Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Ostatní » maratonci bez kondice, zajímavý článek na beh.cz

maratonci bez kondice, zajímavý článek na beh.cz

Nalezené položky: 116 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | Další Poslední
avatar

Brno

Celkem 11821 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:42:27 (2007)
půlmaraton: 1:35:43 (2010)
maraton: 3:29:54 (2007)

rk muž 24.01.2007 17:39:22

[quote=Jecminek­.Maselnik]… Nijak nesnižuje snahu pomalých běžců, pouze uvádí, že prostě nemají vynikající kondici, což je nejspíše u většiny z nás pravda…[/quote] Podle mě snižuje hned v prvním odstavci, ještě než uvede fakta: „docházím k závěru, že zhruba 40–60% účastníků některých velkých maratonů není možné považovat za sportovce, natož je označovat slovem běžec“. Myslím si, že toto tvrzení může váhavého běžce (nebo turistu?) zbytečně odrazovat od účasti na prvních závodech. Kdyby použil výrazu výkonnostní sportovec a pod., nereagoval bych. Když hned bez rozehřátí vypálí tučným písmem, že nejsem sportovec, že nejsem běžec, protože jsem se na velkém maratonu navešel do 4 hodin ( fakt jsem nebyl trénovanej ), vidím v tom víc provokaci než odborný názor. Nevidím rudě, ale vím, že jsou lidé, kteří se sportem nezačali, protože se stydí a bojí posměchu. Proto mě (a možná i jiné) p. Dvořák vytočil. Veškeré údaje jsou jinak zajímavé a souhlasím s tím, že se průmerná rychlost běžců snižuje. Kromě rostoucí pohodlnosti je to také tím, že dnes běhá na závodech víc lidí, než kolik si to dovolilo před desetiletími.

avatar

Praha

Celkem 6176,6 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:41:15 (2009)
půlmaraton: 1:34:00 (2005)
maraton: 3:23:32 (2006)

Radek Narovec muž 24.01.2007 18:00:10

[quote=Ondra][qu­ote=VlastaK]Mož­ná právě proto to koresponduje se slovy Miloše Škorpila. Kdybych maraton zaběhl pod 2:20 hod. mohl bych to považovat za něco mimořádného, protože to se spoustě lidem nikdy v životě nepovede. Ale zaběhnout maraton pod tři hodiny, to podle mě při pravidelném a správně vedeném tréninku zvládne každý zdravý dospělý chlap ve věku kolem pětadvaceti až pětatřiceti let.[/quote] Ahoj Vlasto,

vzhledem k tomu, že se osobně známe, vím o Tvých výkonech i něco o Tvém tréninku, rád bych Ti upřímně napsal, že Tvůj postoj není zcela objektivní, a že se podle mě mýlíš. Souhlasím s Milošovými slovy o tom, že jsi „běžec od pána boha“ a tím kritičtejší k Tobě musím být. Upřímně, Tvoje úsilí a naběhané kilometry před prvním maratónem (potažmo závodem na 10 km) by právě velké části z nás (možná bychom, vyjádřeno v procentech, dospěli k číslům, které uvádí autor článku ve své tabulce) nestačilo ani k tomu, abychom pokořili zmíněnou hranici 4 hodin. Vlasto, máš pro atletiku opravdu velký talent, ale to Tě neopravňuje k tomu, myslet si, že většina zdravých a pravidelně sportujících mužů by si, na zkoušku, mohla bez nějakých velkých problémů zaběhnout maratón pod tři hodiny… Vzpomněl jsem si hned na knížku Oty Pavla „Pohár od pána boha“ (doporučuju Ti si jí přečíst), kde se autor v jedné z povídek pokouší o jakou-si vědecko fantastickou vizi a popisuje průběh a hodnocení Olympijských her budoucnosti, kde nejsou hodnoceny jen samotné výkony, ale zohledňuje se také míra talentu a toho, co musel sportovec pro svůj výkon udělat, odtrénovat, vydřít… Zkrátka, Vlasto, chtěl bych Ti říct, že pokud bys něměl talent, který máš, po tom, co sis odběhal před prvním maratónem bys zmíněnou hranici 4 hodin možná ani nepokořil a nemohl bys tedy napsat svůj příspěvek. Pak bys třeba, jako já teď tady, psal někomu s Tvým talentem něco v tom smyslu, co se pokouším napsat já Tobě. Snad Tě neurazím tím, když řeknu, že mě štvou lidi, jako jsi Ty (a znám je z mnoha dalších sportů, kolem kterých jsem se v životě ochomýtal), kteří nechtějí, nebo nejsou ochotní plně rozvinout svůj potenciál, který jim byl dán. S trochou nadsázky o Tobě můžu říct, že bys mohl být dalším Zátopkem, Kantorkem, Davidem, Štefkem, Chudomelem… jako o jiných můžu říct, že mohli být dalším Zarembou, Jablonickým, Danešem, Pribilincem, Rakoncajem… ale nestali se jimi. A vrcholu dosahují mnohdy právě sportovci, kteří nemají zdaleka takový fyziologický potenciál a talent, jaký je pro vrcholový sport důležitý, ale dokáží tento nedostatek vykompenzovat úsilím, vůlí a prací na sama sobě. A o i tom, nebo právě o tom sport je. Na druhou stranu chápu, že ne každý se chce stát vrcholovým sportovcem, i když by mohl – je to pochopitelné. Zdá se mi pak ale nesportovní a nefér vůči ostatním, když takoví lidé mluví jako Ty. Snad se na mě za to nebudeš zlobit.

S článkem, o kterém je tahle diskuse ve většině souhlasím, i když bych byl možná více pozorný při užívání pojmů sport/sportování, rekreační sport versus výkonnostní sport, rekreační sportovec versus atlet.

Hezký den všem! Ondra Uher[/quote] Ondro, jen faktickou: kde Vlasta píše, že nechce být usilovný v tréninku?

avatar

Praha

maraton: 2:40:24 (2010)

VlastaK muž 24.01.2007 19:30:01

[quote=Jitka]Proč by každému mělo jít o čas? Co je směšného na tom, jít si prostě zaběhat, radovat se z volnosti… a jednou za čas si dopřát tu úžasnou euforii při běhu třeba Prahou spolu s tím milým běhajícím davem (poněkud odlišným od davu např. v předvánočním supermarketu…)? Proč by mělo být chybou nechtít dosahovat lepších časů, jen si to užívat? Třeba má ten dotyčný – pro Tebe směšný – úplně jiné priority, třeba dosahuje stále lepších výsledků v nějaké jiné činnosti – není tedy bezva, že k tomu ještě stihne trochu běhat? Že umí pěkně aktivně relaxovat?

Co to tady píšeš? Já souhlasím s tím, že my tragédi nemáme skvělou kondici (ale ani otřesnou!!!) – tak to prostě je, však se taky nikde nekasáme, ale nesouhlasím, že by snad náš přístup k běhání byl „smutný“, „směšný“ nebo „chybou“ apod. … Nebo jsem Tě, Vlasto, nějak špatně pochopila?

