Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Úspěch Ivany je živou vodou pro celý český běh

Úspěch Ivany je živou vodou pro celý český běh
foto: Martin Symon

Radek Narovec | 15.04.2012 | přečteno: 4714×

V neděli se stalo něco, co čekali jen nejbližší, možná i jen Ivana Sekyrová sama. Čtyřicetiletá závodnice ze Sokolova nejenže splnila náročný kvalifikační limit pro londýnskou olympiádu, ale mnohé – včetně odborníků – šokovala noblesa, s jakou to zvládla. Současně dala návod a motivaci jiným aspirantům na start pod pěti kruhy a pomohla i tomu poslednímu běžci najít důvod se o osobní úspěch prát.

„Když běží olympiáda, vždy se u nás vše zastaví a koukáme na televizi. Když teď po letech poběží i česká závodnice, je pro to ještě větší důvod. Ivaně moc gratuluji, je to naprostá pecka,“ komentovala výkon své jmenovkyně proslulá extrémní běžkyně z Liberce Ivana Pilařová.

Nedělní výkon Sekyrové (mimochodem při její premiéře na 42km trati!) má více dopadů. Odborníci otevřeně hovoří o skvělé připravenosti a vyzrálosti zkušené borkyně. O důkazu, že běžec ani po čtyřicítce nepatří do starého železa. O živé vodě pro další, hlavně mladší, se o Londýn poprat. O satisfakci pro jednoho z jejích trenérů, Miloše Škorpila, kterému se léta trenéři atletiky posmívali, že není žádným trenérem, protože „dělá“ jen hobíky a nemá žádného top svěřence.

To vše se v neděli událo, když subtilní učitelka sokolovského gymnázia protla v Rotterdamu cílovou fotobuňku v čase 2:34:23. Celkově devátá v ženách a o hodně pomalý parník před další ženou své věkové kategorie. Ivaně to přeje každý, kdo ji zná z mnoha domácích závodů, které během sezony navštíví. Před jejich startem bývá notně psychicky rozhozená, jakmile však zazní výstřel, jede jako dobře vyladěný stroj. A tak tomu bylo i v Nizozemsku.

„Pro český maraton je to obrovské povzbuzení a příklad pro mladé běžce a běžkyně. Tím, že limit splnila ve 40 letech, ukázala mladým cestu a dala naději, že nikdy není pozdě,“ nešetří chválou Bohdan Müler, patrně nejuznávanější autorita, bývalý trenér a současný manažer předních českých vytrvalců.

SKVĚLE PŘIPRAVENA

Ivanin tým skvěle vybral místo a čas pokusu o Londýn. Nizozemský maraton patří mezi nejrychlejší na světě a je blízko, takže se s Ivanou mohla vydat celá podpůrná ekipa. Kromě trenéra i manažer a tradiční rozbíhači tempa. Kterých postupně ubývá, jak Ivana popírá biologické hodiny a zraje sportovně jako víno.

„Po pražském půlmaratonu (kde skončila Ivana jako nejlepší česká závodnice, pozn.red.) jsem viděl, v jaké pohodě a s jakým výrazem ve tváři tato závodnice běžela. Netajil jsem se přesvědčením, že vyzrála fyzicky i psychicky,“ říká trenér, bývalý skvělý běžec a závodní chodec a dodnes jedna z největších person českého dálkového běhu Ivo Domanský.

„Už teď upozorňuji, že to není vše a že stejně jako se Anna Pichrtová (dnes Straková) neztratila v Aténách v roce 2004, ani Ivana není v Londýně bez šance. Osobně bych považoval za velký úspěch, kdyby tam skončila kolem třicátého místa,“ dodává.

DALŠÍ ADEPTI

Již tento víkend míří do Curychu s velkými nadějemi Robert Krupička, elitní vrchař kvůli olympijském snu momentálně „předělaný“ na silničáře. Jeho trenér a sám stále ještě výtečný maratonec Pavel Novák neskrývá nadšení, jak moc úspěch Sekyrové znamená i pro jeho svěřence. „Byli jsme jejím výkonem a hlavně připraveností překvapeni, přímo nadšeni. Je to pro nás ohromná vzpruha! Ivana ukázala všem, že i v českých podmínkách se dá udělat výsledek. Kdyby se to povedlo i Robertovi a dalším, bude to pro celý český běh pozitivní impuls na druhou.“

