Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

ROZHOVOR: Trénink? Většina hobby běžců neví, co to vlastně je

ROZHOVOR: Trénink? Většina hobby běžců neví, co to vlastně je
foto: archiv Pavla Baběráda

Radek Narovec | 14.07.2019 | přečteno: 22450×

Své osobáky (ten maratonský by mu letos zaručil druhou příčku doma!) si vytvořil v devadesátých letech, tedy době, kdy vlivem politických a společenských změn čeští vytrvalci vyklidili pozice na mezinárodním poli. 56letý brněnský trenér a stále zapálený běžec Pavel Baběrád může srovnávat dobu tehdy a nyní, kdy slovo trénink patří do slovníku jen malého procenta běhajících. UKÁZKA Z CHYSTANÉHO ROZHOVORU

Každý rok jezdíš do Prahy sledovat maratonce na trati. Co sis poslední dobou odnesl jako trenér za postřehy?

„Letos jsem měl lepší dojem než předchozí roky. Měl jsem totiž pocit, že v rámci maratonu je míň „chodců“, než bylo dříve, tzn. že startující jsou lépe připraveni. Ať si každý říká, co chce, maraton je o běhu a ne o chůzi. Absolutně nemám problém s tím, jestli někdo zvládne maraton za dvě hodiny, tři hodiny, nebo pět hodin. Pokud to zvládne v rámci souvislého běhu, smeknu a ukloním se. Ovšem jestli si někdo z maratonu udělá pochodové cvičení, před ním jistě nesmeknu a už vůbec se neukloním. Podle mne to je svým způsobem neúcta k maratonské distanci a její historii. Chápu, že nemáme všichni na čas pod dvě hodiny, ale jsem bytostně přesvědčen o tom, že na start maratonské distance by se měl člověk postavit jen v tom případě, kdy je adekvátně připraven, tzn. je schopen zvládnout maratonskou distanci v rámci souvislého běhu. Jinak ještě jeden zásadní poznatek. A bývá to tak u všeho: Běh, i ten maratonský, v provedení těch nejlepších vypadá strašně jednoduše.“

Hodně máš „rád" výroky, že si někdo závod či dokonce maraton užil…

„Pod pojmem „něco si užít“ si představuji něco na způsob, že si užiji dovolenou, neděli po obědě, nějaký výlet nebo oslavu, návštěvu nějakého koncertu, atd. Na závod jsem šel vždycky s tím, že chci podat nějaký výkon, vystoupit ze svojí komfortní zóny a předvést maximálně možný výkon, vydat ze sebe maximum. Tak si však užívání si něčeho rozhodně nepředstavuji. Pokud někdo třeba po doběhu maratonu řekne, že si ho užil a přitom je tak KO, že si v podstatě nepamatuje svoje jméno či datum, tak to je u mě masochista. (smích) To je však takové slovíčkaření.“

Jaké jsou podle tebe největší dnešní nešvary mezi hobby běžci?

„U většiny z nich je to snaha něco dohnat. A také nesmím zapomenout na běžeckou neznalost. Podle mne totiž běžec, aby byl nebo se stal běžcem, musí vyspět nejen fyzicky, ale i mentálně. Mám na mysli běžecké myšlení. To se nenaučíš, ani to nikde nevyčteš. To musíš zkrátka nasát vlastním během a přemýšlením o něm.“

Co se od doby tvých osobáků před zhruba třemi dekádami změnilo v přístupu k tréninku? Trénovalo se tehdy zásadně jinak, například co se týče objemu kilometrů či složení tréninku?

„Záleží na tom, jak kdo běh bere, co od něj očekává, kdy začal běhat, atd. Je výrazný rozdíl třeba každý den běhat a každý den trénovat. To, že každý den běhám, ještě neznamená, že trénuji. Věřím však, že jsou i tací, kteří opravdu trénují. Dřív se vysloveně trénovalo, protože šlo především o výkon, ať už byl na úrovni oblasti, okresu, kraje či republiky. Dnes mi připadá, že ve většině případů jde především o to se proběhnout, případně si zazávodit. Čím častěji, tím lépe. Neznám tréninkové deníky běžců, ani skladbu jejich běhů, ale mám dojem, že ve většině případů se o běžeckém tréninku jako takovém nedá mluvit.“

Jsi velkým kritikem používání léků proti bolesti při běžeckých závodech…

„Někde jsem četl zajímavou zahraniční studii, při které zjišťovali, jak jsou právě hobby běžci doslova "nacpáni“ k prasknutí různými léky proti bolesti, na potlačení zánětů, atd. Léky, jako jsou u nás Ibalgin, Brufen, Acylpirin, Voltaren, atd. V rámci této studie došli k neskutečným číslům. Nedělám si iluze, že u nás to bude jinak.“

Celý rozhovor najdete v chystaném čísle tištěného Běhej.

