Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

ROZHOVOR: Koronakrize ukázala, že závody potřebují reprezentanta

ROZHOVOR: Koronakrize ukázala, že závody potřebují reprezentanta
foto: RAUL

Radek Narovec | 19.08.2020 | přečteno: 3273×

Jarní iniciativa Za zdravé Česko prokázala, že jednotným postupem dokážou pořadatelé pro sebe ale i pro sportovce získat víc, než když jsou rozděleni. “Byli jsme úspěšní, současně se však ukázalo, že tu není žádná instituce, která by hájila zájmy organizátorů akcí i samotných účastníků,” říká Marek Tesař, iniciátor výzvy a účastník jednání na ministerstvech.

Co považuješ za největší problém, který koronakrize odkryla?

“Krize jasně ukázala, že na rozdíl od jiných oblastní podnikání tu není žádná instituce, která by měla jako primární úkol prosazovat zájmy pořadatelů závodů a také účastníků. Tuto absenci si uvědomili všichni už nyní, ale myslím, že se tato potřeba ukáže i v dalších měsících. Tomu odpovídala i odezva, která nás opravdu mile překvapila. Přidali se nejen malí organizátoři, ale i ti největší, a to ukázalo, že ačkoli jsou často akce neporovnatelné, trápí nás stejné věci. Mě osobně udělalo radost, že se k akci přidaly i největší akce ve většině sportů – RunCzech, ČT Author Cup, Jizerská 50 nebo Spartan Race.” 

Byly či jsou nějaké výsledky z oněch jednání?

“Myslím, že slušným počinem bylo, že naše delegace Za zdravé Česko dokázala svými argumenty přesvědčit tým Ministerstva zdravotnictví, že lze s přísnějším režimem pořádat závody. Náš přesný plán včetně návrhů na hygienická opatření byl schválen, a dokonce byl následně dáván jako příklad. To se povedlo. Stejně tak i podpora Milana Hniličky z Národní sportovní agentury (NSA), který se s námi obratem sešel a podpořil nás, a to i pro jednání s Ministerstvem průmyslu a obchodu.”

Je poptávka po nějakém sdružení?

“Je a veliká. Jak od organizátorů všech úrovní a velikostí, tak rovněž od státu. Na jednání s agenturou NSA jsme také slyšeli, že by agentura chtěla mít partnera v této oblasti. A to je velmi silný argument pro start uvažování o této věci.”

**Co přesně by měl takový partner a mezičlánek mezi pořadateli a třeba státem na starosti? **

“Jsme teprve v začátcích. Už jsem byl u zakládání asociace a musím říct, že to není lehké. Určitě by to však měla být autorita, která bude s to zastupovat tento velký segment sportu, ale také ekonomiky. Zároveň se nabízejí i různé formy servisu pro pořadatele, být partnerem nejen Národní agentuře, ale také institucím, jako jsou Ministerstvo životního prostředí, místního rozvoje a také průmyslu a obchodu. Tato kategorie je významným hráčem v oblasti zdraví a stejně tak i na poli cestovního ruchu.”

Když se jedná o zřízení nové instituce, jaké subjekty jsou u toho nyní nejvíce? Nebo je to jen osobní aktivita Marka Tesaře?

“Rozhodně to není aktivita Marka Tesaře. Já jsem sehrál roli jen u této výzvy. Mám určitou výhodu v tom, že vím, jak sport v Čechách funguje, umíme se propojit s médii. Ale když bychom něco podobného zakládali, rozhodně to bude organizace, která bude zastupovat všechny členy a bude mít nějaké předsednictvo či výbor. Jak zní jedno sokolské heslo: Jedinec nic, celek vše. Určitě bych rád, aby v tom řídícím orgánu byli zastoupeni malí i velcí pořadatelé, ale i organizace, které se okolo pořádání akcí točí.”

**Nazývejme ji tedy zatím pracovně Organizace. Jaký je reálný časový horizont? S kým je třeba jednat a s kým už se jednalo? **

“Jsme ve fázi úvah. Do konce prázdnin bychom se chtěli sejít s lidmi, kteří se k výzvě připojili, a uvidíme.”

