Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Olympiáda? Moc kladných zážitků jsem si z ní nepřivezla

Olympiáda? Moc kladných zážitků jsem si z ní nepřivezla
foto: FB AK Škoda Plzeň

Zuzana Kotěšovcová | 16.09.2021 | přečteno: 28048×

Co dokáže se sportovcem udělat psychika, o tom po olympiádě ví své Tereza Hrochová, v české historii nejmladší účastnice olympijského maratonu. V izolaci v japonském Sapporu a bez kouče Vladimíra Bartůňka si před závodem, na který se dlouhou dobu připravovala, užila pořádný očistec. “Kdejaký pouťák má lepší organizaci a zázemí, než tomu bylo v Japonsku! Moc pozitivního si z olympiády bohužel nevezu,” říká smutně plzeňská naděje českého maratonu.

Jaký je tvůj největší zážitek z olympiády? Bylo něco, co tě vyloženě překvapilo?

“Moc pozitivních zážitků jsem si bohužel z OH nepřivezla. Překvapilo mě, že kdejaký pouťák má lepší organizaci a zázemí než OH. Ale otázka je, jak moc velká vina byla na straně pořadatelů a do jaké míry to takhle hloupě zařídil svaz a olympijský tým. Přelítali jsme přes celé Japonsko tam a zpět úplně nesmyslně.”

Zkolabovala jsi před samotným závodem, který jsi však i přesto zvládla hodně slušně. Jak jsi vnímala ohlasy na tvůj olympijský výkon?

“Zaznamenala jsem převážně pozitivní ohlasy. Pro mě bylo nepředstavitelné to, že jsem se tam vůbec dostala. Co jsem se koukala, tak jsem historicky nejmladší českou účastnicí olympiády v maratonu! Oproti všem třem dalším holkám, co se také pokoušely o OH, jsem nejmladší a jediná amatérka. Ony mají naprosto nesrovnatelné podmínky, je to jejich zaměstnání, což je zásadní.”

Pochválil tě trenér za výkon v závodě?

“Oba s trenérem jsme z výsledku byli zklamaní, před závodem jsem zkolabovala a vlastně nevěděla moc, co dělat. Bohužel jeho absence ve výpravě měla pro mě fatální důsledky. Celou dobu tam vládla nepříjemná atmosféra, neměla jsem tam nikoho, s kým bych mohla vše řešit. Celých 14 dní jsem tam probrečela. Ostatní tam měli servis, já nikoli.”

Jak moc ti k lepšímu výkonu pomohla konkurence mezi českými holkami? Vnímala jsi je během závodu? Věděla jsi o nich?

“Během závodu jsem vnímala především kolabující závodnice, které jsem na trati potkávala.”

Jak dlouho se budeš s olympijského závodu vzpamatovávat? Sebral ti hodně sil? “Po příletu mě pár dní ještě bolely nohy, ale jinak snad už jsem v normálu.”

Bylo něco, kvůli čemu budeš na japonskou olympiádu vzpomínat v dobrém?

“Nejhezčím zážitkem byl poslední den a půldenní návštěva olympijské vesnice, tam to bylo jako v ráji, oproti tomu, co jsme zažívali celou dobu (v Sapporu, pozn. red.). Měli tam jídlo, které bylo dobré, ionťák – ten byl po dvou týdnech jak živá voda -, a nádherné prostředí. A ve vesnici jsem viděla poprvé za celou olympiádu i kruhy, což byla taky pecka. I cesta domů vládním speciálem byla super.”

Co bude dál? Zůstaneš u maratonů, pokusíš se o kvalifikaci na další olympiádu?

“To je v tuhle chvíli předčasné, vzhledem k tomu, že mi příští rok bude 26 a budu se muset začít živit sama, budu mít i jiné starosti než jen běhání.”

Jak se budeš dál připravovat? Zůstaneš u stejného trenéra?

“Momentálně jsem na soustředění v horách a žádné změny neplánuji. Trenéra rozhodně měnit nechci, Vládi systém tréninku mi vyhovuje.”

