Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

ROZHOVOR: Trénink? Většina hobby běžců neví, co to vlastně je

ROZHOVOR: Trénink? Většina hobby běžců neví, co to vlastně je
foto: archiv Pavla Baběráda

Radek Narovec | 14.07.2019 | přečteno: 22617×

Své osobáky (ten maratonský by mu letos zaručil druhou příčku doma!) si vytvořil v devadesátých letech, tedy době, kdy vlivem politických a společenských změn čeští vytrvalci vyklidili pozice na mezinárodním poli. 56letý brněnský trenér a stále zapálený běžec Pavel Baběrád může srovnávat dobu tehdy a nyní, kdy slovo trénink patří do slovníku jen malého procenta běhajících. UKÁZKA Z CHYSTANÉHO ROZHOVORU

Každý rok jezdíš do Prahy sledovat maratonce na trati. Co sis poslední dobou odnesl jako trenér za postřehy?

„Letos jsem měl lepší dojem než předchozí roky. Měl jsem totiž pocit, že v rámci maratonu je míň „chodců“, než bylo dříve, tzn. že startující jsou lépe připraveni. Ať si každý říká, co chce, maraton je o běhu a ne o chůzi. Absolutně nemám problém s tím, jestli někdo zvládne maraton za dvě hodiny, tři hodiny, nebo pět hodin. Pokud to zvládne v rámci souvislého běhu, smeknu a ukloním se. Ovšem jestli si někdo z maratonu udělá pochodové cvičení, před ním jistě nesmeknu a už vůbec se neukloním. Podle mne to je svým způsobem neúcta k maratonské distanci a její historii. Chápu, že nemáme všichni na čas pod dvě hodiny, ale jsem bytostně přesvědčen o tom, že na start maratonské distance by se měl člověk postavit jen v tom případě, kdy je adekvátně připraven, tzn. je schopen zvládnout maratonskou distanci v rámci souvislého běhu. Jinak ještě jeden zásadní poznatek. A bývá to tak u všeho: Běh, i ten maratonský, v provedení těch nejlepších vypadá strašně jednoduše.“

Hodně máš „rád" výroky, že si někdo závod či dokonce maraton užil…

„Pod pojmem „něco si užít“ si představuji něco na způsob, že si užiji dovolenou, neděli po obědě, nějaký výlet nebo oslavu, návštěvu nějakého koncertu, atd. Na závod jsem šel vždycky s tím, že chci podat nějaký výkon, vystoupit ze svojí komfortní zóny a předvést maximálně možný výkon, vydat ze sebe maximum. Tak si však užívání si něčeho rozhodně nepředstavuji. Pokud někdo třeba po doběhu maratonu řekne, že si ho užil a přitom je tak KO, že si v podstatě nepamatuje svoje jméno či datum, tak to je u mě masochista. (smích) To je však takové slovíčkaření.“

Jaké jsou podle tebe největší dnešní nešvary mezi hobby běžci?

„U většiny z nich je to snaha něco dohnat. A také nesmím zapomenout na běžeckou neznalost. Podle mne totiž běžec, aby byl nebo se stal běžcem, musí vyspět nejen fyzicky, ale i mentálně. Mám na mysli běžecké myšlení. To se nenaučíš, ani to nikde nevyčteš. To musíš zkrátka nasát vlastním během a přemýšlením o něm.“

Co se od doby tvých osobáků před zhruba třemi dekádami změnilo v přístupu k tréninku? Trénovalo se tehdy zásadně jinak, například co se týče objemu kilometrů či složení tréninku?

„Záleží na tom, jak kdo běh bere, co od něj očekává, kdy začal běhat, atd. Je výrazný rozdíl třeba každý den běhat a každý den trénovat. To, že každý den běhám, ještě neznamená, že trénuji. Věřím však, že jsou i tací, kteří opravdu trénují. Dřív se vysloveně trénovalo, protože šlo především o výkon, ať už byl na úrovni oblasti, okresu, kraje či republiky. Dnes mi připadá, že ve většině případů jde především o to se proběhnout, případně si zazávodit. Čím častěji, tím lépe. Neznám tréninkové deníky běžců, ani skladbu jejich běhů, ale mám dojem, že ve většině případů se o běžeckém tréninku jako takovém nedá mluvit.“

