty boli sv. sampionka Dorcus Inzikuru (zensky steeple) a Stephen Cherono (steeple, sv. rekorder, premenovany na Shaheena), neskor maratónec Shami; potom sa roztrhla hradza.
  • nasiel (skor okopiroval dochtorka Rossu) lahky system ako obist kontroly WADA a chabe testy na EPO a lahke aplikovanie SARM (selective androgen receptor modulator – dnesne nove „steroidy“ – su to skor prekursory, ale rovnako proti pravidlam WADA)
  • tento system bol tak jednoduchy, ze aj v primitívnych podmienkach sa dal dodrzat a pri testoch, ak sa dodrzia zakladne pravidla aplikovania, su tieto latky nezistitelne uz po niekolkych hodinach od ich aplikacie (pamataj pravidlo nahodnej kontroly – nie medzi 23:00 a 6:00)
  • potom zacal sirit bludy o tom, ako EPO na elitných Kenanov a Etiopcanov nefunguje a ze len slabe povahy sa uchylia k jeho braniu (ooo, aky paradox – sam laboratorna krysa, co dlhe roky testoval a overoval ucinky krvného dopingu, uspesne ho aplikoval na niekolkych generáciách bezcov a aj iných sportovcov, teraz trieska a siri taketo bludy);
  • je najvacsim obhajcom kenského systemu, ich genetickej nadradenosti v behoch a pri kazdom pozitívnom naleze, ktorých sa za posledne 2 roky naslo kopu, ma hned vyhovorku, preco na tohto atleta to „fungovalo“, lebo bol menej talentovany (vid debata na letsrun.com o Jemime Sumgong, kde najprv vysvetloval, ako sa moze prirodzenou cestou zlepsit zena z ustalenej vykonnosti 2:30–2:28 na cas pod 2:20 a dominanciu a ked ju chytili – tak ze nebola dost talentovana a preto brala EPO);
  • Canova nevymyslel ziaden zazracny treningovy system, ani metodu; taka neexistuje; su len zakladne principy adaptacie a spravne davkovanej zataze; tie pozname dokonale uz od konca 60tych rokov a nic sa na nich nezmenilo dodnes; dobry trener vie leda tak individualizovat zataz a oddych podla potrieb jednotlivca; ludske limity a schopnost zniest zataz tiez pozname uz aspon 40 rokov; co sa v dnesnej dobe zmenilo, je schopnost regeneracie a adaptacie; ta nie je z kenského vzduchu, ich spinavej vody, ci nedostatku jedla; ta je dosiahnuta pomocou vedy a chemie;
  • system Canovu som prestudoval uz pred viac ako dekádou a je to to iste v bledoruzovom, ako ma kazdy druhy semilucidny trener, co ma v stajni uz hotovych atletov;
  • tu sa dostavame k jeho vynimocnosti, ci skor talentu vyberat si jedincov, co maju predpoklady, su tzv. dobrymi respondermi na pomocne latky (lebo aj tu si nie sme rovni – na niekoho doping funguje velmi efektivne a dokaze sa zlepsit aj o 6–8%, niekomu pomoze len 1–3%) a su ochotni podstupit extremne narocny a intenzivny trening; taky by nezvladli ini, ako hotovi a dobre trenovani jedinci;
  • a ze nikoho z jeho stajne nechytili (teda nikoho, ku komu sa on hlasi)? Prosim Ta, to ma byt ukazatel cistosti v sporte?
avatar

Kosice

10 km: 0:35:10 (2018)
půlmaraton: 1:16:26 (2019)

snucho muž 08.12.2017 08:58:46

>> Mato, 08. 12. 2017 08:32:14

Mato ked mozes, vedel by si dat aj nejake zdroje k tymto tvrdeniam ? sam hovoris ze nikoho z jeho stajne nechytili – co sa da teoreticky lahko preukazat, celkom by ma zaujimalo ako by sa dali preukazat tvrdenia ktore popisujes vyssie.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 08.12.2017 10:01:15

>> snucho, 08. 12. 2017 08:58:46

Sam o nich pise uz viac ako dekadu na letsrun.com . Najskôr mu tam vsetci pochlebovali, klanali sa mu a obdivovali ho. Dnes je skor na smiech. Casto mu odcitovavaju jeho vlastne tvrdenia z minulosti, no, az mi ho je luto. K tej vyskumnej cinnosti sa sam hlasil pred rokmi (pekne to zaobalil do „vrcholového strediska“, vládneho programu…), neskor sa objavili informacie, co vsetko sa tam robilo. Teraz by rad zaprel, ze bol sucastou tohto programu. Tu skus google, pripadne ak ovladas aspon zaklady talianciny, tak skus zadat klucove slova v taliancine.

