Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Potvrdí vytrvalkyně vzestup českého maratonu? Pondělní počasí rozhodne

Potvrdí vytrvalkyně vzestup českého maratonu? Pondělní počasí rozhodne
foto: Puma

Radek Narovec | 13.08.2022 | přečteno: 3216×

Měl to být maraton, který český běh ještě nezažil. Přímý souboj všech čtyř reprezentantek se dosud nikdy nekonal a hlavně – národní tým si mohl dovolit luxus v podobě neúspěchu jedné z nich. Ale i oslaben o Evu Vrabcovou má velkou šanci na úspěch a možná i na vylepšení národního rekordu. Pokud se tedy závod nepromění v nelítostnou saunu. Ženy na ME v Mnichově startují v pondělí v 10:30, o hodinu později vybíhají muži včetně Jirky Homoláče.

Důvody, proč by český rekord padnout neměl? Tak především termín závodu uprostřed léta, doběh po poledni a předpověď počasí slibující nepěknou kombinaci tepla a vlhka. Všichni opatrně dodávají, že na šampionátech se zpravidla bojuje více o umístění než o skvělé časy, ovšem dá se běžet o přední příčky v dobré konkurenci a nezaběhnout kvalitní čas? Snad jedině právě v parném létě.

Bude to loterie do poslední chvilky, protože předpověď pro Mnichov se neustále mění! Zatímco před pár dny hrozila vedra přes 30 °C, v pátek byl pro pondělní závod hlášen déšť a jen něco přes 22 °C, aktuálně to zase pro závodnice a závodníky růžově nevypadá. Tedy pokud si nelibují v běhu v sauně…

Ve prospěch nadějí na vylepšení čtyři roky starého zápisu Evy Vrabcové z Berlína, kde rovněž na ME zaběhla čas 2:26:31 a vybojovala nečekanou bronzovou medaili, naopak hovoří kvalitně obsazený závod a natěšenost a zdravé soupeření mezi českými závodnicemi. Vždyť takto ve trojici se ještě nikdy na start 42km běhu nikdy nepostavily!

Bude z toho týmový úspěch? Zatímco kouč Terezy Hrochové Vladimír Bartůněk opatrně tipuje sedmou příčku, repre kouč Jan Pernica děvčatům dokonce nabízí medailovou vidinu: „Když to bude tak, že aspoň jedna běžkyně bude v Top 10 a tým do 5. místa, tak to za mě bude úspěšné maratonské vystoupení z pohledu českého běžce. Co by byl skvělý výsledek? Český běh by zase potřeboval oživit medailí z velké akce…“

Všechny tři reprezentantky využily pro přípravu alpské prostředí, Marcela Joglová a Moira Stewartová se připravovaly v italském Livignu, Tereza Hrochová si oblíbila tyrolský Kühtai, odkud si odskočila jen na světový šampionát v Oregonu.

Zatímco Joglová má za sebou už dvacáté místo z mistrovství světa a také start na olympijských hrách v Tokiu – podobně jako Hrochová, tak Stewartová se na podobně velké akci na maratonské trati představí poprvé.

“Nervozita přišla s několikadenním předstihem, což u mě není běžné. Je to dáno tím, že se ještě nepovažuji úplně za maratonkyni,” vysvětluje česká atletka, která letos stanovila nový český rekord v běhu na 10 000 metrů i v půlmaratonu. "V Mnichově poběží mnohem zkušenější soupeřky, takže nemám představu, jaký čas bych mohla zaběhnout, bude záležet na počasí. Celou dobu se všichni báli velkého horka, ale podle předpovědi to vypadá, že by mohlo v pondělí pršet,” pokračuje Stewartová.

Obě Češky mají za sebou povedenou přípravu, ale ani jedna z nich neodhaduje, na co to bude v elitní evropské konkurenci v pondělí dopoledne stačit.

Moiry kouč Václav Janoušek v červnu v rozhovoru pro behej.com deklaroval, že Moira nepojede do Mnichova pro umístění hluboko ve startovním poli. „Moira (dlouhodobě) chce porazit svého taťku! (ten zaběhl 2:23:47 a drží rodinný rekord, pozn. red.) Ale teď je tím cílem Mnichov a hezké umístění tam. Když se povede počasí a nebude úplné horko, tak se pokusit o český rekord. Co je horko? Mluvíme o nějakých třicítkách, to by se pak nešlo na časy, ale spíše na umístění. A být do osmého místa by bylo úplně super.“

Nyní, pár dní před samotným startem, kouč slušně odmítl otázky na strategii a cíle, aby na svou svěřenkyni nevytvářel nežádoucí tlak. „Spíš jí v tichosti budu věřit. Ostatně věřím nejen Moiře, ale i týmu, že se podaří moc hezký výsledek!“ uvedl.