V každém případě Tě můžu ujistit, že já (určitě nejen já) maratony běhám znovu hlavně pro tu jejich atmosféru, pro ten nezapomenutelný zážitek, pro lidi, které tam vidím, pro krásy těch míst… Snažím se co nejrychleji, to jo, ale protože mě to baví a chci vydat to svoje maximum – jen tak… Vím přece dobře, že i když se dočista zničím, nikoho svým časem neohromím…

Zkus se na věci dívat i z jiných úhlů pohledu, než je ten Tvůj. Každý jsme jiný – a čím víc se nás bude aspoň trochu pravidelně hejbat, tím líp – každá duše, kterou přesvědčím o kráse a smyslu běhu, stojí za to – a to se mi těžko povede, když budu hlásat, jak je nezbytně nutné mít maraton pod 3 hoďky…[/quote] Jitko, zcela určitě jsi mě špatně pochopila. Mato ti doporučoval přečíst si mé příspěvky ještě jednou v kontextu s celým článkem. Já ti mohu doporučit to samé. Kdo psal o tom, že něčí přístup k běhání je smutný, směšný? Já psal o tom, že je směšné, když někdo tvrdí, že mu nejde o čas. Ne o přístupu k běhání. Sama jsi toho příkladem. Přečti si znovu svůj článek na behej.com o maratonu v Istanbulu. O tom, jak jsi přemýšlela, jestli ho stihneš nebo nestihneš pod čtyři hodiny. O co ti tedy šlo, když ne o čas? A stejně tak tomu bylo v Košicích. Každému člověku udělá radost, když danou trasu zvládne v určitém čase. Prožije si ten úžasný pocit euforie a vedle toho, že pozná krásy různých míst a měst, je spokojený taky sám se sebou. Kdyby ti byl tvůj čas lhostejný, proč by ses snažila uběhnout maraton co nejrychleji, proč by si ze sebe chtěla vydat své maximum?

avatar

Ostrava

10 km: 0:42:08 (2007)
půlmaraton: 1:33:38 (2007)
maraton: 3:36:11 (2006)

Rosťa Ostravak muž 24.01.2007 20:09:28

Podle mne máte všichni diskutující v něčem pravdu. Každý má svou pravdu. Záleží na tom jak kdo to své běhání „žere“. Já ho třeba „žeru“ hodně. Začal jsem běhat před třemi lety, v 38letech. Maratony jsem absolvoval teprve tři, a to loni na podzim za 3:50h, 3:44h, a 3:36h. Letos bych chtěl zaběhnout maratonů 6–8 a dostat se na 3:20h. A jednou, alespoň jednou bych to chtěl dát pod 3:00h. Mám na to min. 10let. Znám dost maratonců, kteří to dali po padesátce pod tři. Věřím, že se mi to taky podaří. Je mi teprve 41 :P. Když se mi to nepodaří, tak se z toho taky nezblázním. Ale mi se to podaří, protože to ŽERU :lol::lol::lol:! Někdo to prostě žere míň, někdo víc. Chápu, že většina tragédů běhání resp. výsledky neberou tak vážně jako třeba já, který to myslí vážněji. Každý máme své cíle. Je mi jedno jestli dá někdo maraton pod tři nebo pod čtyři. Každý běhá na co má nebo na kolik chce. Ať si to dá třeba za šest, ať si ho zdolá ze 2/3 chůzí, je to jeho věc, někdo mu pak řekne, že je maratonec někdo ne, mi to je šumafuk. K tolik diskutované větě od VlastyK (..... zvládne každý zdravý chlap ve věku kolem pětadvaceti až pětatřiceti let.) bych jen připojil slova …, když bude chtít. Když nebude chtít tak ať nechce. Každý se realizujem v jiném oboru činnosti, každý máme jiné záliby a každý chceme v něčem vyniknout, někdo víc někdo míň.

Motto: http://www.bezvabeh.cz
avatar

Praha

maraton: 2:40:24 (2010)

VlastaK muž 24.01.2007 20:43:40

[quote=Ondra]Ahoj Vlasto,

vzhledem k tomu, že se osobně známe, vím o Tvých výkonech i něco o Tvém tréninku, rád bych Ti upřímně napsal, že Tvůj postoj není zcela objektivní, a že se podle mě mýlíš. Souhlasím s Milošovými slovy o tom, že jsi „běžec od pána boha“ a tím kritičtejší k Tobě musím být. Upřímně, Tvoje úsilí a naběhané kilometry před prvním maratónem (potažmo závodem na 10 km) by právě velké části z nás (možná bychom, vyjádřeno v procentech, dospěli k číslům, které uvádí autor článku ve své tabulce) nestačilo ani k tomu, abychom pokořili zmíněnou hranici 4 hodin. Vlasto, máš pro atletiku opravdu velký talent, ale to Tě neopravňuje k tomu, myslet si, že většina zdravých a pravidelně sportujících mužů by si, na zkoušku, mohla bez nějakých velkých problémů zaběhnout maratón pod tři hodiny…[/quote] Ondro, určitě se na tebe nezlobím. Napsal jsi svůj názor a je to tak v pořádku. Ale byl jsi to právě ty, kdo na tomto fóru před časem obhajoval tvrzení, že každý zdravý člověk má na to, aby zaběhl maratón pod 2:30 hod. Já jsem tu hranici o půl hodiny zmírnil. Nikde jsem taky nepsal o tom, že jí každý člověk zaběhne bez nějakých velkých problémů. Musí k tomu mít vůli, dobré zdraví a také vhodné podmínky. Bez toho to není možné.

Knížku Pohár od pána Boha, jakož i další povídky od Oty Pavla jsem četl. Když jsem si asi v deseti letech přečetl o Emilu Zátopkovy, chtěl jsem být jako on. Obul jsem si boty a ještě v ten den uběhl asi deset kilometrů. Běhal jsem kolem přehrady, jejíž obvod má 2 km, a rybáři na mě nevěřícně koukali. To byl na dlouhou dobu poslední běh…:-) Místo atletice jsem se věnoval cyklistice. Ano, jako každý naivní kluk jsem snil o tom, že jednou vyhraji Tour de France. Pro cyklistiku však nemám takové nadání jako pro běh a tak účast na Tour de France pro mě zůstala uzavřená. Než jsem to pochopil, uběhlo pár let. Pak jsem pomalu začal s během a zkoušel běhy do vrchu. Nikdy jsem však neběhal v tréninku víc než 14 km. Nedokázal jsem si představit, že bych běžel dvě hodiny v kuse. Proč? Nebylo to proto, že bych na to neměl, ale měl jsem problémy s koleny. Prostě za ty roky, které jsem strávil na kole, jsem si odvykl chodit. Když jsem byl na dovolené, objel jsem na kole s taťkou kus Evropy, ale běda když jsem musel jít sto metrů pěšky. Radši jsem to ujel na kole! Až loni v Račicích jsem uběhl delší trasu než do té doby mých maximálních 22 km. A druhý den znovu. Ale vzpomeň si, jak jsme běželi s Milošem stoupání z Nižboru a já se nahoře otočil a běžel zpět. Mohl jsem běžet s vámi dál, ale bál jsem se, že bolest kolen se znovu dostaví. Nedostavila se, a tak jsem se o dva měsíce později postavil na start svého prvního maratonu. Nevím, co se stalo. Snad postupným přidáváním běžeckých kilometrů si kolena přivykli. Teď je to v pořádku a tak se pomalu snažím kilometráž dále zvyšovat. Ale nechci to uspěchat, aby se problémy s koleny znovu nevrátily. To je má odpověď na tvůj příspěvek. A ještě jednou zdůrazňuji, že se na tebe ani v nejmenším nezlobím. Naopak, mrzí mě, když někteří lidé na tomto fóru berou příspěvky jiných příliš osobně.

avatar

Celkem 66034 km
Minulý měsíc 200 km
10 km: 0:36:02 (2007)
půlmaraton: 1:20:04 (2009)
maraton: 2:57:46 (2012)

ironman muž 24.01.2007 23:03:46

to Jitka: afekt neni dobry radce a to plati obecne na veskere konani to VlastaK: souhlas s tim, ze se u nas, ale mozna bych rekl nejen u nas, vytvari z maratonu jakysi mytus. Podle me prehnany. Kdyz to hodne zjednodussim, do 30.km to skoro neboli, pak to trochu zacne a problemy jsou vetsinou az tak od toho klasickeho 35.km. A od toho to je kazdy alespon trochu trenovany jedinec schopny doklepat do cile. Clanek na beh.cz je vyjadrenim urciteho nazoru a prekvapuje me vlna ohlasu, ktera se kolem neho zvedla. Podle me bezduvodne.

