Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Taktika na kvalifikační maraton? Být co nejrychleji v cíli, plánuje Jirka Homoláč

Taktika na kvalifikační maraton? Být co nejrychleji v cíli, plánuje Jirka Homoláč
foto: archiv Jirky Homoláče

Zuzana Kotěšovcová | 05.04.2021 | přečteno: 5852×

V neděli uvidíme v akci další české maratonské želízko v boji o Tokio. Jirka Homoláč se přesouvá z Keni do Itálie a jak naznačuje, možná stejně jako samotný závod bude náročná i cesta na start. A taktika pro 42km boj s časomírou? „Čím dřív budu v cíli, tím menší časový úsek bolesti zbyde,“ říká držitel aktuálně nejlepšího českého maratonského času.

Není českého běžce, který by byl tak moc spojen s Afrikou a Keňou. Považuješ se za průkopníka přípravy v zemi, která dala světovému maratonu tolik hvězd?

“Průkopníkem bych se nenazval, protože tu už byli o mnoho let dřív jiní čeští běžci a trenéři. Z běžců jsem tu byl asi nejvíckrát, letos podeváté. Strávil jsem tu už pěkný kus života!” (úsměv)

Kdybys měl sečíst všechny měsíce, kdy jsi v Keni byl, k jakému číslu bys došel?

“Celkově to bude asi kolem 20 měsíců. Za ty roky se Iten a okolí dost rozvinuly. Nové silnice, veřejné osvětlení, lepší možnosti nákupu potravin a jídla v restauracích. Trošku mě mrzí, že některé mé oblíbené běžecké cesty se zhoršily. A z příjemných hliněných se staly po zásahu cestářů kamenité, ale v období dešťů to je asi pro místní příjemnější.”

Měnil se i tvůj vztah k této – pro většinu Čechů stále exotické – zemi?

“Mám to tady rád pořád stejně, samozřejmě po několika týdnech už nevím, na kterou cestu půjdu raději klusat, ale objevily jsem i nové varianty, takže je to zase trošku změna.”

Jak vypadala tvá příprava?

“Přípravu jsme pozvolna začali už koncem prosince. První měsíc jsem běhal doma, spíše jednofázově, ale některé tréninky už měly kvalitu, abych se trochu rozběhal. Začátkem února jsem odjel do Keni a tady už začala opravdová desetitýdenní maratonská příprava. Průměrnou týdenní kilometráž mám asi 195 km v dobré kvalitě. Když to srovnám s přípravou před Berlínem, tak to aktuálně vypadá o něco lépe, ale samozřejmě byly i tréninky, kdy jsem se sebou spokojený nebyl. Tak uvidíme v závodě, ale naladěný jsem dobře s cílem podat maximální výkon.”

V čem nyní běháš?

“Nejoblíbenější objemovky mám teď adidas Ultraboost 21 a závodky adidas Adios Pro. Jinak tu mám na běhání jen čtyři páry, ale beru si s sebou vždy nové a pak je tady nechávám místním. Na dva měsíce mi to stačí. Mám šetrný krok, tak pořád vypadají jako nové.” (smích)

Jak si udržuješ motivaci do tréninku?

“Někdy je těžší vstát z postele, ale většinou jen na dopolední klus po náročném předchozím dni. Ale že bych se musel nutit, to ne. Jednou jsem měl teda slabší chvíli a při představě mít 14 běžeckých fází za týden, jsem spojil dva klusy do 30 km dlouhého běhu, abych měl jedno odpoledne volnější a mohl se kvalitněji protáhnout a zaposilovat. Jinak letos mám na kvalitní tréninky sparinga – Estonce Romana Fostiho (maraton 2:12), který de facto odběhal vše, aspoň to kvalitní, podle plánu mého trenéra Róberta Štefka. Běžíme spolu i v Sieně, tak si budeme moci i pomáhat, když jsme na sebe zvyklí z tréninku. Věřím, že oba kvalitní přípravu zúročíme.”

