Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » Maratony za 4 hodiny a více

Maratony za 4 hodiny a více

Nalezené položky: 440 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Další Poslední
avatar

Celkem 3059 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:54:10 (2011)
půlmaraton: 1:55:58 (2011)

Hokki muž 22.09.2009 19:01:03

[quote=Katush]K pů­vodnímu tématu: http://www.marathon.cz/clanek.asp?…

píše se tam: „…některé ze zhruba 40–60% pomalejších účastníků velkých maratonů není možné považovat za sportovce, natož je označovat slovem běžec.“

Takže já končím a od teď už jen „chodím na procházky“, případně si zajdu „zachodit“ a možná rozdjedu (rozchodím:-) webovky www.choď.com.

PS: nevíte o obchodu zaměřeném na chodecké vybavení??[/quote] Právě ten článek, ale především komentáře k němu (které mi nyní nejdou otevřít), mě zhruba před rokem tak otrávily, že jsem to málem, a chybělo jen málo, hned na samém začátku vzdal. Z některých názorů tam diskutujících přímo čišela nadutost, nadřazenost a netolerance. A měl jsem podobné nápady, jako máš teď asi Ty, Katush – i když věřím, že to zas tak moc vážně nemyslíš :-) Vloni v červnu jsem si, ve věku „velebného kmeta“ :-), řekl, že „už s tím musím něco udělat“. Začátek skoro z nuly. Pohled na graf mého prvního záznamu z Polaru připomíná zubatou pilu – po sto, stopadesáti metrech TF téměř kolmo vzhůru, kus cesty pěšky, „uklidnění“ na 130 a další stometrový pokus o „běh“, a další zub pily a další a další… Blbče, co tě to napadlo, takhle se ničit? Ale v jeden okamžik se mi podařilo tempo dokonce 6.40 min/km! (a večer stehna, lýtka a vůbec všechno…) Postupně se to zlepšovalo, když už jsem se dostal po pár měsících souvislým během na těch 6:40 min/km, tak jsem si myslel kdovíco. A v téhle situaci jsem si přečetl ty myšlenky „moudrých“, volně parafrázuji, že kdo nedá Coopera tolik a tolik, tak by měl nejradši někam zalézt a mezi SPORTOVCI a BĚŽCI se vůbec neukazovat. A podívejte se na ně, v cíli maratónů po čtyřech hodinách, copak to je nějaký BĚH??? A oni i JDOU!!! – Chtělo se mi na to odpovědět úplně jednoduše": NO A CO? Můj první závod v životě, letošní pražský půlmaraton jsem dal za 2:09, emoce nepopsatelné, takže mne to povzbudilo i k maratonu. Ten jsem samozřejmě přepálil a celou druhou půlku dobelhal v křečích za pět a půl hodiny. NO A CO? Příští rok to bude lepší! A nedávná „desítka“ mírně pod hodinu. NO A CO? A pointa? – jednoduchá: furt mě to baví! Takže Katush, na ten článek klidně zapomeň!

avatar

Liberec

Celkem 2180 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:54:32 (2009)
půlmaraton: 1:55:58 (2009)
maraton: 4:15:31 (2009)

megatraged žena 23.09.2009 06:47:08

To je megahnusnej článek. Krásný pomalý běhando přeje všem Megatraged .