„Věřím, že prostor pro mé zlepšování je obrovský. Ale tohle je ME, většina půjde na umístění a ne na časy. Takže neříkám, že nějaké zlepšení přijde hned v pondělí, ale časem určitě ano. Pořád nejsem v maratonu vyběhaná a ta trať mi přijde pořád hodně dlouhá. Mám z ní respekt!“ vzkázala Moira již z místa konání pondělního závodu.

Daleko otevřenější než ona a kouč byla maminka Miriam: "Já jsem přesvědčena o neutuchající optimistické předpovědi Vaška. Momentálně je hodně nadšený tím, co Moira natrénovala a jaké běhá časy v tréninku. Ti v poli už běží vždycky jakoby na doraz. Navíc je jasné, že uprostřed srpna nebudou dobré podmínky, i kdyby pršelo. Bude se to mydlit s teplotou a odpařováním jako v sauně. Jednoznačně má ale Moira natrénováno. Byla s Gerronem skoro měsíc v Livignu. Mluvila jsem s trenérem a ten tvrdí, že by měla být dobře připravená.

Velké obavy před ME vzbuzovaly jarní zdravotní patálie u Marcely Joglové, ovšem jak ona, tak její a repre kouč Jan Pernica odmítají, že by do Mnichova jela jen do počtu.

“Sice jsem začala trénovat trochu se zpožděním a mírnými komplikacemi, ale během šesti týdnů na soustředění jsme dali s trenérem do přípravy maximum. Takže se mohu s čistým svědomím postavit na startovní čáru,” vysvětluje Joglová. “Ale na co to bude stačit? To si budeme muset všichni počkat,” dodává.

A její strategie pro závod? Něco napovídá kouč Pernica: „Marcelu se budu snažit držet na uzdě, aby nepřepálila úvod. Obzvláště když bude vedro. Ona je velká závodnice a nerada běhá vzadu. Ale na maratonu se podle mě má závodit až v poslední třetině a ne té první.“

V týmové soutěži, v níž za jednu krajinu mohlo nastoupit až šest závodníků či závodnic, bodují nejlepší tři. V českém případě tou třetí bude Tereza Hrochová, která odvedla skvělý výkon před měsícem v Oregonu na MS v atletice. Odcestovala tam z českých závodnic jako jediná, ostatní daly přednost přípravě na Mnichov, kde především jako tým budeme mít větší šance na dobré umístění. Snad se Terce podařilo v Alpách setřást maximum únavy a znovunabrat sílu!

„Máme pocit, že se nám podařilo se dostat do obdobné formy jako před MS, teď bude záležet na tom, jak si to vše sedne. Na závodě nebudu osobně přítomný, tak budu doufat, že o Terezu bude dostatečně postaráno ze strany svazem nominovaných trenérů. Odměnou za odvedenou práci je již výsledek z Eugene,“ uvádí Terčin kouč Vladimír Bartůněk.

V závodu mužů, který je na programu rovněž v pondělí, jen o hodinu později než závod žen, máme nakonec také želízko v ohni. Oproti očekávání se jej zúčastní Jirka Homoláč. Ten v květnu zaběhl v Praze 2:18:43. Se 16 dokončenými maratony velezkušený borec se však pyšní osobákem 2:14:35.

Závody by měla přenášet Česká televize na ČT Sport, online výsledky by měly být zde: https://results.mun.mev.atos.net/…-000100-.htm

s využitím tiskové zprávy Sportegy

STARTOVNÍ LISTINY (ŽENY STR. 38, MUŽI STR. 9)

Anketa

Která z českých maratonkyň bude v cíli ME v Mnichově nejrychleji?

 
10 hl.
Celkem hlasovalo 49 uživatelů.