Jak to je v Keni s koronavirem?

“Je to tu také téma číslo jedna. Před pár dny byl zvýšený nárůst pozitivních, tak prezident nechal uzavřít pět nejrizikovějších měst včetně Nairobi, zrušily se i vnitrostátní lety. Roušky jsou povinné všude, i venku. V Eldoretu například lidé nosili roušky normálně už v únoru. Před vstupem do obchodu si každý musí umýt a dezinfikovat ruce a je mu u vstupu změřena teplota. Pokud někdo roušku nemá a je chycen policistou, je mu v lepším případě udělena pokuta, v horším jej vezmou do vězení. Pravidla respektuji. Navíc se snažím vyhýbat co nejvíc lidem, i sousedům, protože nechci ohrozit svoji účast na závodech. Možná mě mají za trošku paranoidního, ale většinou jsem před závody náchylný k nachlazením a virózám, a tak se snažím dělat maximum, abych nepřišel o vynaložené úsilí.”

Takže letos se ani nekonaly zdravotní lapálie, jež jsi zažil v minulých letech?

“Letos jsem zatím naprosto bez střevních komplikací. Mám svoji jednu oblíbenou restauraci, kterou neměním, a večeři si vařím sám doma. Před Berlínem 2019 jsem tu byl sám a zjistil jsem, že mi tato rutina vyhovuje, nic mi také nebylo, takže si jedu svoje a vím, že se nesmím nikým nechat zlomit jít na jídlo jinam.”

A že to někdy může být výzva, protože Čechů v Keni přibývá, že?

“Čechů tady bylo letos fakt hodně. Od února do poloviny března tu bylo asi 14 orientačních běžců. Z těch, co tu bydlíme ve dvorku pospolu, ale každý sám ve svém domečku, se tu na svůj maratonský pokus o limit připravuje Marcela Joglová. A pak David Vaš s mým svěřencem Honzou Švejnohou, ti se připravují na MČR v 1/2maratonu.”

Všechny tvé tréninky směřují k datu 11. dubna, kdy se v italské Sieně uskuteční mimořádný maraton pro elitu. Co víš o trati? Budeš mít vodiče?

“Ano, poběžím Tuscany Camp Marathon nedaleko Sieny na 5km okruhu okolo místního letiště. Je to pro mě pokus o zaběhnutí limitu na OH (2:11:30, pozn. red.). Na startu bude asi 200 běžců a běžkyň z celého světa. O limit se bude pokoušet část z nich, zbytek bude chtít běžet ještě rychleji. (smích) Měli by tam být vodiči na požadovaný výkon. Takže se chytnu skupiny a budu se snažit v ní vydržet co nejdéle a v lepším případě pak zrychlit, nebo v tom horším co nejmíň zpomalit. Prostě dám do toho vše a nějak to dopadne.”

Rozhodně ti všichni přejeme, aby to vyšlo a hlavně aby cesta do Itálie byla bez zbytečných stresů. Situace v Keni nyní není v tomto ohledu zrovna růžová, že?

“Než se postavím na start, bude na mne čekat docela obtížná cesta. Jednak musím těch pár dní vydržet zdravý, mít dva negativní PCR testy na covid a dostat se do lockdownovaného Nairobi pozemní cestou, protože vnitrostátní lety v Keni jsou aktuálně zrušeny…”

Tak ať to vyjde! Máš nějakou fintu, jak nastavit hlavu, abys jel stále naplno, když už se v závodě projevuje únava?

“U maratonu je v některých chvílích lepší moc nepřemýšlet, vede to ke ztrátě koncentrace a zbytečným otázkám, jestli to člověku za to stojí. To mě potkalo na posledním maratonu ve Valencii, kdy mi to nešlo a nenašel jsem smysl dál pokračovat. Spíš se budu držet taktiky, že čím dřív budu v cíli, tím menší časový úsek bolesti zbyde a tím pak bude větší radost z rychlejšího času.” (úsměv)

Jak se obecně vypořádáváš s bolestí při běhu? Jde nějak potlačit, když víš, že v závodě jde o hodně?