Je na to prilis vela zdrojov (za dekadu a viac su to tisice prispevkov, clankov, analyz a aj odbornych publikacii), ale ak sa o to zaujimas, poskladas si mozaiku.

BTW, prusery s talianskymi dochtorkami tu su uz roky. Berardelliho, Rosu a este nejakého ich manazera aj na chvilu zatkli, potom vyhostili z Kene (samozrejme az po tom, ako sa objavil dokument od Hajo Seppelta – dovtedy predsa ziaden Kenan nikdy nedopoval ;-) a dobri talianski dochtori to robili z cisteho altruizmu), neskorim dali 6 mesacnu suspendaciu (!! vsak to je vysmech). Vsetci spolu v minulosti pracovali aj s Canovom, ktory bol ich sluzobnickom, najmä 2 a viac dekady dozadu.

Canovove treningove pamflety sa daju zakupit (mozno uz teraz nie) na iaaf strankach, dokonca su na nete aj nelegalne kopie na stiahnutie. Ja som si to onehda kupil a nestalo to ani za cenu vytlaceneho atramentu a papiera, nieto este poplatok pre autora. Plus milion jeho vlastnych prispevkov. Skus sam pohladat – je toho na mraky.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 08.12.2017 10:05:42

>> snucho, 08. 12. 2017 08:58:46

Ani Armstronga nikdy nechytili, ani M. Jonesovu. Su preto cisti? Nebyt bývalých kamaratov a svedectiev, dodnes by za nich ich obdivovatelia bojovali. Takze mi nic nevrav o chyteni a dokazatelnosti. Testovanie a metodologia „boja proti dopingu“ skratka, preukazatelne, nefunguje a je neucinna. To jedine je dokazatelne.

No a potom su tu nestastnici, co dobre neporozumeli davkovaniu a casovaniu brania PED, pripadne maju biologicke anomalie, ktore su mimo zauzivaneho protokolu. Tych chudakov chytili. Este je tu skupina, po ktorých cielene isli – u nich bola vacsia sanca, ze im nieco najdu, pripadne zariadili, aby tam nieco vo vzorke bolo. Aj to sa da.

A este k tomu, ze nikoho z jeho stajne nechytili – Rita Jeptoo, asi najprominentnejsia kenska bezkyna, bola jeho zverenkynou (udajne, lebo on rad v tomto zavadza – ked ma atlet uspech, je jeho trénerom, ak nie, tak uz od neho odisiel) minimalne 8 rokov. Po tom, co ju chytili, tak prehlasil, ze uz u neho aspon 6 rokov nebeha. Co na tom, ze pravidelne zverejnoval jej trening po zabehnuti vykonu. Ako sa k nemu dostal? No nic… A aby to nebolo iba v rovine debat na diskusných forach (kde sa on sam k sebe rad prizna), mas tu aj cosi v nemcine: https://www.nzz.ch/…en-ld.107503

avatar

Celkem 21779,5 km
Minulý měsíc 74,6 km
avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:11 (2006)
maraton: 2:42:13 (2006)

Ondriško muž 11.12.2017 07:29:23

>> mulisak, 06. 12. 2017 19:37:44

Ale chápem,neboj sa.Akurat že to čo Ty nazyvas stagnáciou,tak ja nazyvam dosiahnutím svojich prirodzených moznosti. Ďalší posun vo výkonnosti potom aj za pomoci PED.