„Věřil jsem, že limit splní, ale čas, který dosáhla je skutečně parádní. Navíc s ohledem k jejímu věku. Závod běžela ukázkově, rovnoměrným tempem, druhou půlku dokonce rychleji než tu první, což není při maratonu vůbec snadné. Ivanu bych do Londýna rád doprovodil, ale myslím, že z Čechů má na splnění limitu největší šanci Jan Kreisinger, se kterým poběžím v květnu v Praze. Hodně bude záležet na počasí, Honzovi by totiž mohlo vadit větší teplo. Uvidíme,“ líčí šance mužů Petr Pechek, další z těch, kteří se chtějí poprat o letenku za kanál La Manche.

Pozorovatelé vyzdvihují, že Sekyrová zvládla ostrý limit i bez vysokohorské přípravy a soustředění v teple. K tomu si přičtěme, že se stará o rodinu, běhá při práci a kromě vybavení od adidasu nemá žádného významnějšího sponzora. Kloubok dolů!

Její výkon ocenil i šéftrenér české atletické reprezentace Tomáš Dvořák: „Závod jsem sledoval na streamované televizi. Mezi časy 2:43:00 (B limit IAAF) a 2:34:23, který Ivana zaběhla, je markantní rozdíl. Mám radost z toho, že se jí to podařilo. Negativní reakce čtenářů behej.com po podzimní sérii článků o maratonských limitech mi totiž nedělaly spánek lehkým. Vědomí, že dala A limit IAAF, je hodně důležité pro ni. Na olympiádě může zaběhnout 2:43, ale poté, co se teď bude moci v klidu připravovat, může možná zaběhnout i lépe než v Rotterdamu.“

JAK DÁL?

Miloš Škorpil, který od zimy stanul po trenérském boku Milana Kalouska, upozorňuje, že je ještě brzy mluvit jasněji o konturách dalšího tréninku a závodění před srpnovým Londýnem. Neváhá však prozradit nic z tajemství úspěchu. I v tom se zásadně liší od jiných trenérů, kteří si naopak své tréninkové postupy úzkostlivě hájí a tají.

„Ivanin trénink jsem postavil tak, že jsem maximálně zohlednil, na co byla až dosud v tréninku zvyklá. Domluvili jsme se na závodech, kterých bylo trošku víc, než bych normálně doporučil, ale zase jsem musel vzít v úvahu, že Ivanu bez závodů nechat nemůžu, že je potřebuje běhat. Zkrátka jsem se snažil, aby zásah do tréninku nebo lépe řečeno do navyklého chodu svého běhání pociťovala co nejméně,“ říká další ikona českého běhu, která neváhá poradit ani začínajícím běžcům a kterou znají všichni z maratonu a jiných velkých běhů coby občas mírně extravagantněji oděného vodiče.

„Bylo to důležité z hlediska psychiky i z hlediska fyzičky. Když si pak Ivana zaběhla ve Kbelích osobák na deset kilometrů, věděl jsem, že má na 2:35, po Hervis ½Maratonu v Praze už to byla tutovka. Jediné, co mohlo její pokus zkazit, bylo počasí, nebo že by onemocněla. V celé přípravě se jí ale až neskutečně vyhnuly všechny zdravotní problémy, což v minulých letech u ní nebylo zvykem. To byla další moje práce doporučit vhodné potravní doplňky, které posílí její imunitu.“

V neposlední řadě je třeba zmínit význam nedělního gejzíru radosti pro běh jako takový. Po dlouhých letech se objevily fotky a články o českém běžci na čele sportovních rubrik velkých serverů. Byť jen nakrátko – běh přeci jen není hokej nebo fotbal… Je to ale lepší než předchozí doba mediálně-běžeckého temna. Jakkoliv jsou šance českých vytrvalců výrazněji uspět v Londýně malé, každý článek zvedne fanouškovskou vlnu. Jen samotná informace z neděle sklidila na naší facebookovské stránce nejvíce „lajků“ v historii – plných 121.

„Je to pecka umocněná tím, že to byl její první maraton. Značně mi tím ztížila moji plánovanou letošní maratonskou premiéru pod tři hodiny. Přece nepoběžím skoro o půl hodiny pomaleji než o několik let starší ženská,“ uvádí s nadsázkou a sebeironií jeden z diskutujících na tomto webu.

s přispěním celé redakce Běhej.com

Anketa

Doprovodí Ivanu Sekyrovou na olympiádu další český běžec?

ano
 
143 hl.
ne
 
49 hl.
Celkem hlasovalo 192 uživatelů.