Komentáře (Celkem 247)

Nalezené položky: 248 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Další Poslední
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 31.08.2019 19:33:34

>> rudo, 30. 08. 2019 21:40:49

Disknut ho mali, ale nestalo sa… nič to však nemení na fakte, že ta konkurencia, či už v špičke, alebo v základni, je promile proti iným atletickým disciplinam. Jeho umiestnenie napriek x minutovemu teatru to len podtrhava. Vrhy su na tom len o kusok lepšie. Viem to, poznám základňu, neter robila aj chôdzu a narozdiel od behov, v nej zbierala republikové placky. Tréneri zo športovej školy ju na kolenách prosili, aby k ním nastúpila, mali granty, priestory, platené sústredenia, čokoľvek, len zverencov nie… nikto to nechce robiť dobrovoľne a to mame celkom históriu a úspechy v tejto disciplíne. Je to neatraktívne, pre väčšinu ľudí nudné a neprirodzene. Taká je holá a krutá skutočnosť. Chlapcov chodia tréneri zbierať do detských domovov a sľubujú im istú olympiádu, ak sa tomu budú venovať. To je samozrejme blbosť, ale na toto ich lákajú…

avatar

Sloviensko

rudo muž 01.09.2019 06:50:55

>> Mato, 31. 08. 2019 19:33:34

to je uhol pohladu, ja to vidim uplne inak:

konkurencia je uplne rovnaka pre vsetky sporty (a nielen sporty) a pre vsetky discipliny. konkurencia je pocet obyvatelov krajiny alebo sveta.

preskocim dalsie uvahove kroky a dostanem sa k tomu, ze kedze beh je najlahsi na sutazenie, tak v atletike v nom sutazi najviac bezcov (ale to len vdaka poctu drahovych bezeckcyh disciplin a z ineho pohladu vdaka cestnym a terennym behom.

chodza je tak narocna technicky a vykonnostne ze ovela viac ludi to vzda sutazne na rovinu a ani sa neprihlasi.

ale v zivote kazdy clovek chodi, teda chodzu robi aj ked nesutazne a bez pravodiel, nie kazdy clovek v zivote beha.

a zober si ako to preselektuje skolsky system

kedyzi testovanie a znamkovanie z behov bolo povinne, znamkoval sa:

60m, 100m, 1km.

to bolo povinne pre kazdeho.

chodza sa neznamkovala ani netrenovala, tazke o tom kotre discipliny ano a ktore nie rozhodol minister skolstva a nie ochota ziakov.

urcite keby bola moznost by znamkovany alebo z behu alebo z chodze na 1km

tak mnohi by vybrali chodzu, kedze beh z principu neznasali.

rovnako na skolach sa nesmel robit trojskok, skok o zrdi, hod diskom ci kladivom na dovodoch nezalezi, ide o to ako vznika konkurencia, teda pocet aktivne sutaziacich

a co sa tyka konkurencie v kvalite a nie pocte nuz prave som cital vysledky finale ligy druzstiev

aka je konkurencia ked len 2 daju 5km pod 15 ?

za ake biedne casy sa brali body uz na 200m ? alebo 1500m?

ako pubertak na strednej, by som snad okrem 100m bral vcera body v kazdej bezeckej discipline (mimo 5km ktore som vtedy nikdy neskusal)

ziskat lepsie body v chodzi ale bolo vcera tazsie podla mna

to ze na verejnych putakoch, kde si tisice ludi zaplati aby mohli pobehovat ulicami hlavneho mesta, to podla mna je ciste kulturna zvratenost a nie vysoka konkurencia v behu ovela viac ludi kazdy vikend nachodi minimalne 10km po lesoch, ale bez startovneho bez cisla a bez stopiek a vysledkovej listiny

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Gev žena 01.09.2019 12:29:35