>> Luckyboy, 06. 12. 2017 12:00:13

To akoze tí čo neberú PED nevedia drieť? Nebuď smiešny, vedia a dokážu a este ako. Mimochodom, určité druhy PED majú najvyšší prínos práve pre tých, ktorí vedia makať takpovediac na kostnu dreň. Ak je poukazovanie na to, že výkony tohto Nora dosiahnuté takto posebe fyziologický nesedia, a aj vzhľadom na jeho trénera je tu vysoká pravdepodobnosť užívania PED je pre Teba hysteriou, tak ignorácia tohto je podľa mňa šialenstvom. V tomto prípade dávam prednosť hystérii. Bolo by mi to ,,u prdele" či tento alebo ktokoľvek iný čo sa živí sportovanim berie PED,keby danému človeku už samotnou príslušnosťou ku sportovemu zväzu nevznikali určite povinnosti a záväzky, aj v oblasti dopingu. Pre mňa je užívanie PED atletom akoukolvek formou či sposobom, a z akýchkoľvek dôvodov za prvé obyčajným podvodom, a za druhé zbabelostou.

avatar

Žďár nad Sázavou nebo Brno

Celkem 2784 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:40:07 (2011)
půlmaraton: 1:28:33 (2007)
maraton: 3:48:37 (2007)

Luckyboy muž 11.12.2017 10:14:09

>> Ondriško, 11. 12. 2017 07:29:23

Nemyslím si, že z mého příspěvku plyne to, že jsem označil ty, co neberou PED za sportovce, kteří nemakají. A pokud náhodou ano, tak to nebylo sdělení, které jsem chtěl šířit.

Smysl mého příspěvku je o tom, že je mi úplně jedno, jestli někde frčí na PED, na něčem jiném, nebo je podle předpisů čistý jako lilie, a frčí na všech ostatních schválených přípravcích. Já to neřeším, je mi to úplně jedno. Co řeším, je občasná hysterie z toho, že když někdo dopuje, tak je arcizlo a nedovoleně si pomáhá. Když situace je taková, že si pomáhají úplně všichni, většina z nich nedovoleně, zbytek je buď na hraně, nebo na výjimkách od doktorů.

Jiná situace je, když to rovnou organizuje státní instituce (viz případ Ruska) a je to tak povinné de facto pro všechny. Tohle (Keňa, přechod k „provařenému“ trenérovi) byl ale příklad dobrovolného rozhodnutí individuálního sportovce, který se tím, co dělá, živí. Mě to nijak nepobuřuje ani nepohoršuje, asi stejně tak, jako když někdo přejde na červenou přechod, nebo kamarádům prodává canabis, nebo experimentuje s LSD a jinými psychotropními látkami. A tohle všechno je přímo protizákonné, a ne jen proti soutěžním pravidlům. Laissez-faire

Motto: Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos. http://luckyboyonthetrail.blogspot.cz/
avatar

Brno

10 km: 0:33:55 (2009)
půlmaraton: 1:13:13 (2011)
maraton: 2:32:57 (2007)

tuta muž 12.12.2017 16:28:53

Mato: Ono to je tezky, uznavam, ze pro Canovu mam slabost, takze nejsem uplne nestranny. Kdyz jsem pred deseti nebo kolika lety hledal jak natrenovat na maraton, tak oproti klasice, podle ktere se tu trenovalo (useky x krat 1km a dlouhy beh na pohodu), jeho treninkovy system byl jaksi na ponekud jine urovni.

PED jsem nikdy nestudoval, ale kdyz si vezmu sebe, kam jsem se dostal bez spetky talentu (na stredni i na te dvanactiminutovce jsem dobihal mezi poslednimi, a to jsem to nebojkotoval, o sprintech nebo vubec nejake pohybove inteligenci ani nemluve), pak se mrknu na Homolace, ktery nejaky talent ma, ale mezi mladezniky najdes i v Cechach desitky, o kterych reknes, ze jsou talentovanejsi, a podivam se, co zatim zabehl, a pak si vezmu nekoho, kdo ten talent opravdu ma a k tomu i vydrz a hlavu (takze vsechno :-) ), tak je fakt tak nerealne, aby byl radove lepsi i bez drog?