Po dlouhá léta zastával funkci tajemníka Sdružení organizátorů běžeckých závodů Ivo Domanský, ovšem od jeho smrti už uplynula řada let a SOBZ je trochu neviditelný. Budete jednat i s ním?


“Aby tato myšlenka dávala smysl, přizváni musí být všichni. Rozhodně to není jen o bězích.”

**Bude to jen o reprezentaci pořadatelů běžeckých a jiných závodů, nebo i běžců samotných? **

“Při povídání s různými signatáři se dostáváme pochopitelně i k tématu, jak bychom do této platformy zapojili i účastníky našich závodů. Určitě se tímto směrem budeme dívat také.”

Jaké sporty by měla Organizace reprezentovat? Budete kontaktovat třeba horské běžce či skyrunnery? OCR? Extrémní běhy?

“Zase záleží, kdo by se přidal, ale mezi podporovateli této myšlenky jsou zástupci  cyklistiky, triatlonu, překážkových a orientačních běhů, plavání… Prostě všichni, kteří se sportovním aktivitám pro aktivní širokou veřejnosti věnují. Určitě bychom oslovili i tebou zmiňované.” 

Dotace „na běh“ nyní dostává Český atletický svaz. Je toto namířeno proti němu?

“To rozhodně nikoli. Já si ani nemyslím, že ČAS dostává nějaké speciální dotace na pořádání běhů. Možná na republiková mistrovství, ale to je úplně jiný segment. Naopak, já jsem osobně ihned první den iniciativy svaz kontaktoval, ale ačkoli původně reagovali pozitivně, nakonec se nepřidali. Trochu mě to zklamalo, ale na druhou stranu je to logické. Jejich priority jsou úplně jinde. Výkonnostní sport, reprezentace.”

Pokud se dá narýsovat dělící čára mezi agendu sportů spadající pod existující svazy a „zbytkem“, kde by to bylo?

“Případná Organizace by se vůči žádným svazům rozhodně nevymezovala, vidíme tam naopak i prostor pro spolupráci. Většina organizátorů se svazy ale nemá nic společného a v případě, že jsou členy, sami vědí, jak jim členství ve svazu v pořádání závodů pomáhá.”   

Mimochodem vysvětlili vám atletický svaz, proč se k výzvě nepřidal? A měl svého zástupce na jednání s ministry za uvolnění restrikcí?

“Neměl, protože se k iniciativě nepřidal. Vzhledem k tomu, že se přidávaly desítky pořadatelů denně, a to i těch největších, po důvodech jsem už nepátral.”

Dá se už nyní říci, co by mělo být cílem Organizace v dlouhodobém horizontu?

“Být slyšet v rámci českého sportovního prostředí a to adekvátně k počtu našich závodů a jejich účastníků. Zastupovat tento velký segment vůči státu, přesvědčit jej i veřejnost, že naše činnost je opravdu společnosti i jedincům prospěšná a že si zaslouží respekt a podporu. Zároveň je zde prostor i pro platformy motivující účastníky k účasti, ale také k lepší péči o tělo a mysl.” 

Peněz na kvanta činovníků nebude, je pravděpodobné, že o některé aktivity se bude muset starat i někdo, kdo sám podniká v běhu. Jak zamezit konfliktu zájmů?

“Půjde o spolkovou organizaci a její hlavní orgán by byl zastoupen různorodými lidmi. O kvantu činovníků nemůže být řeč. Důležité je, že by je spojoval cíl. Respekt státu a municipalit, určitá jistota v tom, že v době potřebné bude někdo tento segment hájit, tak jako například hoteliéry či organizátory kulturních festivalů jejich asociace.” 

Kdybys byl vyzván, aby ses stal šéfem nové Organizace, přijal bys tento post? Zvládal bys jej skloubit s jinými svými aktivitami?

“To opravdu není ještě téma, ale určitě někoho schopného tento segment je schopen vygenerovat, o to strach nemám. Sám pár možných kandidátů vidím. Za sebe musím říct, že bych se určitě rád na přípravě a směřování asociace či unie podílel.”