Motto: Never give up!!!
avatar

Žďár nad Sázavou nebo Brno

Celkem 2784 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:40:07 (2011)
půlmaraton: 1:28:33 (2007)
maraton: 3:48:37 (2007)

Luckyboy muž 25.01.2007 00:20:05

jak uz jsem psal jednou v tomhle vlakne a zopakuju to jeste jednou a pokusim se i rozvest. ja s tim clankem nemam vubec zadny problem. a to i presto ze bych se zaradil pravdepodobne mezi nesportovce se spatnou kondici :) a trosku mi unika duvod proc na to nekteri reaguji tak jak reaguji.

pro jistotu sem prekopiruji cast clanku na ktery je link v prvnim prispevku:


Všem dotčeným čtyřhodinovým maratoncům jsem ochoten se omluvit, když při dvanáctiminutovém testu předvedou, že mají vynikající fyzickou kondici. To, že se stali maratonci nelze zpochybnit, protože maraton zdolali a určitě je to stálo mnoho sil.

Nikoho nechci od běhání maratonů odrazovat a doporučuji všem mladým účastníkům komerčních maratonů, aby pravidelně trénovali, vyklepali z prasátka 100–200 Kč a zkusili si zaběhnout nějaký domácí maraton spolu s běžci a s dalšími sportovci. Když to opět nevyjde a nesrazíte čas pod 4 hodiny, tak se vůbec nic nestane a pořadatelé budou stejně Vaším startem potěšeni.

jediny problem ktery na tom muzu najit je to, ze toto je na konci clanku a tak se nejaky trochu rychleji rozpalujici jedinec k tomuto nemusi dobrat a nebo vnimat :), a jeste k necemu bych rad neco podotknul. to ze se z maratonu dela neco vic a neco mystickeho, s tim se ztotoznuji. a kolikrat jak je i na fotkach pod clankem a na co si autor asi predevsim stezuje to neni ani beh co tam ucastnici predvadi. ale muzou pak rict ze jsou maratonci. ja jim to neberu a ani nechcu brat, oni jsou stastni takze jenom dobre, ale nekomu to asi vadi – minimalne autorovi :), ale porad si myslim ze jeho nazor by nemel nikoho rozcilit ani se nikoho dotknout. on jenom bohuzel konstatuje fakta, ktera jsou zda se celkem neuprosna. holt se z maratonu a behani stala i castecne snobska a modni zalezitost. ono je to dobre protoze lidi se pak hybou a je jedno z jakeho duvodu.

no a konecne musim rict, ze je skvele, ze se najde na internetu misto, kde se da vecne a sluse debatovat ;)

Motto: Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos. http://luckyboyonthetrail.blogspot.cz/
avatar

Praha

pug muž 25.01.2007 08:26:05

to luckyboy: Já s fakty v článku problém nemám. Pokud existuje pravidlo k hodnocení, které je známo, nechť se dodržuje. Pokud většinová společnost pravidlu nevyhovuje, prosím. S mytizováním maratonu souhlasím taky. Ale napsat článek, kde v první větě rozdělím běhající na sportovce a hrochy a poslední větou se omluvím tím, že řeknu, že sice jsou hroši ale že to nevadí a mohou přijít i mezi nás superlaně, vyžaduje asi dlouhou dobu usilovného a soustředěného nepřemýšlení.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 25.01.2007 08:26:52

Ondra: chapem, ze Ta moze Vlasta K obcas stvat. Byva to tak, ked si myslime, ze si niekto nedokaze vazit to, co ma dane zhora. Tiez som maval podobne navaly, ked som behaval so svojimi kamaratmi (povacsinou reprezentantmi) a videl som, ze pracuju na svojej vykonnosti o 15–30% menej vo vsetkych aspektoch ako ja a aj tak mi davali skoro minutu na 5-ke a viac na desiatke… najviac ma dopalilo, ked nechapavo krutili hlavou, precoze som nebezal o dost rychlejsie, ked tolko trenujem. Neskor som si uvedomil, ze podobne myslienky a poznamky som mal ja v oblasti studia, kde mi to islo vzdy omnoho lahsie ako im. Ako som uz vyssie spomenul- malokto si vazi, co im pride same od seba, ale to je podla mna ok a nie je to nic, na co by sa mal niekto cuzi hnevat. Je to na ujmu tej osoby, ktora disponuje s tou danostou a nespravi 100% pre jej vyuzitie. Hnev tretich osob je- a teraz sa nikto neurazte- urcitou formou zavisti, aj ked nie zloprajnej.

avatar

Dřínov

Celkem 48 km
Minulý měsíc 0 km
maraton: 3:27:00 (1997)

Pem 25.01.2007 09:20:13

[quote=rk][qu­ote=Jecminek.Ma­selnik]… Nijak nesnižuje snahu pomalých běžců, pouze uvádí, že prostě nemají vynikající kondici, což je nejspíše u většiny z nás pravda…[/quote] Podle mě snižuje hned v prvním odstavci, ještě než uvede fakta: „docházím k závěru, že zhruba 40–60% účastníků některých velkých maratonů není možné považovat za sportovce, natož je označovat slovem běžec“. Myslím si, že toto tvrzení může váhavého běžce (nebo turistu?) zbytečně odrazovat od účasti na prvních závodech. Kdyby použil výrazu výkonnostní sportovec a pod., nereagoval bych. Když hned bez rozehřátí vypálí tučným písmem, že nejsem sportovec, že nejsem běžec, protože jsem se na velkém maratonu navešel do 4 hodin ( fakt jsem nebyl trénovanej ), vidím v tom víc provokaci než odborný názor. Nevidím rudě, ale vím, že jsou lidé, kteří se sportem nezačali, protože se stydí a bojí posměchu. Proto mě (a možná i jiné) p. Dvořák vytočil. Veškeré údaje jsou jinak zajímavé a souhlasím s tím, že se průmerná rychlost běžců snižuje. Kromě rostoucí pohodlnosti je to také tím, že dnes běhá na závodech víc lidí, než kolik si to dovolilo před desetiletími.[/qu­ote] To rk : Ten článek asi byl trochu ostřejší, ale je to individuální, jak to koho „vzalo“. Nenech se tím vytočit. Já jsem tragéd a kdybych šel letos na maraton, tak ho za 4h nedám. Nicméně se za rekreačního sportovce považuju a ten pan Dvořák mne nemůže rozhodit (a to snad ani nechtěl). Věřím, že ani spoustu dalších. Kdo chce tak sportovat začne.

