Boston Marathon: Cheruyiot překonal Cheruyiota

Petr Kostovič | 20.04.2010 | přečteno: 2558×

V maratonské klasice, 114. Bostonském maratonu, zvítězil v pondělí 19. dubna v novém traťovém rekordu 2:05:52 Robert Kiprono Cheruyiot a překonal tak o 82 sekund rekordní zápis svého jmenovce, Roberta Kipkoech Cheruyiota. Nejrychlejším Američanem byl Ryan Hall, jeho čas 2:08:41 znamenal nejlepší výkon dosažený v závodě americkým běžcem. V závodě žen zvítězila v těsném finiši Etiopanka Teyba Erkesso (2:26:11), o pouhé 3 sekundy zpět zůstala Ruska Taťana Puškareva.

Cheruyiot se pohyboval po celý závod ve vedoucí skupince běžců. Ještě na 35. km s ním držel krok Etiopan Deriba Merga, na 40. kilometru už běžel Cheruyiot osamoceně vstříc vítězství. Jak píše zpravodajský server news.yahoo. com, vítěz v cíli prohlásil: „Za finanční odměnu si koupím pár krav.“

Zajímavěji se vyvíjel závod žen. V něm se v čele držela skupinka vytrvalkyň mezinárodní konkurence, tempo zprvu udávaly vedle Etiopanek i Číňanky a Japonky, později Etiopankám stačily hlavně Rusky. Mezi nimi byla i vítězka z Prahy z roku 2008 Natalija Yulamanova. Na pozdější vítězku Erkesso z Etiopie však v závěru závodu začala zle dotírat jiná z Rusek, čtyřiadvacetiletá Taťana Puškareva, která rozběhla závod rozumně a v závěru jí nedocházely síly tak rychle jako soupeřkám. Časem 2:26:14 si tato učitelka tělesné výchovy trénující v Kislovodsku a Portugalsku výrazně vylepšila svůj osobní rekord, když před Bostonem běžela nejrychleji loni v San Antoniu (2:30:30).

Vzhledem k uzavření letišť před závodem je tentokrát česká účast slabší, ve výsledkových listinách figuruje 6 běžců, kteří uvádějí státní občanství České republiky. Nejrychlejším byl mezi nimi Miroslav Matějů časem 2:46:41.