Keňan Limo vytvořil nový rekord večerní desítky

Daniela Havránková | 10.09.2011 | přečteno: 13204×

Strhující podívanou připravila sobotní desítka Mattoni Grand Prix, letos poprvé otevřena i pro ženy. Keňan Philemon Limo, vítěz dubnového Hervis ½Maratonu Praha, posunul traťový rekord Metro Běhu na 10 km o půl minuty v osobním maximu za 27:34. Nejlepším Čechem se stal podle očekávání Milan Kocourek, kterému časomíra naměřila 29:45.

Jak se ukázalo, vyplatilo se do Prahy pozvat půlmaratonem „prověřeného“ Lima. „Za organizátory jsme pochopitelně velice spokojeni s překonáním traťového rekordu,“ uvedla manažerka elitních závodníků Jana Moberly.

Limo běžel na čele závodu hned od začátku a náskok před ostatními běžci postupně výrazně zvyšoval. Svou premiéru na nočním závodě tohoto typu zvládl nakonec v čase 27:34. Svému krajanovi Chirchirovi přitom nadělil přesně minutu, bronz bral Etiopan Tekele výkonem 28:56.

„Děkuji organizátorům za možnost startovat na Mattoni Grand Prix. Velice si cením nového osobního rekordu, který si z Prahy odvážím, stejně jako se mi to podařilo na jarním půlmaratonu,“ svěřil se nadějný Limo, který údajně trénuje teprve třetí rok.

Milan Kocourek se držel v kontaktu s africkými běžci. Další dva Češi, Jan Kreisinger a Jiří Homoláč běželi dlouho pohromadě. Kocourek suverénně potvrdil letošní formu, když si střihl svou první silniční desítku pod 30 minut. V celkovém pořadí to stačilo na 8. místo.

„Se svým výkonem jsem spokojen. Běželo se mi velice dobře, měl jsem jen trochu problém s dlažbou v noční Praze. Naopak velice mi vyhovovalo počasí,“ řekl Milan Kocourek, svěřenec Jiřího Sequenta.

Druhým Čechem byl nakonec Jan Kreisinger v čase těsně pod 31 minut, přesně 30:59. „Byl jsem zpočátku opatrnější a pak jsem to bohužel nedokázal rozběhnout podle svých představ,“ řekl trochu zklamaný Kreisinger, který se ještě v září představí na extralize a na Běchovicích. Třetí Homoláč, trénující rovněž pod Sequentem, trať zvládl proběhnout za 31:12.

Ženskou premiéru desítky vyhrála Kateřina Kriegelová z ČMK za 40:45. Druhá skončila za 43:05 Kamila Bulířová, triatlonistka a spolupracovnice behej.com. „Ta atmosféra a proud běžců mě vyburcoval k tempu hned od začátku, takové bych sama nedala,“ říkala. Pro úplnost druhá byla s „náhradnickým pánským“ číslem 444 Lenka Šibravová za 41:09 – „Musela jsem si během závodu odskočit na toaletu, nesedlo mi nějaké jídlo“ říkala v cíli. Třetí ve výsledcích pak je Eliška Rašpličková z 3atlon teamu Uničov.