Motto: Keep walking! Johny Walker!
avatar

Žďár nad Sázavou nebo Brno

Celkem 2784 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:40:07 (2011)
půlmaraton: 1:28:33 (2007)
maraton: 3:48:37 (2007)

Luckyboy muž 25.01.2007 10:35:24

to pug: ja zhruba vim, co nektere lidi muze stvat na tom clanku. ale v kontextu me celkem flegmaticke osobnosti se mi zda ze to ty lidi stve zbytecne :) v tom svem dlouhem prispevku jsem psal, ze je celkem nestastne pojaty ten zacatek, to se da asi pripsat autorove literarni a spise publicisticke neohrabanosti nez umyslu sokovat, pobourit nebo dokonce urazit. proste si myslim, ze to je trosku nestastne vyjadrena myslenka, ktera by byla pri rozhovoru vyjadrena mnohem lepe. a myslim si, ze kdo beha proto ze ho to pouze bavi, tak se timto clankem nemuze citit dotce. kdo beha protoze chce byt sportovcem, mit dobre vykony atd tak ho ten clanek muze dokonce motivovat, aby to panu autorovi ukazal :).

Motto: Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos. http://luckyboyonthetrail.blogspot.cz/
avatar

millhi muž 25.01.2007 12:05:32

Abych se vrátil k článku samotnému – stejný názor jsem vyjádřil i v diskusi přímo pod (druhým v pořadí) článkem. S definicí nesportovce, či neběžce náhodou ve svém případě souhlasím, a tak se mě tvrzení pana autora nikterak nedotklo (tedy čistě mně osobně – netvrdím, že s jeho slovy souhlasím). Co si ale nemohu odpustit, je upozornění na to, že by se člověk pod své osobní názory měl podepisovat (nemluvě o tom, že jsou to názory přinejmenším provokativní – ostatně o tom svědčí zozsah diskuse, kterou články vyvolaly).

Asi jsem staromódní, ale mě ve škole učili zdravit, používat kouzelná slůvka, pouštět sednout starší v tramvaji a pod své myšlenky se podepisovat.

Tomáš Kindl.

HOWK!

avatar

Raškovice okr. FM

Celkem 7705 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:40:18 (2010)
půlmaraton: 1:29:55 (2011)
maraton: 3:17:01 (2010)

minusak muž 25.01.2007 14:02:26

[quote=ironman]to Jitka: afekt neni dobry radce a to plati obecne na veskere konani to VlastaK: souhlas s tim, ze se u nas, ale mozna bych rekl nejen u nas, vytvari z maratonu jakysi mytus. Podle me prehnany. Kdyz to hodne zjednodussim, do 30.km to skoro neboli, pak to trochu zacne a problemy jsou vetsinou az tak od toho klasickeho 35.km. A od toho to je kazdy alespon trochu trenovany jedinec schopny doklepat do cile. Clanek na beh.cz je vyjadrenim urciteho nazoru a prekvapuje me vlna ohlasu, ktera se kolem neho zvedla. Podle me bezduvodne.[/quote] Můj názor je: Jsem rád, že existuje něco jako mýtus marathonu. Proč? Protože to dává inspiraci všem. Všichni přiměřeně zdraví jedinci mají šanci po veliké, veliké snaze a dlouhé,dlouhé přípravě mají šanci to aspoň jednou v životě dosáhnout. Je veliká skupina lidí, která nikdy, prostě nikdy, i kdyby nechodili do práce nedá např. 10km pod 40, 1km pod 3,20 atd,atd. Tělo to nedopustí. Ale uběhnout 42km do 5–5,30hodin je prostě možné úplně pro všechny muže a ženy, kteří nejsou nějak silně zdravotně indisponování. A to se mi líbí, já bych mýtus ponechal. A to v české republice stejně žádný mýtus marathonu není !!!!!

Motto: Komu není shůry dáno, v Apatyce nekoupí
avatar

Dřínov

Celkem 48 km
Minulý měsíc 0 km
maraton: 3:27:00 (1997)

Pem 25.01.2007 14:19:03

[quote=minusak][qu­ote=ironman]to Jitka: afekt neni dobry radce a to plati obecne na veskere konani to VlastaK: souhlas s tim, ze se u nas, ale mozna bych rekl nejen u nas, vytvari z maratonu jakysi mytus. Podle me prehnany. Kdyz to hodne zjednodussim, do 30.km to skoro neboli, pak to trochu zacne a problemy jsou vetsinou az tak od toho klasickeho 35.km. A od toho to je kazdy alespon trochu trenovany jedinec schopny doklepat do cile. Clanek na beh.cz je vyjadrenim urciteho nazoru a prekvapuje me vlna ohlasu, ktera se kolem neho zvedla. Podle me bezduvodne.[/quote] Můj názor je: Jsem rád, že existuje něco jako mýtus marathonu. Proč? Protože to dává inspiraci všem. Všichni přiměřeně zdraví jedinci mají šanci po veliké, veliké snaze a dlouhé,dlouhé přípravě mají šanci to aspoň jednou v životě dosáhnout. Je veliká skupina lidí, která nikdy, prostě nikdy, i kdyby nechodili do práce nedá např. 10km pod 40, 1km pod 3,20 atd,atd. Tělo to nedopustí. Ale uběhnout 42km do 5–5,30hodin je prostě možné úplně pro všechny muže a ženy, kteří nejsou nějak silně zdravotně indisponování. A to se mi líbí, já bych mýtus ponechal. A to v české republice stejně žádný mýtus marathonu není !!!!![/quote] to minusak: promiň, možná jen nerozumím tvému názoru, ale – maraton není nic vyjimečného. Kdekdo ujde bez problemu pochod 50 km. Kdekdo ten maraton proste zabehne za 5:30 aniz by moc trenoval, treba jen z hecu, ze se tyden predtim vsadil v hospode. Staci aby mel v poradku nohy, srdce. Tihle lidi ale asi nesplni ten Cooperuv test. Takze podle mne je lepsi aspon trochu behat pravidelne, nez jit jednou na maraton.

Motto: Keep walking! Johny Walker!
avatar

Nový Vestec

maraton: 3:06:31 (2005)

sam muž 25.01.2007 15:38:50

[quote=millhi]Abych se vrátil k článku samotnému – stejný názor jsem vyjádřil i v diskusi přímo pod (druhým v pořadí) článkem. S definicí nesportovce, či neběžce náhodou ve svém případě souhlasím, a tak se mě tvrzení pana autora nikterak nedotklo (tedy čistě mně osobně – netvrdím, že s jeho slovy souhlasím). Co si ale nemohu odpustit, je upozornění na to, že by se člověk pod své osobní názory měl podepisovat (nemluvě o tom, že jsou to názory přinejmenším provokativní – ostatně o tom svědčí zozsah diskuse, kterou články vyvolaly).

Asi jsem staromódní, ale mě ve škole učili zdravit, používat kouzelná slůvka, pouštět sednout starší v tramvaji a pod své myšlenky se podepisovat.

Tomáš Kindl.

HOWK![/quote] Víš, stránky beh.cz spravuje Sváťa Dvořák a mnoho běžců to samozřejmě ví. Jeho nick u článků MarathoCZ je asi něco jako jinde admin. Takže pro většinu lidí okolo běhu to nebyl anonymní příspěvek a názor.