Jsi velkým kritikem používání léků proti bolesti při běžeckých závodech…

„Někde jsem četl zajímavou zahraniční studii, při které zjišťovali, jak jsou právě hobby běžci doslova "nacpáni“ k prasknutí různými léky proti bolesti, na potlačení zánětů, atd. Léky, jako jsou u nás Ibalgin, Brufen, Acylpirin, Voltaren, atd. V rámci této studie došli k neskutečným číslům. Nedělám si iluze, že u nás to bude jinak.“

Celý rozhovor najdete v chystaném čísle tištěného Běhej.

Komentáře (Celkem 247)

Nalezené položky: 248 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Další Poslední
avatar

Desert muž 24.08.2019 14:47:57

>> jaala, 24. 08. 2019 13:54:44

srandovní, splňuji v rozsahu několika dnů, i jako cvičitel :-P

aerobní cvičení není běh na 1500m ani na 200km

avatar

Trněný Újezd

jaala žena 24.08.2019 14:48:00

A nez tu zacne silena diskuze o znalostech/schop­nostech chci pripomenout, ze obecna teorie odpovedi organismu na zatez/trenink, plati pro vsechny sporty. A kupodivu, s malymi vyjimkami, i na trenink koni. Pokud chcete srovnavaci studii, poslu odkaz.

Motto: člověk nikdy není moc starý, aby začal s novým sportem :-)
avatar

Desert muž 24.08.2019 14:56:06

>> jaala, 24. 08. 2019 14:48:00

:-) :-P :-D
avatar

Celkem 7 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:48:47 (2014)
půlmaraton: 1:57:26 (2015)
maraton: 4:09:21 (2019)

Mirasss muž 24.08.2019 17:48:02

to jaala: Maslák vyhrává závody v hale, ale na stadionech tak úspěšný není. Důvod je prostý: světová špička moc halu neběhá. Závodní koně se taky vybírají a připravují na závody, které ponesou peníze. Tam je ten největší přetlak talentů. Mnohem těžší vyniknout.Na závody typu"Přejezd Skalistých hor" s premii 500 USD budou koně druhého řádu s větší šancí pro lepší průměr. Statistika (Gaussova křivka)i v schop­nostech plati, jen několi % z množiny je špička a ted záleží na šířce základny. Dnes někde psali o závěrech studie, že spičkoví hudebnící necvičí více než průměrní :-D

avatar

Bratislava

Brutto muž 26.08.2019 08:30:17

>> jaala, 23. 08. 2019 22:15:01

Prepac, ale momentalne vôbec nemas pravdu. Bezci sa postupne prepracovavaju k dlhym distanciam bohuzial prave preto, lebo na kratsie uz jednoducho nemaju a konkurencia mladych je stale velmi silna. Preto ultra behaju najlepsie 40-nici. A preto, ak nejakému mladému (v dobrom) „hrabne“ a hned zacne trenovat ultra, je taky dobry medzi ostatnými. Svetova spiska v ultra ma maraton mozno pod 2:30, ale urcite by nedokazala natrenovat na 2:10. A akonahle by sme sli na kratsie trate, tam by uz boli v sedom priemere. Spytaj sa kohokolvek, co ultra beha, kludne aj Radka, ktore preteky bolia najviac. A kazdy Ti odpovie, ze cim kratsie, tym su bolestivejsie a horsie. Taka 10-na boli strasne. A 100 km je sice dlhych, ale pokial funguje pohybovy aparat, da sa dobehnut takmer v rovnakom komforte, v akom si odstartovala. Ked sme sa tu bavili o „zniceni“ tela, tak trening na pol/maraton (spickovy) je ovela viac devastujuci z dlhodobého hladiska ako trening na spickovych 100 km (napríklad v tempe 4:10 min/km).

