Eva Vrabcová podala v Riu srdnatý výkon, stačilo to na 26. místo

Radek Narovec | 14.08.2016 | přečteno: 11590×

Nezklamala! Maratonkyně Eva Vrabcová Nývltová skončila při olympijském maratonu na 26. příčce v čase 2:33:51, což je nejrychlejší čas v historii českého ženského maratonu na OH. Za svou maratonskou premiérou z květnové Prahy (2:30:10) sice zaostala, ale i tak klobouk dolů – vždyť loni na podzim to skoro vypadalo, že tato třicetiletá závodnice ukončí vrcholové sportování kvůli zdraví. VÝSLEDKY

Byl to teprve druhý maraton této bývalé reprezentační běžkyně na lyžích, která pro letošek tuto sportovní disciplínu opustila, aby se soustředila na silnici a hlavně olympijský maraton. Rio pro ni bylo již čtvrtou olympiádou v kariéře, předchozí tři však byly zimní.

„Nechci běžet na nějaký konkrétní čas. Bude to pro mne specifický závod, protože obvykle běháváme společně s chlapy. Věřím, že si vyberu správnou skupinku žen. Hlavně se ale chci řídit pocity mého těla,“ řekla aktuálně jasně nejlepší česká vytrvalkyně před závodem.

V Riu bylo na startu 17 °C a jasno, avšak vlhkost vzduchu dosahovala hodně limitujících 94%. Postupně se teplota zvyšovala až nad 24 °C a vlhkost maličko poklesla, pro změnu však téměř po celou dobu čelily závodnice ostrému slunci, který beton brazilské metropole hezky rozehříval…

Maratonský závod, do kterého zasáhlo 157 žen, nicméně přinesl napínavou podívanou až v samém závěru, kdy za to vzaly africké běžkyně a odskočily zbytku pole. Do 35. km se hodně taktizovalo a v čele se postupně prostřídalo asi dvacet běžkyň. Vítězkou se stala Keňanka Jemima Jelagat Sumgong v čase 2:24:04 a stala se historicky první keňskou vítězkou od roku 1984, kdy se v Los Angeles poprvé objevil ženský maraton na programu Her.

Za ní skončila se ztrátou devíti sekund její původně krajanka, dnes závodnice Bahrajnu Eunice Jepkirui Kirwa.

Eva se dlouho držela v početné skupině závodnic, která si dlouho držela tempo na výsledných 2:30, což byl výsledek, který jste české reprezentantce tipovali nejčastěji v naší anketě. Poslední kilometry se však rozpadla i tato skupina a je potěšující, že se Eva dokázala propracovat výše v pořadí právě ve chvílích, kdy už každá závodnice musela běžet „za své“.

„(V porovnání s Prahou byl) ten dnešní maraton náročnější, v Praze mi hodně pomohla domácí atmosféra, tady to bylo přece jen trochu komornější. I když lidí přišlo hodně, tak na to, co předvedli diváci v Praze, nikdy nezapomenu,“ uvedla v cíli pro iDnes.cz.

Pro srovnání ještě výkony jiných skvělých vytrvalkyň české a československé historie na olympiádách: V Londýně 2012 skončila Ivana Sekyrová na 67. příčce za čas 2:37:14, Anna Straková-Pichrtová zaběhla v Aténách 2004 28. příčku a čas 2:40:58. Historicky nejlepší umístění tak zůstává Aleně Peterkové z Barcelony roku 1992, kdy jí výkon 2:53:30 stačil na 24. příčku.

V Riu závodia i Slovenka Katarína Berešová, kterou známe z četných startů na českých závodech. Doběhla na 107. příčce (2:50:54).

Anketa

Má třicetiletá Eva Vrabcová Nývltová šanci se v maratonu ještě výrazněji zlepšovat?