Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Ostatní » Zvláštní přístup ke sportu a demokracii

Zvláštní přístup ke sportu a demokracii

Nalezené položky: 19 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Nový Vestec

maraton: 3:06:31 (2005)

sam muž 08.01.2007 15:18:19

Letošní maraton v Tiberias (Israel) vyhrál 4.1.2007 běžec z Bahrajnu Jahwer v čase cca 2:13. Původem Keňan Leonard Mucheru získal v roce 2003 bahrajnské občanství a nyní je na popud Bahrajnského atletického svazu a z rozhodnutí sportovní komise bahrajnské vlády ztratí. Zřejmě netušil, že se dopustil přelomového činu, když na tomto maratonu startoval jako první oficiální reprezentant muslimské země.

Motto: http://skyrunning.cz
avatar

Celkem 5414 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:48:27 (2008)
půlmaraton: 1:44:14 (2009)
maraton: 4:55:57 (2007)

Jecminek.Maselnik muž 08.01.2007 15:46:55

Bahrajn je království, tak jakápak demokracie;-) Typická ropou rozmazlená arabská země. Xenofobie vůči všemu židovskému (snad s jedinou čestnou výjimkou Saudské Arábie) je pro tyto země charakteristická. S takovou výkonností ale chlapík jistě získá občanství i jinde, i když možná nebude za tak lukrativních podmínek.

avatar

Nový Vestec

maraton: 3:06:31 (2005)

sam muž 08.01.2007 16:54:43

Máš pravdu s tou demokracií jsem v případě Bahrajnu, ale ostatně i dalších arabských zemí trochu ulítl.

Motto: http://skyrunning.cz
avatar

Celkem 4998 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:59 (2016)
půlmaraton: 1:25:38 (2016)
maraton: 3:08:23 (2016)

xrider muž 08.01.2007 18:39:21

Nemuzu jinak, ale musim reagovat ;o). Myslim si, ze by se na tomto webu melo diskutovat prece jen pouze o behani, timto tematem se dostavame na tenky led – a sklouzavame k diskusi podobne idnesu atd. Ale precijen prispeji k tematu:

Demokracie podle me neexistuje nikde, je to jen pozlatko. Pravda, na „zapade“ je to pozlatko lesklejsi nez v arabskych zemich, ale zalezi na uhlu pohledu. Bohuzel se uhel pohledu lidi zijicich zde velice lisi od pohledu lidi zijicich v zemich, ktere „nejsou s sionistickym statem Izrael v souladu“. „Xenofobni vuci cemukoliv Zidovskemu“? Ja vnimam opacnou xenofobii – celeho zapadu vuci Muslimum. Nevim, jake informace mate o incidentech ktere probihaly, probihaji a budou probihat. Kazdopadne pravda nemusi byt vzdy to, co rika velmoc. Nechci se rozepisovat, pokud vsak nekdo ma zajem, muzeme podiskutovat.

avatar

Nový Vestec

maraton: 3:06:31 (2005)

sam muž 09.01.2007 07:33:00

Nemyslím, že můj příspěvek byl off topic. Týká se maratonského běžce, který z důvodu účasti na konkrétním maratonu přijde o získané občanství. A to, že se mi to zdá nenormální je můj názor, který alespoň zde v Česku zatím mohu prezentovat.

Motto: http://skyrunning.cz
avatar

Celkem 4998 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:59 (2016)
půlmaraton: 1:25:38 (2016)
maraton: 3:08:23 (2016)

xrider muž 09.01.2007 11:24:48

Souhlasim, ze sport by mel byt oprosten od politiky atd. Take souhlasim, ze prijate opatreni (odebrani obcanstvi) neni z tech nejstastnejsich. Nadruhou stranu vsak koukam na arabske staty a problem mezi nimi a Izraelem trochu jinak, ale to je jiz kapitola sama pro sebe. Tedy, abych se vyjadril – pokud Bahrajn neuznava stat Izrael a predevsim jeho politiku, je vice mene pochopitelne, ze jako protest nebude chtit mit s Izraelem cokoliv spolecneho. Vcetne startu sportovcu reprzentujicich Bahrajn na Izraelskych zavodech.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 09.01.2007 12:34:05