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 26.08.2019 09:02:27

>> Brutto, 26. 08. 2019 08:30:17

Ja som uz rezignoval, lebo vysvetlovat niekomu nieco, co si sam nezazil a je to o skúsenostiach, je zbytocne… V jednej drobnosti – ale podstatnej – by som vsak nesuhlasil – aj tych 100km na spickovej urovni je mimo akekolvek zdravotne hladisko. Vrcholovy sport skratka nie je vôbec o zdravi, ale o výsledkoch. Ak chces bezat 100vku na spickovej urovni, musis mat aspon vysoko nadpriemerne vykony na kratsich tratiach. A tam sa dostanes iba intenzivnym tréningom. Bezat relativne v pohode (teda 3/4 trate) v tempe 4min/km si vyzaduje obrovske rezervy tempa na kratsich tratiach. Teda aj na 100km musis mat schopnost bezat desiatku, ci maraton v tempách, o akých sa beznym smrtelnikom ani nesniva…

Ale suhlasim s tym, ze cim kratsia trat, tym viac to boli. A nielen v preteku – to mas za sebou za par minut, ci desiatok minut – ale najmä v tréningu. Ten trening je tak intenzivny a bolestivy, ze samotny pretek beries skor ako vykupenie a oddychovy den (snad s výnimkou maratonu, mozno este 1/2M, kedy das do toho vsetko a si na niekolko dni az tyzdnov vybaveny). Pretek na 1500m-10km je za odmenu po extremne tazkej priprave. A mimochodom, spickovy vytrvalec az strednotratiar, najmä v priprave, beha aj viac ako svetova spicka na ultra. Lebo je talentovanejsi a musi trenovat viac, aby bol spickou. 200–280km/tyzden nie je ziadne vynimocne cislo. A k tomu 3–5 intenzívnych dni v tyzdni, casto dva tazke treningy do dna, najmä ak sa trenuje v blokoch. Teda nie len dvojfazove vybehnutie – to je samozrejmost – ale dva tazke treningy do dna, niekedy aj dni za sebou. Osobne som to zazil na sústredeniach a uplne mi stacilo ten ± mesiac niekolkokrat rocne. Niektori a nie je ich malo, takto trenuju celorocne, sezonu po sezone. Ten stupen unavy a to mentalne zatazenie sa neda porovnat s nicim, ani tym najdlhsim behom. Lebo ta priprava nekonci pri nejakom cieli… A to sa nebavime este o dnesnych spickovych cyklistoch – to je skutocny gladiatorsky sport a nemozme sa divit, preco bol tak vzdy prelezeny dopingom. Co oni musia celorocne zvladat, tu intenzitu a frekvenciu maximalneho zatazenia, nie je kompatibilne s ludskymi schopnostami regeneracie…

A aby sme sa fakt chapali – nezhadzujem ultra – je to zaiste velmi narocny sport, aj mentalne a urcite nie pre kazdeho, skor naopak. Rozhodne je vsak lahsie sa v nom presadit aj bez vynimocneho talentu, ako v disciplínach, ktore maju radovo viac serióznych pretekarov…

avatar

Bratislava

Brutto muž 26.08.2019 09:43:12

>> Mato, 26. 08. 2019 09:02:27

Jaj, ja som tiez nechcel, aby to vyznelo, ze teraz dam na pockanie 100 km pod sedem hodin :))). Tak som to fakt nemyslel. Ultra je vzdy narocne a vykony Radka alebo Radky, ale aj iných su obdivuhodne a priam neuveritelne. Len som chcel poukazat na rozdiel intenzity. A o to v niceni tela podla mna ide v prvom rade. Da sa povedat, ze uz roky vidim kazdodenny trening Radka a i ked maka v pre mna neuveritelnych tempách a vzdialenostiach, myslim, ze trening spickoveho maratonca, pripadne strednotratiara by neustal. Ultraci maju vseobecne dlhsiu zivotnost, ako elitni atleti na stredných tratiach. Ale v ziadnom pripade som tym nechcel povedat, ze je to zdrave. Ha, to by som vedel aj ja rozpravat, ako velmi je tento trening „zdravy“. :)))