Komentáře (Celkem 47)

Nalezené položky: 48 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
avatar

Celkem 925,53 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:30:56 (2009)
půlmaraton: 1:07:00 (2008)

Harry86 muž 16.04.2012 09:12:17

Pěkně! Výborné je,že běžela druhou půli rychleji jak první!!

avatar

Žďár nad Sázavou nebo Brno

Celkem 2784 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:40:07 (2011)
půlmaraton: 1:28:33 (2007)
maraton: 3:48:37 (2007)

Luckyboy muž 16.04.2012 09:18:16

>> Luckyboy, 16. 04. 2012 01:30:02

Aj. Tak koukám, že jsem vyjádření Honzy Kreisingera ohledně olympiády někde propásl a žiji skoro měsíc v nevědomosti. Takže i s ním se musí mezi chlapama počítat. Tož PIM bude zajímavý…

Motto: Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos. http://luckyboyonthetrail.blogspot.cz/
avatar

Celkem 925,53 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:30:56 (2009)
půlmaraton: 1:07:00 (2008)

Harry86 muž 16.04.2012 09:25:46

V Londýně bych jí přál další zlepšení!

avatar

půlmaraton: 1:34:26 (2010)

Stch muž 16.04.2012 09:53:31

>> Harry86, 16. 04. 2012 09:25:46

pokud to zlepšení bude o tolik minut kolik je průměrné statistické zlepšení mezi 1. a 2. maratonem tak má Keňa problém. …

Moc jsem jí to přál a ono to vyšlo!!

avatar

Praha 4

Kervitcer Jan st. muž 16.04.2012 10:48:49

Blahopřeji Ivaně ke skvělému výkonu. Limit jsem čekal, ale tak parádní výkon už ne. Ivana byla výborně připravena, moc si cením toho, že dokázala druhý půlmaraton běžet rychleji než ten první, tak se opravdu dají běhat velké výkony a ještě si závod užít.Je to ale hodně o psychice, tak dobře zvládnout svůj první maraton dokáže jen málokdo.

avatar

Praha

Celkem 52442,8 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:43:42 (2006)
půlmaraton: 1:36:28 (2006)
maraton: 3:39:37 (2006)

Štefan muž 16.04.2012 12:20:35

Super! Moc, moc blahopřeji.

Motto: Dnešní den s úsměvem. When troubles attack you, just smile them away.
avatar

Celkem 58537 km
Minulý měsíc 228 km
10 km: 0:36:02 (2007)
půlmaraton: 1:20:04 (2009)
maraton: 2:57:46 (2012)

ironman muž 16.04.2012 12:53:20

Možná by bylo dobré na první stránce behej.com dole v záložce TABULKY doplnit čas Ivany na 7. místo. Vzhledem k tomu, že tabulka není opsaná jako MUŽI, tak tam její čas patří ne :-)

Motto: Never give up!!!
avatar

Dinji žena 16.04.2012 14:05:52

Připojuji své blahopřání i na tyto stránky! A teď bych měla jednu otázku na diskutující nebo i na redakci. Jak je to s těmi limity pro olympiádu – je to někde popsané – proč jsou stanoveny takto a co to znamená z pohledu finančního a z pohledu toho, kolik bafuňářů se účastní apod.? Jak byly limity stanoveny v minulosti, byly-li nějaké? Proč vůbec jsou nějaké limity? Mně by přišlo férové, kdyby byly na olympiádu limity početní – tedy zúčastní se X nejlepších maratonců a maratonek :) – bráno podle nejlepších dosažených časů za určitou dobu např. Dříve jsem si myslela, že mistrovství jsou od toho, aby na nich startovali lidi na základě časových limitů a olympiáda, že je něco jiného, že jde o to, aby tam každá země měla slušné zastoupení ve sportech, ve kterých její sportovci vynikají. Překvapuje mne, že za udávaným limitem 2:38:30 by na poslední olympiádě v Pekingu zůstalo 18 měřených běžkyň (http://www.abc.net.au/…marathon.htm?…). A jsou podobné limity i v ostatních zemích, nebo je to jen české specifikum? Díky za informace!