Zavod je medzinarodny, sankcionovany IAAF (organizovany podla reguli IAAF), ktorej clenom je aj Bahrain aj Izrael. Ak napr. na Olympijskych hrach vyhra Izraelsky sportovec a Bahrajnsky skonci 2., tak vo vsetkych arabskych statoch (kt. neuznavaju Izrael) bude Bahrajncan vyhlasovany vlastne ako prvy? No, to je pekna blbost. Nazor mozes mat aky chces na blizkovychodnu politiku a ich vztahy, ak vsak niektora krajina vstupi do medzinarodnej sportovej organizacie (IAAF, Medzinarodny Olympijsky Vybor…), tak sa musi podriadit jej reguliam, aspon co sa tyka sportoveho zapolenia. Arabski sportovci mali vstup na maraton od organizatorov Tiberijskeho maratonu povoleny; nasledna reakcia bahrajnskeho ministerstva sportu, ako aj imigracnych uradov mi pripada, ako akt pomsty za uspech. Sport ma byt bez politiky- ci skor politikarcenia a nenavisti. Keby IAAF uplatnovala podobnu politiku ako Bahrajn, tak by ho musela s okamzitou platnostou vylucit z IAAF za drze a jednostranne porusenie jej regul (pozri www.iaaf.org). Reakcia Bahrajnu je podla mna vrcholne nespravna a diskriminacna- tym skor, ze Kena uz Leonarda Mucheru (jeho povodne meno predym nez si ho musel zmenit na Jawher) spat nezoberie (tiez akt pomsty za to, ze emigroval). O to viac vystupuje eticka otazka kupovania si uspesnych sportovcov krajinami sediacimi si na rope. Uz mi potom sport pripada ako nastroj verejnej propagandy vlad za cias studenej vojny. Urcite ma kazdy clovek (a teda aj sportovec) pravo na zmenu domovskej krajiny, ako aj obcianstva, ale nove domovske krajiny s nimi nesmu narabat ako s obchodnym artiklom- tzn. ak sa nam nepaci posleme ho „predavajucemu“ (Keni) po case spat. Bahrajn sa tu ukazal ako konsky handliar, nie ako demokraticka krajina, co prijma imigrantov s otvorenou narucou. BTW, zbavenie obcianstva vlastneho obcana zeme je v prikrom rozpore s medzinarodnymi dohodami o ludskych pravach vo viac ako 5 bodoch. Nemam dovod sa stavat na stranu Bahrajnu- ani z politickeho, ani zo sportoveho hladiska a uz vonkoncom nie z eticko moralneho hladiska.

avatar

Praha 12 - Modřany

Celkem 154616,51 km
Minulý měsíc 851 km
10 km: 0:40:21 (2006)
půlmaraton: 1:26:59 (2008)
maraton: 3:15:43 (2004)

Mirek Kostlivý muž 09.01.2007 12:40:30

[quote=sam]Ne­myslím, že můj příspěvek byl off topic. Týká se maratonského běžce, který z důvodu účasti na konkrétním maratonu přijde o získané občanství. A to, že se mi to zdá nenormální je můj názor, který alespoň zde v Česku zatím mohu prezentovat.[/qu­ote] Já myslím, že by se ani xriderovi nelíbilo, kdyby byl za účast na marathonu (např. na Taiwanu) zbaven občanství České republiky s odůvodněním, že se zúčastnil závodu v zemi, jíž ČR oficiálně neuznává. A protože by občanství zbaven nebyl, pokládáme tuto zemi za demokratickou na rozdíl od ČSSR která nepřímo donutila Ivana Lendla počátkem 80. let zůstat v zahraničí, když nerespektoval zákaz našich orgánů, a zúčastnil se tenisového turnaje v Jihoafrické republice. A protože neznám izraelského sportovce, který by byl zbaven občanství či jinak diskriminován za účast na nějakém závodě, pokládám (nejen pro výše uvedené) tuto zemi za demokratickou. Ale tahle citlivost je asi dána věkem, na což mi, kteří jsme v totalitě prožili většinu svého života, citlivější, než ten komu je něco přes dvacet.

Motto: Běhat bez ohledu na věk a okolí !
avatar

Celkem 5414 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:48:27 (2008)
půlmaraton: 1:44:14 (2009)
maraton: 4:55:57 (2007)

Jecminek.Maselnik muž 09.01.2007 13:00:54

jenom taková kontrolní otázka: jak může být off topic příspěvek topic zakládající?;-). Možná by nebylo špatné, kdybys Mato zajel do Bahrajnu a místním to vysvětlil a cestou zpět to můžeš vzít přes Irán, Irák a Sýrii;-) Co se týče xenofobie západu vůči muslimům, tak jejím jasným důsledkem jsou asi např. jednání o přidružení Turecka k EU což? Myslím, že ve vztahu západu k muslimským zemím nejde o xenofobii náboženskou, ale spíše o obezřetnost (dle mého názoru oprávněnou) a také o to, že muslimské země drží největší zásoby ropy na světě. Já už trošku ot jsem, za což se omlouvám.

avatar

Nový Vestec

maraton: 3:06:31 (2005)

sam muž 09.01.2007 14:26:08

[quote=Jecminek­.Maselnik]jenom taková kontrolní otázka: jak může být off topic příspěvek topic zakládající?;-).[/quote] Tím off topic jsem myslel spíše výhradu proti příspěvku xridera, který namítal, že bychom zde měli diskutovat pouze o běhání. Pro mě je maraton běhání, a to jedno z nejoblíbeněj­ších. :)