avatar

cendo muž 26.08.2019 13:23:32

Trošku by som odbočil od vašej odbornej debaty s mojimi laickými dotazmi. Na rozvoj všeobecnej vytrvalosti behám podľa Mafetona.Pri mojom veku mi vychádza tepovka 128 pri tejto metóde.S udržaním tejto frekvencie (+,–5 tepov) mám pomerne problém v týchto horúcich dňoch.Rudo tu niekde spomínal,že tep je závislý na teplote „prevádzky“,alebo prostredia v ktorom sa beh (šport) vykonáva. Do akej miery je možné uvažovať,že ostanem v aeróbnej zóne s primárnym využitím tukov ako zdroja energie,keďže v tých horúčavách letia tepy vysoko nad moje doporučené pulzy? A ešte prosím o radu,či je vhodné pred „tréningom“ všeobecnej vytrvalosti užívať Vitargo a či tým neštartujem glykogén? Na záver – ako dlho by mala trvať tréningová jednotka na všeobecnú vytrvalosť a či je vhodné to prekladať inými tréningami?

avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:11 (2006)
maraton: 2:42:13 (2006)

Ondriško muž 26.08.2019 16:03:21

>> Brutto, 26. 08. 2019 08:30:17

Ach jaj, prial by som Ti vidiet ciel MS na 100km, komfortneho tam veru neuvidis-ak sa bavime o spickovej 100, ci i ,,len" 100 na hranici svojich moznosti- a nielen o ubehnuti alebo absolvovani 100.

A ta spicka je na MS rozhodne hlboko pod tempom 4:10 ako pises Ty. Uz v rokoch kedy som ja bol na MS tak bola pod, teraz je to este rychlejsie. Minuly rok to Juhoafricania rozbiehali tempom 3:40…

Rovnako ich casy na maratone su hlboko pod 2:20, a nie 2:30.

Mnohí si to myslia, ze je to o klusani, kym si to nevyskusaju. Lebo zabudaju (okrem inych vlastnosti a schopnosti ktore na spickove ultra potrebujes) na jednu podstatnu vec: ludske nohy nie su stavane na dlhodoby hranicny beh po asfalte, a na 100 trpi kazdy kto chce ist na co i len svojej hranici.Nieto este bojovat o bednu.

avatar

Gev žena 26.08.2019 16:53:03

Po prečítaní celej diskusie teraz neviem, či sa nemám odhlásiť z najbližšieho maratónu a na tie ďalšie ísť už len mávať pretekárom. Faktom je, že pri štruktúrovanom tréningu mám maratónsky čas X. Ak si pri tom postrážim hmotnosť, bude ten čas X-5 minút. Ak budem prípravou na konkrétny maratón intenzívne žiť, bude ten čas X-10 minút. A ak si budem len tak pobehovať a popri tom sa hýbať aj pri iných športových aktivitách, ktoré ma bavia, bude ten čas X+5 minút. Na pretekoch sa s nikým nenaháňam, ani so sebou už nie. Poznám zhruba svoje hranice aj cenu, čo by ma stálo približovanie sa k nim (a popri bežnom živote som si určila strop času a námahy, ktoré som do toho ochotná dať). Mám ešte nárok postaviť sa na štart maratónu?

avatar

Desert muž 26.08.2019 17:19:10

>> Gev, 26. 08. 2019 16:53:03

pokud běháš, máš z toho dobrý pocit a baví tě to, tak tam určítě patříš :-P

avatar

Desert muž 26.08.2019 17:29:27

>> cendo, 26. 08. 2019 13:23:32

asi odpovím jen na to čemu bych mohl rozumět,

vitargo, jak je na něm napsáno je polysacharid pododný glykogenu, to že je sladký je tím, žejsou tam i jednoduché cukry -glukosa, to že po něm hrábneš může být i podvědomím, prostě ho potřebuješ, v lětě může být metabolismus jiný, pokud to nešlapeš na nějakou bednu, stačí rýže jako starter k ní třeba lžíčka cukru, je to podobné, :-P

avatar

Celkem 3916 km
Minulý měsíc 3 km
10 km: 0:48:17 (2013)
půlmaraton: 1:44:59 (2009)
maraton: 3:50:05 (2005)

vsara žena 26.08.2019 19:17:34

>> Gev, 26. 08. 2019 16:53:03

Kráá Desertovi nevěř. Ten neuletěl NIKDY víc než 5 metrů a pak ještě havaroval. krááá vrána Sára.