A pak k tomu pridam to, ze jsem v tom Itenu dvakrat byl a videl, jak to tam funguje a jaky jsem z toho mel pocit, a vyjde mi, ze to proste jde ciste. Mi nepovidej, ze vsechny ty stovky Kenanu tam na necem jedou, kdyz nemaji prachy ani na boty ani na zradlo, a ja si niceho nevsimnu. Ano, ty relativne uzavrene treninkove skupiny („Turci“ (tedy turecti Kenani a opravdovi Turci) nebo jakasi skupina, pod jednim Kenanem, co, kdyz jsem vytahl zrcadlovku, tak za mnou hned manik bezel, at jeho ovecky ani nahodou nefotim) mozna na necem jedou, ale to je minorita.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 13.12.2017 08:45:05

>> tuta, 12. 12. 2017 16:28:53

Nepochybne z tych stoviek bezmenných domacich vacsina na nicom nefici a len maka. Zaiste sa tam vyskytuje omnoho vacsia koncentracia talentu, ako v nasich koncinach a sposob zivota a obrovska motivacia sa vytrhnut z chudoby prispieva k tomu, ze maju velke mnozstvo kvalitných bezcov. Tu by sme si mohli a mali brat priklad. Lenze… Z tych stoviek (na danom mieste) ich mozno 10% da desiatku pod 28 a maraton pod 2:10. Sam dobre vies, ze je obrovsky rozdiel bezat 2:10 a 2:05, uz vôbec nehovoriac o 2:04 a lepsie, co dnes casto treba na vitazstvo v Londýne, Berlíne, pripadne aj v Tokiu. Aj na 2:14 potrebujes znacny talent (okrem driny), na 2:12 uz o dost vynimocnejsi, na cas pod 2:10 uplne vynimocny talent. A rozdiel medzi 2:33 a 2:14 je prave v tom talente, omnoho viac, ako rozdiel medzi 2:55 a 2:33, kde to je casto v mnozstve prace, vedomosti ako odtrenovat a ochote tomu nieco obetovat. Jedina zlozka talentu, ktoru potrebujes na Tvoj vykon je odolnost voci zraneniam. Nie nemala zlozka talentu, ale sama o sebe nedostacujuca. Beriem, ze sa moze najst generacny talent, co dokaze parkrat za zivot zbehnut vynimocny vykon, ale ked ich sype jeden za druhym a 2:04 sa stalo za desat rokov novym standardom 2:08, tak to nielenze smrdi, ale doslova krici, ze sa tu nieco deje (a ti informovanejsi aj vedia, co).

A to nieco su europski manazeri a dochtori/treneri, co si spravili z lepsich jedincov chemicke labaky.

BTW, volne klusy na pohodu behali iba drahari tesne pred vrcholom (v priprave aj oni dreli s maratóncami na dlhych behoch – na toto sa mozes spytat nejedneho bývalého Duklaka zo 70tych a 80tych rokov; staci spomenut heslo „40km dlhe behy, Barus, Vrabel, Tesacek a spol.“ a kazdy bezec z tej doby Ti povie, ako aspon raz skoncili v skarpe, ci chlipajuc vodu z plesa v Tatrách, lebo nezvladli stupnovane tempo od 4min po 2:50/km), aby mali energiu na tazke, rychle useky. Kazdy cestny bezec a kor maratónec uz 40 rokov vie, ze bez dlhych, tempovych treningov a spojovaných usekov sa nikam neposunies na tratiach nad 10km. Ak Ta ucili, ze kvalitny dlhy beh je klusikom po 5min/km, tak si mal za ucitelov ignorantov a vin ich za to. Dobry trener take blbosti nehlasa (to aj nasi 800vkari chodili klusat na 2h do lesa rychlejsim tempom, nieto vytrvalci). Ako som povedal, Canova neprisiel s nicim novym, co sa tyka tréningu. Iba premenoval to, co sa poznalo pod inými pojmami. Vela Europanov uz zabudlo, ze zakladom uspechu je drina, tak sa to po viac ako 30tich rokoch chodia znova ucit tam, kde pohodlny zivot este nie je novym standardom normalu. A casto sa naucia od tych najlepsich aj veci, ktore by nemali robit.

