Pohár behej.com: Týnišťská desítka - Závod jednoho muže

Jarka Holasová, Petr Kostovič | 28.10.2008 | přečteno: 10494×

Kamil Krunka zvítězil v Ceně Metuje, nestačil na Milana Kocourka, polskou a ukrajinskou konkurenci v závodě Hronov – Náchod, ale na vítěznou vlnu se vrátil při Týnišťské desítce.

V úterý 28.10. vítalo běžce na cestě do Týniště nad Orlicí uplakané ráno. Přesto si sem našlo cesto 148 běžců a běžkyň k hlavnímu závodu na 10 kilometrů. Zá­vodu pro mládež se zúčastnilo 20 dětí.

Trať sice skrápěl celou noc déšť, kvality trati se to ale dotklo jen v jednom místě, kilometrový úsek při vběhu do lesa proměnil déšť v klouzavou, bahnitou hmotu. I proto byla tentokrát naděje na překonání traťových rekordů, které drží v mužské kategorii Josef Pomikálek (31:07 z roku 1999) a v ženské Anna Pichrtová (34:18 z roku 2001), velmi nízká. Jinak je podkladem v Týništi nad Orlicí převážně asfalt.

Před startem závodu se svatému Petru závodníků zželelo a pršet přestalo. Ve vlhkém vzduchu se dobře dýchalo, podmínky pro kvalitní výkon tak byly až na výše zmíněný úsek dobré.

Nejostřejší tempo nasadil po startu závodu Kamil Krunka, který měl již při náběhu do bahnitého úseku náskok 100 metrů. Za ním se držel Ondřej Bulis z AC Pardubice a souboj o třetí místo sváděli vedoucí závodník Poháru behej.com Jiří Wallenfels ze Sokola Vinohrady a Jan Vodehnal z SKP Hvězda Pardubice.

Kamil Krunka nenechal nikoho na pochybách, že si přijel do Týniště pro vítězství a s náskokem cca 250 metrů před Bulisem protnul cílovou pásku v čase 31:57. Traťový rekord tedy nepadl, jeho čas byl však o více než minutu rychlejší než loňský vítězný čas Pavla Brýdla (32:59).

„Běželo se mi dobře, na výsledném čase se podepsal rozbahněný úsek a čas by mohl být kvalitnější i tehdy, kdybych měl nějaké soupeře, s nimiž bych se o vítězství musel prát. Takhle jsem si celý závod odtáhnul sám,“ uvedl v cíli vítěz závodu, který na bahně údajně zase tak velké problémy jako většina ostatních závodníků neměl, neboť zvolil obuv s vhodnou krosovou podrážkou.

Za ním se v cíli na druhém místě objevil Bulis v čase 32:40, souboj o třetí místo pro sebe rozhodl na 7. kilometru Wallenfels (33:09), když předtím úsek mezi 4. a 7. kilometrem běžel společně s Vodehnalem. Na toho tedy nakonec zůstala bramborová medaile za čas (33:29).

Ještě větší odstupy byly mezi závodnicemi v ženské kategorii. Vítězkou závodu se stala Marta Fenclová z AC Pardubice v čase 37:08. „Už jsem tady běžela i rychleji, ale také hůř,“ začala s hodnocením závodu. „Šlo tedy o průměrný výkon. Měla jsem těžké nohy, to vítězství bylo takové upocené a vydřené, ale bláto za to nemohlo, spíše moje nohy,“ dodala pak ke svému výkonu.

Druhou ženou klasifikovanou v cíli byla Anna Krátká z TJ Svitavy, která se jako jediná ze závodnic následujících za vítěznou Fenclovou dostala svým časem pod 40 minut (39:36). Třetí doběhla již čtyřiapadesátiletá, ale stále ve výborné kondici se udržující Blanka Paulů z Maratonstavu Úpice (40:15). Za zmínku stojí, že nejmladší a nejstarší závodnici ve veteránské kategorii B, vypsané pro ženy narozené v roce 1973 a starší, dělilo neuvěřitelných 29 let. Fakt, který je k zamyšlení pro organizátory závodů obecně, neboť se netýká jen tohoto závodu.

V pořadí na čelních místech Poháru behej.com se pořadí po závodě neměnilo. Wallenfels v Týništi opět porazil svého největšího soupeře, Miroslava Daňka. Jen v ženské kategorii Poháru ukázala Hana Breburdová, že se stále dokáže zlepšovat, v závodě si zaběhla osobní rekord na desetikilometrové trati (46:45), dokončila sice za vedoucí závodnicí Poháru Jarkou Pokorovou, ale ta v ní v budoucnu může mít při pokračujícím zlepšování Hanky Bredburdové těžkou soupeřku.

Závodníci nalezli v Týništi nad Orlicí skvělé zázemí. Před nepřízní počasí se mohli uchýlit do šaten v místní tělocvičně, k dispozici byla i sprcha s horkou vodou.

Letošní ročník Poháru behej.com bude ukončen o příštím víkendu sobotní Hornickou desítkou a nedělním SILD krosem