Motto: http://skyrunning.cz
avatar

Praha - Klánovice

Celkem 24666,2 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:21 (2007)
půlmaraton: 1:26:18 (2007)
maraton: 3:02:54 (2010)

Ondra1 muž 25.01.2007 15:53:16

[quote=VlastaK][qu­ote=Ondra]Ahoj Vlasto,

vzhledem k tomu, že se osobně známe, vím o Tvých výkonech i něco o Tvém tréninku, rád bych Ti upřímně napsal, že Tvůj postoj není zcela objektivní, a že se podle mě mýlíš. Souhlasím s Milošovými slovy o tom, že jsi „běžec od pána boha“ a tím kritičtejší k Tobě musím být. Upřímně, Tvoje úsilí a naběhané kilometry před prvním maratónem (potažmo závodem na 10 km) by právě velké části z nás (možná bychom, vyjádřeno v procentech, dospěli k číslům, které uvádí autor článku ve své tabulce) nestačilo ani k tomu, abychom pokořili zmíněnou hranici 4 hodin. Vlasto, máš pro atletiku opravdu velký talent, ale to Tě neopravňuje k tomu, myslet si, že většina zdravých a pravidelně sportujících mužů by si, na zkoušku, mohla bez nějakých velkých problémů zaběhnout maratón pod tři hodiny…[/quote] Ondro, určitě se na tebe nezlobím. Napsal jsi svůj názor a je to tak v pořádku. Ale byl jsi to právě ty, kdo na tomto fóru před časem obhajoval tvrzení, že každý zdravý člověk má na to, aby zaběhl maratón pod 2:30 hod. Já jsem tu hranici o půl hodiny zmírnil. Nikde jsem taky nepsal o tom, že jí každý člověk zaběhne bez nějakých velkých problémů. Musí k tomu mít vůli, dobré zdraví a také vhodné podmínky. Bez toho to není možné.

Knížku Pohár od pána Boha, jakož i další povídky od Oty Pavla jsem četl. Když jsem si asi v deseti letech přečetl o Emilu Zátopkovy, chtěl jsem být jako on. Obul jsem si boty a ještě v ten den uběhl asi deset kilometrů. Běhal jsem kolem přehrady, jejíž obvod má 2 km, a rybáři na mě nevěřícně koukali. To byl na dlouhou dobu poslední běh…:-) Místo atletice jsem se věnoval cyklistice. Ano, jako každý naivní kluk jsem snil o tom, že jednou vyhraji Tour de France. Pro cyklistiku však nemám takové nadání jako pro běh a tak účast na Tour de France pro mě zůstala uzavřená. Než jsem to pochopil, uběhlo pár let. Pak jsem pomalu začal s během a zkoušel běhy do vrchu. Nikdy jsem však neběhal v tréninku víc než 14 km. Nedokázal jsem si představit, že bych běžel dvě hodiny v kuse. Proč? Nebylo to proto, že bych na to neměl, ale měl jsem problémy s koleny. Prostě za ty roky, které jsem strávil na kole, jsem si odvykl chodit. Když jsem byl na dovolené, objel jsem na kole s taťkou kus Evropy, ale běda když jsem musel jít sto metrů pěšky. Radši jsem to ujel na kole! Až loni v Račicích jsem uběhl delší trasu než do té doby mých maximálních 22 km. A druhý den znovu. Ale vzpomeň si, jak jsme běželi s Milošem stoupání z Nižboru a já se nahoře otočil a běžel zpět. Mohl jsem běžet s vámi dál, ale bál jsem se, že bolest kolen se znovu dostaví. Nedostavila se, a tak jsem se o dva měsíce později postavil na start svého prvního maratonu. Nevím, co se stalo. Snad postupným přidáváním běžeckých kilometrů si kolena přivykli. Teď je to v pořádku a tak se pomalu snažím kilometráž dále zvyšovat. Ale nechci to uspěchat, aby se problémy s koleny znovu nevrátily. To je má odpověď na tvůj příspěvek. A ještě jednou zdůrazňuji, že se na tebe ani v nejmenším nezlobím. Naopak, mrzí mě, když někteří lidé na tomto fóru berou příspěvky jiných příliš osobně.[/quote] Ahoj Vlasto, dík za odpověď. Možná jsem byl moc přísnej – mám k tomu bohužel sklony, ale snad si pochopil, co jsem chtěl říct a že jsem to nemyslel špatně, nebo snad jako nějaký útok na Tebe :) to by mě opravdu mrzelo. Teorie o tom, že není třeba žádných zvláštních tělesných předpokladů pro zaběhnutí maratónu za 2:30 kterou stále zastávám (prosím všechny, aby se k tomuto mému postoji tady nevyjadřovali, Vaše názory už znám:), a o které jsem se tu s mnoha lidmi před časem přel byla ale opřená o to, že by se ten, kterýkoliv, člověk rozhodl sistematicky a tvrdě trénovat, dělat atletiku výkonnostně a to je právě rozdíl mezi těmi lidmi, co jen běhají pro radost, rekreačně, maratóny i přes čtyři hodiny a jako rekreačním sportovcům jim to stačí. Mě jen přišlo, že právě tohle celý zlehčuješ. Ale přeci jsem napsal, že s článkem souhlasím, zvlášť, když se bere v úvahu věková kategorie, kterou měl autor na mysli. Tak ať i to běhá a až se uvidíme (třeba na Kbelský 10), tak si to můžem v klidu dovyjasnit. Ondra

Motto: Zážitek nemusí být pozitivní, hlavně když je silný.
avatar

Praha - Klánovice

Celkem 24666,2 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:21 (2007)
půlmaraton: 1:26:18 (2007)
maraton: 3:02:54 (2010)

Ondra1 muž 25.01.2007 15:55:28

[quote=Radek][qu­ote=Ondra][qu­ote=VlastaK]Mož­ná právě proto to koresponduje se slovy Miloše Škorpila. Kdybych maraton zaběhl pod 2:20 hod. mohl bych to považovat za něco mimořádného, protože to se spoustě lidem nikdy v životě nepovede. Ale zaběhnout maraton pod tři hodiny, to podle mě při pravidelném a správně vedeném tréninku zvládne každý zdravý dospělý chlap ve věku kolem pětadvaceti až pětatřiceti let.[/quote] Ahoj Vlasto,