avatar

MS82 muž 13.12.2017 09:06:10

And in the completely unrelated news: Froome doping

avatar

MS82 muž 13.12.2017 09:08:11

>> MS82, 13. 12. 2017 09:06:10

Zapomnel jsem dodat, ze pokud dostane ban, tak je to skoda, protoze Tom Domoulin by ho pristi rok porazil i tak ;-)

avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:11 (2006)
maraton: 2:42:13 (2006)

Ondriško muž 13.12.2017 09:47:59

>> MS82, 13. 12. 2017 09:08:11

Konecne! Sudruhovia zo Sky niekde urobili chybu :).

avatar

Bratislava

Brutto muž 13.12.2017 10:00:11

>> MS82, 13. 12. 2017 09:08:11

No ale to len v pripade, ze by aj Tom Domoulin trpel astmou nie? :)

avatar

Postrizin

Celkem 41 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:30 (2011)
půlmaraton: 1:13:56 (2011)
maraton: 2:39:32 (2011)

SlavoK muž 13.12.2017 10:09:40

>> MS82, 13. 12. 2017 09:06:10

Ja myslim ze udelaji testy, kde prokazou jak individualni muze byt koncentrace latky v moci v pripade extremni zateze a dehydratace a Froome bude ocisteny.

avatar

MS82 muž 13.12.2017 10:14:16

>> Brutto, 13. 12. 2017 10:00:11

Myslim, ze „astma“ nema. Nerikam, ze nic nebere ;-) Je to ale vetsi sympatak.

>> SlavoK, 13. 12. 2017 10:09:40

Total fail? Snad ne, uz to proslo v pripade jednoho sira.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 13.12.2017 10:22:01

>> SlavoK, 13. 12. 2017 10:09:40

Tak nejak. Prave som to v rychlosti prebral s kolegom, co by mal z povahy svojej pozicie v podobných strukturach tieto veci sledovat.

Best case scenario (pre sport) – Froome dostane 12 mesacny distanc a pride o titul na Vuelte (a mal by aj o miesto v Sky). Worst case scenario: Froomove argumenty, astmaticke zachvaty a dodrzanie davkovania, ako aj vsetky ostatne vyhovorky mu uznaju a nestane sa nic.

Najskôr vsak bude drobne capnutie po rukach a o titul na Vuelte a bronz z MS pride, plus dostane 6 mesacny distanc tak, aby mohol na Tour nastupit.

EDIT: Inak Salbutamol, len tak pre info, nema az taky zazracny ucinok na vykon, ako by si jeden mohol mysliet. Iste, cloveku sa lepsie dycha hned od podania, ale v konecnom dosledku neprijme sportovec viac kyslika, ani sa zazracne nenastartuje iny metabolizmus. Ak sa vsak podava dlhodobo, aj v priprave, tak uz preukazatelne povzbudive ucinky ma – rychlejsie spalovanie tuku, ubytok hmotnosti, potlacenie apetitu, nabudenie. Negativne – tras, ak sa to prezenie, omnoho vyssia nachylnost na infekcne ochorenia HDC, znizenie koncentracie K v krvi… Mam vo svojom okoli niekolkych naozajstných astmatikov, tak viem, co to robi. Tiez mozem potvrdit, ze naozajstny astmatik NIKDY nemoze ani pomysliet na vrcholovy sport, ak nie je doslova narvaty celou barazou liekov, z ktorých je kazdy jeden na zozname WADA. Maju vsak take negativne vedlajsie ucinky (najmä synergicke), ze dlhodoba vrcholova vykonnost je uplne vylucena. Inými slovami, ak vrcholovy sportovec tvrdi, ze je astmatik a berie lieky, tak astmatik nie je.

avatar

Sloviensko

rudo muž 13.12.2017 10:22:39

je to somar ten Froome, co sa nedal vypisat ked bol chory na maradku

pekne na PN-ke sa mohol doma vyvalovat a kukat Vueltu v telke

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Postrizin

Celkem 41 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:30 (2011)
půlmaraton: 1:13:56 (2011)
maraton: 2:39:32 (2011)

SlavoK muž 13.12.2017 10:32:40

>> Mato, 13. 12. 2017 10:22:01

No ale v tom pripade na TdF2018 bude potrebovat nejaky stit ako na motorke, proti „povzbudzovaniu“ domacich.