Komentáře (Celkem 14)

Nalezené položky: 15 První Předchozí | 1 | Další Poslední

Radek Narovec muž 13.08.2022 18:56:44

Měl to být maraton, který český běh ještě nezažil. Přímý souboj všech čtyř reprezentantek se dosud nikdy nekonal a hlavně – národní tým si mohl dovolit luxus v podobě neúspěchu jedné z nich. Ale i oslaben o Evu Vrabcovou má velkou šanci na úspěch a možná i na vylepšení národního rekordu. Pokud se tedy závod nepromění v nelítostnou saunu. Ženy na ME v Mnichově startují v pondělí v 10:30, o hodinu později vybíhají muži včetně Jirky Homoláče.
Odkaz na článek

avatar

Eymir Gölü

Celkem 3486 km
Minulý měsíc 0 km

Skritek Hugo žena 15.08.2022 06:41:16

Na výkon našich běžkyň jsem velmi zvědavá. Bude zajímavé sledovat, jak se TH povede dvojboj Oregon -Mnichov. Moira to v rámci OH kvalifikace také zvládla v krátkém rozmezí, uvidíme, jak se s tím popasuje Tereza, Oregon zaběhla výborně.

Jirka bude muset akceptovat běh na konci startovního pole, což pro něj není úplně běžná zkušenost.

Už se těším, tak ať to naším závodníkům pěkně pod nohama ubíhá.

Motto: Petit cheval de manege :-)
avatar

Celkem 7497,8 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:42:42 (2020)
maraton: 3:51:09 (2018)

Alena77 žena 15.08.2022 08:53:47

Dá se na to někde podívat? Odkaz web??

Motto: „Co sám nechceš, nečiň druhým.“
avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:11 (2006)
maraton: 2:42:13 (2006)

Ondriško muž 15.08.2022 09:19:57

>> Alena77, 15. 08. 2022 08:53:47

ČT šport, Eurosport…

avatar

Eymir Gölü

Celkem 3486 km
Minulý měsíc 0 km

Skritek Hugo žena 15.08.2022 11:16:57

NA I-vysílání je přenos čistě z maratonu – nekomentovaný.

https://www.ceskatelevize.cz/zive/ct25/

Jinak je možné na European athletics sledovat přímo přenos z jednotlivých disciplín, ale hodně se jim to seká.

Vzhledem k vývoji maratonu, by měla Čt operativně přehodit maraton do Tv a přenos ze stadionu dát v rámci I-vysílání.

Motto: Petit cheval de manege :-)
avatar

Celkem 7497,8 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:42:42 (2020)
maraton: 3:51:09 (2018)

Alena77 žena 15.08.2022 13:09:24

Ten závěrečný sprint byl super

Motto: „Co sám nechceš, nečiň druhým.“
avatar

Celkem 33013,49 km
Minulý měsíc 268 km
10 km: 0:42:16 (2022)
půlmaraton: 1:36:05 (2015)
maraton: 5:04:06 (2014)

Berenique žena 15.08.2022 13:23:43

Joo, a úžasná atmosféra ;-)

Motto: "Enjoy nature and live."
avatar

Eymir Gölü

Celkem 3486 km
Minulý měsíc 0 km

Skritek Hugo žena 15.08.2022 14:48:19

Ač nejsem příznivcem absolutní digitalizace, jsou momenty, kdy oceňuji dnešní digitální dobu. Viděla jsem první hodinu, musela odejít a stejně jsem to viděla zpětně. Když se člověk nepodívá na výsledky, je to paráda.

Finiš v obou kategoriích byl úžasný. Izraelec bohužel házel okem na druhou stranu a že se mu tam Němec blíží, zaregistroval pozdě. Atmosféra byla úžasná, obrovský rozdíl proti MS v Oregonu.

Ovšem vítězství Israele v týmu mužů mne nesmírně těší. Konečně budou mít na Mnichov o něco lepší vzpomínky…

Naše holky, těm se závod nepovedl. Že bude nejlepší TH, která má v nohou Eugene (stejně jako druhý muž dnešního maratonu), je určitě překvapením. Moira vypadala ještě na 15km, jako by klusala, bohužel to bylo jen zdání.

Motto: Petit cheval de manege :-)
avatar

Celkem 7497,8 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:42:42 (2020)
maraton: 3:51:09 (2018)

Alena77 žena 15.08.2022 15:28:16

Zrovna čtu na seznamu trpká slova Terezy ohledně realizačního týmu. Nějak jim tam haprovalo občerstvení.