“Jo, závodní adrenalin určitě potlačuje bolest. A taky, když to běží a je šance běžet osobák nebo dobrý čas, to přidává křídla. Když je člověk zvyklý z tréninku, že to někdy bolí, tak to pak v závodě není překvapení.”

Víš už, co budeš dělat po Itálii? Ať už limit vyjde, či ne?

“Po závodě se musím dostat do Česka a tam budu respektovat předpisy s případnou karanténou. Po maratonu toho stejně moc nenaběhám a doma mám běžecký pás, takže mě to ani nijak netrápí. Jestli se nějak zregeneruji, tak bych chtěl ještě 24. dubna běžet MČR na 10 000 m, ale teď se tím nezabývám. Plány mám nastavené jen do 11. dubna. (úsměv) Co se týče mimoběžeckých aktivit, chtěl bych trávit chvíle s přítelkyní Klárkou, protože jsme se přes dva a půl měsíce neviděli, za což ji obdivuji, že má se mnou takovou trpělivost. No a taky bych chtěl zahájit golfovou sezonu!” (smích)

Komentáře (Celkem 101)

Nalezené položky: 102 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | Další Poslední
avatar

skorobezec muž 09.04.2021 16:02:54

>> Mato, 09. 04. 2021 15:30:49

„Lenze ty si nemal ani Jirkov talent…“

Z čeho posuzuješ, jak velký talent Jirka má? Osobně ho neznám a myslím, že jsem ho na vlastní oči ani neviděl, ale když se podívám na jeho osobní rekordy od 200m po maratón, tak tam nijak moc závratný talent nevidím. To není nic proti Jirkovi, ale zajímalo by mě, z čeho se to dá usoudit.

avatar

Zem

rudo muž 09.04.2021 18:54:27

SAZ zrusil specialne Sahajdove Majstrovstva Slovenska v maratone narychlo naplanovane na 2.5.v BA

realita je ze nie je sanca sa kvalifikovat na OH

https://www.atletika.sk/…sa-na-jesen/

Motto: 528 citaj: geopolitics.co
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 09.04.2021 20:06:01

>> skorobezec, 09. 04. 2021 16:02:54

Porovnaval som, kvoli argumentu, tutu (Alesa) a Jirku H. Oboch som videl bezat viackrat nazivo, viem ake maju vykony a co museli pre dosiahnutie svojej vykonnosti urobit. Bez urazky mozem bezpecne uviest, ze Jirka je omnoho viac talentovany bezec, ako Ales. Na 2:14 sa drinou iba nedostanes, na to musis mat aj danosti, s ktorymi sa rodis. Nie je to talent svetovej urovne, ani europskej a behal som aj s talentovanejsimi borcami, ale s hobickou urovnou sa to neda porovnat. Ani s beznou vykonnostnou (republikovou – kam sa napr. Ales svojim poctivym pristupom predrel). Je to ten nestastny level – o dost lepsi ako suputnici, ale stale nie dost na stabilnu repre uroven a OH. Prajem mu velky osobak cez vikend, neverim vsak v kvalifikacny li­mit.

avatar

Zem

rudo muž 09.04.2021 20:40:04

>> Mato, 09. 04. 2021 20:06:01

s tym osobakom cez vikend

ak to rozbehne v naivite na 2:11

tak by som si vsadil ze to bude muset zabalit alebo doklusa az cez 2:20

Motto: 528 citaj: geopolitics.co
avatar

Celkem 10 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:48 (2019)
půlmaraton: 1:34:33 (2017)
maraton: 3:45:11 (2021)