Motto: http://skyrunning.cz
avatar

Celkem 65890 km
Minulý měsíc 200 km
10 km: 0:36:02 (2007)
půlmaraton: 1:20:04 (2009)
maraton: 2:57:46 (2012)

ironman muž 09.01.2007 18:51:29

Aniz bych se zastaval obou znepřatelených stran, problém v zaměřenosti vůči muslimům vidím v jejich radikalizaci vůči ostatnímu svět. Bohužel pohled světa na ně je „co muslim to terorista,“ mám pocit, že si za to mohou z větší části sami…

Motto: Never give up!!!
avatar

Brno

Celkem 5681 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:36:10 (2009)
maraton: 3:28:59 (2007)

vl001 muž 09.01.2007 19:17:54

[quote=xrider]..... Tedy, abych se vyjadril – pokud Bahrajn neuznava stat Izrael a predevsim jeho politiku, je vice mene pochopitelne, ze jako protest nebude chtit mit s Izraelem cokoliv spolecneho. Vcetne startu sportovcu reprzentujicich Bahrajn na Izraelskych zavodech.[/quote] A to já třeba nechápu. Ne a ne a ne. Olympiády s účastí jen jednoho bloku jsou snad už dávno za námi a nevím, proč se k takovým nesmyslům vracet.

avatar

Celkem 4998 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:59 (2016)
půlmaraton: 1:25:38 (2016)
maraton: 3:08:23 (2016)

xrider muž 09.01.2007 21:47:36

Vy se do mne ale poustite ;o). Rad bych reagoval ve strucnosti, ale to bohuzel nejde… citil bych potrebu toho tolik rict… asi nejlepsi by bylo povidani pri behu ;o). Urcite budete vsichni souhlasit, ze kazdy clovek ma na vec jiny pohled. A predevsim pohled cloveka, ktery se zabyva Blizkym vychodem (hleda a premysli jestli to co slysime je skutecne pravda, kde se vlastne muze skryvat…) a vzije se do pocitu tech „na druhe strane“. Doufam, ze me nazory nejsou zpusobeny mou vekovou nevyzralosti (jeste pred 3 roky bych myslel zcela jinak a Bahrajn bych kompletne zkritizoval) ;o). Ufff, prosim, nechteli byste odlozit kompletne tuto diskusi po zkouskovem obdobi? ;o) Rad bych reagoval na vsechny prispevky, citim potrebu se vyjadrit, ale cas tlaci… Doufam, ze si o mne do te doby nebudete myslet nic spatneho… ;o).

At Vam to beha

avatar

Celkem 5414 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:48:27 (2008)
půlmaraton: 1:44:14 (2009)
maraton: 4:55:57 (2007)

Jecminek.Maselnik muž 09.01.2007 22:15:03

jestli se východem (myšlen muslimský, jinak je setsakra široké téma) zabýváš seriózně, můžeme se tady jistě pobavit. Přes zkouškové Ti jistě počkáme, někteří sice máme to poslední už hodně dlouho za sebou, ale pořád si ho pamatujem;-)

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 10.01.2007 08:26:05

Podla mna cely tento problem (v sportovej rovine) ma pramalo spolocne s „blizkovychodnym konfliktom“. Ide skratka o to, ze Bahrajn je clenom Arabskej ligy, kt. si dala nezmyselne ciele a naviac veeeelmi pokrytecke. Staci kratky pohlad na mapu a zistime, ze Bahrajn je dost daleko od Izraela a nikdy s nim nemal uzemne konflikty a cely jeho postoj v tejto veci je poza a falosna „solidarita“ s Palestincami (alebo som to mal napisat malymi pismenami, kedze je to umelo vytvoreny narod?), ktorych sami vyhnali desiatky tisic od svojich hranic, ked si chceli najst u nich utociste (rovnako ako vsetky ostatne „solidarne“ staty Arabskej ligy). Ako som uz napisal- ide tu o SPORT, nie o vyjadrenie politickeho nazoru akehosi bezca- emigranta (velmi kvalitneho, ale s najvacsou pravdepodobnostou ignorujuceho politiku) a o jeho pravo sa slobodne pohybovat a slobodne vykonavat svoje povolanie. Ten, kto sa tu zachoval tmarsky a spiatocnicky je Bahrajn, bez ohladu na to, ci uz si myslime, ze maju opravnene vyhrady proti existencii Izraela alebo nie. Bude este dlho trvat, nez si tradicne muslimske staty uvedomia ze vykonavanie sarije sa neda vynucovat navonok voci ostatnym krajinam a ze slovko tolerancia musi mat koren najprv v cloveku samom, co sa o nu dozaduje. Tolerancia nie je selektivna a plati pre kazdeho, prave tak ako, ze aj sebelepsia idea sa stava kusom hnoja, ked sa vynucuje nasilim. To plati pre obe strany „konfliktu“, ktory je skor stretom velmi odlisnych kultur a myslenia, ako naozajstnym uzemnym sporom. Prave sport by mohol spojit rozhnevane strany, lebo je univerzalny, to by vsak nesmel existovat pristup ala Bahrajn.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 10.01.2007 09:45:49

