Dvě vteřiny scházely nejlepší ženě na rekord

Tomáš Nohejl | 10.09.2011 | přečteno: 6417×

Ještě před setměním, v bouřlivé atmosféře, běžela Priscah Jepleting Ngetich-Cherono za traťovým rekordem na adidas 5 km pražské Mattoni Grand Prix. V bouřlivé atmosféře zaplněného Staroměstského náměstí skvěle finišovala, ale… zaostala dvě vteřiny. 15:32! Osmou v cíli v čase 17:01 byla nejlepší z českých žen, Petra Kamínková.

„Běžela jsem, co to šlo, ale byla jsem opravdu velmi unavená,“ vyprávěla v cíli vítězka. „Letěla jsem z korejského Tegu do Curychu (na Weltklasse ve čtvrtek byla 5. na 5 km), strávila tam dva dny a zase sem,“ dodala 30letá keňská běžkyně, čerstvě vdaná matka dvouleté dcerky. „Jsem tu poprvé a moc se mi tu líbilo. Nádherná atmosféra,“ dodala ještě.

Druhá byla Tadelech Bekele z Etiopie, třetí Tabitha Gichia Wambui z Keni. „Držela jsem se do posledních chvil, ale v posledních metrech jsem souboj neudržela,“ povídala třetí žena.

Jako nejlepší z českých běžkyň proťala cílovou čáru Petra Kamínková. „Čelo jsem sice viděla jen asi první kilometr, ale jinak jsem moc spokojená s časem i umístěním.“

Líbilo se ji závodit i o prestižní titul české jedničky. „Dřív to byla samozřejmost, teď jsem o to musela bojovat. O to víc si to užiju. Tím spíš, že pomaličku končím…“

To neplatí úplně docela. Ještě příští neděli ji čeká Ústecký 1/2maraton a další víkend maraton v Ostravě. „Nekončím úplně. Ale už nemůžu trénovat tak, jak bych si představovala, nejde to. Dokázala jsem toho dost, běhat si budu dál.“

Hned za ní devátá skončila stýplařka Marcela Lustigová a pak Monika Preibishová. Nejlepší z novicek Czech Marathon Hopes byla Anežka Drahotová, 16letá dívka na své první ostré silniční pětce, za 17:32. Výrazně předčila své dvojče Elišku – obě jsou medailistky z chodeckého šampionátu.

Nejméně spokojená byla letos stříbrná z mistrovství republiky v běhu na 10 000 metrů Květa Pecková, která doběhla v čase 17:26. „Druhé nebo třetí místo, to bych brala, ale s bramborovým umístěním jsem rozhodně nepočítala,“ netajila zklamání.

Zato uznání patří 16. Daniele Havránkové, redaktorce behej.com, za čas 18:47. Hned po doběhu stačila ještě napsat reportáž ze závodu mužů!

V pomyslném souboji manželek desetibojařských reprezentantů se utkaly Eva Šebrlová a Andrea Změlíková. Lépe se dařilo bývalé půlkařce Šebrlové, která závod dokončila na 26. místě v čase 20:14, Změlíková uběhla pětku o šestnáct sekund pomaleji, což znamenalo 31. místo v celkovém pořadí.

Celkem 1 483 – většinou spokojených běžkyň – dorazilo do cíle.