vzhledem k tomu, že se osobně známe, vím o Tvých výkonech i něco o Tvém tréninku, rád bych Ti upřímně napsal, že Tvůj postoj není zcela objektivní, a že se podle mě mýlíš. Souhlasím s Milošovými slovy o tom, že jsi „běžec od pána boha“ a tím kritičtejší k Tobě musím být. Upřímně, Tvoje úsilí a naběhané kilometry před prvním maratónem (potažmo závodem na 10 km) by právě velké části z nás (možná bychom, vyjádřeno v procentech, dospěli k číslům, které uvádí autor článku ve své tabulce) nestačilo ani k tomu, abychom pokořili zmíněnou hranici 4 hodin. Vlasto, máš pro atletiku opravdu velký talent, ale to Tě neopravňuje k tomu, myslet si, že většina zdravých a pravidelně sportujících mužů by si, na zkoušku, mohla bez nějakých velkých problémů zaběhnout maratón pod tři hodiny… Vzpomněl jsem si hned na knížku Oty Pavla „Pohár od pána boha“ (doporučuju Ti si jí přečíst), kde se autor v jedné z povídek pokouší o jakou-si vědecko fantastickou vizi a popisuje průběh a hodnocení Olympijských her budoucnosti, kde nejsou hodnoceny jen samotné výkony, ale zohledňuje se také míra talentu a toho, co musel sportovec pro svůj výkon udělat, odtrénovat, vydřít… Zkrátka, Vlasto, chtěl bych Ti říct, že pokud bys něměl talent, který máš, po tom, co sis odběhal před prvním maratónem bys zmíněnou hranici 4 hodin možná ani nepokořil a nemohl bys tedy napsat svůj příspěvek. Pak bys třeba, jako já teď tady, psal někomu s Tvým talentem něco v tom smyslu, co se pokouším napsat já Tobě. Snad Tě neurazím tím, když řeknu, že mě štvou lidi, jako jsi Ty (a znám je z mnoha dalších sportů, kolem kterých jsem se v životě ochomýtal), kteří nechtějí, nebo nejsou ochotní plně rozvinout svůj potenciál, který jim byl dán. S trochou nadsázky o Tobě můžu říct, že bys mohl být dalším Zátopkem, Kantorkem, Davidem, Štefkem, Chudomelem… jako o jiných můžu říct, že mohli být dalším Zarembou, Jablonickým, Danešem, Pribilincem, Rakoncajem… ale nestali se jimi. A vrcholu dosahují mnohdy právě sportovci, kteří nemají zdaleka takový fyziologický potenciál a talent, jaký je pro vrcholový sport důležitý, ale dokáží tento nedostatek vykompenzovat úsilím, vůlí a prací na sama sobě. A o i tom, nebo právě o tom sport je. Na druhou stranu chápu, že ne každý se chce stát vrcholovým sportovcem, i když by mohl – je to pochopitelné. Zdá se mi pak ale nesportovní a nefér vůči ostatním, když takoví lidé mluví jako Ty. Snad se na mě za to nebudeš zlobit.

S článkem, o kterém je tahle diskuse ve většině souhlasím, i když bych byl možná více pozorný při užívání pojmů sport/sportování, rekreační sport versus výkonnostní sport, rekreační sportovec versus atlet.

Hezký den všem! Ondra Uher[/quote] Ondro, jen faktickou: kde Vlasta píše, že nechce být usilovný v tréninku?[/quote] Ahoj Radku, to byl jen můj pocit z Vlasty, se kterým jsem měl štěstí se potkat, zaběhat si s ním a o běhání pohovořit. Možná byl subjektivní, ale my si to spolu vyříkáme, když bude třeba, neboj:) Měj se hezky. ndra

Motto: Zážitek nemusí být pozitivní, hlavně když je silný.
avatar

Praha - Klánovice

Celkem 24666,2 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:21 (2007)
půlmaraton: 1:26:18 (2007)
maraton: 3:02:54 (2010)

Ondra1 muž 25.01.2007 16:02:24

[quote=Mato]Ondra: chapem, ze Ta moze Vlasta K obcas stvat. Byva to tak, ked si myslime, ze si niekto nedokaze vazit to, co ma dane zhora. Tiez som maval podobne navaly, ked som behaval so svojimi kamaratmi (povacsinou reprezentantmi) a videl som, ze pracuju na svojej vykonnosti o 15–30% menej vo vsetkych aspektoch ako ja a aj tak mi davali skoro minutu na 5-ke a viac na desiatke… najviac ma dopalilo, ked nechapavo krutili hlavou, precoze som nebezal o dost rychlejsie, ked tolko trenujem. Neskor som si uvedomil, ze podobne myslienky a poznamky som mal ja v oblasti studia, kde mi to islo vzdy omnoho lahsie ako im. Ako som uz vyssie spomenul- malokto si vazi, co im pride same od seba, ale to je podla mna ok a nie je to nic, na co by sa mal niekto cuzi hnevat. Je to na ujmu tej osoby, ktora disponuje s tou danostou a nespravi 100% pre jej vyuzitie. Hnev tretich osob je- a teraz sa nikto neurazte- urcitou formou zavisti, aj ked nie zloprajnej.[/quote] Pre boha Mato, samozrejme, ze ze me hovori zavist:) Ja takovym lidem, jako je Vlasta skutecne zavidim a myslim si, ze je to prirozene a neni na tom nic spatneho. Jedna vec je zavidet a druha vec je neprat. S tou druhou ale nemam vazne nic spolecneho. Mam jen ve zvyku mit nekdy podobne reci. Jesitneho mohou urazit (jak jsme vsichni poznali, to neni Vlastuv pripad), ale jineho mohou naopak povzbudit k tomu, aby se nad svymi moznostmi zamyslel. Jsou to jen kapky do poharu, ale kdyz jimi budeme pohary takovychto Vlastu plnit, treba nekteremu z nich jednou pretece a stane se dalsim Zatopkem:-) Scifi? Mozna… Hezky den! Ondra Uher PS: a ta moje „zloba“ byla myslena s nadsazkou

Motto: Zážitek nemusí být pozitivní, hlavně když je silný.
avatar

Celkem 75 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:41:25 (2007)

Markus muž 25.01.2007 19:31:24

Takové keci, že výkon pod tři hodiny není nic mimořádného nehodlám poslouchat a obzvlášt od nějakého zamindrákovaného profesionála, který se na světové úrovni neprosadil. Zajimavé, že takové výroky příjdou jenom od několika jedincu. Maraton je pro každého běžce velkým cílem a zkouškou nejen fyzické, ale také psychické zdatnosti a odolnosti. Jeho překonání je hlavním cílem většinou běžců. Každy, kdo překonal tuto magickou hranici 42,195Km je vítězem a sportovcem. Běh je odjakživa spojován s radosti a potěšením a doufám, že to taky tak zustane Baldini.

avatar

Praha

maraton: 2:40:24 (2010)

VlastaK muž 25.01.2007 21:00:06

[quote=Ondra]Ahoj Vlasto, dík za odpověď. Možná jsem byl moc přísnej – mám k tomu bohužel sklony, ale snad si pochopil, co jsem chtěl říct a že jsem to nemyslel špatně, nebo snad jako nějaký útok na Tebe :) to by mě opravdu mrzelo. Teorie o tom, že není třeba žádných zvláštních tělesných předpokladů pro zaběhnutí maratónu za 2:30 kterou stále zastávám (prosím všechny, aby se k tomuto mému postoji tady nevyjadřovali, Vaše názory už znám:), a o které jsem se tu s mnoha lidmi před časem přel byla ale opřená o to, že by se ten, kterýkoliv, člověk rozhodl sistematicky a tvrdě trénovat, dělat atletiku výkonnostně a to je právě rozdíl mezi těmi lidmi, co jen běhají pro radost, rekreačně, maratóny i přes čtyři hodiny a jako rekreačním sportovcům jim to stačí. Mě jen přišlo, že právě tohle celý zlehčuješ. Ale přeci jsem napsal, že s článkem souhlasím, zvlášť, když se bere v úvahu věková kategorie, kterou měl autor na mysli. Tak ať i to běhá a až se uvidíme (třeba na Kbelský 10), tak si to můžem v klidu dovyjasnit. Ondra[/quote] Taky ti děkuji za odpověď. Na Kbelskou desítku bych chtěl jít, takže se určitě uvidíme.