avatar

Sloviensko

rudo muž 13.12.2017 11:04:22

>> SlavoK, 13. 12. 2017 10:32:40

uz ho raz obliali curanicou

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Postrizin

Celkem 41 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:30 (2011)
půlmaraton: 1:13:56 (2011)
maraton: 2:39:32 (2011)

SlavoK muž 13.12.2017 11:14:48

>> rudo, 13. 12. 2017 11:04:22

Aha… a povod kontaminovaneho vzorku je jasny.

avatar

Celkem 27228,99 km
Minulý měsíc 0 km

jm1 muž 13.12.2017 11:26:16

>> Mato, 13. 12. 2017 10:22:01 …ak vrcholovy sportovec tvrdi, ze je astmatik a berie lieky, tak astmatik nie je…

Nejde pravdepodobne o „astma“ v pravem slova smyslu, ale spis o EIB = exercise-induced bronchoconstric­tion


EDIT:

Fancy Bears udajne psali : …Froome had been granted a TUE to take the steroid prednisolone during the Tour de Romandie in 2014 to combat a chest complaint described as an exercise-induced bronchospasm (EIB) …

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 13.12.2017 12:51:36

>> jm1, 13. 12. 2017 11:26:16

Iste, toto diagnostikovali aj mne a kazdemu dalsiemu, co sa stazoval, ze sa mu horsie dycha. Lekarku, aj ked ju mam rad a pozna ma uz dlhe roky, som poslal aj s liekmi volakam. A velmi dobre viem, ktori dalsi jej „pacienti“ su na liekoch. Je ich plne startove pole a to su viac menej amateri – vykonnostni sportovci.

Naproti tomu vidim, ako vypada astmaticky zachvat tazkeho alergika a ver mi, ze taky ani nepomysli na beh najblizsich niekolko hodin. Je to skutocny des vidiet niekoho, ako sa s panikou v ociach dusi. Exercise induced asthma s tym nema nic spolocne. Ani tzv. „alergia na chlad“, ktora sa da polahky vyriesit lahsim zaciatkom cvicenia pri chladnejsom vzduchu a nie Salbutamolom, nedajboze kortikoidmi.

avatar

MS82 muž 13.12.2017 14:50:37

>> Mato, 13. 12. 2017 12:51:36

Ano, nemocne nechyti, protoze Ti by ani nevyjeli z obav o sve zdravi. Tohle ma cyklistika spolecne s behem.

Kazdopadne – zminil jsi alergii na chlad. Nejaky tip, jak resit prehnane vysychani kuze z chladu? Hlavne ruce a kotniky/achilovka. Samozrejme mam teple ponozky a rukavice nosim uz od +8 stupnu. Mazu kremem, abych to nepraskalo. Ale je to otrava!

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 13.12.2017 15:44:33

>> MS82, 13. 12. 2017 14:50:37

No, moc nie. Kto maze, ten jede. Studene ruky mam furt a zvykol som si. Rukavice nosim az ked je okolo nuly. Pripadne pretiahnem cez ruky rukavy, ak to zacne boliet.

Na nohy mi nebyva zima a ponozky neriesim, pokial sa nezosmykuju, ci nezmolkuju. Ty to uz riesis vyssimi ponozkami – vynasiel si sa. „alergia na chlad“ je skor spajana s dýchacími obtiazami a v podstate sa jedna o vyssie uvadzane EIB, ci po nasom, astmaticka reakcia vyvolana cvicenim. Take sice existuje u skutocneho astmatika, ale iba ako sprievodny znak, ci spustac. Nie samotna diagnoza. Ta bola vytvorena „tiez dochtormi“, schovavajucimi sa za nestastie skutocne postihnutých. A tak nadpolovicne kvórom profesionálnych sportovcov ma vymyslenu diagnozu.

