Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Články na Běhej.com » Taktika na kvalifikační maraton? Být co nejrychleji v cíli, plánuje Jirka Homoláč [článek]

Taktika na kvalifikační maraton? Být co nejrychleji v cíli, plánuje Jirka Homoláč [článek]

Nalezené položky: 102 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | Další Poslední
avatar

Sloviensko

rudo muž 12.04.2021 10:57:51

>> Ondriško, 12. 04. 2021 09:36:49

ano suhlasim mal to zabalit hned ako tempo pokleslo

ale kedze poznam tento typ vytrvalcov, tak som musel pripustit ze to doplacaju az do konca, ano odpisal sa na mozno na celu sezonu, proste nie je to povaha vitaza sampiona

ale kedze tempo zvolnil uz pred 20km tak sa celkom nestalo to co som typoval ze pobezi s vypetim az do 21km a potom spomali radikalne, preto som odhadol ze to bude cez 2:20

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Trutnov/Praha

10 km: 0:31:01 (2009)
půlmaraton: 1:06:33 (2012)
maraton: 2:18:27 (2011)

peca_p muž 12.04.2021 16:29:04

>> Mato, 09. 04. 2021 15:30:49

Považuji se za amatérského běžce. A naběhané km rozhodně nejsou všechno. 160km týdně jsem při tom kdy jsem pracoval asi neměl nikdy. To už se pak nedá stíhat nic jiného než práce a běh. Předpokládám, že amatér chce dělat i občas něco jiného. Například má rodinu. Podle mě je dobré takové objemy mít jenom k tomu, že má člověk pěkné číslo v tréninkovém deníku. Jinak to podle mě moc zásadně výkonnosti nepomůže. Důležitější je struktura tréninku, kdy se neběhá jenom pomalu (zjednodušeně řečeno).

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 12.04.2021 21:43:25

>> peca_p, 12. 04. 2021 16:29:04

Amaterski bezci behaju najma pre potesenie – z vykonu, ci aj zo samotneho treningu. Kazdy najde to potesenie pri inej zatazi. Ja som pri praci, studiu a niekolko rokov aj popri rodine stihal kludne aj cez 160km/tyzdenne. Nie celorocne, ale v zimnej priprave urcite. A to som si maraton strihol len obcasne. A nebolo to len pre pekne cisla v dennicku. Skratka som tak behal lepsie a vacsina bezeckych km nebola poklusom. A ani zdaleka som nebol jediny amater-vykonnostne orientovany bezec, pre ktoreho nebol problem dat dokopy 11–14h tyzdenne behu. To sa popri praci polahky da aj pri strukturovanom treningu. Tebe vyhovovalo behat menej – fajn. Vysledky to tiez ukazuju. Mozno si nikdy nebudes klast otazku, co by, keby. A tak to ma byt.

Ak sa vsak bavime o profikovi s ambiciou OH a rychlostne nie moc obdarenom, 200km na sustredeni je skromny objem.

avatar

Sloviensko

rudo muž 13.04.2021 06:27:33

>> Mato, 12. 04. 2021 21:43:25

Mato stale sa to ale toci o tom co je definicia amatera a profika.

moj nazor je, ze v nasich podmienkach a na tej vykonnestnej urovni

profik v SK-CZ bezec je pristupom a znalostami tazky amater, ktory ma ale u seba ludi, ktori dokazu zblbnut a oklamat nejakych sponzorov a media ktore vytvaraju dojem ze sa skutocne jedna o ucast na OH, ktora by aj nieco priniesla.

V dnesnom rezime, ked zamestnanie-pracovny pomer nie je povinny, je nemozne spravit niekde hranicu, na rozlisenie kto musi chodit do prace a kto nema ziadny iny prijem a zije iba z behania.

najznamejsia hviezda atletiky, ktora aj priniesla nejake medajle v poslednych rokoch – VOLKO je oficialne student.

ze by mal take prospechove stipendium aby si z neho platil trenerov maserov a vsetku sustredenia? alebo by na mitingoch vyhral tak vela penazi, ze by vsetko financoval z vyhier ? V Zurichu nevyhral Weltklasse.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 13.04.2021 08:16:29

>> rudo, 13. 04. 2021 06:27:33

Tak ano – je to o tej definicii. Aby sme si to ulahcili (odhliadnime teraz od toho, ci sa kvalifikujes na OH, resp. ak aj ano, ci sa aj umiestnis povedzme do 15. miesta), nazvime profika-sportovca niekym, kto vykonava sport primarne ako svoju obzivu, ma sponzorov, nejaky tim okolo seba, pripadne aj podporu od statu (hocako stedru, ci chudobnu) a po skonceni sutaznej cinnosti si musi hladat inu obzivu, ak nema to stastie, ze hral futbal za Real, hokej v NHL, ci nebol top 10 v tenise.

Ak popri serioznom trenovani pracujes a tato praca ti riadi rezim dna (ergo vstavas skoro, natlacis trening pred odchodom do prace, trcis v tej praci aspon 6–8h a k poobednajsej fazi sa dostanes az po 16. – 17.h, tak profik nemozes byt. Mozes behat rychlo, dokonca aj lepsie, ako niekto, kto nema nic ine na starosti, ako beh (sport), doplnkove cvicenia a regeneraciu, ale stale je tvoj rezim dna riadeny pracou. Rovnako so sustredeniami – ak musis niekoho ziadat, resp. si musis odskocit od podnikania, aby si mohol odist obcas na sustredenie, ci preteky, tak si amater. Bez nejakeho pejorativneho vyznamu.