Pozn.: Marek Tesař je zakladatelem a spolumajitelem agentury RAUL, která se stará o marketing Jizerské 50, pořádá seriál Běhej lesy či veslařské Primátorky. Předtím v agentuře Ogilvy/Mather Activation zakládal seriál rodinných běhů RunTour. Pracoval pro Český olympijský výbor a stál mj. u zrodu nového konceptu Běhu olympijského dne. Je výkonným ředitelem České obce sokolské. V průběhu pandemie inicioval výzvu Za zdravé Česko, se kterou se vydal společně s dalšími zástupci pořadatelů za vládními úředníky.

Komentáře (Celkem 108)

Nalezené položky: 109 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | Další Poslední
avatar

Celkem 27228,99 km
Minulý měsíc 0 km

jm1 muž 30.08.2020 08:56:49

>> Skritek Hugo, 30. 08. 2020 08:18:07 …lidé se v klidu sešli…

IMHO pomerne vystizna charakteristika (nejen ;-) ) tech lidi:

a mixture of the hard left and right, anti-vaccination campaigners, conspiracy theorists and self-described free thinkers :-)

avatar

Sloviensko

rudo muž 30.08.2020 10:02:09

>> Nula, 30. 08. 2020 08:32:40

klames, napisal si: v Berline sa nic nedeje

cize klamstvo

5 milionov sa malo dostat v sobotu do Berlina no nedostalo

vyjazdy z dialnice – aby nemohli do Berlina, nie vyjazdy z Berlina

kedze na mnohych trasach boli zablokovani, tak vzniklo viacero miest kde sa dav zhromazdil a bol policiou zatlacovany do roznych ulic kde ich uzavreli

skuticny odhad vsetkych skupin je asi 2 miliony

dokopy oznamilo 12 milionov svoj umysel prist do Berlina pocas rychto dni

ale podla teba sa v Berline nic nedeje

ze policia zabranila aby bolo 5 milionov pokope je uz trosku ina otazka, nemyslis?

no a ten RFK – keby zil mal by 95 ? to bol co za pokus ?

RFK tam bol, recnil a zaznamy a prepisy jeho prejavu su k dospozicii

JFK sa zatial neobjavil oficialne verejne

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Sloviensko

rudo muž 30.08.2020 10:03:51

>> jm1, 30. 08. 2020 08:56:49

a samozrejme zase nic nepochopil a linkol falosne klamajuce media

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Sloviensko

rudo muž 30.08.2020 10:06:17

Londyn, HOAX GATES PFIZER …

https://www.armstrongeconomics.com/…estrictions/

ak by bol nahodou zas niekto v Londyne a tvrdil ze sa tam tiez nic nedeje

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

10 km: 0:47:38 (2017)
půlmaraton: 1:47:02 (2017)

Nula muž 30.08.2020 10:18:48

Rudo, ty jsi napsal: "uz vcera bola demonstarcia s viac ako 5 milion ludmi

aerolinky tam dopravuju ludi z celeho sveta a autobusy zvazaju ludi z celej europy

hlavny recnik je Robert Kennedy

Berlin bude takto okupovany, za pomoci a spoluucasti policie a armady"

Podle tebe BYLA demonstrace s 5 mil lidmi a na to jsem napsal že se nic takového neděje. Mluvil jsi o pátku… V sobotu jsem ti potvrdil cca několik set lidí a tvrdím, že sjezdy z dálnice do Berlína zavřené nebyly, minimálně ten jeden, po kterém jsem jel. Po kolika jsi jel ty, že to můžeš tvrdit? Dále píšeš o okupování Berlína s pomocí policie a armády, to asi nedopadlo, ne? Nebo kdo blokoval ty sjezdy? Pokud jde o Kennedyho, spletl jsem se. Nevěděl jsem kterého myslíš. A ten JFK kterého zmiňuješ je který? Ten co se narodil 1917 a bylo by mu 103 let?

avatar

Sloviensko

rudo muž 30.08.2020 11:23:33

>> Nula, 30. 08. 2020 10:18:48

ked otec zomrie, tak ten co bol junior uz nepouziva oznacenie junior

takze ten co bol do roku 1962 JFK.jnr. ked mu deep state zastrelil otca, ten JFK, co ako maly chlapcek salutoval na pohrebe otca a prisahal pomstu

ten JFK, ktoreho sla zabit Hitlery Rotschild Clinton a tak ju predstihol a nafingoval svoju smrt 1999.

od detsva kamarat Trumpa.

ty si nasial ze v Berline sa nic nedeje, to je klamstvo.

armada ma obkluceny Berlin a pripravena zasiahnut.

zisti si co je armada SHAEF !!!