avatar

Praha

Celkem 51 km
Minulý měsíc 0 km

Ghiarka žena 23.09.2009 14:53:18

Ahoj všem. Jak je vidět z datumu mé registrace, jsem tu nová. Něco vám napíšu. Je mi 38 let, měřím 185 cm, ještě v únoru jsem měla 133 kg! Léta jsem zajídala stres způsobený zdravotními potížemi, dispozicemi genetickými i rodinnými, nelásku a neporozumění rodičů a blbý dětství. Přišla jsem z nervů a žraní o žlučník. 2.3.2009 jsem začala myslet na to, co, kdy a kolik jím, pomalu jsem to upravila, když jsem v polovině dubna měla 124 kg, začala jsem cvičit. Koupila jsem si dobrý boty a zpočátku chodila na aerobik 2 krát týdně, pak 3krát, 4krát, pak jsem přidala rowing, step aerobic, celkem asi 8 – 10 hodin týdně, o víkendech plavání, in-line. Teď mám 106kg. Tak jsem se šla změřit, zátěžový test, laktátová křivka, % tuku v těle. Mám 29% tuku, nízký laktát před výkonem (0,89), dispozici k dobré toleranci laktátu. Jen ty W – práce k hmotnosti, vysoká hmotnost limituje můj výkon. Ale to se nemusím jít měřit, to je jasný. Pan inženýr, který mě měřil, mi navrhl, abych si 4krát týdně šla zaběhat a vypustila nějakou aktivitu. Vytřeštila jsem oči – já a běh???!!! Nikdy, běh nenávidím… logická psychóza, když se člověk dříve sotva sunul a funěl i do třech schodů před krámem :o))) Nenávidím běh, nechci, nebudu běhat, fakt, nemůžu, nemůžu dejchat, mám astma, alergie vedoucí ke dušnosti, prostě já se na to vážně nehodim… Usmál se a řekl, jak myslíš, ale dle měření by bylo dobré sundat ještě 20kg, tedy 15% tuku. S tím jsme se rozloučili. Jelikož jsem děvče přemýšlivé, nahlodalo mě to… tak jsem si tak jednou zkusila jít běhat na pás. Standartně je nastavaený na 30 minut, no nic, dala jsem se do lehké chůze 4 a pak 5 km / h, hmmm, za 5 min. jsem zvýšila na 6, pak na 7 a to už jsem musela začít klusat, chůze byla už moc rychlá. Pak jsem si přidala 8, 9, pak snížila na 8 za h. a bylo 30 min. pryč. Hmmm, zajímavé. Zvláštní pocit, ty jo, vydržela jsem běžet v kuse 20 minut, to snad není možný. Další den mi to vrtalo hlavou, tak jsem šla znovu na pás, tentokrát už „zkušeně“, rovnou 6, 7, 8, 9 za hodinu, během 5 – 10 minut jsem běžela 9 km za h, celý limit. Hmmm, to je asi tím pásem, je to fakt jiný. Zase mi to nedalo a vyběhla jsem ven. Vydržela jsem běžet!!! hodinu, nemám ještě sporttester, tak přesně nevím TF atd., ale podle mapy jsem spočítala, že jsem uběhla 8 km, 2krát jsem zvolnila do chůze. Další běhání bylo teď v sobotu. Celou stejnou trasu jsem uběhla za 50 minut. Pak jsem se stavila na zahrádce, dala jsem si studenou minerálku, takže mám teď angínu :o) Závěr: Musím si pořídit sporttester, boty na běhání (pravda, fitnes boty na běh nic moc :o)), a hlavně funkční oblečení, byla mi totiž pak strašná zima a bavlněný věci se nasákly a ztěžkly… zkrátka a dobře, všechno chce svý. Jsem nadšenec. Uvidíme, jak budu pokračovat. Bude ze mě „běžec“ ? :o))) Nemůžu tomu uvěřit. Fakt super opojnej pocit. Chodím se ploužit do Divoký šárky, Praha 6, je tam fakt krásně. Mám ambice, že bych mohla někdy příští rok zkusit někde jen tak desítku, pokud se mi podaří zvýšit rychlost aspoň na 13 km/h při TF do 155, to jsem ještě momentálně schopná běžet vytrvalostně. Ale to se bude asi měnit. Všechny vás obdivuji, děkuji vám za diskuse, které si čtu, tolik cenných informací. Moc se těším na ten vývoj, hezké je na tom to, že když člověk začíná, tak na 80 – 90% svých schopností se dostane docela rychle v poměru k tomu, když pak chce ze sebe dostat další potenciál :o) Tak běhu zdar! A díky, že jste. Pro jednu tlusťošku jste inspirací :o)

Motto: Začít je těžké. Nejtěžší je setrvat. Vše začíná v hlavě!
avatar

Celkem 490 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:56:17 (2011)
půlmaraton: 2:09:48 (2010)

Katush žena 23.09.2009 16:19:00

Ahoj Ghiarko,

moooc ti držím palce a zároveň tě obdivuju, že si se takhle dokázala rozhodnout. Pro mě to je jednodušší – kromě pár let na vysoký, který jsem pečlivě trávila v hospodě s cigaretou v puse, jsem v podstatě pořád alespoň trochu sportovala…

Ať ti to vydrží!

avatar

Pardubice

Celkem 2586 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:51:18 (2008)
půlmaraton: 1:57:52 (2008)
maraton: 4:34:01 (2008)

Tomas_Pce muž 23.09.2009 20:08:14

Ahoj já teda běžel 2 maratony a první za 4:34 v Berlině a 2. 5:13 na PIMu v Praze a jsem rád, že jsem si to mohl zkusit a někdo vyprávěl, že Japonci při přijímacím řízení když řeknete, že jste běžel, běžela maraton máte velký náskok před ostatními uchazeči, protože kdo se dokáže připravit na tuto trasu musí mít dobré morální vlastnosti, které uchazeč uplatní i v další práci

a pro Giarku přečti si příběh Karla na http://www.bezeckaskola.cz/…uzivotu.html a dej pozor na boty doporučuji test na Mizuno Precision Fit podle Tvého došlapu Ti odborník poradí jaké boty koupit a doporučuji v Praze Triexpert v Táboritské a nepřeháněj to zatím s rychlostí a třeba požádej Miloše Škorpila na začátek o tréninkový plán, přes zimu bychom měli nabíhat pomalejší kilometry na rozvoj vytrvalosti a na jaře zařadit rychlost. Přeji hodně běžeckých úspěchů a těším se že Tebe i Karla (z Vídně) potkám někde na závodech třeba na jaře.

avatar

Praha 12 - Modřany

Celkem 154008,06 km
Minulý měsíc 822 km
10 km: 0:40:21 (2006)
půlmaraton: 1:26:59 (2008)
maraton: 3:15:43 (2004)

Mirek Kostlivý muž 23.09.2009 21:03:08

[quote=Ghiarka]Mám ambice, že bych mohla někdy příští rok zkusit někde jen tak desítku, pokud se mi podaří zvýšit rychlost aspoň na 13 km/h při TF do 155, to jsem ještě momentálně schopná běžet vytrvalostně. Ale to se bude asi měnit.[/quote] A proč čekat až na zvýšení rychlosti aspoň na 13km/hod.? To by bylo těch 10km asi za 46 minut, což je opravdu vysoká ambice, a na začínající běžkyni opravdu slušný čas … Klidně bych šel na závod i při rychlosti 10km/hod (a nižším tempu). Není ostuda být poslední, ale úspěchem je již to, že člověk vůbec začne běhat. Tak držím palce.