Ahoj. Cpu se do okna vrány Sáry. Naopak Desert ti radí dobře. Jde o to, co od absolvování maratonu čekáš. Pokud uběhnutí 42,195 a nic víc. Nebo v nějakém slušném čase (pro někoho to jsou 3 hodiny a pro někoho 6 – a já už oboje uznávám). Spíš se koukni na jeho doporučení ohledně „podpory“. Vrána Sára je zásadně proti a to má už 41 maratonů. :-)

Spíš to chce osobní probrání s někým, kdo už pár závodů má za sebou. Evžen

avatar

Celkem 3916 km
Minulý měsíc 3 km
10 km: 0:48:17 (2013)
půlmaraton: 1:44:59 (2009)
maraton: 3:50:05 (2005)

vsara žena 26.08.2019 19:21:30

>> Desert, 26. 08. 2019 17:29:27

Krááá. Hele, jak se mají po tvejch (teda dobrejch) radách uživit ti moji kamarádi vyrábějící sladký žížaly. Teda já je nezobu.

krrá vrána Sára

avatar

Desert muž 27.08.2019 00:22:05

>> vsara, 26. 08. 2019 19:21:30

myslím si, že každý kdo potřebuje cukry si je vezme, tedy ATP, ATP-CP, anaerobní glykolýza, bude asi o cukrech ať přímo nebo nepřímo, pak aerobní spalování bude jak o cukrech, tak o tucích, jasně, že ne o tucích typu margarin, tomu začátku (ATP, ATP-CP) se i pomáhá nějakými AA, nejčastěji BCAA, a těm tukům potom carnitinem, to jak např. na 1500 vidíš před startem zpocené borce, mají dost uvolněného triglyceridu, ale organismus zatím neví, co s energií :-)

PS: taky jdu někdy kolem cukrárny a třeba si dám zákusek, stejně jako někdy cukr do čaje nebo kávy, maso a špek jím normálně, prostě ne vždy si říkám „nesmíš“ :-P

avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:11 (2006)
maraton: 2:42:13 (2006)

Ondriško muž 27.08.2019 15:30:38

>> Gev, 26. 08. 2019 16:53:03

1.Zle jazyky by povedali, že záleží od toho aká nízka je hodnota X :-) . Asi ju máš dosť nízko položenú ak pri postráženi si hmotnosti by si zabehla X-5 min, a len pri pobehovaní si by si zabehla X+5min

2.Ty musíš vedieť prečo beháš, prečo beháš tak ako beháš, čo tomu dávaš a PREČO všetko to vlastne robíš, vrátane účasti na pretekoch. To za Teba nikto neurobí

avatar

Trněný Újezd

jaala žena 27.08.2019 15:43:06

>> Brutto, 26. 08. 2019 08:30:17

Mato, Dessert, Ondriško a další

Takže:

  1. nemluvila jsem o absolutních rychlostech, ty má každý jiné a má je dané od narození (snad nemusím psát o složení svalových vláken, srdci, plicích, krvi…). Své schopnosti může zlepšit trénikem, pokud má danou i dobrou odezvu na trénik a pokud je ten trénink správně a fyzicky vás nezničí. Pokud nemáte správné složení svalových vláken, tak tu 100 na MS prostě nevyhrajete.
  2. množství lidí, kteří jsou schopni uběhnout 100 m je výrazně vyšší, než těch, kteří jsou schopni odběhnout 100 km (i kvůli odolnosti pohybového aparátu, ne každý ji má), bude jich i mnoho se srovnatelnými tělesnými parametry. Proto je ta konkurence výrazně vyšší.
  3. nikde jsem nepsala, že trénink na vzdálenosti, které se běhají blízko maxima, či v ANP, nebolí. To, že rychlost klesá s věkem je také obecně známé (včetně přeorientování vytrvalců na stále delší vzdálenosti).
  4. nemluvila jsem ani o obecných psychických potížích, které má mnoho sportovců v různých sportech fungujících na mezinárodní/vrcho­lové národní úrovni. Pokud stojíte na startu MČR v roli favorita, tak vám to jistě nepřidá, ani když jste amatér (a neživíte se tímto sportem)
  5. mluvila jsem o tom, že po cca 8–10ti hodinách průběžného aerobního výkonu, vám už tělo vystavuje stopku, bez ohledu na trénink. A pak potřebujete hlavu, která vás donutí se znovu rozejít, rozběhnout, a dát dalších x km, které vám zbývají do cíle, a to v jakémkoli terénu a počasí. Když ji nemáte (nebo jste dost nenatrénovali), tak prostě nedokončíte (stačí se podívat na výsledovku pražské stovky). Nemusím snad ani zmiňovat, že po delší době v aerobní zoně vám stejně tepovka leze nahoru, snaží se vyšplhat do anaerobního pásma, a odpočinek vám už nepomůže. I proto, že nejste schopni pozřít/vypít dostatečné množství jídla/tekutin, které by vám vyrovnaly aktuální ztrátu.