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Sloviensko

rudo muž 30.08.2020 11:27:11

PRAHA, PALACKEHO NAMESTIE, dnes, 30.8. o 15:00.

BURES chce pouzit falosny argement ze COVID a zakazat, zabranit demonstracii

uvidime ci bude mat odvahu a co sa mu podari.

BURES v poslednych dnoch prejavil znaky pripravy na prezliekanie kabatov. kto mu uveri ?

tak hadam niekto z Prahy bude vediet dat informacie co sa deje naozaj aby tu zas nejaky nevedko necitoval falosne srackometove masmedia

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Sloviensko

rudo muž 30.08.2020 12:41:28

BRNO, Malinovskeho Namestie

pondelok, 31.8. o 17:00

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Motor České Budějovice

Celkem 258 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:36:04 (2013)
půlmaraton: 1:23:45 (2015)

Jachym muž 30.08.2020 15:34:23

Já jsem se těšil, že se tady něco dozvím o závodech v době (po)koronavirové, ale příslušnou diskusi zcela opanoval svými bláboly jeden pomatenec. Tak snad někdy příště, no…:-)

Motto: "Do what you love and love what you do." Ray Bradbury (1920-2012)
avatar

10 km: 0:47:38 (2017)
půlmaraton: 1:47:02 (2017)

Nula muž 30.08.2020 16:19:33

Závody se ruší, teď třeba ČSOB maraton příští týden v Bratislavě…

avatar

Mainz

Celkem 7890,5 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:43:58 (2006)
půlmaraton: 1:37:37 (2007)
maraton: 3:24:03 (2009)

Ajaj muž 30.08.2020 16:45:39

>> Skritek Hugo, 30. 08. 2020 08:18:07

pokud by to k necemu bylo, tak muzeme diskutovat zda tam bylo 20 nebo 30 nebo 50tisic lidi, ale bylo by to k nicemu. Jestli si dobre pamatuji (vzhledem k veku diskutabilni), tak se snad v Berline kona v prumeru 2,5 demonstraci denne. Kazdopadne (logicky), kazdy chce pred „Branou“. Coz jestli nekde po Berline jeste par lidi demonstrovalo, nic nemeni na faktu, ze predrecnik se minul cislem min. 200× Fascinujou me 2 veci uz radu let –

  • jak je mozny, kdyz nektery lidi naprostou lzou (a je jedno jestli zamerne nebo „omylem“) a chytne se na to dost lidi, co zacnou filozofovat, jestli to nemuze byt pravda a nebo aspon trochu pravda.
  • a proc musim prispivat na financovani policie, ktera musi zabezpecit demonstraci kazdy skupiny, I kdyby to byli pomatenci co protestuji proti tomu, ze nebe je modry a trava zelena. A ver, ze jich tu je dost.

P.S.1 predstavu trochu mam, kolik lidi se vejde na „Fanmeile“ pri pidi-demonstracich, maratonu, prenosu mistrovstvi sveta (rekord kdyz se tam a v cely Tiergarten namackalo 1mil lidi), vzhledem k prostemu faktu, ze jsem asi 8 let par metru od „Brany“ zil a vetsina demonstraci prochazela nasi ulici

P.S.2 prosim neber to jako nejaky osobni vypad proti sobe. Je to spis „postesknuti“, jak tento server sel do kopru. V davnych dobach se tu dalo diskutovat o ruznych bezeckych tematech, i kdyz meli lide ruzne nazory. Delsi dobu ale mam osobni nazor, ze tu je jen, s velkym prominutim, „nablito, konspiracemi o fungovani sveta

avatar

Eymir Gölü

Celkem 3486 km
Minulý měsíc 0 km

Skritek Hugo žena 30.08.2020 17:33:50

>> Ajaj, 30. 08. 2020 16:45:39

Pravdu díš.