avatar

Černé Voděrady

Celkem 18092,13 km
Minulý měsíc 209,8 km
10 km: 0:48:56 (2017)
půlmaraton: 1:49:10 (2017)
maraton: 3:57:39 (2017)

MartiNo žena 16.04.2012 14:30:38

>> Dinji, 16. 04. 2012 14:05:52

http://www.atletika.cz/…ke-hry-2012/

Motto: Žít a nechat žít.
avatar

Lysá nad Labem

Celkem 2843 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:26 (2011)
půlmaraton: 1:35:39 (2012)
maraton: 3:35:39 (2012)

Mikis4318 muž 16.04.2012 14:39:55

To je radosti při pondělku. Gratuluju!

>> Dinji, 16. 04. 2012 14:05:52 Doporučuji začít třeba zde… :-) http://www.behej.com/…ro-maraton/6

Motto: Hra na vlčí dech, gazelí nohy a Švejkova játra.
avatar

Kamenice nad Lipou

10 km: 0:38:01 (2016)
půlmaraton: 1:22:09 (2014)

pallo muž 16.04.2012 14:43:30

Moc gratuluji. To je parádní výkon. Když jsem viděl, jak vysmátá dobíhá pražský půlmaraton, věřil jsem, že by to mohla dát, ale tohle je pecka.

Motto: Běh osvobozuje...
avatar

10 km: 0:38:29 (2011)
půlmaraton: 1:29:32 (2012)

800m_runner muž 16.04.2012 14:47:05

Minula se povoláním! :) To je jen žert. Zajímavé totiž je, ten její přerod ze sprinterské disciplíny 400 m. překážek na vytrvalkyni, navíc ve věku, kdy většina lidí vlastně přemýšlí o „konci“ kariéry. O to víc nabývá takový výkon na hodnotě, pozoruhodnosti. První maraton a hned pod 2:35 h., tomu říkám mazec! :) Nedivil bych se, kdyby ji euforie z olympijského startu vybičovala ke zlepšení o … no toť právě ta otázka. :D

Motto: never give up ... PB: 200 m. - 22,83" ; 300 m. - 35,28" ; 400 m. - 49,31" ; 800 m. - 1´50,27" ; 1500 m. - 4´01,08" ; 10000 m. - 38´28,81"
avatar

Klínec

Celkem 82513 km
Minulý měsíc 0 km
maraton: 3:54:07 (2010)

Ludvik muž 16.04.2012 15:16:30

Skvělé! Gratulace.

avatar

Hořovice

Celkem 2611 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:38 (2013)
půlmaraton: 1:27:15 (2011)
maraton: 3:30:59 (2011)

pítros muž 16.04.2012 17:08:40

Skvělé, budu ti moc držet palce až poletíš v Londýně ;-)

Motto: běhám prostě rád.. http://endorfinzavislak.blog.cz/
avatar

Louda muž 16.04.2012 18:26:34

Paní profesorka, jako správný pedagog, šla nejen svým studentíkům, ale i nám „dříve narozeným“ běžcům příkladem a to je skvělé! Nejde tak o VELKÝ ÚSPĚCH jen sportovní…GRA­TULUJI! O důvod více sledovat běžecké disciplíny na LOH.

avatar

10 km: 0:35:46 (2007)
půlmaraton: 1:15:50 (2007)
maraton: 3:00:58 (2008)

Iva Milesová žena 16.04.2012 21:01:13

Nádhera. Dobře rozjetí vypadají i Petra P. a Honza K., tak ať vyjde doladění! Iva

avatar

Prostějov

Celkem 16209 km
Minulý měsíc 0 km
půlmaraton: 1:43:46 (2008)
maraton: 3:45:27 (2009)

Skare muž 16.04.2012 21:57:46

Posílám velkou gratulaci! Úžasné!

Asi málo komu se zdálo možné, že naše špička dosáhne A limitu, takže teď má jistě hodně lidí velkou radost. Děkujeme!

Přeji Ivaně, aby ji naše radost nabila a dojela si do Londýna pro životní zážitek.

avatar

Celkem 6856 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:47:59 (2007)
půlmaraton: 1:46:39 (2010)
maraton: 3:53:44 (2012)

ipeterka muž 16.04.2012 23:38:59

Velká gratulace!

Nalezené položky: 48 První Předchozí | 1 | 2 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.