Čím delší, tím lepší - Češi sklízeli úspěšně tulipány v Apeldoornu

behej.com | 08.02.2012 | přečteno: 3464×

Na Midwinter Marathon o první únorové neděli se do nizozemského Apeldoornu vypravila početná skupina českých běžců. Závodili na tratích od osmi kilometrů až po maraton. A jejich letošní bilance není vůbec špatná, získali po dvou prvenstvích, dvě stříbra i dva bronzy. „Byl jsem pochválen ředitelem závodu, že jsem dovezl kvalitní mančaft,“ shrnul v neděli odpoledne po posledním běhu spokojený manažer Bohdan Müller.

Češi jezdí do Apeldoornu už léta. „Závodí tu většinou Holanďané, nesjíždí se sem větší konkurence černých běžců, takže tu býváme tradičně úspěšní,“ řekla naše skvělá vytrvalkyně Petra Kamínková, která má ze zdejšího maratonu běženého v roce 2008 osobák s hodnotou 2:39:20.

Podmínky letošního 39. ročníku nebyly zrovna ideální. Zimní kulisu závodu zajišťovala několikacenti­metrová vrstva sněhu a především mráz kolem pěti stupňů. Z velké většiny asfaltové tratě, vedoucí městem i krásnými okolními lesy, však byly obstojně vymetené.

V půl dvanácté odstartoval první závod na 18,5 kilometru. Na 11. místě doběhl Martin Frei a 9. v ženách byla Jana Pechková.

V poledne pak vyběhli maratonci s běžci na 27,4 kilometru. Ten „kratší“ závod suverénně ovládl vynikající maratonec Petr Pechek. Běžel sólo závod v čase 1:31:34. „Dnes jsem to šel v rámci maratonské přípravy a až na tu zimu to celkem šlo. Držel jsem tempo 3:15, jen v kopcích jsem byl pomalejší,“ popsal své dojmy Pechek, který bude letos usilovat o splnění olympijského limitu. „Maraton poběžím o Velikonocích v Utrechtu a pak zřejmě Prahu, kde se mi běhá dobře.“

Jako třetí v cíli stejného závodu se objevil Jiří Čivrný (1:34:40), který plánuje na květen svou maratonskou premiéru v Praze. Z žen na sedmadvacítce získala bronz Daniela Havránková (1:54:27), jež už také přemýšlí o klasické trati na 42,2 kilometru.

Hvězdou maratonu byla úřadující česká mistryně Radka Churaňová, která i v mrazivém počasí předvedla vynikající výkon 2:50:11. „Menší krize mě potkala na patnáctém kilometru, ale překonala jsem ji a pak jsem běžela bez větších obtíží. Na trati mi hodně pomáhala dvojice mužů. S dnešním časem jsem spokojená, takhle rychle jsem maraton loni neběžela!“

Atmosféru závodu si velice pochvaloval druhý na maratonu Pavel Brýdl, který jezdí do Apeldoornu v posledních letech pravidelně. Dnes mu stačil na stříbro čas 2:30:53. „Mám to tu prostě rád. Výsledek mě potěšil vzhledem k tomu, co mám, nebo spíš nemám, aktuálně natrénováno.“

Posledním závodem dne byl běh na 8 kilometrů. V poli mužů se dařilo z Čechů nejlépe Kamilu Krunkovi, který skončil sedmý v čase 25:23, osmý pak byl Adam Kouba za 25:49. Mezi ženami se prosadila Petra Kamínková, která měla přemožitelku jen v Nizozemsku naturalizované Afričance. Kamínková trať zvládla v čase 28:12 a tento výkon jí udělal radost. „Takový čas jsem v rámci svého tréninku vytrvalosti nečekala, potěšilo mě, že jsem zvládla běžet v tempu 3:30,“ řekla v cíli spokojená Kamínková, která se chce rovněž letos pokusit o maratonský olympijský limit.