Jo, a pro Radka, Rosťu a další: Ondra to nemyslel tak zle, jak to mohlo vyznít. Chápu ho a beru to od něj.

avatar

Brno/Havířov

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:37:27 (2010)
půlmaraton: 1:26:57 (2010)
maraton: 3:14:26 (2007)

forest muž 26.01.2007 02:35:59

[quote=Markus]Ta­kové keci, že výkon pod tři hodiny není nic mimořádného nehodlám poslouchat a obzvlášt od nějakého zamindrákovaného profesionála, který se na světové úrovni neprosadil.[/quote] sorry, ale koho máš přesně na mysli? Buď konkrétní, tohle fórum není jen „zeď nářků“…

Motto: Vítěz by se v cíli neměl tak radovat, protože vlastně zvítězil nad slabšími.
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 26.01.2007 08:26:25

To Ondra: Nechces sice nacinat urcite temy, ale sam o nich hovoris- my tomu vravime prihrievanie si vlastnej polievocky bez prizvania suseda :) O akychkolvek hraniciach k prekonaniu- casovych, ci vzdialenosti, alebo inych a o ich obtiaznosti moze hovorit iba ten jedinec, ktory sa pokusa o ich prekonanie. Pre niekoho su skratka neprekonatelne, aj keby sa venoval behu profesionalne. Ja za seba mozem hovorit o hranici 2:30 a mozem Ti z vlastnej skusenosti povedat- je k tomu potreba urcita davka talentu- vacsia nez len priemerna. Asi tazko by mi uveril niekto, kto sa roky snazi prekonat hranicu 3h, ked mu budem tvrdit, ze ja som ju prelomil chodzou (doslova v druhej polovine zavodu) a tak on ju moze bez problemov zdolat behom. Inymi slovami- syty hladnemu neuveri a kazdeho skusenost je ina. Neviem, ake mas osobaky Ty Ondro, ale pocitam, ze si sa asi nepriblizil k casom (ak ano, tak prepac), o ktorych tak s kludom vyhlasujes, ze k ich prekonaniu staci systematicky trening a odhodlanie… Nestaci, kazdemu priroda nadelila do vienku ine geny a s tymi musi pracovat. Schvalne teraz vynechavam ine aspekty zivota, lebo aj pri ich idealnej suhre pre niekoho zostanu urcite mety nezdolatelne, nech sa snazi sebeviac a ma sebelepsi a poctivy pristup k treningu. O to viac by som si nedovolil lepit nejake nalepky s pomenovaniami na tych, co sa vydaju na maraton. Inak obecne s clankom autora suhlasim, da sa to vsak napisat aj inak- motivacne, nech si v tom kazdy najde nieco pozitivne.

avatar

Dřínov

Celkem 48 km
Minulý měsíc 0 km
maraton: 3:27:00 (1997)

Pem 26.01.2007 08:45:26

[quote=minusak][qu­ote=Pem]Tochu off topic – Třeba má autor článku pravdu, tedy že spousta maratoncu je bez kondice (bylo by zajimavé mít statistiku PIMu podle časů a věku detailněji) – o tom je možné spekulovat. Pak jsem tu četl, že mládež je na tom taky kondičně špatně… No a z médií slyším, že lidi jsou obézní aj. Trápí někoho z Vás, že na ty skutečně nesportující lidi platíte daně ? Myslím ty nemocné, kteří si to objektivně zavinili životosprávou. Mě teda ano. V ČR můžou nastat problémy s důchodovým systémem (stárnutí populace), ale taky s rostoucími výdaji na zdravotnictví. Možná bych nespoléhal na důchody v roce 2040…[/quote] Taky jsem vždycky nechápal ,proč vlády a doktoři nepodporují zdravý způsob života, ale když jsem o tom uvažoval hloub, tak kdyby lidi začli žít zdravě, nekouřit, nebyli obézní a začli sportovat, mohlo by to způsobit ekonomickou katastrofu. Je na tom založen daňový systém a nikdo nevymění kanapíčko,bůček a TV Novu za zdraví. Výsledek takového referenda je předem jasný.[/quote] to minusak: Jsme sice trochu off-topoic, ale souvisí to s pravidelným běháním/sportem, tedy: jaká ekonomická katastrofa ??? Normální zdravý sportující člověk, který není zrovna vegan, je standartní spotřebitel, tj. platí daně na co se podívá… :-( TV Nova s daněma už vůbec nesouvisí. Nebo jsem tě špatně pochopil? Neber to špatně, jsem ekonom, takže mě to zajímá.

Motto: Keep walking! Johny Walker!
avatar

Praha - Klánovice

Celkem 24666,2 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:21 (2007)
půlmaraton: 1:26:18 (2007)
maraton: 3:02:54 (2010)

Ondra1 muž 26.01.2007 09:33:18

[quote=Mato]To Ondra: Nechces sice nacinat urcite temy, ale sam o nich hovoris- mi tomu vravime prihrievanie si polievocky bez prizvania suseda :) O akychkolvek hraniciach k prekonaniu- casovych, ci vzdialenosti, alebo inych a o ich obtiaznosti moze hovorit iba ten jedinec, ktory sa pokusa o ich prekonanie. Pre niekoho su skratka neprekonatelne, aj keby sa venoval behu profesionalne. Ja za seba mozem hovorit o hranici 2:30 a mozem Ti z vlastnej skusenosti povedat- je k tomu potreba urcita davka talentu- vacsia nez len priemerna. Asi tazko by mi uveril niekto, kto sa roky snazi prekonat hranicu 3h, ked mu budem tvrdit, ze ja som ju prelomil chodzou (doslova v druhej polovine zavodu). Inymi slovami- syty hladnemu neuveri a kazdeho skusenost je ina. Neviem, ake mas osobaky Ty Ondro, ale pocitam, ze si sa asi nepriblizil k casom (ak ano, tak prepac), o ktorych tak s kludom vyhlasujes, ze k ich prekonaniu staci systematicky trening a odhodlanie… Nestaci, kazdemu priroda nadelila do vienku ine geny a s tymi musi pracovat. Schvalne teraz vynechavam ine aspekty zivota, lebo aj pri ich idealnej suhre pre niekoho zostanu urcite mety nezdolatelne, nech sa snazi sebeviac. O to viac by som si nedovolil lepit nejake nalepky s pomenovaniami na tych, co sa vydaju na maraton. Inak obecne s clankom autora suhlasim, da sa to vsak napisat aj inak- motivacne, nech si v tom kazdy najde nieco pozitivne.[/quote] Ahoj Mato,

nechci nacinat tohle tema proto, protoze jak uz jsem psal, Tvuj nazor znam a Ty zase muj. V tomhle se spolu neshodnem, ale to preci neni tady pro nikoho dulezity.

Jen jeste jednou zopakuju, za cim si stojim: vetsina prumerne populace po mnohaletem, sistematickem, atletickem treninku je podle me schpna zabehnout maraton OKOLO 2:30. Nechci tvrdit, ze presne za 2:30, nebo pod dve tricet, ale nepovazuju tuhle hranici za nejak zvlast magickou, nebo neprolomitelnou pro prumerneho cloveka bez zvlastnich telesnych dispozic. A jeste jednou zduraznuju, ze mluvim o mnohaletym a systematickym treninku, ne o nas hobikach, co si chodej po vecerech zabehat. Stalo se mi totiz, po tom co jsme se tu takhle minule preli, ze se me jeden takovej bezec posmesne zeptal v tomto smyslu „tak sem na Tebe zvedavej, maraton za 2:30…“ – nebyl jsem pochopen:)

Mas pravdu v tom, ze jsem se osobne tomuhle casu nikdy nepriblizil (z byvaleho kulturisty a liftera by to bylo po trech – ctyrech letech behani dobry:-), ale mozna toho vim o lidskym tele a jeho moznostech tolik, abych si to mohl myslet. Mozna ne a je ztrata Tveho casu, se tu se mnou prit.