Mimochodem by to diskutování k ničemu nebylo. Já jsem to napsala jen proto, že se tu dohadovali, zda tam byly miliony (nebyly), nebo jen nějaká ta tisícovečka. Můj příspěvek byl pouze snahou o nějaké objektivní hodnocení situace. Neměl se přiklánět ani na jednu stranu. Tyhle věci jsou na diskusi v hospodě (nebo u jednoho hnízda).

Podle mého je lepší si jít zaběhat/vyrazit na výlet, než řešit, ze které planety dorazí zpátky Kennedy (MIB).

A nejpřínosnější pro téma závodů v době pocovidí bych viděla diskusi na téma, zda šlo ten Berlín nechat odběhnout. I třeba LOndýn, který půjde jen elita.

Motto: Petit cheval de manege :-)
avatar

Eymir Gölü

Celkem 3486 km
Minulý měsíc 0 km

Skritek Hugo žena 30.08.2020 17:43:59

>> Nula, 30. 08. 2020 16:19:33

Mnichov pro letošek také zrušili. Jednu chvíli zrušili jen 10km a 21 ev. 42 změnili na 30km. Běžci si mohli vybrat, zda chtějí běžet. Ale nakonec je to úplně zrušené. Škoda, je to pěkný závod, kousek od nás, výborná organizace…

Z tohoto pohledu bude zajímavé, co se bude dít s OH nominačními závody. Když povolili maratoncům a chodcům plnit limity od září (ovšem nepočítá se do žebříčku, vyloženě jen splnění limitu), aby vůbec bylo kde plnit. Z chodeckých závodů – Poděbrady jsou 10.10., Dudince mají být 14dní poté (tam chce plnit Matěj Tóth). Snad to všechno zase nezruší, byla by to škoda.

Motto: Petit cheval de manege :-)
avatar

Sloviensko

rudo muž 30.08.2020 18:19:06

>> Skritek Hugo, 30. 08. 2020 17:43:59

teoreticky je v DEC v MEL kazdy rok narodny majstrak na 50km

a v ramci toho sa ide aj 20km aj zeny

takze chodci by mohli

ale do AUS su velke restrikcie pricestovat, karantena atd takze aj toto je zatial nerealne

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Sloviensko

rudo muž 31.08.2020 20:40:57

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Sloviensko

rudo muž 02.09.2020 09:28:44

dobra sprava pre ludstvo, lokalne vitazstvo

https://www.armstrongeconomics.com/…estrictions/

lavina by sa mala pohnut dost rychlo

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Eymir Gölü

Celkem 3486 km
Minulý měsíc 0 km

Skritek Hugo žena 23.09.2020 18:28:02

A jsme zpátky, kde jsme byli. Hnilička zná jen hokej, v jeho rozlišovacích schopnostecj je ještě tak fotbal, ale na běžecké závody, kterých se účastní lidé aktivně pracující na svém zdraví, se zapomíná. 50lidí.

Pokud se v letošním roce neuskuteční Běchovice, svůj podíl na tom má i ČAS. Jak zmiňuje pan Tesař, jejich podpora byla ve finále nijaká. A evidentně je v těchto šílených dobách nějaký ten lobbista zapotřebí.

ČAS však přehlíží všechny potencionální fanoušky atletiky, kterými jistě účastnící běžeckých akcí jsou. Ale tak hlavně že je tu bezvýsledková kampaň Fanoušek je součást týmu, Jsem atlet a podobné blbosti. Realita je bídná.

V minulosti jsem patřila k zastáncům svazu, co se týkalo limitů apod., ale jdou opravdu špatnou cestou.

Motto: Petit cheval de manege :-)
avatar

Desert muž 23.09.2020 19:51:21

>> rudo, 02. 09. 2020 09:28:44

" hydroxychloroquine has become a political issue rather than a medical one" :-(

avatar

Desert muž 23.09.2020 19:53:53

>> Skritek Hugo, 23. 09. 2020 18:28:02

" jdou svoji cestou" pro ne asi dobrou, ostatni je nemusi zajimat :-P

Nalezené položky: 109 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.