Z Orálka se v drsném Irsku stal horolezec

Radek Narovec | 10.07.2011 | přečteno: 6291×

Brněnský démon dlouhých tratí, Dan Orálek, skončil na 70km ultratrailovém mistrovství světa na 19. místě a z místa konání, irského národního parku, hlásí snad nejdrsnější zážitky své kariéry. „Dolomitenman byl proti tomu v podstatě procházka.“ Další česká účastnice, Markéta Gruberová, pak málem utonula v bažinách!

„Dnešní utratrail byl asi nejdrsnější závod, co jsem běžel. Bažiny, mokrá tráva, bahno, kamení, výběh kopce, který se změnil v horolezecký výstup. Následoval sestup, který se nejvíce podobal těžko řízenému pádu. A potom… všechno ještě jednou,“ popisuje na facebooku trasu sobotního závodu IAU Trail World Championship, kterého se v irské Connemaře zúčastnilo 115 borců, z nichž dokončilo 98.

Vytáhlému českému běžci, který v týdnu před mistrovským startem lehce potrénoval dvěma maratony ve dvou dnech na oblíbeném moravském ultra, v cíli naměřili čas 7:21:01. Vítězný Francouz Erik Clavery doběhl za 6:39:07.

Pro srovnání – kvalifikační závod na jihu Čech zvládl Orálek o hodinu rychleji, přestože měřil o deset kilometrů více!

Sobotní mistrovskou trať od turisticky známého Kylemore Abbey do vesničky Letterfrack přichystal Richard Donovan, organizátor extrémních maratonů na světových pólech. Je třeba rovněž podotknout, že Dan Orálek má za sebou americký zničující Badwater a rozhodně nepatří mezi uplakánky. Snad čerstvé zážitky neovlivní jeho plány na zdolání Spartathlonu, kde se rovněž běžcům tyčí do cesty pořádný „kopeček“!

Není divu, že za svůj výkon obdržel gratulaci i od Anny Pichrtové-Strakové, skvělé české vrchařky a maratonkyně…

Další česká reprezentantka Markéta Gruberová doběhla v sobotu v Irsku na 89. příčce v souhrnném pořadí, když na trati bohužel zabloudila a připsala si čas 10:17:33. Podle velmi hrubých propočtů by jí měl stačit na umístění do dvacítky mezi ženami.

Nejrychlejší ženou se stala rovněž Francouzka, Maud Gobertová, a její čas je opravdu neskutečný: 7:41:31. Jen uvažte, že by chvíli za nepřekonatelným Orálkem na Silvě Nortice doběhla žena!

„Jsem rád, že jsme víceméně ve zdraví přežili. Všichni účastníci závod hodnotili jako nesmírně těžký. Po počáteční krizi jsem se rozběhl a ve druhé polovině předběhl hromadu běžců,“ hodnotí s mírným časovým odstupem svůj start brněnská stálice a trojnásobný vytrvalec roku.

„V závodě rozhodovalo, kdo umí šplhat a lépe slézat kopec. Pokud se dalo trochu běžet, tak jsem získával.“

Podrobné výsledky naleznete na webu časoměřičské firmy. Bohužel oficiální stránky závodu jsou od soboty nefunkční.