Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Překoná Kilian rekord legendy Kourose v běhu na 24 hodin? Sledujte živě

Překoná Kilian rekord legendy Kourose v běhu na 24 hodin? Sledujte živě
foto: Salomon

tisková zpráva | 27.11.2020 | přečteno: 17686×

Kilian Jornet, trailrunningová ikona a muž, který dvakrát během jednoho týdne zdolal Mt. Everest, se rozhodl otestovat své limity na jiném “hřišti”. Již o víkendu se rozeběhne v novém silničním modelu obuvi Salomon S / LAB Phantasm po atletickém oválu v norském městě Måndalen a kroužit po jeho modrém mondu bude celých 24 hodin. Pro Jorneta, který dokázal zvítězit snad ve všech ikonických horských bězích, to bude zcela nová zkušenost a krok daleko za hranice jeho komfortní zóny. SLEDUJTE ŽIVÝ PŘENOS

"Mou motivací je vystoupit ze své komfortní zóny, vyzkoušet něco zcela jiného a nového a lépe tak poznat své vlastní limity v novém prostředí, kdy vyměním vysokou nadmořskou výšku a horský terén za rovinu”, svěřuje se Jornet. "Stále mě baví objevovat a poznávat něco nového, navíc trénink na rovině se stal skvělou příležitostí zapracovat na rychlosti a lépe poznat, jak mé tělo reaguje na různé způsoby doplňování energie při dlouhotrvajícím výkonu. Tyto nové zkušenosti mi pak pomohou i v dalších aktivitách, kterým se budu v budoucnu věnovat.”

Průběžné výsledky: https://racetracker.no/…-valley-24h/?…

Norsko, kde Jornet žije, bylo pandemií COVID-19 relativně nedotčeno. Kvůli dodržování zdravotních opatření bude stadion během projektu pro diváky uzavřen. Aby mohl být závod a jeho výsledky oficiálně uznány, zúčastní se jej rovněž několik dalších skvělých norských ultraběžců.

Jornet podřídil přípravě na Phantasm 24 několik posledních měsíců a jak je jeho zvykem, nevytváří na sebe tlak a nezveřejňuje své vlastní očekávání a cíle. Jako vždy nedělá předpovědi ani nenastavuje očekávání ohledně svého výkonu. Je však známo, že pokud se již tento běžec pro něco rozhodne a nazuje boty, vždy lze očekávat mimořádný výsledek. Oficiálně změřená nejdelší vzdálenost, která kdy byla za 24 hodin uběhnuta, činí 303,506 kilometru a tento rekord je již od roku 1997 v držení řecké ultraběžecké legendy Yiannise Kourose. Tento výkon sám Jornet označuje jako něco naprosto šíleného a pro něj nepředstavitelného.

„Je to tak strašná porce kilometrů, že si to ani neumím představit,“ říká Jornet. "Viděl jsem Yiannisovi mezičasy z jeho rekordního běhu a mým cílem je držet s nimi krok tak dlouho, jak jen to půjde”. Znám přesně tempo, které musím udržet každou ze 24 hodin, znám tempo pro každý kilometr a každý okruh. Prvních 10 hodin bude samozřejmě o něco rychlejších a poté již budu každou další hodinu jen pomalejší, ale mám přesný plán a vím, jak chci a taky musím každou hodinu běžet. Velmi důležité bude, aby se mi vyhnuly jakékoliv svalové potíže, a také to, jak si mé tělo poradí s doplňováním energie během tak dlouhotrvajícího výkonu”.

Jornet, který dokázal dokončit (a většinou v nich i zvítězit) nejtěžší horské závody jako je Ultra-Trail du Mont Blanc (UTMB), Hardrock 100, Western States 100 a mnohé další horské maratony po celém světě, velmi důkladně konzultoval svůj cíl a cestu k němu s řadou trenérů a fyzioterapeutů, neboť náročný trénink tempa na rovině klade zcela jiné nároky na jeho tělo.

„Jako horský běžec, adaptovaný na vysokou zátěž ve vyšší nadmořské výšce nemám problém s vytrvalostí a kardio zátěží,“ říká Jornet. "Problém však může nastat s udržením vysokého tempa, moje nohy nejsou prostě zvyklé na tak rychlý pohyb. Abych se dokázal dobře připravit, zařadil jsem do svého týdenního tréninkového plánu vždy nejméně tři dny tempového tréninku na rovině. Ale technika, kterou běháte na rovině a po silnici se velmi výrazně liší od běhu v horách a ve členitém horském terénu, kde musíte překonávat překážky a nerovnosti, kde se neustále mění tempo, kadence a došlap.”

