Olympionik Čelůstka obul nejrychlejší tretry

Ivo Domanský | 13.07.2012 | přečteno: 8066×

Tak – a máme za sebou dvě třetiny pátého ročníku Zátopkova zlatého týdne. Po páteční studené a částečně propršené desítce tentokrát provázalo běžce, přicházející v úterý odpoledne do areálu Centra sportu MV, příjemné, slunečné a dosti teplé počasí. Snad proto nebo i vzhledem k poloviční délce závodu jich přišlo o hodně víc než v pátek, přesně 179.

To přimělo organizátory uskutečnit více než dva běhy, nakonec se ve Stromovce včera startovalo čtyřikrát. Teoreticky měli být nejrychlejší muži a ženy soustředěni do prvního běhu, který startoval přesně v čase Zátopkova helsinského startu – v 17:50. Kvůli velkému návalu u prezentace se to nakonec nepodařilo plně realizovat. V prvním běhu kraloval sokolovský Pavel Procházka (15:50), zdatně mu ovšem konkuroval vítěz páteční desítky Američan Daniel Noah (15:53) a jablonecký Dalibor Bartoš (15:55). Tato trojice dlouho běžela pospolu a teprve v závěrečné fázi rozhodla rychlost o konečném umístění.

Osobně mne dost překvapilo, že se ve Stromovce objevila jedna z nejlepších současných vytrvalkyň Monika Preibischová (AC Mariánské Lázně), druhá z letošního mistrovství v přespolním běhu a třetí z mistrovské pětky a desítky na dráze, doprovázená trenérem Pavlem Tunkou, i když jim oběma muselo být jasné, že na Zátopkově zlatém týdnu nebudou vzhledem k vysokému počtu startujících v jednotlivých bězích ideální podmínky pro dosažení optimálních výkonů. Další známou běžkyní na startu byla Eva Vail – Tománková, která je s manželem Ryanem v České republice na návštěvě. Monika s Evou jasně okupovaly ženské pole prvního běhu. Vítězné Preibischové ukázala časomíra cílový čas 17:24, Vail – Tománkové 17:58 a k těmto časům se již žádná z žen v prvním, ale ani v dalších třech bězích nepřiblížila. Pro úplnost dodejme, že třetí v tomto běhu byla Jitka Kalná (Atletika Chrudim) v čase 20:26. Marný boj se zraněním bojovala Jindřiška Martínková. Vítězka desítky nemohla podle vlastních slov v sobotu kvůli nemocné achilovce ani chodit, přesto jí závodnické srdce velelo zkusit, jestli to půjde. Nešlo to…

Nejpočetněji obsazen byl běh druhý, kde odstartovalo celkem 56 mužů a žen. Mezi nimi byl jasným favoritem Petr Losman (PSK Olymp Praha), jenž také vedl od prvních metrů a do cíle dobíhal s velkým náskokem v čase 15:54. Troufnu si ovšem napsat, že mohl být klidně o 10 – 15 vteřin rychlejší, pokud by nemusel ztrácet tolik času obíháním o několik okruhů pomalejších soupeřů, což Petra nutilo čas od času běžet dokonce až ve třetí dráze. Druhý za Losmanem skončil berounský Jan Boček v kvalitním čase 16:20, třetí doběhl německý veterán Andreas Neubert za 18:55. Pěkný dáreček ke svým pondělním třicátinám ve formě vítězství mezi ženami si nadělila Kristýna Vidrová, které dlouho vzdorovala varnsdorfská atletická „trvalka“ Veronika Svobodová. Dosažené časy (Kristýna 21:38, Veronika 21:46) o tom zčásti vypovídají, na oválu vypadal souboj dlouho jako nerozhodný.

Jako raketa se vyřítil na trať třetího běhu český reprezentant v triatlonu a účastník letošních OH v Londýně Jan Čelůstka. Třicetiletému členu Labe Tri Clubu se podařil husarský kousek: v průběhu závodu předběhl všechny ostatní běžce nejméně o kolo, včetně druhého Michala Kováře (a ten určitě nepatří se slabým běžcům). Čelůstka nikým neohrožován proběhl cílem po dvanácti a půl kolech v nejrychlejším čase dne 15:26, druhému Michalu Kovářovi (Slavoj Pacov) ukázala časomíra 16:53 a jeho jmenovci Miroslavovi na třetím místě 16:58. V tomto běhu startovaly pouze tři ženy a nejrychlejší z nich nakonec byla Lucie Kadlecová (Sokol Radostice) 21:39, i když po většinu závodu se na první pozici držela Blanka Francová (21:42).

Závěrečný běh se konal již za příjemného chládku, což bylo pro 36 účastníků jistou odměnou za jejich výdrž. Vyhrál jej zaslouženě Josef Šutera (Atletika Polička) 17:55, avšak ani tento čas nestačil v celkovém pořadí mužů na lepší než 22. místo. Druhý Milan Cibík byl ještě o dvě minuty pomalejší. Ze třinácti v tomto běhu startujících žen byla nejrychlejší neregistrovaná Anna Kudrnová (22:10), dvanáctá v celkovém pořadí, před moravskou veteránkou Ilonou Bajerovou (MKS Ostrava).

Na startu se kromě běžců z České republiky objevili také závodníci ze Slovenska, Polska, Německa, Belgie, Nizozemska, USA a Mexika. Nejstaršími byli 78letý Jiří Pejpal, 75letý Josef Ulrich (oba TJ Liga 100 Praha) a 74letý Pavel Cahel (Sokol Brno I.). Rozumí se samo sebou, že jmenovaní tři stařešinové v pohodě doběhli. Všichni startující si ze Stromovky opět odnesli pamětní medaili Zátopkova zlatého týdne, věcnými cenami odměnili organizátoři prvních deset mužů a žen v absolutním pořadí.