Jaké máš zázemí? Běháš na plný úvazek? Dalo by se vůbec při takové tréninkové dřině chodit do práce?

“Nejsem profík, jsem student, a jelikož mi příští rok bude 26, tak si v nejbližší době budu muset najít práci. Se střediskem to moc nadějně nevypadá, takže běh pravděpodobně půjde na druhou kolej. Klasicky asi těžko, musela by tomu být ta práce hodně přizpůsobená.”

Jaké závody plánuješ ještě letos běžet?

“V plánu bylo MS v běhu do vrchu, to bylo bohužel přesunuto na příští rok. Teď o víkendu mě čeká finále extraligy, což je zároveň i MČR družstev, poté MČR v běhu do vrchu a MČR v krosu, zbytek se ještě uvidí podle situace.”

Komentáře (Celkem 25)

Nalezené položky: 26 První Předchozí | 1 | Další Poslední

zuzanarusinova@post žena 31.08.2021 11:28:53

Co dokáže se sportovcem udělat psychika, o tom po olympiádě ví své Tereza Hrochová, v české historii nejmladší účastnice olympijského maratonu. V izolaci v japonském Sapporu a bez kouče Vladimíra Bartůňka si před závodem, na který se dlouhou dobu připravovala, užila pořádný očistec. “Kdejaký pouťák má lepší organizaci a zázemí, než tomu bylo v Japonsku! Moc pozitivního si z olympiády bohužel nevezu,” říká smutně plzeňská naděje českého maratonu.
Odkaz na článek

avatar

Beruškanádherná žena 31.08.2021 21:28:23

Když čtu tento rozhovor, tak mám rozporuplné pocity. Snažím se koukat na to ze všech stran. Rozepíšu se jenom z jedné strany. Cítím z článku obrovskou frustraci od “olympioničky”, která byla připravena na maraton, ale ne na olympijský maraton, za specifických podmínek. Její trenér dokázal připravit závodnici jenom po fyzické stránce, ale po psychické nikoliv. Jeden z cílů dobrých trenérů by měl být učit svěřence samostatnosti. V tom to případě, jak to cítím, to jde spíše opačným směrem. Brečet 14 dni mi připadá jako fakt úlet pro holku které je 25 roků. Buď je v tom nějaká patologie nebo ta holka má mentální vyzrálost 4 letého dítěte, takže vlastně taky patologie. Myslím, že olympionici by měli dělat nějaké psychotesty na to jestli zvládnou být sami na olympiádě. Alespoň by se ušetřily peníze daňových poplatníků. Sportovci, kteří na to sice mají po fyzické stránce, ale nedají to psychicky, a tím pádem předvedou výkon, který hodnotí zklamáním… někde jsem četla, že mílařka Mäki, která nechala doma několika měsíční dítě, byla na olympiádě také bez trenéra a předvedla národní rekord. Ta věděla proč jede na olympiádu. Překonávat národní rekordy a příkladně reprezentovat zemi.

avatar

Celkem 27228,99 km
Minulý měsíc 0 km

jm1 muž 01.09.2021 07:12:30

>> Beruškanádherná, 31. 08. 2021 21:28:23 …olympionici by měli dělat nějaké psychotesty…

Sledujes i jine sporty? A pokud ano, jak hodnotis treba takovou Naomi Osaka anebo Simone Biles (obe jsou rocnik 1997)?

avatar

Sloviensko

rudo muž 01.09.2021 07:12:41

>> Beruškanádherná, 31. 08. 2021 21:28:23

ano je to jeden uhol pohladu, nuz kto venuje cely svoj zivot tomu aby dokazal zabehnut 42km o nieco rychlejsie ako nejaky super…hovori o psychyke dost…

ale iny uhol je nepriatelstvo vnutry ceskeho atketickeho zvazu a nepriatelstvo medzi atletmi, neexistencia vzajomnej pomoci a spoluprace.

spomenme si na klan menom "rychle holky " ked sa museli dat dokopy nepriatelske osoby koli stafete 4×400 a co vsetko za osobne boje v tom boli.