Motto: Běhat bez ohledu na věk a okolí !
avatar

Pardubice

Celkem 2586 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:51:18 (2008)
půlmaraton: 1:57:52 (2008)
maraton: 4:34:01 (2008)

Tomas_Pce muž 23.09.2009 21:10:51

[quote=Mirek Kostlivý][quo­te=Ghiarka]Mám ambice, že bych mohla někdy příští rok zkusit někde jen tak desítku, pokud se mi podaří zvýšit rychlost aspoň na 13 km/h při TF do 155, to jsem ještě momentálně schopná běžet vytrvalostně. Ale to se bude asi měnit.[/quote] A proč čekat až na zvýšení rychlosti aspoň na 13km/hod.? To by bylo těch 10km asi za 46 minut, což je opravdu vysoká ambice, a na začínající běžkyni opravdu slušný čas … Klidně bych šel na závod i při rychlosti 10km/hod (a nižším tempu). Není ostuda být poslední, ale úspěchem je již to, že člověk vůbec začne běhat. Tak držím palce.[/quote] Souhlas Mirku mj. a jak se tvé paní běžela 5ka na PIMu?

avatar

Prostějov

Celkem 16209 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:43:46 (2008)
maraton: 3:45:27 (2009)

Skare muž 23.09.2009 22:21:05

Teď si asi dost diskutujících popudím, ale ten odsouzený článek jsem si přečetl a vůbec mě neurazil (fotku jsem neviděl). Na to, že je autor asi tzv. „od fochu“, je to poměrně neutrálně vyjádřený názor. Kdysi ve škole jsme se dost trápili s rozbory a důkazy výroků a tak si dovolím říct, že na autorově sdělení, že (parafrázuji): „některé ze zhruba poloviny pomalejších účastníků velkých maratónů nelze považovat za sportovce natož běžce“ není nic k rozhořčování.

On se přece vyjadřuje k velmi malé části té pomalejší poloviny! A má pravdu. Neatakuje vás, natož osobně, ale naznačuje, že když někdo celý rok nic nedělá a pak jde maratón, tak podle něho není sportovec, natož běžec. To oni jsou ti „někteří“, ne vy! Navíc je jich v té polovině pomalejších jen málo – jinak by použil výrazy jako „podstatná část“, „velká část“, „většina“, „všichni“. Podle mě to naopak říká velmi decentně (je jich tam rozhodně víc než několik), vás to jen omylem pobouřilo. Vás se to přece vůbec netýká. Vy běháte, možná ne pravidelně ale často, dělá vám to radost a může vám být jedno, co si nějaký autor nějakého článku o některých účastnících některých maratónů myslí. Takže se nenechte znervóznit prohlášením, které se vám zdálo přehnaně kruté, ve skutečnosti není. Autor navíc přiznal, že je to tvrdé prohlášení – to byl férový a podle toho jak to hodnotíce více méně statečný přístup. A když se nad tím trochu víc a bez emocí zastavíte, tak snad přiznáte, že vůbec nemluví o vás, ať je váš čas jakýkoliv. Jen říká, že na maratón je potřeba se připravit – a s tím já souhlasím. Pokud běháte – tedy sportujete pravidelně, možná se nenazvete sportovci, ale rozhodně nejste ti „někteří“.....

Všem nám přeji co nejvíc radosti z toho, že běháme a že nebudeme pouze chodit jen proto, že náš čas není (zatím) skvělý :)

avatar

Praha

Celkem 51 km
Minulý měsíc 0 km

Ghiarka žena 23.09.2009 22:46:07

To Skare: jako úplný začátečník a novic zde na foru, jsem nechtěla hned vyjadřovat svůj opoziční názor, ale mám stejný dojem jako Ty.

To Mirek a Tomas: Nemůžu jít na závod, musím trénovat a mít ambiciozní cíl… kdybych totiž teď šla na závod 10km, tak nebudu moct pak minimálně měsíc trénovat, jsem hroznej zarputilec, chytla bych se někoho s tempem a schvátila bych se, možná bych ani nedoběhla… běh je pro mě úplně nový způsob pohybu, také si myslím, že není pro mě moc vhodný a nemám „shůry“ dáno, chápej, vlohy. Teprve to vlastně poznávám, moje tělo v životě neběželo, neumím s tím vůbec pracovat. Byl mi nadělen talent ke všemu kulatému, kamarádka, co trénuje tenis mi minulý týden řekla (šly jsem si jen tak zahrát, nehrála jsem přes rok a hrála jsem vždycky jen tak amatérsky a příležitostně), že bych měla trénovat a klidně bych prý pak mohla hrát amatérskou seniorskou ligu… Běh do mého života vstoupil skrze pana inženýra, co si mě přeměřil, takže prvotní motivace je pokračovat v úbytku váhy… mno, jenže, běh mě chytil… je to fakt zvláštní pocit, zatím ale teda nevím, jak to dopadne a co si o tom mám myslet, to prověří čas. Uvidím, jak se to bude vyvíjet, mám hroznou chuť jít běhat (bohužel s angínou musím odolat :) ), prověřit, že fakt můžu běžet, nezlobte se, že to tu tak otravně vyzdvihuji, ale jsem zaskočená, fakt jsem nikdy v životě neběžela hodinu a když jsem musela běžet, tak jsem nevydržela souvisle snad ani 5 minut… Nevím, co se stalo, jestli ten intenzivní aerobik mi dodal vytrvalosti, psychika, věk? Běh pro mě znamenal vždy nudu, říkala jsem, ráda hraju, jsem dynamická, mám ráda přehled na hříšti, za něčím se honit, běžet – to ne, kam? proč? nač? A teď… :) Budu vás informovat o vývoji :)