Zle sa Ti dycha v chlade, najmä ak sa nestihnes aklimatizovat a dobre rozcvicit? No to kazdemu, je to PRIRODZENA reakcia organizmu. Vysychaju Ti sliznice? No, to kazdemu. Mas drazdivy kasel po absolvovani tazkeho tréningu v chlade? No, to kazdy, kto sa vie zmacknut. Byvas castejsie chory? No, asi to prehanas s tréningom a imunintna reakcia organizmu je takato. Neviem preco by Froome a jemu podobne tisícky iných primadon mali mat nejake vynimky na celkom prirodzene biologicke procesy. Chudacik, este by ho clovek zacal aj lutovat.

avatar

MS82 muž 13.12.2017 19:37:48

>> Mato, 13. 12. 2017 15:44:33

Omlouvam se, ta alergie na chlad byla jen volna asociace. O EIB jsem si neco nacetl, tady i jinde.

Mne ani tak neni zima na ty ruce (na nohy uz vubec ne), ale kdybych nemazal, zacne to brzo praskat do krve. Cepici treba normalne nenosim, snad jen v nejkrutejsich mrazech (na beh ale mam celenku, pripadne cyklocepici).

A abych pokracoval ve volnych asociacich – zima na nohy mi byva pred spanim a nemuzu usnout (co jsem se docetl, problem s tim mivaji spise zeny). Kdyz nasledne usnu, je mi v noci dost vedro :-) Asi starnu :-/

avatar

půlmaraton: 2:00:05 (2007)

PetKo muž 13.12.2017 20:50:34

>> Mato, 13. 12. 2017 10:22:01

Má terapeutickú výnimku O Froomovi je už dlhodobo známe, že od detstva trpí astmou a na používanie prostriedkov na jej liečbu má schválenú terapeutickú výnimku (TUE).

Čítajte viac: https://sport.sme.sk/…vy-test.html#…

Je teda astmatik alebo nie je ? :) Z toho celeho mi vyplyva ze byt astmatik je podmienka nutna aby bol niektom spickovym vytrvalcom…

avatar

MS82 muž 13.12.2017 21:20:01

>> PetKo, 13. 12. 2017 20:50:34

O Froomovi je zname, ze po zazracnem vyleceni z malo zname nemoci, je o nekolik urovni lepsi nez pred nemoci. A ano, astmatik byt musis, hlavne pokud jsi ve Sky nebo Nike Oregon Project :-)

avatar

Bratislava

Brutto muž 14.12.2017 08:25:40

>> MS82, 13. 12. 2017 19:37:48

Pamatam si, ze isteho casu aj mne praskala koza kvoli chladu a mrazu az do krvi (najme na klboch prstov) a to aj ked som nosil rukavice. Neviem co presne zabralo, ale odkedy som zacal otuzovat (striedanie studenej a teplej sprchy rano, namacanie sa do jazera marec – november) tak to prestalo. Inak si este z mojich lezeckych cias spominam, ze kamos mi kedysi tvrdil, ze ma alergiu na chlad a jedine co som badal ako sa to prejavovalo bolo, ze vzdy rano po vystupe pod stenu v Tatrach ogrcal nastup. A urcite to nebol dosledok predchazdajuceho bujareho vecera :)

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 14.12.2017 09:17:10

>> Brutto, 14. 12. 2017 08:25:40

Skor zle nacasovanych ranajok, pripadne ich zlozenia. Stav kondicie je tiez nezanedbatelny faktor. O nadmorskej vyske v Tatrách asi nemozme moc hovorit, ale podobne stavy som mal v Rocky Mountains v Colorade po tazkych behoch nad 3000mnm. Takze to s chladom vôbec nemusi suvisiet.

>> PetKo, 13. 12. 2017 20:50:34

Terapeuticku vynimku maju desiatky tisíc sportovcov. Nez o nu zaziadas, musis mat kompletnu a uveritelnu story. Tu das dokopy s lekarom, nechas si ju editovat skusenejsimi a podas. Ak je to dobra story, najmä s tahanim sa od detstva, trpenim na príznaky a pod., dostanes TUE. Nasledne to odprezentujes cez mediálneho poradcu, najlepsie srdcervucim spôsobom, aby ta laicka verejnost lutovala. Voila, mas pribeh Frooma. Armstronga, Faraha, Radclifovej a tisicok dalsich.

Chapes?

Nalezené položky: 3109 První Předchozí | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.