protiklad je SK atletika, kde pri repre ide vzdy o spolupracu a vzajimnu pomoc vsetkych, co pomoct mozu konkretne v Tokyu, nemala trenera Gajanova 800m a tak kazdy jej trenink a aj medzi treninkami jej pomahal trener Zapletalovel, ktory mal toho dost so svojou bezkynou od ktorej sa ocakavalo vela. a nik Gajanovu neodsunul do samoty, neoriek tomu ze pred casom odisla od SK trenerov a trenuje ju svajciar.

rozhovor nepriamo ukazuje vnutornu kulturu a politiku ceskej atletiky

nedavno prebehli rozhovory aj s inymi maratonkynami co mali limit a vzdy padali otazky o spolocnej spolupraci, a vzdy odpoved bola – spolupraca neexistuje a nie je o nu zaujem.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Sloviensko

rudo muž 01.09.2021 07:15:11

>> jm1, 01. 09. 2021 07:12:30

to sou taky cesky ?

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Celkem 27228,99 km
Minulý měsíc 0 km

jm1 muž 01.09.2021 07:30:26

>> rudo, 01. 09. 2021 07:15:11

pokud nevis (ale Ty vis, ze… :-) ), zkus google

avatar

Desert muž 01.09.2021 08:26:18

>> Beruškanádherná, 31. 08. 2021 21:28:23

az si zabehnes maraton nekolikrat po sobe v case blizicim se 2:30, pocitej s tim ze to asi psychicky nezvladnes, je v tom i metabolismus

nicmene pokud ti neni zrovne 12 let, tak se taky zamysli nad svym nickem, taky psychicky, ve skutecnosti to mam tak trochu u vyfuku :-P

kazdej jsme nejakej, celkem hodnotim pozitivne, ze to psychicky zvladla, proti ni Mäki je uz dost ostrilena matadorka :-P

avatar

Celkem 10 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:37:31 (2024)
půlmaraton: 1:24:58 (2023)
maraton: 3:26:43 (2022)

Meescha muž 01.09.2021 08:48:08

Smutné čtení, dost mě ta nespolupráce v rámci týmu překvapila. Třeba u chlapů si to ani nedovedu představit, že by tam jeli tři a jel si každý striktně na vlastní triko, když jednomu chybí trenér. Je otázka, jestli si Tereza o pomoc řekla, pokud ne, pak není důvod si stěžovat. Každopádně jsou všechny součástí jednoho týmu, ani jedna neměla na umístění do TOP 10, tudíž obrovská rivalita před závodem působí až lehce komicky.

Byla by škoda, kdyby měla s během na nejvyšší úrovni skončit, talent má. Bez medailí z vekých akcí se peníze na atletiku získávají těžko, nicméně kombinovat vytrvalecký běh s prací jde, když se chce. Však závazky nemá…

avatar

Desert muž 01.09.2021 10:07:01

>> Meescha, 01. 09. 2021 08:48:08

nevim, kdo tam jel jako representacni trener ( vim, ale nemohu mu prijit na jmeno), to je ten, kdo selhal, nebot se celou dobu nemohl zbavit pocitu, ze by na jejim miste videl nekoho jineho :-P

avatar

Sloviensko

rudo muž 01.09.2021 14:01:27

>> Desert, 01. 09. 2021 10:07:01

nekoho jineho mohl chtit videt

ale ne na jejim miste, ale na miste nekoho jineho

a vsichni vime kto tam nemel bejt a vybouch

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Beruškanádherná žena 01.09.2021 18:14:47

Tohle brečení od Hrochové je msta za to, ze nemohl odcestovat její trenér. I kdyby se sebe víc člověk snažil, tak by to hanila. Zkratka je to úplně prosté, situace nedovolila odcestovat “trenéra”. Bohužel ji nepřipravil po psychické stránce, proto tam 12 dni brečela. Chtěla bych jenom vědět jakou spolupráci můžou mít maratónkyně, když každá je zvyklá trénovat sama a rivalita? Rivalita, konkurence je hnacím impulzem pro lepší výkonnost. Jinak parádní trefa pana Desert přezdívku mám opravdu od 12 let :)