Během tréninku se Jornet výrazně soustředil na předcházení a eliminaci možných svalových zranění, která by mohla vzniknout při dlouhotrvajícím běhu po rovině na oválu. Svůj pokus byl dokonce již donucen odložit kvůli svalovému zranění, které si obnovil v půlce října při účasti ve svém prvním silničním závodu na 10 kilometrů – slavném norském závodu Hytteplanmila, který navzdory potížím dokončil ve výborném čase 29:59.

„Myslím, že tou největší výzvou a zároveň cestou k úspěchu je schopnost a možnost trénovat na 100% podle plánu a vyhnout se při tom jakémukoliv zranění, které by mohlo přípravu negativně ovlivnit“, říká Jornet. Což se mu bohužel zcela nepovedlo. „Trénink byl v posledních měsících trochu frustrující, šel jsem od zranění ke zranění.“ Měl jsem odtrénovány některé skvělé bloky a pak jsem se bohužel zranil a musel si nuceně odpočinout. Po závodu v Hytteplanmila jsem musel na nějakou dobu trénink zcela vysadit a odpočívat. Teď mám za sebou jeden podařený tréninkový týden a ten poslední, před pokusem, budu již jen odpočívat a regenerovat, aby se dala do pořádku svalová vlákna a abych dočerpal potřebnou energii.

Při svém 24hodinovém pokusu obuje Jornet nové Salomon S / LAB Phantasm, superlehkou silniční závodní obuv, která bude oficiálně v prodeji na jaře 2021. Tento model však již sám poslední měsíce používá při své přípravě a rovněž v nich běžel zmiňovaný silniční závod.

„Před rokem jsem začal testovat prototyp tohoto modelu a nyní již několik měsíců používám stejné boty, které budou k dispozici pro veřejnost na jaře,“ říká Jornet. "Je to skutečně skvělý silniční model. Je lehký, velmi reaktivní a dobře vyvážený, navíc s ideální mírou tlumení, což je velmi důležité při delším běhu po tvrdém povrchu. A přilnavost je také skvělá, dokonce i za mokra, což je důležité.“

S / LAB Phantasm je dynamický závodní model (6 mm drop) vyvinutý s vrcholovými sportovci, jehož předností je především nízká hmotnost, prodyšnost a rychlý přechod do odrazu, kterého je dosaženo díky oblému “rocker” profilu podešve a také díky mezipodešvi z nejlehčí a nejrychleji reagující pěny Salomon – Energy Surge. Téměř neviditelný svršek je vyrobený z TPU Mesh a dodává botám velmi prodyšný a lehký design (hmotnost 199 gramů).

„Je skvělé, že Salomon vyvinul tak výjimečný produkt pro silniční běh,“ řekl Jornet. „Některé věci, které důvěrně znají z modelů, určených do hor – jako například minimalistická hmotnost, úžasný fit a prodyšný svršek – byly použity při vývoji Phantasm.“ A naopak některé poznatky z vývoje silniční obuvi, jako je například tlumení, pomohou inovovat modely trailové.“

Při svém pokusu bude Jornet každé čtyři hodiny měnit směr běhu. Očekává se, že teploty v noci budou klesat k nule a během dne se budou pohybovat mezi 8 a 15 stupni. V rámci přípravy na nepředvídatelné norské počasí si Kilian velmi pečlivě vybral i ostatní vybavení od Salomon, které bude mít připraveno pro den i noc strávenou na stadionu – tričko s technologií NSO, trička Sense s dlouhým rukávem, šortky S / LAB, elasťáky S / LAB NSO, hybridní kalhoty, čepici, nákrčník, rukavice Pulse, ponožky NSO a několik lehkých větrovek a mikin (Haloes Down Hybrid a Outline Down Agile FZ).

Suunto, finská společnost zaměřující se na vývoj sportovních hodinek a která je více než deset let jedním z hlavních partnerů Kiliana Jorneta, bude v roli oficiální časomíry projektu Phantasm24.

Komentáře (Celkem 109)

Nalezené položky: 110 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | Další Poslední
avatar

10 km: 0:39:24 (2015)
půlmaraton: 1:29:34 (2014)
maraton: 3:11:05 (2015)

Petr H muž 27.11.2020 22:48:12

Bohužel i můj odhad vyšel. Když jsem četl že si Kilián stěžuje na opakované problémy s tělem, které dřív nemíval, tak jsem si říkal že mu současný trénink moc nesvědčí a nechápal jsem ten pokus běžet 24 hodin co nejrychleji. Ale doufal jsem, že tomu třeba jen špatně rozumím. Že Kilián má něco odběháno a své tělo dobře zná a Salomon by přece nedovolil akcí co hrozí blamáží. Ale výsledek vidíme. Fakt nechápu. No. Já ač terénní běžec jsem Salomony neměl a teď si je nekoupím. Snad se Kilián dá do pořádku a vrátí se na velké závody do hor. Tohle ho snad z tužeb běhat po rovině vyléčilo.

