Maceček a Mertová vydřeli v Krkonoších mistrovské tituly v ultrasky

Mizuno Trail Running Cup | 04.08.2018 | přečteno: 4507×

Polský běžec z rovin, beskydský ogar a lanškrounská skyrunnerka kralovali na Krkonošské padesátce, královském součásti Kilpi Trail Running Cupu, letos také poprvé Memoriálu Ády Klepše. Nádherná trasa po hřebenech českých velehor nabídla převýšení 2 600 metrů, ale i téměř ideální počasí bez nížinných tropů s malými přeprškami. Přilákala běžce z 11 zemí včetně Indie, Turecka nebo Francie.

Jako první doběhl do cíle ve skvělém čase 4:15:04 polský běžec Andrzej Witek. „Bylo to strašně těžké,“ vydechoval 26letý chlapík z rovinaté Wroclavi, kde má podle jeho slov nejvyšší převýšení deset schodů na most přes řeku. „V horách jsem běžel teprve podruhé,“ říkal.

Nejdéle si ho dokázal udržet na dohled Tomáš Maceček z Buff / Salomon Teamu, se ztrátou 2:41 získal titul českého mistra v ultra skymarathonu. „Šlo se mi moc dobře,“ radoval se, přestože musel vytrhnout z bot shrnující se vložky. Obhájce prvenství Jiří Petr zaostal na třetí pozici téměř deset minut.

Jeden z favoritů Robert Heczko měl při seběhu trailového koryta z vrcholu Stohu, v nejspektaku­lárnější pasáži zhruba na 11. kilometru, těžký pád a musel odstoupit. Jeho ruku ozdobilo sedm stehů a vypadal spíš jak po karambolu na kole. Další uchazeč o prvenství Jiří Čípa nakonec na startu chyběl.

Souboj žen byl napínavý až do konce. Skyrunningová specialistka Michaela Mertová zpočátku ztrácela. „Nešlo se mi dobře, asi jsem to přepálila,“ povídala v cíli.

V posledním velkém stoupání po červené sjezdovce Medvědína však dotáhla dvě soupeřky před sebou – vítězku prvního ročníku Kateřinu Matrasovou a trojnásobnou maratonskou šampionku Petru Pastorovou. „Viděla jsem je a rozběhla se,“ těšilo ji.

„Titul je pro mě skvělý, běžela jsem tu poprvé a trať byla nádherná,“ radovala se 42letá členka Štefko Running teamu – v čase 5:29:00 byla šestnáctá v absolutním pořadí. „Získala v závěrečných techničtějších pasážích, už jsme ji nestačili,“ ocenila Matrasová.

Závodní pole uzavřel už za soumraku 73letý Karel Čech v doprovodu syna Martina po 11 hodinách a 21 minutách na trati. V cíli ho čekaly fanfáry, šampaňské i banány. „Bylo to těžký, kluci, ještě to stoupání z Labský. Jsem tady naposledy. Už mi to neběhá, jako když jsem měl Běchovice za 31:30,“ usmál se unaveně. Za devět hodin zvládl trať i známý moderátor Petr Vágner, který ihned za cílovou branou skočil do auta a spěchal na večerní zprávy na Primě.

Krkonošská padesátka má bodový koeficient 1,5 do žebříčků KTRC. Tradičně se boduje i pětadvacítka, vedoucí 18 km po stejné trati a v závěru přidávající drsný výšlap stěnou sjezdovky Stoh. Její převýšení činí 1 800 metrů!

Tady obhájil vítězství Radek Hübl (1:58:54). „Běželo se mi podobně dobře jako loni. Na padesátku si zatím netroufám, na dlouho by mě zničila a já teď dva měsíce kvůli zranění achilovky nezávodil. Proto se chci stihnout připravit na dva podzimní půlmaratony na silnici a na Běchovice,“ vyprávěl běžec zpod Králického Sněžníku.

Mezi ženami vyhrála Karolína Palková (2:26:03) před Karolínou Grohovou, běžkyní na lyžích, která letos po olympiádě skončila v reprezentaci a od podzimu nastupuje jako učitelka tělocviku a zeměpisu na základní škole právě ve Špindlu.

„Krásná trať, užila jsem si to. Těším se na nový život, už jsem byla na skialpech v Číně, teď tenhle závod, to bych si dříve v přípravě nemohla dovolit,“ říkala sestra předloňského vítěze padesátky Radka Groha. Ještě čtvrtá byla další dvojnásobná olympionička, lyžařka Iveta Fořtová (dříve Zelingerová), s manželem pravidelní účastníci KTRC.

Atmosféru v epicentru závodu ve Skiareálu podpořil Den Evropy 2 s koncerty Liny Karo kapely Eddie Stoilow nebo Adama Mišíka. Doprovodný Běh na maXXimum na 5 km vyhráli teenageři Ondřej Hofmann a Jana Pekařová. Hned za nimi doběhla „babička“, stále skvělá Blanka Paulů, olympijská medailistka v běhu na lyžích ze Sarajeva 1984.

KTRC pokračuje už za dva týdny Lipenským půlmaratonem s výběhem na Stezku v korunách stromů.