V Týništi byli nejrychlejší Pechek a Metelková

Martin Singr | 28.10.2009 | přečteno: 4028×

Osmnáctý ročník Týnišťské desítky se konal, jako již tradičně, ve státní svátek 28. října. Na závodníky čekalo chladné, ale pro osobní rekordy takřka ideální počasí. Suverénním vítězem se stal Petr Pechek z TJ Maratonstav Úpice. Mezi ženami kralovala „domácí“ Táňa Metelková, startující za SK Týniště nad Orlicí, když dokázala porazit vítězku nejmladší ženské kategorie Martu Fenclovou z AC Pardubice.

Start závodu proběhl přesně dle propozic v půl jedenácté. Na trať se vydalo 140 běžců a běžkyň. První metry absolvovali startující na chodnících místního sídliště, kudy vedlo krátké úvodní kolečko. Závodníci se nesměli bát občas použít ostré lokty, ale po pár stovkách metrů se pole roztáhlo a do lesa již vbíhaly menší či větší skupiny.

Na čele však v tu chvíli už s velkým náskokem běžel Petr Pechek. Tento závodník má vynikající formu a během října, co se závodů týká, rozhodně nezahálí. Nutno dodat, že většinou dobíhá do cíle jako vítěz. Stejně tomu bylo v Týništi – vyhrál v čase 32:11. „Od začátku se mnou nikdo neběžel. Původně jsem chtěl běžet trošku rychleji, myslel jsem na čas 31:30, ale sám to člověk těžko dá. Možná jsem ještě trochu unavený po závodě Hronov – Náchod. Po maratonu příliš netrénuji, teď odjíždím na soustředění a poté bych chtěl běžet Hornickou desítku a Kunratice. Dále se uvidí,“ řekl vítěz v cíli.

Druhý doběhl Daniel Kupidlovský (Chalabalova) v čase 33:19, s bezpečným náskokem na třetího v cíli Davida Hepnera (Slávia Hradec Králové – 34:05). „Dneska se mi běželo velice dobře. Petr je úplně jiná výkonnostní třída,“ uznal v cíli Kupidlovský. Čtvrtý v cíli již byl nejrychlejší veterán kategorie B, Petr Ulich (MT Nové Město na Moravě) v čase 34:38. Pouhé tři vteřiny za ním doběhl nejrychlejší z kategorie C, Václav Ožana (TJ Nové Město na Moravě) a o další tři vteřiny zpět byl Martin Vacek z Iscarexu Č. Třebová.

V kategorii D zvítězil Miroslav Krsek (H. K. Luková), který dosáhl na rychlé, ale místy dost rozbité trati času 36:45. O sedm vteřin tak porazil Františka Krátkého (Viking Králíky), nejrychlejšího z kategorie E. Na závěr byl oceněn také závodník, který byl jako 28. na obrátce (Petr Schaffer) a nejstarší závodník Jiří Soukup (TJ Liga 100 HK), který se narodil v roce 1927.

Jako celkově desátá doběhla v čase 36:48 nejrychlejší žena, Táňa Metelková. „Běželo se mi fajn. Je to v lese, hezký a příjemný terén a bylo i nádherné počasí. Myslela jsem, že budeme s Martou bojovat více, ale i tak jsme byly kousek za sebou. Jsem nadmíru spokojená,“ usmívala se po vyhlášení vítězů běžkyně. Druhá žena v cíli, vítězka nejmladší ženské kategorie Marta Fenclová z AC Pardubice, doběhla v čase 37:06. Třetí byla Renata Hájková (TJ Maratonstav Úpice) s časem 38:48. Pod stupni vítězů zůstala Hana Jirásková a sestra vítěze mužského závodu, Jana Pechková.