Meescha muž 09.04.2021 20:57:30

>> Mato, 09. 04. 2021 15:18:23

Africká elita má velmi přesné info o tom, kolik naběhají. Každopádně u Jirky bude důležitá kvalita tréninků a on sám asi ví, jak vypadal při testovacích bězích a na co reálně má. Tady jsem čistě za fanouška, takže bych spíš hledám scénáře, kdy by to mohlo klapnout, než důvody, proč pokus o limit nemá vyjít. :-)

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 09.04.2021 22:48:29

>> Meescha, 09. 04. 2021 20:57:30

To je naivne. Ak teda za elitu nepovazujes iba Kipchogeho, ci 2–3 Ugandanov. Naprosta vacsina nema gps, ani tepaky. Behaju, co behaju lidri skupiny a ak nie su so skupinou, tak leda na cas. Takze je to skor o tom, koho povazujes za elitu. Urcite – velmi presne info nema nikto, ak nebehas iba na drahe. Je to len cca, aj pri sebelepsich meracoch, ktore si vzdy clovek ani nezapina, aj ked ich ma. Analne retentivni su prave naprosti hobici…

avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:11 (2006)
maraton: 2:42:13 (2006)

Ondriško muž 10.04.2021 08:47:54

Aby sme boli v obraze:

V kvalifikačnom období zatiaľ limit 2:11:30 zabehlo 523 mužov, z toho je najviac – 137, Keňanov. Miestenku na OH už má min. 101 mužov

U žien limit 2:29:30 zatiaľ zabehlo 295 žien, z toho je najviac Etiopčaniek- 107. Miestenku na OH už má 82 žien.

avatar

Eymir Gölü

Celkem 3486 km
Minulý měsíc 0 km

Skritek Hugo žena 10.04.2021 10:04:34

>> Ondriško, 10. 04. 2021 08:47:54

Tak už i u žen vede cesta jen přes zaběhnutí limitu a samozřejmě prorvat se kvalifikací své země. Chci vidět limity pro příští velké akce. Pro neznalé: počítalo se se startem 80mužů a 80žen v maratonu, limity měly být nastavené tak, že cca půl lidí půjde přes žebříček a půl splní přísné limity. Už teď je o 23 limitářů víc a to nás ještě pár kvalifikačních závodů čeká.

>> Mato, 09. 04. 2021 22:48:29

David Vašb(český běžec) v zimě organizoval dovoz sportovních hodinek do Keni, kdy lidé posílali své vyřazené. Mě o tom říkal kamarád, já bohužel kupuji nové, až když staré odejdou, neměla jsme co poslat, ale vím, že dost kousků do Keni s českými běžci odjelo. Vzhledem k tomu, že tamní běžci běhají hodně na pocit, znají své tělo a umí s ním i tempem pracovat, přemýšlela jsem, zda tato aktivita není z čistě běžeckého pohledu spíše trošku ke škodě věci. Existují však i jiná hlediska…

Motto: Petit cheval de manege :-)
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 10.04.2021 12:59:59

>> Skritek Hugo, 10. 04. 2021 10:04:34

Ked nic ine, aspon sa naucia robit s technikou a lepsie anglicky. Svahilcina asi nebude v menu hodiniek, ci v appke. Pochybujem vsak, ze niekto, kto od detstva beha bez hodiniek, sa stal otrokom ich chytrej verzie. Skor ich trener bude mat lepsi prehlad.

avatar

Brno

10 km: 0:33:55 (2009)
půlmaraton: 1:13:13 (2011)
maraton: 2:32:57 (2007)