avatar

Mainz

Celkem 7890,5 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:43:58 (2006)
půlmaraton: 1:37:37 (2007)
maraton: 3:24:03 (2009)

Ajaj muž 28.11.2020 12:01:17

Jinak pekna pre-event analyza/uvaha od Cage Canaday – https://youtu.be/FXL4Xu2fIu4

avatar

Mainz

Celkem 7890,5 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:43:58 (2006)
půlmaraton: 1:37:37 (2007)
maraton: 3:24:03 (2009)

Ajaj muž 28.11.2020 12:07:25

Sage, ne klec :-)

avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:11 (2006)
maraton: 2:42:13 (2006)

Ondriško muž 28.11.2020 19:05:29

Vysledok je to velmi chabý. Ale niet sa čo čudovat. Len nekritickí obdivovatelia si mohli mysliet, ze môže čo i len utocit na Kourosa. V skutočnosti nemal žiadnu šancu. Žiadnu. Nikdy doteraz nebežal cestny ultramaratón, ani žiaden okruhovy, nieto ešte rovno drahove ultra. A chcel prekonat najkvalitnejší ultramaratonsky rekord. To bolo blaznovstvo.

avatar

Desert muž 28.11.2020 22:09:21

>> Ondriško, 28. 11. 2020 19:05:29

podobne jako, kdyz nekdo hraje dobre basketbal, a mysli si, zekdyz zacne hrat kosikovou, ze bude lepsi :-P

PS: jsem zvadav na jeho vyjadreni – zapomel si vzit jägrovky

avatar

Celkem 7497,8 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:42:42 (2020)
maraton: 3:51:09 (2018)

Alena77 žena 28.11.2020 22:32:39

Nevím jak vás, ale mě ani nenapadlo, že by to dal. Neměl na silnici a ovál hlavu. Nemohl odpočívat jako při trailu. Stále tempo, prostě pakárna na kterou nebyl zvyklý. Nedokončil, protože věděl, že to nedá.

Motto: „Co sám nechceš, nečiň druhým.“
avatar

Mainz

Celkem 7890,5 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:43:58 (2006)
půlmaraton: 1:37:37 (2007)
maraton: 3:24:03 (2009)

Ajaj muž 28.11.2020 22:43:56

ma na facebooku zpravu.

@ Alena – jsi si jista, ze vis o kom mluvis? Hlava? Napr. 24h na skialpech pri skoro 25,000nastoupanych metrech… Odpocivat pri trailu? Clovek, ktery prebehl Pyreneje od oceanu k mori… Ale no tak.....

avatar

Celkem 7497,8 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:42:42 (2020)
maraton: 3:51:09 (2018)

Alena77 žena 28.11.2020 23:04:42

Běžel jsi někdy víc jak osm hodin na oválu. Je to úplně jiný druh psychické zátěže než při náročném ultra trailu.

Motto: „Co sám nechceš, nečiň druhým.“
avatar

Mainz

Celkem 7890,5 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:43:58 (2006)
půlmaraton: 1:37:37 (2007)
maraton: 3:24:03 (2009)

Ajaj muž 28.11.2020 23:32:24

Muzes si precist tech par knih co KJ vydal. Dost se tam ohledne psychiky rozepisuje.

Nebo najit na netu tech 24h na skialpech, ktery delal na jedny „pidi-sjezdovce“. Nahoru/dolu. Do zblbnuti. Osobne bych problem s hlavou (ze to nedal po pouhych 10h) bral jako posledni moznost.

Anebo se proste podivej na to vyjadreni co dal na FB

avatar

10 km: 0:47:38 (2017)
půlmaraton: 1:47:02 (2017)

Nula muž 28.11.2020 23:38:28

Já třeba běhám na oválu pravidelně, kvůli zdravotním problémům. A nemám s tím naprosto žádný problém – a jedná se o ovál 250m, ne 400. Naprosto mi nevadí chodit tam každý den a kroužit dokola. Moje drahá polovička tam byla se mnou jednou, dali jsme si kilometr na čas a nikdy víc už tam nešla – potřebuje sledovat okolí, nesnáší stereotyp. Takže o tom, jestli to pro něj byla psychická zátěž, si každý můžeme myslet svoje, pravdu zná ale jen on. Já si to třeba dovedu představit a pokud bych měl běžet 24 hod (ne že bych to zvládl), tak raději na oválu. A tvoje poznámka o odpočinku při trailu mě dost pobavila :-)

avatar

Celkem 7497,8 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:42:42 (2020)
maraton: 3:51:09 (2018)

Alena77 žena 28.11.2020 23:38:53

>> Ajaj, 28. 11. 2020 23:32:24

O vyjádření nevím. Podívám, díky.

