Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Před závodem v canicrossu

Před závodem v canicrossu
foto: archiv Dana Hakla

František Burda | 13.02.2009 | přečteno: 10722×

Pořídili jste si potřebné vybavení a máte za sebou několik společných tréninků se svým pejskem. Nadchli jste se pro tento mladý sport a začínáte nahlas snít o účasti v canicrossovém závodu. Také jste se byli už na jednom ze závodů podívat a o mnohém z teorie se seznámili z dostupných zdrojů. Nezbývá než poslat přihlášku na vámi vybraný závod a vstoupit do jámy lvové.

Pokud již znáte termín závodu, zjistěte si z propozic především základní informace, bez nichž se neobejdete. Jakým způsobem a do kdy se přihlásit, kdy se koná prezentace, jakou formou a kdy zaplatit startovné, jaké jsou veterinární podmínky a kdy se bude konat veterinární prohlídka psů.

Do místa konání závodů byste se měli dopravit s takovým časovým předstihem, abyste se nestresovali a v klidu připravili na start. Při prezentaci zaplatíte požadované startovné, pře­dložíte doklad o očkování vašeho psa a vyzvednete si startovní číslo. Ve stanovenou dobu byste měli se svým pejskem projít krátkou veterinární prohlídkou. Nezapomeňte si zjistit přesný čas vašeho startu. A pokud jste si vyhlédli i pro vás vhodné místo k parkování, můžete začít s přípravou na samotný závod. Co by mělo následovat?

Připravte si oblečení a vybavení na závod

Oblečení na prohlídku trati, venčení psa, závěrečné rozcvičování i samotný závod. Nebuďte líní se převlékat, v jednotlivých fázích přípravy oblečení měnit. Udržujte se v suchu a teple.

Důležitou samozřejmostí je připravit vše potřebné pro samotný závod, především postroj, sedák s tažnou šňůrou a startovní číslo.

Prohlédněte si trať závodu

Pokud jste na závodě poprvé, měla by být prohlídka pro vás takřka povinností. Můžete ji provést různými způsoby: trať si projít, proklusnout nebo (v případě, že je velmi dlouhá nebo cíl je na jiném místě než start) projet si ji třeba na kole (které vám půjčí někdo ze závodníků startujících v bikejöringu).

Velký význam také má, jestli trať zná váš pes. Bude-li vědět, co ho očekává, poběží správně i bez vašich povelů. Navíc při prohlídce psa dobře vyvenčíte, což je jedním z nejdůležitějších bodů jeho přípravy na závod. V případě velmi dlouhé trati nebo horkého počasí zvažte, zda s sebou psa na prohlídku brát. Pro vás i vašeho psa může být proběhnutí trati součástí rozcvičení před startem. Proto zvolte vhodnou dobu jejího provedení. Je-li pro vás závod důležitý, je o to důležitější prohlídka trati.

Na většině závodů pořadatel provádí ve stanovený čas poučení závodníků, na kterém také informuje o trati závodu.

Shromážděte a vyhodnoťte dostupné informace

Snažte se zjistit všechny informace, které by vás mohly dovést k úspěšnému absolvování závodu. Nejen informace od pořadatelů, ale třeba o vaší konkurenci. Kdo s jakým psem poběží, kolik toho natrénoval, jaké měl výsledky. Jak se na závod chystá, co ho pobolívá, jakou má taktiku a co od závodu očekává. Tyto „zaručeně spolehlivé“ informace po jejich vyhodnocení můžete použít k taktice při samotném závodě, případně se i domluvit na vzájemné pomoci s některým ze soupeřů. I to ke canicrossu patří.

Nezapomeňte jíst a pít

Co jíst a pít? Neptejte se, ale raději vyzkoušejte doma před tréninky. Důležité je zjistit, co vám vyhovuje a co vás podpoří. Čím, v jakém množství, a v jakých časových intervalech před startem zavodnit pejska. Co, v jakém množství, a jak dlouho před startem budete pít a jíst vy. Více tekutin potřebujete v horku, ale pít je nutné i v mrazivém počasí!

Rozběhání, rozcvičení, rovinky

RRR, to znají i ti nejmladší adepti atletického tréninku. Jak efektivně prohřát a roztáhnout svaly. Před závodem v canicrossu skutečnost, kterou v žádném případě nesmíte podcenit nebo dokonce obejít. Jinak hazardujete nejen se svým zdravím, ale můžete „zahodit“ vše, co jste pro úspěch v canicrossovém závodu v přípravě udělali!

Běh po startu připomíná u mnoha závodníků sprint na krátkou vzdálenost. Nabuzený pes vás za sebou vleče. V tu chvíli běžíte závod na pouhých několik stovek metrů, ne třeba na šest kilometrů. A bez správného nahřátí a prokysličení svalů, a rozdýchání plic můžete mít problémy již po krátké době běhu.

Uvědomte si, že celkový efekt předstartovního rozcvičení mizí zhruba po dvaceti minutách neaktivity. Proto dobře načasujte jeho provedení. Teplejší oblečení vám umožní nejen rychlejší zahřátí organismu, ale i jeho udržení v žádaném stavu. Nebojte se zpotit.

Než odejdete ke startu

Včas a v klidu se oblékněte, vše raději dvakrát překontrolujte. Nejste-li si s něčím jisti, zeptejte se nebo sledujte počínání soupeřů. Triko raději zastrčte, boty přešněrujte. Startovní číslo vás nesmí znervózňovat nebo obtěžovat během závodu. Proto tkalouny zkraťte na vhodnou délku a číslo navíc posichrujte spínacími špendlíky.

Psovi nasazujte postroj v klidu a s vážností. Je to pro něho událost. Obojek i vodítko nechte v autě.

V případě chladnějšího počasí si ponechte teplou bundu. Odložíte ji a předáte svému doprovodu až těsně před startem.

Cestou na start

Snažte se zbavit trémy a pozitivně naladit. A nezapomeňte: je to jenom sport.

Na co si dát na startu pozor!

V předstartovním prostoru buďte včas. Znovu překontrolujte funkčnost vašeho oblečení a sedáku, i zda má pes postroj správně „nasazen“ a karabiny jsou dobře zacvaknuty.

Je-li hromadný start, vyberte si místo, z kterého byste chtěli startovat a včas se ke startu přesuňte. Zvažte své možnosti i kvality soupeřů. Necpěte se neuváženě mezi „běžeckou elitu“ či „nejméně vychované tahouny“.

Start je předpokladem pro další úspěšné pokračování v závodě. Pejska nemusíte přidržovat za postroj u svých kolen. Tažná šňůra může být napjata za předpokladu, že váš pes i psi soupeřů jsou vychovaní, přizpůsobiví a snášenliví. Dojde-li k náznakům nervozity či agresivity psů, je třeba okamžitě jednat a přehodnotit způsob vašeho startu.

Pád po startu znamená začínat ze zadních pozic. Velkým nebezpečím je také zamotání tažných šňůr. Proto nenechte cizí psy podběhnout pod vaší tažnou šňůrou, raději svého psa stáhněte zpět.

Se svým pejskem spolupracujte (smluvenými signály a pokyny) a snažte se předvídat možné problémy. Běžte raději trochu „zeširoka“, to znamená došlap i pohyby paží trochu dále od osy těla.

A neperte se za každou cenu. Startovní „mela“ záhy pomine a vše se zklidní. Závod teprve začíná.

Příště: Běžet za svým cílem