avatar

Desert muž 01.09.2021 20:12:13

>> Beruškanádherná, 01. 09. 2021 18:14:47

ten nick se mi docela libi, je pozitivni, i kdyz je ti asi vic nez tech 12 let :-P

s brekem to je absoluni blbost, odsolila by se a nikam by nedosla, fakt je ze efekt place muze vyprovokovat prebytek drasliku, :-P

avatar

Eymir Gölü

Celkem 3486 km
Minulý měsíc 0 km

Skritek Hugo žena 01.09.2021 20:44:49

Jaká msta? Jen popisuje své pocity a zážitky… Kdo mluvil s kýmkoliv, kdo v Sapporu byl, tak ví, jak náročné tam ty podmínky byly. Jak konstatoval jeden můj známý z britského týmu – not exactly the olympic experience we were hoping for. Pokud k tomu není atmosféra v týmu nejlepší, pak to udělá své.

Terka nebyla jediná, kdo s tím měl problém. U ní ta nepohoda byla patrná už před odletem a jen to gradovalo. V době covidí asi nešlo počítat se skvělou olympiádou, ale nikdo nečekal, jak špatné to celého v Sapporu bude. V tomto směru je zajímavé poslechnout si podcast s chodkyní Durdiakovou na OnlajnyTV (youtube), ta říká, že ani EVN to moc nedávala (a to tam měla s sebou manžela) a podmínky tam její noze nepomohly. I situaci s velmi omezeným jídelníčkem přibližuje víc.

Byla by škoda, pokud by Tereza přestala běhat, trénovat při práci jistě jde, jak dokazuje příklad např. Mieke Gorissen z Belgie, která učí matematiku a fyziku a doběhla 28. Zda to půjde i Terce, to ukáže jen čas.

Motto: Petit cheval de manege :-)
avatar

Eymir Gölü

Celkem 3486 km
Minulý měsíc 0 km

Skritek Hugo žena 01.09.2021 20:58:36

>> Meescha, 01. 09. 2021 08:48:08

Ženské mají jinou mentalitu. Navíc holky běhají často s mužskými spanningy, vzájemně se tak moc nepotřebují.

Motto: Petit cheval de manege :-)
avatar

Beruškanádherná žena 01.09.2021 22:09:54

Ještě mi nejde na rozum, co myslí tím servisem? Že servis měly všechny a Hrochová nikoliv? To by chtělo upřesnit, protože je to zavádějící. Vůbec se mi nechce věřit informac,i že neměla možnost si udělat v Sapporu iontové nápoje to je podle mého názoru lež. Co je to za maratónkyni, když si s sebou nevezme své ověřené iontové nápoje? Samozřejmě se snažím vžít do jejich pocitu ale nemůže zaměňovat fakta a emoční pocity. Nepříjemná atmosféra ? To bych chtěla také vysvětlit. Podle mého názoru si atmosféru částečně člověk vytváří sám ( jaké si to člověk udělá takové takové to má). Pořád tvrdím, že na nejdůležitější akci nebyla mentálně připravena.. K výkonu, že se to nepovedlo hledá chybu okolo, ale ne u sebe. Chtěla bych vědět co by příště udělala jinak, aby byli spolu s osobním trenérem spokojeni. No, myslela jsem si že slečna Hrochova je edukovaná atletka a že role trenéra není jenom plánovat trénink.

avatar

Sloviensko

rudo muž 02.09.2021 07:55:43

>> Beruškanádherná, 01. 09. 2021 22:09:54

jedno reseni by bylo pro budoucnost

zmenit obcanstvi a nesoutezit pro ceskej atletickej svaz

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 02.09.2021 08:41:00

>> Skritek Hugo, 01. 09. 2021 20:58:36

Velmi zalezi od chemie medzi clenkami timu, ale zvacsa sa nielen ze nepotrebuju, ale si skor skodia, ak su po dlhsi cas spolu. Co mam z mnohych pripadov odpozorovane, v zenskych timoch sa bojuje o hierarchiu aj inak, ako vysledkami z pretekov a niektore to tazko znasaju. Je to samozrejme generalizacia, ale udrzat zensky tim v stave, aby vsetky spolu vychadzali si vyzaduje skveleho stratega a diplomata, ktory sa nehra na oblubenkyne, ani naznakom.