Uzenac, to nie je v konflikte s tym, co som ja napisal. V podstate suhlasim, aj ked prostriedky oboch boli predsa len odlisne. Teraz k veci: Minimalne si neviem predstavit, ze by Izrael zbavil obcianstva svojho obcana za to, ze by vyhral zavod- povedzme- v Irane (haha, uz vidim Iranskych colnikov, ako by pustili na svoje uzemie Izraelsku sportovu vypravu).

avatar

Nový Vestec

maraton: 3:06:31 (2005)

sam muž 10.01.2007 12:22:22

[quote=uzenac]… Palestina dodnes neexistuje. I velmi letmy pohled do historie …[/quote] Pokud by tvůj pohled do historie nebyl jen letmý, pak bys věděl, že samostatný arabský stát, navržený rezolucí VS OSN o rozdělení Palestiny v roce 1947, sami Arabové odmítli. Ale to jen jako krátká reakce na tvůj odbočující příspěvek. Díky MATOvi a několika dalším, že se zde neodbočovalo od tématu, tedy vztahu ke sportu.

Motto: http://skyrunning.cz
avatar

Praha 12 - Modřany

Celkem 154616,51 km
Minulý měsíc 851 km
10 km: 0:40:21 (2006)
půlmaraton: 1:26:59 (2008)
maraton: 3:15:43 (2004)

Mirek Kostlivý muž 10.01.2007 13:48:24

[quote=Mato]Uzenac, to nie je v konflikte s tym, co som ja napisal. V podstate suhlasim, aj ked prostriedky oboch boli predsa len odlisne. Teraz k veci: Minimalne si neviem predstavit, ze by Izrael zbavil obcianstva svojho obcana za to, ze by vyhral zavod- povedzme- v Irane (haha, uz vidim Iranskych colnikov, ako by pustili na svoje uzemie Izraelsku sportovu vypravu).[/quote] Problém s vpuštěním by mohl mít i náš marathonec, který by měl v pase razítko Izraelského státu. Stal by se podezřelým, že navštívil Izrael, a to že tam byl na nějakém marathonu by toho celníka vůbec nezajímalo. A když už jsem částečně mimo téma, tak si neodpustím vzpomínku na naši historii a 30. výročí Charty 77. Copak je možno někoho trestat (případně jeho okolí) za to, že něco podepsal, někde běžel nějaký marathon nebo navštívil nějakou zemi? To přeci vůbec nesouvisí s politikou toho daného státu, za kterou ten sportovec vůbec nemůže! Tohle obhajovat může jenom ten, kdo o tom buď nic neví, případně vědět nechce. A důvody, které Bahrajn vedou k odebrání občanství jsou nám známi, Izrael neuznáváme, tak si tam nikdo nemůže dovolit vyhrát marathon! A proč? Protože se o tom bude psát v novinách a všichni (i Arabové) se to dozví. Kdyby byl ten vítěz poslední nebo nedoběhnul vůbec, tak mu pravděpodobně občanství zůstalo.

Motto: Běhat bez ohledu na věk a okolí !
avatar

Aura: 2920

Exploser muž 10.01.2007 17:14:29

Není to tak úplně off topic. Stačí vzpomenout např. na černé září 1972 v Mnichově, kde palestinští teroristé zavraždili na olympijských hrách 11 izraelských sportovců a funkcionářů – viz http://en.wikipedia.org/…ich_massacre . Ostatně Palestina je arabsky Filastin – nejsou to tedy nic jiného než Filištínci. Jak je možné, aby státní příslušník Bahrajnu startoval v Izraeli, opak není nikdy možný. Izraelce by v takové zemi nejspíš ihned při vstupu rozsápali. Jakéhokoliv člověka, který by měl v pasu nejenom izraelské vízum, ale i jen razítko z izraelského přechodu s Egyptem nebo Jordánskem, nikdy nepustí do Sýrie, Íránu, Iráku, Kuvajtu, Kataru, Bahrajnu, SAE, Ománu, samozřejmě také Saúdské Arábie, Libye atd. Nedělejme si iluze, že to bylo jenom na popud Bahrajnského atletického svazu a z rozhodnutí sportovní komise bahrajnské vlády, ale zejména z rozhodnutí „strany a vlády“.

Motto: In God is our trust.
Nalezené položky: 19 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.