tuta muž 10.04.2021 19:18:24

>> Mato, 09. 04. 2021 15:30:49

Jasne, porad jsem alespon na nejake urovni behal. Urcite se shodneme, ze dulezita je konzistence. Je plno dobrych maratoncu, kteri proste velkou kilometraz nezvladnou, ted me napada treba Ritzenhein, ale i tak neco zabehli. Kdyz budes pridavat kilaky s tim, ze intenzita zustava stejna, tak se velice snadno dostanes do bodu, kdy to nedas. Tim jsem si taky prosel, sice jsem si nic neurval ani nenalomil, ale rozpadl jsem se tak nejak celkove a byt ctvrt roku k.o., to nechces. A to ani nepocitam takove blbosti, ktere jsem si uvedomil az po konci kariery, jak je clovek v treninku nachylny na ruzna nachlazeni, strevni chripky, jak je vlastne v permanentni unave. Mene je nekdy vice. Druha vec je, ze jak Jirka, tak Robert se shodnou v tom treninku a ani jeden neni zastancem mega-objemu, takze logicky to pres nej hnat nebudou. Jakeho lepsiho trenera bys v nasich koncinach hledal? Jo, Salazar by asi JH dostal jinam, jenze to by taky znamenalo dve A4 plne TUE.

>> skorobezec, 09. 04. 2021 16:02:54

Tady ma Mato pravdu, stacilo se jen podivat na Milana Kocourka a Jirku a bylo jasny, kdo ma talent a kdo ne. A zase, porovnani mne a Jirky, to byly taky uplne jine galaxie. :-)

>> rudo, 09. 04. 2021 20:40:04

Tak jasne, ze to rozbehne na 2:11, vzdyt tam bude na to mega skupina s vodicema. To by tam ani nemusel jezdit.

avatar

Zem

rudo muž 10.04.2021 20:59:02

>> tuta, 10. 04. 2021 19:18:24

ved to

moj odhad je ze ak pojde so skupinou na 2:11 prvych 21km tak to asi nedobehne

pred OH v Bejingu som mal velku hadku s AUS hviezdou LEE TROOP, ktory vypisoval na fore ze urcite privezie medajlu aj keby nevyhral tak aspon bronz

pisal svoje treinky rozne veci co robil v priprave, tak zatial co mu vsetci fandili a obdivovali ho, som ju jasne napisal viackrat ze su to blbosti a ze ak pobezi s celnou skupinou ze na to doplati

sice dobehal do ciela ale vo velmi slabom case.

pricom skupina akolo americanov, zacala velmi konzervativne a postupne sa dostali viaceri do prvej desiatky

nadsenie a odhodlanie su v maratone velmi zradne vlastnosti

Motto: 528 citaj: geopolitics.co
avatar

skorobezec muž 10.04.2021 21:41:18

>> rudo, 10. 04. 2021 20:59:02

  1. Jde na osobák? Pak máš pravdu a měl by začít rozumně, ale zase se mu také může stát, že poběží sám a stejně to nedá.
  2. Jde na limit? Pak mu asi nic jiného nezbývá, než s nimi začít a doufat, že to tempo vydrží. Žádný jiný scénář mu k limitu nepomůže. Tomu, že by byl schopen začít o minutu pomaleji a druhou půlku vystupňovat tak, že se k tomu limitu dostane, tak tomu věřím méně, než že je schopen to nějakým (pro nás, pro něj možná ne) zázrakem vydržet.
avatar

skorobezec muž 11.04.2021 09:41:11

Tak už to nevypadá ani na limit, ani na osobák.

avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:11 (2006)
maraton: 2:42:13 (2006)

Ondriško muž 11.04.2021 09:54:24

Tak chlapec vykapal ešte pred polovicou, presnejšie ešte pred 20.km. Síce beží ešte aj na 30km, ale už je daleko aj za osobákom. Úsek od 19,94km po 30km zabehol za 34:26min, čo je tempo 3:25/km.

avatar

Celkem 27228,99 km
Minulý měsíc 0 km

jm1 muž 11.04.2021 09:55:50

avatar

skorobezec muž 11.04.2021 10:18:32

Je mi ho trochu líto, určitě tomu dává dost, ale asi by si měli sednout s Robertem a zamyslet se, kudy se vydat dále, protože tudy zcela zjevně cesta nevede.

