Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Zemaník a Causidis se střetnou o víkendu při KTRC Králickém půlmaratonu

Zemaník a Causidis se střetnou o víkendu při KTRC Králickém půlmaratonu
foto: KTRC

Mizuno Trail Running Cup | 14.06.2018 | přečteno: 2938×

Jestliže se Kilpi Trail Running Cup charakterizuje jako seriál zážitkových terénních běhů, pak právě Králický půlmaraton přináší jeden z nejsilnějších i nejkrásnějších zároveň. Znovu či poprvé si ho můžete dopřát už tuto sobotu 16. června. Na startu by neměli chybět dva výteční čeští skyrunneři Jan Zemaník a Marek Causidis.

Hraniční masív přírodní rezervace Králického Sněžníku, odkud plynou vody do třech moří, stoupá k jedenáctému nejvyššímu vrcholu v zemi (1 424 m) a nabízí dechberoucí výhledová panoramata. Snad jen Krkonoše, jediné skutečné horstvo Česka, mohou nabídnout lepší. Původní třicítka se po čtyřech letech loni v rámci „postřižin“ zkrátila na půlmaratonskou distanc. Trasa sice zachovala nejlepší pasáže i převýšení tisíc metrů, ale i tak změnila charakter. Namísto ojedinělé vytrvalostní výzvy s postupným nabíráním výšky nabízí kombinaci víc než dvoukilometrové stěny na úvod a po ní pak velmi technického běhu se dvěma sešupy a ještě jedním stoupákem.


JAK KRÁLICKÝ PŮLMARATON BĚŽET? NECHTE SI PORADIT OD ZKUŠENÝCH


Stejně jako loni se tedy začíná krutým výšlapem do červené sjezdovky ke Slaměnce a Stezce v oblacích ve výšce 1 116 metrů (ze 750 m). Pak ještě kousek k vrcholovému hřebeni a po něm, mezi kosodřevinou nad obnaženými kořeny a letitými šutry, až k rozcestí pod Kralickým Sněžníkem.

Na jeho vrchol běžci už od prvního ročníku nemíří, neboť v nadcházejícím létě tu v lesních porostech právě hnízdí vzácná linduška horská. Čeká seběh korytem a posléze štěrkovkou až k pěšině podél ve zdejších svazích pramenící říčky Moravy. A před pádem sjezdovkou do finiše ještě znovu výběh do poloviny sjezdových tratí. Podpora v podobě tří občerstvovacích stanic je jistá, zážitek zaručen. Za jakéhokoliv počasí!

Mezi hlavní favority patří podle předběžných přihlášek dva beskydští běžci, zkušený již několikanásobný vítěz závodů z tohoto seriálu Jan Zemaník a Marek Causidis, v KTRC nováček, ale nedávno 15. v nabitém Ultraskymarathonu na Madeiře na 56 km s převýšením 4 100 metrů. „Na něho to bude dost rychlé, ale očekávám, že na tom budou podobně,“ říká Robert Krupička, domácí vládce králického hřebene. Sám tentokrát vynechává, protože po týdenní nemoci ladí formu na mistrovství světa v běhu do vrchu příští neděli na trase Karpacz – Sněžka (dvakrát). Vysílá aspoň početnou kohortu z ústeckoorlického Runsport teamu.

Ještě je tu Robert Heczko, loňský vítěz KTRC z Ještědu, maratonec i cyklista. Mezi ženami všestranná hradecká vytrvalkyně Táňa Metelková, anebo mladičká Tereza Kalousová, která vyhrála v květnu Trail Praha. Zahraniční účastníci rozvinou vlajky Slovenska nebo Indie. „Běží se hodně vysoko, ale kyslíku tam zbývá ještě dost. Po těžkém seběhu od Vilemínky čeká hodně dlouhá rovina podél řeky. Můžeš běžet na čas, ale nesmíš se zrušit, i když to je teď o něco kratší. Poslední kopec do sjezdovky ještě pěkně zabolí, nohy budou i teď slušně zrajbovaný,“ radí Krupička, který loni na hodně mokrém povrchu vyhrál v čase 1:34:43.

Podruhé je v nabídce také kratší pětka pro všechny. Ta vede právě po původní mapě ke Slonovi a zpět a zvládne ji opravdu každý. Na trase Trailu Praha se ukázaly v pohodě missky, takže při čekání na nejvysportova­nějšího člena rodiny se na ni klidně můžete vydat i s dětmi. A návštěvu parádní Stezky v oblacích pak dáte všichni společně.

Zatímco na trati se nic nemění, možná jen vaše forma, rozšířila se návštěvnická paleta na Dolní Moravě. V Mamutíkově vodním parku vyrostl dvoupatrový interaktivní mamut pro děti, nahoře u Stezky v oblacích, otevřené třetí sezonu (tu první ji navštívilo přes 200 000 lidí!) bude pokřtěna nová restaurace, dole přibyde poznávací Stamichmanova štola. Pro pobyty v luxusním hotelu Vista platí zajímavé červnové cenové balíčky.

Závodní kancelář v hotelu – tradičním epicentru závodu (s wellness bazény po doběhu, jídlem po závodě i vyhlášením výsledků v nablýskaném Kongresovém sále) – otvírá už v 8.30, start obou běhů je v 11 hodin.

Bohatý závodnický servis včetně originální medaile ze dřeva – s unikátním motivem pro každý závod KTRC 2018 – doplňuje stan se speciální nabídkou značky Kilpi a VIP služby pro členy platformy Jsem subarista i všechny, kdož dorazí na Dolní Moravu vozem Subaru.

Komentáře (Celkem 0)

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední

MTRC muž 14.06.2018 15:04:49

Jestliže se Kilpi Trail Running Cup charakterizuje jako seriál zážitkových terénních běhů, pak právě Králický půlmaraton přináší jeden z nejsilnějších i nejkrásnějších zároveň. Znovu či poprvé si ho můžete dopřát už tuto sobotu 16. června. Na startu by neměli chybět dva výteční čeští skyrunneři Jan Zemaník a Marek Causidis.
Odkaz na článek

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.