Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Na startu Mattoni 1/2Maratonu Olomouc bude i olympionička

Na startu Mattoni 1/2Maratonu Olomouc bude i olympionička
foto: RunCzech

RunCzech   | 16.06.2016 | přečteno: 3820×

Už za necelé tři týdny se Olomouc na jeden víkend stane hlavním světovým městem běhu. Nejenom, že je kapacita Mattoni 1/2Maratonu Olomouc plná týdny dopředu, rovněž startovní pole nabízí jména vskutku světová. Na Hanou přijedou držitelé rekordů závodu, předchozí vítězové a dvě ze tří nejlepších maratonských běžkyň historie. Na startu nebude chybět ani česká hvězda a olympionička Eva Vrabcová.

Mattoni 1/2Maraton Olomouc tak slibuje být v sobotu 25. června závodem nejvyšších kvalit. Olomoucký závod je druhý největší půlmaraton v České republice. Závod oceněný zlatou známkou kvality Mezinárodní asociace atletických federací IAAF při svém sedmém ročníku na startu uvidí 6 200 závodníků. A v čele budou stát ti nejlepší! Diváci, kteří budou závod sledovat přímo v olomouckých ulicích nebo v přímém přenosu na portálu Seznam.cz, se mohou těšit na opravdu velká jména světové atletiky.

„Podařilo se nám zajistit pravé šampiony. V Olomouci poběží předešlí vítězové a držitelé rekordu závodu – Mary Keitany a Geoffrey Ronoh. To ale není zdaleka všechno, na start se postaví také loňský šampion Josphat Kiptis a skupina skutečně výjimečných žen,“ říká prezident organizačního výboru RunCzech Carlo Capalbo.

„Tak silné ženské startovní pole, jaké se objeví na Mattoni 1/2Maratonu Olomouc, Česká republika ještě neviděla. Na startu máme čtyři ženy z top desítky historicky nejlepších půlmaratonských časů, je to skutečně startovní listina snů,“ usmívá se manažerka elitních atletů Jana Moberly.

V čele ženského startovního pole se nejvíce vyjímá jedno jméno – Mary Keitany. Čtyřiatřicetiletá Keňanka se loni v Olomouci časem 1:06:38 postarala o rekord závodu. Její osobní rekord je přitom ještě o 48 vteřin lepší a dělá z ní druhou nejrychlejší ženu půlmaratonské historie.

Pouze o vteřinu za ní je její krajanka Violah Jepchumba, která časem 1:05:51 zazářila na dubnovém Sportisimo 1/2Maratonu Praha, kdy dokonce dlouho atakovala světový rekord. Do top desítky patří rovněž Worknesh Degefa (1:06:14 a osmé místo) a Joyce Chepkirui (1:06:18 a deváté místo). Jak chutná vítězství z Olomouce, pak také ví Betelhem Moges, která zde triumfovala v roce 2014.

Pozadu však nehodlají zůstat ani elitní muži. Hned šest z nich už běželo pod magickou hodinu, která v Olomouci stále odolává. Nejvíc se k ní přiblížil Geoffrey Ronoh v roce 2014. Ten tehdy do závodu vstupoval coby vodič, ale nakonec za sebou nechal všechny hvězdy a prvním místem v čase 1:00:17 se postaral o prvotřídní senzaci. „Jsem nesmírně rád a překvapený, že se mi podařilo porazit ostatní. Vůbec jsem to nečekal,“ přiznal tehdy v cíli keňský běžec. Letos už mezi favority patřit bude. A ne sám.

Startovní číslo jedna na hrudi ponese loňský olomoucký šampion Josphat Kiptis. A běžec RunCzech Racing Teamu si na obhajobu triumfu brousí zuby i letos. O vítězství se popere jistě také Cybrian Kotut, Robert Chemosin, Richard Mengich, David Kogei a především Stanley Biwott. „Stanley zazářil druhým místem na dubnovém londýnském maratonu a z celého startovního pole má nejrychlejší osobní rekord právě na půlmaraton. Rovněž vyhrál newyorský maraton a kvalifikoval se do keňského maratonského týmu na letošní Olympijské hry,“ představuje jednoho z favoritů Moberly.

Z českých běžců se diváci mohou těšit na Evu Vrabcovou, která se kvalifikovala na olympijský maraton a v Olomouci bude útočit na český půlmaratonský rekord. Ten má hodnotu 1:11:02 a od roku 1994 jej drží Alena Peterková. Eva Vrabcová se jí na Sportisimo 1/2Maratonu Praha přiblížila na čtyři vteřiny, takže od ní v Olomouci můžeme očekávat velké představení!

Olomoucké publikum nezůstane ochuzené ani o domácí běžkyni Petru Kamínkovou, která letos slavila vítězství na půlmaratonech v Karlových Varech a Českých Budějovicích. A do Olomouce se již těší. „Je krásné, když slyším od povzbuzujících lidí „to je ta naše". A ten pocit na stupních vítězů v mém rodném městě na krásném náměstí a k tomu česká hymna…,“ usmívá se Kamínková. Z českých běžců se v Olomouci představí Pavel Dymák, Robert Míč, David Vaš nebo ultramaratonec Daniel Orálek.

Sedmý ročník Mattoni 1/2Maratonu Olomouc odstartuje z Horního náměstí v sobotu 25. června v 19 hodin, u letošního pátého závodu RunCzech běžecké ligy nebude chybět plných 6 200 závodníků. Dalších 3 300 běžců se postaví na start dm rodinného běhu, Olomoucí se tak v jeden den prožene bezmála deset tisíc běžců!

Komentáře (Celkem 0)

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední

runczech.com muž 08.06.2016 16:05:56

Už za necelé tři týdny se Olomouc na jeden víkend stane hlavním světovým městem běhu. Nejenom, že je kapacita Mattoni 1/2Maratonu Olomouc plná týdny dopředu, rovněž startovní pole nabízí jména vskutku světová. Na Hanou přijedou držitelé rekordů závodu, předchozí vítězové a dvě ze tří nejlepších maratonských běžkyň historie. Na startu nebude chybět ani česká hvězda a olympionička Eva Vrabcová.
Odkaz na článek

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.