avatar

Zem

rudo muž 11.04.2021 11:19:14

tak som nemal pravdu, prekvapil ma, dokazal to pod

2:20 aj s tou naivnou strategiou

Motto: 528 citaj: geopolitics.co
avatar

Desert muž 11.04.2021 12:21:41

nezklamal, ma jeste tri roky do dalsi olympiady :-P

avatar

Celkem 7497,8 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:42:42 (2020)
maraton: 3:51:09 (2018)

Alena77 žena 11.04.2021 12:38:29

Mezi Keňou, Etiopií a Ugandou to Německo s časem 2.08.49 dost dobrý!! RINGER RICHARD

Motto: „Co sám nechceš, nečiň druhým.“
avatar

Zem

rudo muž 11.04.2021 12:47:58

>> Desert, 11. 04. 2021 12:21:41

aky je stavkovy kurz na to, ze za 3 roky nebude OH ?

Motto: 528 citaj: geopolitics.co
avatar

Eymir Gölü

Celkem 3486 km
Minulý měsíc 0 km

Skritek Hugo žena 11.04.2021 13:15:42

>> skorobezec, 11. 04. 2021 10:18:32

To asi nenastane. On Robert vyznává rychlostní přípravu, když to tak nazvu, sám tak běhal, spíše kvalita, než ten obrovský objem. Problém je, že Robo byl mnohem rychlejší a u JH je třeba jít jinou cestou. Osobně si však myslím, že na své limity už Jiří narazil. Důvody zde byly velmi objektivně hodnoceny výše. Což je na JH obdivuhodné, většina lidí se tak daleko nikdy nedostane. Při změnách by možná došlo k nějakému drobnému zrychlení, ale o víc podle mého ne.

Motto: Petit cheval de manege :-)
avatar

Eymir Gölü

Celkem 3486 km
Minulý měsíc 0 km

Skritek Hugo žena 11.04.2021 13:21:45

>> Alena77, 11. 04. 2021 12:38:29

To je super výkon. Německým atletům se tento víkend opravdu daří. On je potvrzením toho, co zde bylo diskutováno, bez té rychlosti to prostě nejde. Tohle je běžec s časem na 5000m hluboko pod 14min a samozřejmě desítkou výrazně pod 28min.

Motto: Petit cheval de manege :-)
avatar

Desert muž 11.04.2021 13:45:25

>> Skritek Hugo, 11. 04. 2021 13:21:45

i 5km i 10km zacina na startovnich blocich, pokud nemas tu " startovni regeneraci", tak si vetsinou ani neskrtnes, ale vetsinou malokdo da prekyseleni svalu zatezi, treba tri dny, tak radeji behaji objemy, pro jirku by platil ten japonsky model, maraton denne :-D

takze pro dnesek ma trenink splnen :-P

avatar

Zem

rudo muž 11.04.2021 20:07:32

pred 31–32 rokmi som mal dlhy vazny rozhovor s Robom medzi 4 ocami

potom som sa s nim uz nestretol.

Nacim sa znovu porozpravat.

Motto: 528 citaj: geopolitics.co
avatar

Desert muž 11.04.2021 22:15:46

to ze nema jirka a milan dobre rozcviceni ode mne parkrat slyseli, nakonec si to sami se svymi achilovkami dokazali, 7let nazpet ode mne jirka slysel, ze pokud chce na olympiadu, musi jit na bloky, :-P

je velice krasne porad slyset, ze jsou vlakna rychla, prechodna a pomala, ale to je absolutni blbost, vlakno je jen jedno a to se vyznacuje svou specifickou funkci, neni pravda, ze pokud se nekdo narodi jako lenoch musi byt lenoch cely zivot, to mam na mysli ty tzv. pomala vlakna, zatezi a pravidelnym cvicenim lze prinutit vlakna k akceleracni aktivite, asi tak 7–10let, tedy ty lina, kterym se rika pomala mohou ziskat akceleracni schopnost, a pokud ji nevyuzivam naplno, tato schopnost muze prispivat jako regeneracni aktivita, to jsou ty skryte aktivity,