To, ze si profik (ktory nema rezim dna riadeny pracou) privyrobi, ci podnika, je ina vec – ak tato zarobkova cinnost moze byt vlozena do tej casti dna, ked to nenarusa trening, ci regeneraciu. Absolutna svetova elita by vsak ani to nemala robit. Aj ta mentalna energia potrebna na ine aktivity, im bude niekde chybat (vid rozdiel v priprave Kipchogeho a takeho Bekeleho s hotelierskym biznisom – vysledky v poslednych 8ich rokoch hovoria jasne same za seba).

avatar

Bratislava

Brutto muž 13.04.2021 08:28:54

>> rudo, 13. 04. 2021 06:27:33

„VOLKO je oficialne student“

Nem nem, Volko je policajt.

avatar

Sloviensko

rudo muž 13.04.2021 08:35:37

>> Mato, 13. 04. 2021 08:16:29

cize tvoja definicia je:

profik je ten co ma 24/7/365 iba ba sport

ked zena co bola profik porodi decko a dalej sportuje uz nema 24/7/365 iba na sport

alebo iny pripad, zena co nikdy nepracovala a asi nestudovala, zivil ju muz podnikatel a sice mala decka ale inak cas len na voloviny a sport.

jej trenikovy pristup bol horsi ako kazdeho bezneho hobika tu na fore, recnila o OH, bola profik ?

mne ide skor o odborny-zodpovedny-logicky-maximalisticky pristup (OZLMP) ku treninku a vsetkemu okolo

bez ohladu na to cim sa ten sportovec zivi.

a teda v kontexte tohto vlakna hoci to nechcem smerovat prave na tohto jedinca

HOMOLAC je teda sice profik(lebo nechodi do prace, ako clen DUKLY za Husaka), ale je naozaj aj OZLMP ?

pozname iste prikalady ked hobik bol 100% OZLMP a porazal celu profesionalnu repre, ktora navyse bola aj predopingovana

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 13.04.2021 08:38:27

>> Brutto, 13. 04. 2021 08:28:54

Vyjde to nastejno. Ani jedno nikdy poriadne nebol. To, ze posielas index po trenerke na zapocet, ci sa obcas objavis v skole, sa moc za studium nepovazuje. Rovnako, ak si nechas posielat plat od silovych zloziek statu a dostavas zo statneho rozpoctu podporu, z teba tiez policajta nespravi. Je to len alokacia verejnych zdrojov. Skratka je profik. Nic proti, reprezentuje a zasluzi si to.

avatar

Sloviensko

rudo muž 13.04.2021 08:38:53

>> Brutto, 13. 04. 2021 08:28:54

Volko je clen sportoveho klubu policie teraz

ale pocas dlhych rokov aj tych ked nosil medajle bol student, zrejme studium nedavno ukoncil ???

Vzdelanie STU Fakulta Elektrotechniky a Informatiky

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Sloviensko

rudo muž 13.04.2021 08:44:06

jeden rocnik majstrovstiev socializmu v maratone (prezyvany MMM Kosice) vyhral bezec z DDR, ktory bol hobik, pracoval ako banik na plny uvazok

zbijackou a kladivom rubal uhlie tak ako ostatni v jeho sichte

po praci si chodil zabehat

rezim sudruha Honeckera ho stale presviedcal aby sa stal profesional a teda prestal chodit do prace, on to vzdy odmietol

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 13.04.2021 08:54:03

>> rudo, 13. 04. 2021 08:35:37

*cize tvoja definicia je:

profik je ten co ma 24/7/365 iba na sport*

Ano, len k tomu pridaj, ze ma najvyssie ciele, aspon zcasti ich naplni a dokaze si na seba zarobit tymto sportom. Moze mat aj (z tvojho pohladu) nezodpovedny pristup, ale ucel sportovania je zrejmy – dosiahnut reprezentacne mety, co najlepsie umiestnenie a pritom si co najviac zarobit sportom/na sporte.

Znudena domaca panicka, ci synacik velkopodnikatela, ktori sa hraju na profikov, sa nepocitaju. Chybaju tam tie mety a aspon ciastocne dosiahnutie tychto met. Plus si sportom nezarobia. Odoberies chapaveho menzela/manzel­ku/rodica a je po sportovani.

Ako som uviedol – aj amater moze mat spickovu, ci velmi dobru vykonnost, ale stale bude amaterom, napriek maximalistickemu pristupu ( ak chces OZLMP). Ak dojde na konflikt praca vs. sport (trening), vzdy vyhra praca u amatera.

S rodicovstvom je to este osemetnejsie, ale to nie je konflikt praca vs. sport. To je balans iny, a urcite komplikovanejsi.

avatar

Sloviensko

rudo muž 13.04.2021 09:25:15

>> Mato, 13. 04. 2021 08:54:03

lenze ta znudena domaca panicka oblbovala verejnost aj atleticky zvaz s tym ze chce na OH a ze tomu da vsetko

aj obcas daco vyhrala, ked neprisiel nik lepsi

a v konecnom dosledku:

len kecy o OH a vysledok ziadny

a o tom je aj toto vlakno, kecy o OH a vysledok nie je

v com je teda rozdiel ?

Motto: you can't stop, what is coming !
Nalezené položky: 102 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.