Proto ty výkony nad 100 km považuji za kvalitnější než např. do vzdálenosti maratonu. K těm fyzickým parametrům tam totiž musíte ukázat i psychické kvality.

Motto: člověk nikdy není moc starý, aby začal s novým sportem :-)
avatar

Celkem 27228,99 km
Minulý měsíc 0 km

jm1 muž 27.08.2019 15:55:29

>> jaala, 27. 08. 2019 15:43:06 … výkony nad 100 km považuji za kvalitnější…

Tak nevim … je to uz „kastovani“, anebo spis to s kyselymi hrozny ;-) ?

avatar

Trněný Újezd

jaala žena 27.08.2019 15:58:11

>> Mirasss, 24. 08. 2019 17:48:02

:-) koně se dělí na plemena. Na závodní dráhu půjdou A1/1 s nejlepšími parametry (vliv tréninku měří třeba v Kentucky). Pokud budeme brát velkou Pardubickou jako nejtěžší překážkový závod v kontinentální Evropě, tak tam mohou startovat i A1/2, pokud jsou dobrými skokany a relativně rychlí (rychlost ve VP zhruba 42 km/hod) – vzdálenost něco přes 6 km.

Na ty Skalisté hory pojedou OR1/1 nebo podobná plemena s vytrvaleckými schopnostmi. 160 km v terénu ten A1/1 většinou neuběhne (protože má jiné a jinak trénované svaly, výrazný parametr pro chov). Arabi obecně jsou sice schopni vyvinout rychlost (určitě ten náš daleko více než 42 km/hod), ale jsou daleko lepší v přenášení vysoké rychlosti na dlouhé vzdálenosti (zase typ svalových vláken a vliv tréninku a chovu).

Takže nejde o peníze, ale o vhodné jedince/plemeno pro danou vzdálenost. Asi jako by Jussein Bolt měl běhat maraton :-).

Motto: člověk nikdy není moc starý, aby začal s novým sportem :-)
avatar

Trněný Újezd

jaala žena 27.08.2019 15:58:54

>> jm1, 27. 08. 2019 15:55:29

můj osobní názor s vysvětlením. S absolutní rychlostí nic neuděláš, se vzdáleností ano.

Motto: člověk nikdy není moc starý, aby začal s novým sportem :-)
avatar

Desert muž 27.08.2019 16:22:27

>> jaala, 27. 08. 2019 15:43:06

" hadi prdí taky" :-P

avatar

Desert muž 27.08.2019 16:44:43

>> jm1, 27. 08. 2019 15:55:29

no spíš „kastrování:-D

avatar

cendo muž 27.08.2019 18:58:39

>> Desert, 26. 08. 2019 17:29:27

ak rozumiem správne,tak či užijem vitargo (alebo iný polysacharid) plus možno aj trocha jednoduchých cukrov,alebo bezsacharidové -nízkosacharidové jedlo s vyšším podielov tukov pred behom – je to jedno a neovplyvní to tukový metabolizmus ak sa udržím v aeróbnom pásme?

avatar

Brno

10 km: 0:33:55 (2009)
půlmaraton: 1:13:13 (2011)
maraton: 2:32:57 (2007)

tuta muž 27.08.2019 19:10:16

>> jaala, 27. 08. 2019 15:43:06

Ja nechapu tu fascinaci kilometry, jakoze cim dal, tim je to lepsi. To by podle teto logiky mel byt uplne nejlepsi vykon ten 3100 milovy zavod (jestli teda neni jeste neco delsiho). Proc koncit u nejakeho sprintiku jako Spartathlon? Ale mozna je to muj osobni problem, priznavam se, ze jsem nepochopil ultrabeh obecne (a vytrvalost u koni taky vlastne nechapu).