nedavno se v bronsonove vlakne diskutovala letma 200, celkem dobre cviceni, lepsi bloky a 100, ti co behaji M do 2:05, mivaji 100m za 10,2–10,4s a to je ta regeneracni schopnost, ktera se rovinula ve vytrvalost, vytrvalost je treba take trenovat, ta se z kapsy nevytahne :-P

avatar

Zem

rudo muž 12.04.2021 06:05:35

>> Desert, 11. 04. 2021 22:15:46

u nas (SK_CZ) existuje bohuzial predsudok, ze rychlost sa neda trenovat

a prijala sa pohodlna doktrina, ze sprinter sa musi narodit

podla klasickeho vzorca: ked neviem-nerozumiem, tak budem presadzovat ideologiu ze je to nemozne.

na druhej strane teoria rozvoja vytrvalosti je tak jednoducha – behaj viac

a to zvladne kazdy trener

Motto: 528 citaj: geopolitics.co
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 12.04.2021 08:59:19

>> rudo, 12. 04. 2021 06:05:35

Rychlost sa da rozvijat u kazdeho a v podstate v kazdom veku. Odpoved tela na takyto trening je vsak dana talentom. Inymi slovami, clovek si musi vybrat kolko casu stravi a kolko energie investuje do toho, ci oneho treningu.

Je to dobre vidno aj u deti – pri rovnakom treningu mas diametralne odlisne odpovede tela.

>> Desert, 11. 04. 2021 22:15:46

Biopsii na sportovcoch a ich svaloch (zvacsa z kvadricepsu) bolo urobenych neskutocne vela. Dokonca aj na bezcoch z tej istej treningovej skupiny, ktori podstupovali takmer identicky trening. Nakoniec vzdy doslo na ten geneticky potencial, aj co sa tyka zlozenia tej biopsie.

Trenovatelne – ano. Uplne pretvoritelne – nie. Z typickeho mezomorfneho spintera nikdy nespravis dobreho vytrvalca a naopak. Nutne je vsak pracovat na slabinach…

avatar

Desert muž 12.04.2021 09:35:15

>> rudo, 12. 04. 2021 06:05:35

>> Mato, 12. 04. 2021 08:59:19

mozna ze geneticky fond evropy je trochu odlisny nez afriky, ale mnohe je dano praci, s porovnanim to co musi nekde v himalajich nosit do hor, asi bych s tim mel taky problem, tedy kdyz jsou lini rodice necekal bych, ze mi dite zabehne stovku za 10s, i kdybych chodil po usich, my tomu nerikame liny ale pomala vlakna, s genotypem se da pracovat v urcitych mezich, opici z cloveka urcite neudelas :-P

avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:11 (2006)
maraton: 2:42:13 (2006)

Ondriško muž 12.04.2021 09:36:49

>> rudo, 11. 04. 2021 11:19:14

A čo z toho, že maratón po takomto priebehu dokončil? Odpísal sa smerom k možnému pokusu na konci mája v Prahe. Ak išiel na limit, a už pred polovicou bol mimo, tak to by som chápal že odstúpi najneskôr na 30.km, ak je šanca ešte maratón na limit bežať.

Inak včera na limit rozhodne nemal, a vzhľadom na to ako bežal, tak s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou ani naň pripravený nebol/nie je.

Rozhodne by niečo v príprave mal zmeniť, a to už skôr, lebo u neho platí:

,,Šialenstvo je robiť rovnakú vec opakovane a očakávať iné výsledky.” Albert Einstein

avatar

Zem

rudo muž 12.04.2021 10:53:55

>> Mato, 12. 04. 2021 08:59:19

zameranie-specializacia zacina uz v detsve, forma travenia casu druh stravy…

fakticky odkedy zacne decko chodit po vlastnych

po 15–20 rokoch specializacie uz telo zaslo jednou cestou prislis daleko na uplnu zmenu

ano popularne sa tomu hovori mat talent na nieco

Motto: 528 citaj: geopolitics.co
Nalezené položky: 102 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.