Motto: Začít je těžké. Nejtěžší je setrvat. Vše začíná v hlavě!
avatar

Celkem 115 km
Minulý měsíc 0 km
maraton: 4:16:19 (2008)

charibda žena 23.09.2009 23:39:58

[quote=Skare]To oni jsou ti „někteří“, ne vy! Navíc je jich v té polovině pomalejších jen málo – jinak by použil výrazy jako „podstatná část“, „velká část“, „většina“, „všichni“. Podle mě to naopak říká velmi decentně (je jich tam rozhodně víc než několik), vás to jen omylem pobouřilo. Vás se to přece vůbec netýká. Vy běháte, možná ne pravidelně ale často, dělá vám to radost a může vám být jedno, co si nějaký autor nějakého článku o některých účastnících některých maratónů myslí. Takže se nenechte znervóznit prohlášením, které se vám zdálo přehnaně kruté, ve skutečnosti není. Autor navíc přiznal, že je to tvrdé prohlášení – to byl férový a podle toho jak to hodnotíce více méně statečný přístup. A když se nad tím trochu víc a bez emocí zastavíte, tak snad přiznáte, že vůbec nemluví o vás, ať je váš čas jakýkoliv. Jen říká, že na maratón je potřeba se připravit – a s tím já souhlasím. Pokud běháte – tedy sportujete pravidelně, možná se nenazvete sportovci, ale rozhodně nejste ti „někteří“....­.[/quote] Možná přímo tomuto autorovi škodíme tím, že ho tu „pomlouváme“, ale věř mi, je dost těch na špici, co se na to křoví za sebou kouká s despektem. A musíme se ozvat a navzájem se povzbudit tím, že sice nás i rychlochodec předejde, ale i pomalou rychlostí splňujeme základní podmínku běhu, tj. v určitý okamžik máme obě nohy nad zemí. To že nám nekmitají jako chrtům z Keni je jiná věc :-)

Ghiardě gratuluju. Někdy bych chtěla mít její vůli a vytrvalost. Možná neběhá rychle a utekla bych jí, ale pro mne je vítěz ona, protože já na to mám nadání, ona je ten, kdo dře a postupuje dál. Tak hodně štěstí všem a zejména dobrou mysl a životní chuť do běhání a výsledky takové, abyste byli sami se sebou spokojení :-)

Motto: Non omnia possumus omnes...ale můžeme to aspoň zkusit
avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 23.09.2009 23:50:00

Rozhodně bych každého běžce k účasti na některém závodu povzbudil, bez ohledu na negativní názory některých lidí a bez ohledu na přirozené obavy.

Když jsem běžel před 2 lety první závod v životě, tak jsem měl strach, že se mi budou smát, ale naštěstí mě pořadatel LBP mailem ujistil, že tomu tak nebude. Tento závod na 11,3 km jsem doběhl rychlostí 5:51/km s velkým vyčerpáním, ale právě to mě povzbudilo k tomu, že dnes jsem běžel po cca. 2 letech už svůj 38.závod, tentokrát 13 km rychlostí 4:47/km. Jsem přesvědčen, že kdyby tenkrát nebylo toho prvního závodu, tak by nebylo ani těch následných. U maratonu jsem sice 4 hodiny ještě nepřekonal, avšak i zde jsem přesvědčen, že bylo správné to zkusit už loni, i když jsem měl ve Stromovce čas těsně nad 5 hodin.¨

Přeji všem spokojené běhání.

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
avatar

Celkem 3059 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:54:10 (2011)
půlmaraton: 1:55:58 (2011)

Hokki muž 24.09.2009 00:07:08

To Skare: Ale ani náhodou jsi mne nepopudil :-), jen na to koukáš z jiného pohledu než koukám já. Vůbec jsem to nebral osobně, že by snad autor článku napadal právě moje „sportování“, notabene, když v té době ještě žádný můj výkon ze závodu neexistoval. Když se tedy soustředím opravdu jen a jen na ten výrok, tak mi tam hlavně vadila ta viditelná arogance moci a povýšení se na jakéhosi vyvoleného posuzovatele s právem rozhodovat, kdo je a kdo není sportovec, resp. běžec nebo, lépe řečeno, kdo je a kdo není ten „správný“ sportovec. Když sis ten výrok rozebíral, jistě Tě musela napadnout otázka, kdo tedy sportovec, resp. běžec JE. Možná, že bychom v nějakém slovníku našli, že sportovec je ten, kdo se sportu věnuje soustavně nebo že má ze svého sportu vypracované svaly, vyhrál tam a tam takovou a takovou medaili nebo něco tak v tom smyslu. Ale lze to vůbec definovat? Je Ghiarka sportovec? Podle slovníků třeba ne, ale podle těch pár vět, co sem napsala, zcela jistě. Možná začínající, krok za svým startem, ale je. Je běžcem, když má v profilu napsáno 14 km? No jistě že je! Je běžcem ten pán, šedesátník, spíš víc, který skoro z druhého konce zeměkoule vážil cestu do Prahy, se kterým jsem měl tu čest při pražském maratónu kus cesty „běžet“? „Odborník“ by rozhořčeně křičel: Není, vždyť nemá v jednom okamžiku obě nohy ve vzduchu! A já tvrdím – je to sportovec i běžec! A jaký, kam se za ním hrabu! I když jeho čas byl ještě horší než můj…

avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 24.09.2009 00:41:13

[quote=Hokki]Od­borník" by rozhořčeně křičel: Není, vždyť nemá v jednom okamžiku obě nohy ve vzduchu![/quote] O tom už jsme před časem diskutovali v jiných vláknech. Přikláním se k názoru, že pro posouzení, za člověk jde nebo běží, je kritérium, že má člověk v jednom okamžiku obě nohy ve vzduchu příliš přísné. Ze subjektivního pohledu mám například dojem, že jsem skoro celý závod v již zmíněné Stromovce běžel, i když mě fotky usvědčily z opaku. Mezi během a chůzí tedy musí existovat nějaký mezistupeň, který se svým charakterem blíží spíše běhu než chůzi. Vylučuji totiž, že bych při chůzi byl schopen jít skoro 5 hodin průměrnou rychlostí 9 km/hod (když odečtu čas na občerstvovacích stanicích).

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
avatar

Praha

Celkem 2755 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:53:45 (1987)
půlmaraton: 2:16:09 (2008)
maraton: 4:48:45 (2004)

anajpo žena 24.09.2009 08:05:14

[quote=Hokki][qu­ote=Katush]K pů­vodnímu tématu: http://www.marathon.cz/clanek.asp?…

píše se tam: „…některé ze zhruba 40–60% pomalejších účastníků velkých maratonů není možné považovat za sportovce, natož je označovat slovem běžec.“

Takže já končím a od teď už jen „chodím na procházky“, případně si zajdu „zachodit“ a možná rozdjedu (rozchodím:-) webovky www.choď.com.

PS: nevíte o obchodu zaměřeném na chodecké vybavení??[/quote] Právě ten článek, ale především komentáře k němu (které mi nyní nejdou otevřít), mě zhruba před rokem tak otrávily, že jsem to málem, a chybělo jen málo, hned na samém začátku vzdal. Z některých názorů tam diskutujících přímo čišela nadutost, nadřazenost a netolerance. A měl jsem podobné nápady, jako máš teď asi Ty, Katush – i když věřím, že to zas tak moc vážně nemyslíš :-) Vloni v červnu jsem si, ve věku „velebného kmeta“ :-), řekl, že „už s tím musím něco udělat“. Začátek skoro z nuly. Pohled na graf mého prvního záznamu z Polaru připomíná zubatou pilu – po sto, stopadesáti metrech TF téměř kolmo vzhůru, kus cesty pěšky, „uklidnění“ na 130 a další stometrový pokus o „běh“, a další zub pily a další a další… Blbče, co tě to napadlo, takhle se ničit? Ale v jeden okamžik se mi podařilo tempo dokonce 6.40 min/km! (a večer stehna, lýtka a vůbec všechno…) Postupně se to zlepšovalo, když už jsem se dostal po pár měsících souvislým během na těch 6:40 min/km, tak jsem si myslel kdovíco. A v téhle situaci jsem si přečetl ty myšlenky „moudrých“, volně parafrázuji, že kdo nedá Coopera tolik a tolik, tak by měl nejradši někam zalézt a mezi SPORTOVCI a BĚŽCI se vůbec neukazovat. A podívejte se na ně, v cíli maratónů po čtyřech hodinách, copak to je nějaký BĚH??? A oni i JDOU!!! – Chtělo se mi na to odpovědět úplně jednoduše": NO A CO? Můj první závod v životě, letošní pražský půlmaraton jsem dal za 2:09, emoce nepopsatelné, takže mne to povzbudilo i k maratonu. Ten jsem samozřejmě přepálil a celou druhou půlku dobelhal v křečích za pět a půl hodiny. NO A CO? Příští rok to bude lepší! A nedávná „desítka“ mírně pod hodinu. NO A CO? A pointa? – jednoduchá: furt mě to baví! Takže Katush, na ten článek klidně zapomeň![/quote] No tak jsem zase taky zabrousila na tohle vlákno. Já si myslím, že důležitý je, že běháme a celkem k svému uspokojení a že nás někdo nepokládá za sportovce, je jeho problém nikoli náš. Teď jsem běžela respektive rychle šla (únavy psychická z problémů a i fyzická (minulý týden jsem též šla maraton), ale v tomhle jsem alespoň trochu spokojená, když srovnám i své velice „nesportovní časy v závodech“ s kondicí běžné populace mého věku. A je mi fajn, když vidím svou vrstevnici, ale mám pocit, že mluvím a vidím člověka o generaci staršího. Protože ani „rychle nechodí“, ale vyhulí dvacku cigár denně a vyjít tři patra, když nejede výtah je pro ni nadlidský výkon ;)

Motto: Proti narození a ani smrti není léku, v mezidobí užívej radost :)
avatar

Liberec

Celkem 2180 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:54:32 (2009)
půlmaraton: 1:55:58 (2009)
maraton: 4:15:31 (2009)

megatraged žena 24.09.2009 08:19:57

Já se teda za běžce považuju ikdyž běžím rychlostí 7min/km. Nikdy bych si o lyžařích -hobících nedovolila říct, že nejsou lyžaři jen proto, že to umím líp než oni…a že nemají na kopci co dělat. Možná , že mi i „překáží“ , ale nakonec vždycky ocením to, že jdou sportovat.Nakonec jsou větší frajeři než já,protože padaj , válej se šudlaj se a stojí je to daleko víc energie než mě.A já se zase šudlám při běhu.Ale běžím..špatně , pomalu , ale běžím.