Motto: „Co sám nechceš, nečiň druhým.“
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 29.11.2020 07:23:44

24h na zozname moze zostat, vsak koho by tesilo mat velku vyzvu nezvladnutu. O sv.rekorde by som uz vsak bol ticho, pokym neabsolvuje aspon 3 a dostane sa cez 290km. Inak by to mal pojat ako osobny ciel to dat, bez bombastickych vyhlaseni o vysledku. V opacnom pripade sa dalsie pokusy mozu skoncit velmi podobne…

avatar

Desert muž 29.11.2020 10:04:04

takze na zacatek, i kdyz si to tady sotva prectou, gratuluji conradovi k dosazeni norskych rekordu, ostetnim k dokonceni narocneho zavodu :-P

dle vyjadreni mel kilian opakovane silnou bolest na hrudi, tedy koronalni zalezitost, bezne vyjizdi sanitka, to ze ho pustili hned je asi na reverz

takze na tak brzky pokus to vubec nevidim, po trech pokusech by se mohl k rekordu priblizit, realne asi +2 :-P

nicmene everest pro nej znamenal " polibeni v zone smrti", uz tam se setkel s velkymi problemy,

jak se to bude vyvijet dale netusim, potrebuje si udrzet sponzory :-P

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 29.11.2020 14:08:45

K Rudovym poznamkam doplnam este tieto od ineho clena timu. Tymto by sa dalo uzavriet spekulovanie nad poveternostnymi podmienkami, zdravotnym stavom Kiliana, ci inych relevantnych a pseudorelevantnych poznamok. Faktom je, ze Kouros zabehol svetak na 48h s tromi polamanymi rebrami, na 24h s otravou jedlom v poslednych 3h a aj tak dokoncil lepsie nez ktokolvek mohol co i len snivat: https://www.letsrun.com/…ome-stories/

avatar

Celkem 7497,8 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:42:42 (2020)
maraton: 3:51:09 (2018)

Alena77 žena 29.11.2020 15:32:47

>> Mato, 29. 11. 2020 14:08:45

Skvělý čtení. Díky za odkaz.

Motto: „Co sám nechceš, nečiň druhým.“
avatar

Desert muž 29.11.2020 16:12:16

>> Mato, 29. 11. 2020 14:08:45

a rudo??? :-P

PS: co to maji ten kilian a yianis s tim jidlem??? to by si nedovolil zadny clen z tymu dat spatne jidlo, je to soucasti pripravy, proste ti bouchne somatika

avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:11 (2006)
maraton: 2:42:13 (2006)

Ondriško muž 29.11.2020 17:00:07

>> Mato, 29. 11. 2020 14:08:45

Jej, super ze si to sem dal.Presne to som mal na mysli, len sa mi to nechcelo hladat v archive. Vidno ze si pozorny fanusik letsrunu!

avatar

Bratislava

Brutto muž 04.12.2020 14:22:44

Tak tu je report priamo od aktera: https://kilianjornet.cat/…at-ive-learn?…

Ja viem, mnohym napadne, ze to nemusi byt vsetko tak ako to napisal, ale ja mu verim dokonca aj to, ze zaciatkom roka, ked sa rozhodol tu 24h skusit, to bol jeho napad a on oslovil Salomon a Suunto ci s nim do toho pojdu. Nakolko viem, ze on je presne ten typ, co musi skusat stale nove veci. A okrem toho – velmi pekne zhodnotene rozdiely medzi trailovym a „flat“ tréningom na dlhe trate. Palec hore.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 04.12.2020 19:51:54

>> Brutto, 04. 12. 2020 14:22:44

Ano, pekne napisane. Preslo to aspon tromi editaciami od ludi, co su na to urceni. Cokolvek povie, ci uverejni je v sulade so zmluvou s jeho hlavnymi sponzormi. A ze to nie su ziadni „chill dudes“ ti mozem z prvej ruky dosvedcit. Jedneho z jeho hlavnych sponzorov mam tu cest poznat zvnutra struktury, prave pri pravnych sporoch. Nechces sa s nimi dostat do problemov… Brand protection funguje ako naolejovana masina.

avatar

Desert muž 04.12.2020 23:09:11

>> Brutto, 04. 12. 2020 14:22:44

>> Mato, 04. 12. 2020 19:51:54

libivy clanecek pro fanousky, nechteji slyset nic jineho :-P

no kdyz uz chtel bezet, tak mohl hodit konzultaci se Suehirem Ishikawou, ten by mu vysvetlil k cemu je hornet juice, a proc jsou potrebne bilkoviny behem zavodu

Nalezené položky: 110 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.