avatar

Gev žena 27.08.2019 19:40:14

>> Ondriško, 27. 08. 2019 15:30:38

1. Záleží na konkrétnom čase? Ak áno, tak X je 3:52 :-D Málo? Dosť? Ovplyvnilo to to, čo som napísala? K bodu 2 – o čom je potom celá táto diskusia? Nech si behá kto chce, čo chce a ako chce, ak tým nepoškodzuje iných.

avatar

Trněný Újezd

jaala žena 27.08.2019 19:52:27

>> Desert, 27. 08. 2019 16:22:27

:-) a staří pánové mají problém přiznat, že teorie reakce organizmu na zátěž se používá všude, jen je rozdíl v systému tréninku :-). A tak bývalá kapitánka fotbalového klubu vyhraje 400 m na diamantové lize, a běžec na delší vzdálenost (myslím 1500m), který trénuje 1 rok, dokáže být 4 :-).

kdybyste raději tady jasně řekli, že každému z nás nadělila matička příroda jiné parametry, a že některé jsou pro různé sporty naprosto dominantní. Než prostě srovnávat nesrovnatelné – absolutní rychlosti v rozdílných vzdálenostech.

Motto: člověk nikdy není moc starý, aby začal s novým sportem :-)
avatar

Trněný Újezd

jaala žena 27.08.2019 20:01:20

>> tuta, 27. 08. 2019 19:10:16

no fascinace je spíše tou vůlí. S nadělenými parametry od přírody uděláš jen málo – pokud nemáš v převaze rychlá svalová vlákna a nebudeš mít správný trénink, tak prostě 100 m sprint nevyhraješ, určitě ne na světové úrovni.

Na těch delších tratích můžeš ty absolutní dannosti trochu překonat – na druhou stranu, pokud nemáš tu silnou vůli, tak ti nějaký typ svalových vláken, úspornost pohybu, VO2max, strava… je prostě na hov… :-).

Tím nechci zpochybňovat, že někomu se zdá lepší ten rychlejší výkon.

Mimochodem ta vůle funguje i u těch „chodců“, o kterých se tady bavíme od začátku. ono být na trati silničního maratonu 6–7 hodin musí být fuška (všichni jsou už doma).

Motto: člověk nikdy není moc starý, aby začal s novým sportem :-)
avatar

Celkem 6329,63 km
Minulý měsíc 155 km
10 km: 0:39:52 (2020)
půlmaraton: 1:33:51 (2023)

blackseal muž 27.08.2019 20:21:08

>> jaala, 27. 08. 2019 20:01:20

Rovnakou logikou mozes prist k zaveru, ze aj osobnostne charakteristiky a teda aj pevna vola su vrodene a nie je to teda nic, cim by bolo treba byt fascinovany ;-). A ak niekto namietne, ze on pevnu volu nemal, ale si ju vypestoval, tak mal vrodene predpoklady na rozvijanie pevnej vole a kruh sa uzatvoril.

avatar

Brno

10 km: 0:33:55 (2009)
půlmaraton: 1:13:13 (2011)
maraton: 2:32:57 (2007)

tuta muž 27.08.2019 20:29:25

>> jaala, 27. 08. 2019 20:01:20

A to jako na ty kratsi veci vuli nepotrebujes? Kdyz se pomalu poblijes z kazdyho druhyho treninku? Vzdyt se rika „hard work beats talent“. Kdyby byla na ultra nejaka konkurence, tak by se najednou zjistilo, ze potrebujes nejen tu tvrdou drinu, ale navic taky ten talent. Ja to proste nechapu.

avatar

Desert muž 27.08.2019 20:30:06

>> jaala, 27. 08. 2019 19:52:27

na to co tady rozepisuješ a pořád kolem toho kecáš je biologie na základních školách, většinou se počítá, že je to vzdělání, každého člověka, v tvém věku už neokecáš to, že jsi třeba byla zrovna nemocná :-P

Nalezené položky: 248 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.