avatar

Celkem 5414 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:48:27 (2008)
půlmaraton: 1:44:14 (2009)
maraton: 4:55:57 (2007)

Jecminek.Maselnik muž 24.09.2009 08:39:26

Je zajímavé, jaké dokáže 2 roky starý článek vybudit emoce. Nechci se dotknout diskutujících, ale myslím, že vám úplně uniká zásadní myšlenka Ivo Domanského, autora článku. On nikomu neupírá nárok být pomalým běžcem, jenom tvrdí, že řada maratonců je dle jeho názoru bez kondice, přičemž za měřítko kondice považuje léty prověřený cooperův test. Rovněž uvádí, že se omluví všem, kdo v cooperově testu dosáhnou vynikajících hodnot a běhají maraton přes 4 hodiny. Pojmy jako sportovec či běžec jsou otázkou definice a jestliže premisou článku je, že běžec je ten, kdo v tabulce cooperova testu dosáhne hodnost dobrý a vynikající, nemůže být asi řada rekreačních běžců (nejspíš se mezi taky počítám:-) nazývána běžci bez přívlastků.

avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 24.09.2009 09:00:29

Nemyslím, že výsledek Cooperova testu je pro maratonce rozhodující kritérium a že je dobré porovnávat kondici maratonce právě podle něho. Důvodů, proč běžec maratony běhá nad 4 hodiny, bývá více, zejména pak chybějící objemový základ (což vidím na vlastních zkušenostech). I přes své výkony bych se ale běžcem nazval, i když „atletem“ samozřejmě nejsem a asi nikdy nebudu. :-)

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
avatar

Praha 2

Celkem 9770 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:34 (2005)
půlmaraton: 1:41:54 (2005)
maraton: 3:45:56 (2005)

Serža muž 24.09.2009 09:46:15

hmm…mám 22 maratonů, 3 ironmany a žádný test…jdu se picnout :-)

Motto: Per aspera ad astra
avatar

Celkem 5414 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:48:27 (2008)
půlmaraton: 1:44:14 (2009)
maraton: 4:55:57 (2007)

Jecminek.Maselnik muž 24.09.2009 10:57:02

[quote=kanovsky]Ne­myslím, že výsledek Cooperova testu je pro maratonce rozhodující kritérium a že je dobré porovnávat kondici maratonce právě podle něho. .........[/quote] neexistuje nic jako kondice maratonce:-). Prostě jako obecně uznávaný standard je používán cooperův test a to ve spoustě institucí a o tom ten článek je. Rozhodujícím kritériem jistě není, I. Domanský pouze poukázal na zřejmou vazbu mezi pomalým maratonem, slabým cooperovým testem a z toho plynoucí zbytečné zveličování výkonu absolvováním maratonu jako takového v libovolném čase.

avatar

Praha

Celkem 51 km
Minulý měsíc 0 km

Ghiarka žena 24.09.2009 10:58:47

To Hokki: jo jo, v profilu mám 14 km, právě… už se nemůžu dočkat až ta pitomá angína vyšumí… Byla jsem běhat 2krát na pásu, na zkoušku, těch pár km nepočítám… venku seriózně běhat jsem byla dvakrát, pravda, v září už toho na svoje kmkonto asi moc nepřipíšu, to je jasný, srdce a zdraví je mi přednější, ale až budu ok, tak začnu :) Jupí… :) Dneska mám ještě teplotku, ale zítra bych se možná už mohla dostavit do Triexpertu a zakoupit moje první běžecké botky. Všem vám velice děkuji za slova povzbuzení, uznání, za to, že sem píšete zkušenosti o všem. Vůbec jsem totiž netušila, jak neuvěřitelně neschopní a neinformovaní jsou prodejci sportovních potřeb, o běžeckých botách ani nemluvě. Díky vám vím, co se má zjistit o mých nohách, nášlapu atd. Ještě že jsem si neuváženě z netrpělivosti nekoupila boty v jednom z těch intersportů atd. Zpětně vidím, jak ten prodavač je úplně mimo, jak mi doporučil boty pro mě nevhodné atd. Ale řekla bych, že je to chyba i kupujících, pozorovala jsem tam pár lidí, spíš vybírají podle toho, jak boty vypadají, jak se jim budou hodit k oblečení :), pak podle ceny… to jestli maj nohy plochý, křivý atd. je jim úplně fuk, ani si ty boty pořádně nevyzkoušejí, sedí, obují si jednu, nevstanou, nezavážou si ji a už se ženou k pokladně. Stejně je podezírám, že pak v nich chodí do práce nebo do kina, do hospody :) Ale je to tak ve všem. S mým mužem provozujeme servis motocyklů a obchodujeme s oldtimery, které také rekonstruujeme. Tuhle přišel jeden potenciální zákazník se starou Hondou CB, prý kolik by stálo restaurování atd. Nakonec po všech diskusích z něho vylezlo, jestli by jako nebylo možné, že by si to u nás v servisu sám dělal a Jiří (můj partner) by mu jako při jeho jiné práci radil, co a jak. Vykulila jsem očka a musela jsem se smát, to snad nemyslí vážně :) Ale myslel.