V muzskych timoch je rivalita citelna na kazdom kroku, ale tak nejak to patri k testosteronovemu sportovemu prostrediu a berie sa to – no, sportovo. Alfa vodca je ten, co ma najlepsie vykony na pretekoch a poradie sa meni podla vykonnosti danej vysledkami. Ak sa niekto zlepsuje a je dobry v treningu, moze to vyvolat kratkodobe pnutie, ktore sa vyriesi prave pri najblizsom suboji.

Obavam sa, ze v zenskych timoch to ani 5 vzajomnych subojov nevyriesi, ak je jedna presvedcena, ze vzdy jej „nieco“ nevyslo a ze je aj tak lepsia (a najma ak to ventiluje cez media, namiesto ukazkou vlastnej vykonnosti).

Pri sporte, bez ohladu na pohlavie by som presadzoval v time iba jedno pravidlo: Put up, or shut up. Nepodas vykon, nekecaj.

avatar

Sloviensko

rudo muž 02.09.2021 08:45:31

>> Mato, 02. 09. 2021 08:41:00

no, to ignoruje rovnost podmienok

ja by som povedal

ked mas lepsie podmienky mas povinnost podat lepsi vykon

a v totmo pripade ta co mala podmienky najlepsie nielen pocas Sapora ale uz roky vybuchla najviac a to nielen sportovo ale najme ludsky

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Sloviensko

rudo muž 02.09.2021 09:59:38

>> Mato, 02. 09. 2021 08:41:00

Mato premyslal som nad tym co si pisal, ci mam rovnake skusenosti, ale nie.

moje skusenosti su z individualnych sportov (teda neriesim pripad ked je 1 trener a 20 sportovkyn v druzstve – baket hadzana volejbal a podobne)

ale vzdy slo o pripady ked mala zena svojho trenera a ak sa z nejakeho dovopdu skupina zien stretla, tak boli spolu kamaratky pokial to trenery nevideli

islo vzdy o uzasne ego muzskeho trenera, ktory chcel byt alfa trener a byt jasne lepsi ako trener tej druhej a ako trener tej tretej atd a nevrazivost medzi trenermi muzmi bola nutena tymi trenermi aj medzi sportovkyne.

ked spominam na AUS chodcov, tam som takyto pristup nevidel, ale medzi trenermi bezkyn ano, podrazy ohovaranie na dennom poriadku

takze ja nemam skusenost ako ty, ze tie boje si vyrabaju zeny medzi sebou, ale ze je to vzdy od trenerov chlapov.

snad co som pocul ci cital sprostredkovane vynimka moze byt pripad HEJNOVA – proti celemu svetu a teda aj proti bezkyniam v CZ sama od seba

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 02.09.2021 10:52:52

>> rudo, 02. 09. 2021 09:59:38

Ja mam skusenosti aj s timami, kde trenovalo od 3 po 20 bezkyn pod jednym trenerom. Urcite nie su univerzalne, ale okrem mojho pozorovania mi to potvrdilo mnozstvo trenerov na univerzitach.

Tebou popisane vzorce su urcite tiez platne, ale jedna sa o pripady kratkodobeho a nuteneho stretnutia jednotlivkyn.

No a v timovych sportoch existuje aspon taky stmelovaci prvok, ze okrem par patologickych pripadov, vsetci chcu, aby tim uspel. V individualnom sporte je tento prvok bud uplne nepritomny, alebo na vedlajsej kolaji (druzstva, stafety, su vzdy az za individualnymi vysledkami).

avatar

Sloviensko

rudo muž 02.09.2021 11:55:42

>> Mato, 02. 09. 2021 10:52:52

no a teraz sa znovu sustredme na SAPORO a 3 zo 4 maratonkyn co splnili limity pod 4 roznymi trenermi

a ten konflikt je ego 4 chlapov

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 02.09.2021 12:53:15

>> rudo, 02. 09. 2021 11:55:42

Alebo nie, kedze nepoznas ani jedneho trenera a ani jednu z tych bezkyn.