>> tuta, 30. 08. 2019 13:57:02 K ultra – čím sú podmienky behu náročnejšie (vzdialenosť, trať, počasie), tým viac stúpajú šance na lepšie umiestnenie ľuďom, ktorí nie sú až tak rýchli, ale majú napríklad lepšie trávenie, lepšie znášajú spánkový deficit, dokážu dlhý čas rovnomerne držať tempo atď. Pri ultratrailoch je tam tých faktorov o toľko viac, že proti maratónu je to podľa mňa už iný šport. Či sa niekto po maratóne rozhodne ísť cestou zlepšovania si časov alebo pôjde do dlhších vzdialeností závisí aj od toho, aké predpoklady má. Pre mňa sa napríklad zdá prirodzenejšie natrénovať na 100ku za 10 hodín ako maratón za 3:30. Niekto iný to môže mať naopak.

avatar

Bratislava

Celkem 9067,2 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:35:25 (2020)
půlmaraton: 1:18:57 (2017)

Craig muž 01.09.2019 13:38:29

>> Gev, 01. 09. 2019 12:29:35

Môžeš to nejak konkretizovať, v čom je „prirodzenejšie“ bežať 100km 6:00min/km ako bežať 42km v 5:oo/ km ?

Píšeš to z vlastnej skúsenosti, alebo len tak si to myslíš ?

A za ďalšie podľa mňa podmienkou na zvládnutie 100km za 10 hodín, musí byť maratón za 3:30, alebo veľmi blízko k tomu…ak nie aj lepšie.

avatar

Gev žena 01.09.2019 16:53:56

>> Craig, 01. 09. 2019 13:38:29 Písala som, že to bude pravdepodobne jednoduchšie a prirodzenejšie natrénovať pre mňa, u niekoho ineho to bude ináč – každý máme iné predpoklady. Píšem to na základe toho, ako sa poznám po odbehnutí asi 20 maratónov + nejakých ultra od 50 km po 24hodinovku. A absolvovaného 145 km ultratrailu. Prečo si ty myslíš, že na 100 km za 10 hodín treba maratón za 3:30?

avatar

Sloviensko

rudo muž 01.09.2019 17:34:15

>> Gev, 01. 09. 2019 16:53:56

pretoze maraton za 2:20 treba na to aby sa dalo pocas 100km mat medzicas na 42k za 2:40 a s cielovym vykonom pod 7 hodin

existuju prepoctove tabulky

takze osobak 3:30 by mohol umoznit bezat 2 maratony po sebe za 4:00 a mat este v rezerve 2H dobehnut tych 16km s rezervou na jedlo a podobne zdrzovacky

ak mas maravykonnost slabsiu ako 3:30, teda niekde okolo 4H, tak mas problem

specialisti na 6D (6dni a noci) co maju vykonnost okolo 1,000 km, maju maraton 2:50 a lepsie

kto ma maraton za 3:05, tak na 6 dni da okolo 800km ak mu vsetko sadne, ak nie tak bojuje o 700km

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Gev žena 01.09.2019 18:16:38

>> rudo, 01. 09. 2019 17:34:15 Napíšem to ináč – tempo 5 min/km je u mňa ANP, tempo 6 min/km je u mňa pod úrovňou AP. Bez nejakéj špeciálnej prípravy som s rezervou zabehla na 6 hodinovke 61+ km. Rezerva bola vo vzdialenosti, nie v rýchlosti. Zrýchliť sa (a posunúť ANP) je u mňa väčším problémom ako natiahnúť v aerobnom tempe vzdialenosť. A tabuľkám never. Mám osobnú skúsenosť, že aj spiroergometriu treba brať s rezervou a to už je hodnovernejší zdroj ako všeobecné tabuľky.

avatar

Sloviensko

rudo muž 01.09.2019 18:30:17

>> Gev, 01. 09. 2019 18:16:38

na spirometriu kaslem, ta ani nebola temou diskusie

takze bezis maraton za 4H a dokazes bezat dalej este 2 hodiny a este 20km

a myslis si ze to potiahnes za maraton nielen 2H ale este potiahnes 6H

a nielen 20km ale este potiahnes 60km.

pozri existuju vynimky zo statisticky spracovanych udajov

a ty dufas ze si prave ta vynimka

potom napis ako to dopadlo

Motto: you can't stop, what is coming !
Nalezené položky: 248 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.