Motto: Začít je těžké. Nejtěžší je setrvat. Vše začíná v hlavě!
avatar

Praha 2

Celkem 9770 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:46:34 (2005)
půlmaraton: 1:41:54 (2005)
maraton: 3:45:56 (2005)

Serža muž 24.09.2009 13:32:27

[quote=Jecminek­.Maselnik]nee­xistuje nic jako kondice maratonce:-). Prostě jako obecně uznávaný standard je používán cooperův test a to ve spoustě institucí a o tom ten článek je. Rozhodujícím kritériem jistě není, I. Domanský pouze poukázal na zřejmou vazbu mezi pomalým maratonem, slabým cooperovým testem a z toho plynoucí zbytečné zveličování výkonu absolvováním maratonu jako takového v libovolném čase.[/quote] No, nikdy jsem Coopera neběžel, ale myslím, že po rozhýbání bych za těch 12 minut tak 2,5km minimálně dát měl…což je podle obecných tabulek (nejsem žádný „atlet“) jako že dobrý… maraton se mi taky běží v pohodě, ovšem ať dělám co dělám, po třicátým mi dojde a dobrej čas jde do kytek… Nedošlo mi jen jednou, což byl osobák :-)

Motto: Per aspera ad astra
avatar

Celkem 3059 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:54:10 (2011)
půlmaraton: 1:55:58 (2011)

Hokki muž 24.09.2009 14:33:30

[quote=Jecminek­.Maselnik]Poj­my jako sportovec či běžec jsou otázkou definice a jestliže premisou článku je, že běžec je ten, kdo v tabulce cooperova testu dosáhne hodnost dobrý a vynikající, nemůže být asi řada rekreačních běžců (nejspíš se mezi taky počítám:-) nazývána běžci bez přívlastků.[/quote] Potom se tedy ptám, odkud bere autor článku jistotu, že jeho premisa (respektive Tvoje, tak jak ji uvádíš) odpovídá pravdě? Totiž že běžec je ten (čti: jenom ten), kdo v tabulce Cooperova testu dosáhne hodnot dobrý a vynikající? Z této, dle mého názoru chybné, premisy pak logicky plyne autorův dokonce tučně vysázený, dle mého názoru chybný, závěr, že „některé ze zhruba 40–60% pomalejších účastníků velkých maratonů není možné považovat za sportovce, natož je označovat slovem běžec.“ a taky Tvůj závěr, uvedený výše. V tom je asi jádro problému. Moje, záměrně trochu otočená, premisa by byla např. taková, že ten, kdo Cooperem dosáhne hodnot dobrý až vynikající je běžec dobrý až vynikající, atp. Nic víc, nic míň.

avatar

Celkem 490 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:56:17 (2011)
půlmaraton: 2:09:48 (2010)

Katush žena 24.09.2009 14:57:23

Jééé je je, jestli to někoho popudilo, tak to se omlouvám. Já to tak nemyslela, spíš jsem sem ten odkaz dala pro usmání (nikoliv výsměch) a protože mi to přišlo k věci. Musím sama přiznat, že se ve mě trochu pere to, že tu občas v diskuzi ucítím americký chválení a poplácávání za úplný blbosti (teda ty si uběhl 1. minutu!!) a to co pak přečtu od „odborníků“ (viz např. tento článek). Jsou to extrémy. A vůbec nejde o diskusi nad slovem běžec, ale asi hlavně o ten úhel pohledu. Ale kdo dokáže být za každou cenu objektivní?

Ale zpět, toto téma je o škodlivosti běhů za více než 4 hodiny a co nám k tomu daný článek říká? Říká, že plno pomalejších maratonců by v obecně uznávaném testu kondice neuspěli. Zajímavé – buď tedy test kondice není obecně platný nebo je k zaběhnutí maratonu nad 4 hodiny třeba něco jiného než kondice. Něco k tomu třeba je určitě, protože pokud někdo nemá kondici (neuspěl by v Cooprovi) a navíc na maraton netrénuje, těžko ho uběhne. Takže, co to je teda to, co trénujeme MY, kteří běháme 7–8km/hod? Jen vytrvalost? Trénujeme organismus na zátěž? Jde toto bez kondice? (PS: nad článkem je napsáno: …všechny závěry v článku se týkají běžců-mužů ve věku 20–39 let… takže se mě to netýká!)

avatar

Celkem 5414 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:48:27 (2008)
půlmaraton: 1:44:14 (2009)
maraton: 4:55:57 (2007)

Jecminek.Maselnik muž 24.09.2009 15:36:23

[quote=Hokki]Potom se tedy ptám, odkud bere autor článku jistotu, že jeho premisa (respektive Tvoje, tak jak ji uvádíš) odpovídá pravdě? Totiž že běžec je ten (čti: jenom ten), kdo v tabulce Cooperova testu dosáhne hodnot dobrý a vynikající?[/quote] Odnikud, je to prostě definice, že běžec budu říkat tomu, kdo těchto hodnot dosáhne. Celé je to stejně jenom o slovíčkaření a něčí uražené ješitnosti. Prostě maraton za 4 hodiny je zaběhnutý tempem 5:42, což podle většiny tabulek není ještě běh, ale klus. Sám ho lépe neumím, že nejsem podle definice běžec, je mi totálně fuk a svému klusu budu i nadále říkat běh. Přesto s Ivo Domanským souhlasím.