A jeste dve otazky na telo Mato:

  1. myslis si o sobe, ze mas nejake nadprumerne geneticke predpoklady pro beh, respektive vytrvalostni discipliny?
  2. myslis si, ze uz jsi ve svych 29 letech za svym vykonnostnim vrcholem a zminenou hranici uz nikdy neprolomis?

Neuraz se prosim, nemyslim to nijak spatne! Jen by me to vazne zajimalo. A bud uprimny prosim.

Hezky den Ti preje, Ondra

A kdyztak mi muzes napsat mail na ouher@csas.cz, nerad bych tu ostatni nejak popuzoval svymi nazory:)

Motto: Zážitek nemusí být pozitivní, hlavně když je silný.
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 26.01.2007 09:53:56

Ondra: napisem Ti neskor sukromne, ale v skratke Ti odpoviem (aj ked je to uz OT, napriek tomu, ze som sa snazil moje odpovede vzdy aplikovat k teme).

  1. Ano, mam lepsie nez priemerne, nie vsak vyborne a uz vonkoncom nie dostacujuce na vysoku uroven (pod 2:20)
  2. Este nemam 29, ale uz viac ako 13 rokov skutocne velmi tvrdo a systematicky trenujem. Kto ma pozna, moze potvrdit. Dufam, ze este nie som za vrcholom a keby som neveril v jej prekonanie (hranice), tak uz netrenujem kvoli vykonom.
avatar

Jablonec nad Nisou

Celkem 36 km
Minulý měsíc 0 km
maraton: 4:11:14 (2006)

atlet brčko žena 26.01.2007 11:41:31

vetsina prumerne populace po mnohaletem, systematickem, atletickem treninku je podle me schpna zabehnout maraton OKOLO 2:30. A jeste jednou zduraznuju, ze mluvim o mnohaletym a systematickym treninku, ne o nas hobikach, co si chodej po vecerech zabehat.

Tim teda myslis koho? Lidi, kteri se behanim budou zivit, respektive nebudou delat nic jineho nez behat? Ani tak nesouhlasim. Cas 2:30 to je zhruba 3:30na km-nemyslim si, ze v sobe maji vsichni lide schopnost bezet v takovem tempu celych 42km. Myslim, ze tenhle cas je uz i o vrozenych dispozicich (byt jen dispozicich zvladnout mnohalety systematicky trenink bez zraneni) a ne jen o treninkovem u­sili.

avatar

Celkem 5414 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:48:27 (2008)
půlmaraton: 1:44:14 (2009)
maraton: 4:55:57 (2007)

Jecminek.Maselnik muž 26.01.2007 12:32:15

Myslím, že ten problém je Ondro jinde. Možná je to, co píšeš, většina průměrné populace schopná zvládnout fyzicky, nicméně jsem přesvědčen o tom, že drtivá většina tzv. průměrné populace prostě není schopna (z jakýchkoli důvodů, klidně i psychických, časových, rodinných atp.) mnohaletého, systematického, atletického tréninku. Právě proto je tato populace označována jako průměrná. Rovněž by nebylo od věci i napsat, že ona zmiňovaná populace by rovněž kromě průměrnosti měla být zdravá, protože lidí s objektivními zdravotními potížemi je nezanedbatelné množství.

avatar

Praha 12 - Modřany

Celkem 154892,3 km
Minulý měsíc 851 km
10 km: 0:40:21 (2006)
půlmaraton: 1:26:59 (2008)
maraton: 3:15:43 (2004)

Mirek Kostlivý muž 26.01.2007 14:23:33

[quote=atlet brčko]Cas 2:30 to je zhruba 3:30na km-nemyslim si, ze v sobe maji vsichni lide schopnost bezet v takovem tempu celych 42km.[/quote] Přesně 3:33,3/km, což odpovídá 400m asi za 85s. A ruku na srdce, kdo běhá intervalové čtyřstovky za 85s, tak ví jaká je to „šílená“ rychlost, když jich má naběhat ke dvaceti opakování. A běžet tak celý marathon, to už je mimo moji představivost.

Motto: Běhat bez ohledu na věk a okolí !
avatar

Celkem 5414 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:48:27 (2008)
půlmaraton: 1:44:14 (2009)
maraton: 4:55:57 (2007)

Jecminek.Maselnik muž 26.01.2007 14:38:28

jenom doplním, že čas 3:30 na kilák zhruba odpovídá cooperovu testu s výsledkem 3400m, což je v kategorii běžné populace výsledek daleko lepší než na hranici vynikající a dokonce v modifikované tabulce pro atlety v kategorii dobrý a ani ten už, dle mého názoru, není pro každého.

avatar

millhi muž 28.01.2007 13:50:05

[quote=sam][qu­ote=millhi]Abych se vrátil k článku samotnému – stejný názor jsem vyjádřil i v diskusi přímo pod (druhým v pořadí) článkem. S definicí nesportovce, či neběžce náhodou ve svém případě souhlasím, a tak se mě tvrzení pana autora nikterak nedotklo (tedy čistě mně osobně – netvrdím, že s jeho slovy souhlasím). Co si ale nemohu odpustit, je upozornění na to, že by se člověk pod své osobní názory měl podepisovat (nemluvě o tom, že jsou to názory přinejmenším provokativní – ostatně o tom svědčí zozsah diskuse, kterou články vyvolaly).

Asi jsem staromódní, ale mě ve škole učili zdravit, používat kouzelná slůvka, pouštět sednout starší v tramvaji a pod své myšlenky se podepisovat.

Tomáš Kindl.

HOWK![/quote] Víš, stránky beh.cz spravuje Sváťa Dvořák a mnoho běžců to samozřejmě ví. Jeho nick u článků MarathoCZ je asi něco jako jinde admin. Takže pro většinu lidí okolo běhu to nebyl anonymní příspěvek a názor.[/quote] Obávám se, že rozhovor s Forestem zveřejněný na hlavní stránce beh.cz s tím, co říkáš přinejmenším nekoresponduje…:

Odpovědi na některé zásadní otázky pod články Otázky: Forest (tomas.kalina@gmail.com) Odpovědi: Maraton CZ (dvorak@beh.cz) F: Jaký byl cíl tohoto článku (skutečný, nemusíte chodit kolem horké kaše)? M: Domnívám se, že cílem autora článku bylo vzbudit pozornost a upozornit některé maratonce na to, že pořádně běhat neznamená dokončit maraton. F: Co je sportovec bez kondice? M: Nesportovec. F: A nesportovec s kondicí? M: Sportovec. F: Jaký máte důvod, že jste se přímo nepodepsal pod článek svým jménem, když jej následně obhajujete? M: Na to se musíte zeptat přímo autora článku. Domnívám se, že se mohu zapojovat do debaty pod články spolu s ostatními návštěvníky.

Nalezené položky: 116 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.