Moja reakcia bola na Skritkovu vetu, v ktorej uviedla, ze zenske maju inu mentalitu a vzajemne sa az tak nepotrebuju. A taka je aj moja skusenost, co sa trenovania tyka. Poznam x vynimiek, ale vacsinou to plati.

avatar

Sloviensko

rudo muž 02.09.2021 13:09:46

>> Mato, 02. 09. 2021 12:53:15

to by bola velka vynimka z celej schemy

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Celkem 10 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:37:31 (2024)
půlmaraton: 1:24:58 (2023)
maraton: 3:26:43 (2022)

Meescha muž 02.09.2021 13:41:25

>> Skritek Hugo, 01. 09. 2021 20:58:36

O čistě ženských kolektivech, zdaleka nejen ve sportu, jsem toho slyšel už poměrně hodně. Nicméně ve chvíli, kdy jsou v tomto případě odstřiženy v bublině bez svých běžeckých parťáků, je je opravdu debilní (omlouvám se za to slovo, ale chtěl jsem použít něco citově zabarvenějšícho) si místo pomoci dělat zle.

Co už, pro příště bude třeba trochu lepšího dozoru z vedení výpravy… Leda kulový, nic se nestane, nikdo nic řešit nebude a u dalšího výletu opáčko v bleděmodrém. ;-)

avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:11 (2006)
maraton: 2:42:13 (2006)

Ondriško muž 02.09.2021 14:58:27

Nerobte z atlétky zelenáča či chuderu. Veď má za sebou veľmi úspešné repre akcie, toho roku 10km na EP v osobaku, minulý rok MS v 1/2m tuším tiež v osobaku, a rok predtým MS horskom behu či behu do vrchu,kde tiež bola v popredí. Neviem na koľkých z nich bol jej tréner, ale na vrcholných akciách si pocinala výborne.

Tieto OH boli otrasne- čo sa týka podmienok a prostredia na mieste činu, teda v Sapore. A byt tam bez trénera,de facto blízkej osoby 2 tyzdne,to by zomlelo nie jedného, skôr väčšinu atlétov. A z českých maratonkyn bola vo veľkej nevýhode, pretože tam jednoducho nemala blízkeho človeka či trenera. Nehovoriac o tom, že išlo o jej životné podujatie, prvý maratón na vrcholnom podujatí. Napriek tomu to dala, má skvelu skusenost, čo všetko dokázala zvládnuť. Budúce OH budú úplne iné, a sú za necelé 3 roky.

A neviem prečo by mala ,,zabaliť" vrcholovu atletiku, ergo maratón. Veď ma zabehnuté limity na budúcoročné MS i ME. A aj mimo toho, môže na mestských maratónoch ukázať, akou dobrou maratonkyňou je.

Nejde mi ale nenapísat, že tiež by som chcel byť ,,amaterom" čo trávi celé mesiace v zahranici na sústredeniach.

avatar

Trněný Újezd

jaala žena 06.09.2021 19:53:25

>> Ondriško, 02. 09. 2021 14:58:27

byla vysokoškolským sportovcem, studentem. Pokud nemá dostudováno, musí si platit školné již sama či rodiče. To se, v žádném případě, nedá srovnávat s těmi, které jsou profesionálkami placenými konkrétním klubem či sponzory. A nejde jen o čas na tréninky, ale i rehabilitace a­pod.

jako chief of equip ve sportu „smíšeném“, jsem nepostřehla výrazný rozdíl mezi chováním chlapů a ženských v případě startů na ME/MS. Někteří z nich jsou ochotni/schopni část svých ambicí „věnovat“ prospěchu teamu. Ne všichni, mnozí z nich jedou pouze na sebe.

Význam trenéra bych nepodceňovala, sportovec se nemusí starat o mnoho věcí (viz. ty iontové nápoje), má psychickou podporu. Ta, u ženských, je daleko důležitější, než u chlapů. to je jediný rozdíl.

Motto: člověk nikdy není moc starý, aby začal s novým sportem :-)
Nalezené položky: 26 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.