2Katush: to záleží na tom, jak moc si při 7–8 minutách na km dáváš. To, co rozvíjíš, je dáno intenzitou, kterou nejlépe udává aktuální tepová frekvence. Jsem-li na tempu 7:00 min/km na vysoké intenzitě, je moje výkonnost mizerná a trénuji třeba speciální tempo. Je-li intenzita velice nízká, trénuji vytrvalost a klidně můžu být i dobrý běžec.

avatar

Celkem 490 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:56:17 (2011)
půlmaraton: 2:09:48 (2010)

Katush žena 24.09.2009 16:56:48

to Jecminek.Maselnik: ano, ale o mě tady vůbec nejde, já si jen tak běhám.. ale chtěla jsem jen shrnout, co mi tak nějak laicky z toho vyplývá. A navíc se nechci smířit s tím, že někdo trénuje na maraton, zvládne ho (za 4h a víc), ale pak se zjistí, že se vlastně kondičkou (= výsledkem Coopera či jiného testu) neliší od jedince zabývající se výhradně hraním počítačových her… Asi je to zas o tom úhlu pohledu, je to relativní a každý začínáme z jiné mety…

Ale hlavní je, že to člověka baví, ne:-)))

avatar

Prostějov

Celkem 16209 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:43:46 (2008)
maraton: 3:45:27 (2009)

Skare muž 24.09.2009 17:48:54

Myslím, že podstatné na to všem je, že člověk běhá, protože to považuje za dobré. Proč je to pro něho dobré, je u různých lidí různé. Někdo se baví, jiný zlepšuje zdraví, další osobní rekord, pár jich chce zvítězit. Durdit se nad tím, že zástupci těch nejlepších se na nás pomalé dívají trochu přezíravě je možné, ale k ničemu. To co oni zaběhnou bez tréninku, na to jiný bude trénovat několik let (a i tak toho třeba nedosáhne). Tak to je a nic s tím neuděláte. Že vás bude někdo definovat jinak než toho, co ten talent či schopnosti má mnohem lepší, to neřeště. Vidím to také spíš jako uraženou ješitnost než důvod k diskusím. Pojmu sportovec a běžec jsme se chytli zbytečně.

Beru to tak, že maratón je silnou motivací něco se sebou dělat, aby ho člověk mohl absolvovat. Věřím, že cílem organizátorů je motivovat co nejvíc lidí k pravidelnému pohybu a lákat lidi na svůj maratón za předpokladu, že se na to ti lidi připraví. Doporučovat maratón lidem bez předchozí přípravy je nezodpovědnost a absolvovat maratón bez přiměřené přípravy je rovněž víc nezodpovědné než obdivuhodné. Beru to tedy tak, že článek právě na toto upozorňuje. Tučně říká, že někteří by měli nejdříve pravidelně běhat a pak jako test zvládnutí té přípravy teprve běžet tak náročný závod jako je maratón. Kolik kdo a jak má trénovat je jiná věc – ti méně nadaní (např. já) nejméně rok, ti od přírody nadaní a provozující jiné vytrvalostní aktivity jistě mnohem méně. Takže běžet maratón nad 4 hodiny jistě význam má, jak to bude oceněno však záleží na tom, o koho jde a jaké měl výchozí podmínky.

avatar

Praha 12 - Modřany

Celkem 154008,06 km
Minulý měsíc 822 km
10 km: 0:40:21 (2006)
půlmaraton: 1:26:59 (2008)
maraton: 3:15:43 (2004)

Mirek Kostlivý muž 24.09.2009 19:19:54

[quote=Tomas_Pce][ Souhlas Mirku mj. a jak se tvé paní běžela 5ka na PIMu?[/quote] Běželo se jí dobře, zlepšení skoro o 5 minut!

Motto: Běhat bez ohledu na věk a okolí !
avatar

Vytrvalec muž 24.09.2009 20:45:59

Nasadil som si Kreatin mnohohydrat 10 dní pred Košickým maratonom,bude to mat vplyv na zlepšenie výkonu alebo nie

avatar

Praha 12 - Modřany

Celkem 154008,06 km
Minulý měsíc 822 km
10 km: 0:40:21 (2006)
půlmaraton: 1:26:59 (2008)
maraton: 3:15:43 (2004)

Mirek Kostlivý muž 25.09.2009 19:39:19

[quote=Vytrva­lec]Nasadil som si Kreatin mnohohydrat 10 dní pred Košickým maratonom,bude to mat vplyv na zlepšenie výkonu alebo nie[/quote] Obávám se, že nikoliv.

Motto: Běhat bez ohledu na věk a okolí !
avatar

Brno

Celkem 80953,24 km
Minulý měsíc 526 km
10 km: 0:37:39 (2014)
půlmaraton: 1:22:19 (2014)
maraton: 2:54:22 (2014)

Petr Kaňovský muž 25.09.2009 20:07:00

Tak koukám, že se systém nedokázal na tu naši dopolední diskuzi dívat, tak ji raději celou smazal. ;-)

Nicméně to zařazení od Sama „pomalý běžec“ beru jako kompliment, protože jistí mě nepříliš dobře naklonění lidé ještě donedávna na serveru k jisté ekonomické kauze nazývali „rychlý chodec“, i když v posledních týdnech už přešli k poněkud ironicky zabarvenému „uspesny bezec dlouhych trati Petr Kanovsky“ nebo „maratonský běžec“. :-)))

Také doufám, že ta anketa od SlavoK bude ještě pokračovat dále a že i on pošle svůj hlas. :-)

Až většinově něco odhlasujete, tak poprosím eN, zda by mi nevyrobil k tomu příslušné potvrzení příp. diplom. :-)))

Přeji všem pěkný prodloužený víkend a hodně radosti při dalším běhání.

Motto: Jestliže poběžíš, neklopýtneš. :-)
Nalezené položky: 440 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.