Motto: „Co sám nechceš, nečiň druhým.“
avatar

Eymir Gölü

Celkem 3486 km
Minulý měsíc 0 km

Skritek Hugo žena 15.08.2022 16:25:53

>> Alena77, 15. 08. 2022 15:28:16

Drsné čtení. TH si v prvním kole ke stanici neodbočila, neb nikoho neviděla. Proč tam bude nabíhat, když vidí, že není nikdo nachystaný… Bohužel jsem během sledování přenosu měla silný pocit, že občerstvení zahaprovalo i u Moiry. Možná v druhém kole (?) naběhla ve vedoucí skupině k občerstvovačce na předposledním místě ve skupině a pak bylo vidět, že pokračuje bez pití. Buď jí nikdo nic nepodal, nebo to nedokázala chytit…

Být trenérem TH, jela bych i za své a stála u trati. Ale chápu, že je štve, když 17. žena MS nemá s sebou osobního trenéra. Její výkon byl v rámci MS jeden z mála, který mohl být hodnocen v superlativech.

Verze jsou, dvě, buď sebereme peníze na přípravu, nebo „my bychom to zaplatili“. Poté, co jsem byla svědkem podivného odhlašování našich závodníků, co se dostali na ME přes žebříček, ale byli odhlášeni svazem bez toho, aby jim to někdo i jen zavolal, se různým verzím nedivím. A to s neúčastí daných závodníků souhlasím. Jaksi na svaze vázne komunikace. A je to ostuda. Svazu.

Motto: Petit cheval de manege :-)
avatar

Celkem 33013,49 km
Minulý měsíc 268 km
10 km: 0:42:16 (2022)
půlmaraton: 1:36:05 (2015)
maraton: 5:04:06 (2014)

Berenique žena 15.08.2022 17:10:21

>> Skritek Hugo, 15. 08. 2022 16:25:53

Jedna věc je svaz a komunikace s ním, to je jasný. Ale já bych teda od ní čekala víc. Pokud mi o něco jde tak mám být připravená i na to, že se něco posere co neovlivním…tak měla vzít co bylo na oficiální a kousnout se a běžet dál, a ne se zastavovat a řešit to s kdekým. Rozčilovat se mohla v cíli. Takhle nevím co tím chtěla dokázat, akorát si rozhodit tempo a nervy? 8-O A jak dopadl vůbec Homoláč? Nikde jsem nenašla zatím.

Motto: "Enjoy nature and live."
avatar

Celkem 7497,8 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:42:42 (2020)
maraton: 3:51:09 (2018)

Alena77 žena 15.08.2022 17:29:54

>> Berenique, 15. 08. 2022 17:10:21

Jirka vzdal. Netuším co se stalo. Počasí???

Motto: „Co sám nechceš, nečiň druhým.“
avatar

Eymir Gölü

Celkem 3486 km
Minulý měsíc 0 km

Skritek Hugo žena 15.08.2022 17:30:49

>> Berenique, 15. 08. 2022 17:10:21

Oficiálně byla jen voda. To tak je. Ionťáky jsou v rámci osobního občerstvení. A na vodu se to běhá těžko.

Nicméně to s tím trenérem, popravdě, z Plzně je to kousek, nechápu, že nejel. Měl tam být oficiálně od svazu, to bez diskuse. TH předvedla výborný výkon v Oregonu a vyběhla si právo tam mít svého trenéra. A zvláště po tom, co se dělo na OH, kdy si také s realizačním týmem nesedla. U TH je evidentní, že je na svého trenéra fixována a je to alfa omega. A popravdě, vidí to každý fanoušek běhu, že to nechápe svazový trenér, to mne překvapuje.

Homoláč nedokončil. Od začátku se pohyboval na chvostu, končil na cca 30km, kterým proběhl v čase o 6min horším, než měly naše závodnice. Těch druhých 15km dal za 1:04, což je T4:15.

Motto: Petit cheval de manege :-)
avatar

Celkem 7497,8 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:42:42 (2020)
maraton: 3:51:09 (2018)

Alena77 žena 15.08.2022 22:26:28

Skvělý závod na 10km. Turk.jim tam krásně zdrhla. Dlouhonohé štíhlé gazely.

Motto: „Co sám nechceš, nečiň druhým.“
avatar

Desert muž 17.08.2022 07:38:29

U TH byl metabolismus blokovan nizsi hladinou iontaku, na cukrech je zavisly i metabolismus tuku, pokud dojde je to pres jatra a neoglykogen asi ty dve minuty, nevim naco futroval Jakub karnitin, kdyz nevi zaklad o metabolismu tuku.

moira relaxovana, marcela upnuta

Nalezené položky: 15 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.