Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Zdraví, nemoc, bolest » Zánět plantární fascie

Zánět plantární fascie

Nalezené položky: 106 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | Další Poslední
avatar

Pce

Celkem 21,1 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:13 (2016)
půlmaraton: 1:24:29 (2016)
maraton: 3:10:53 (2016)

Michal435 muž 12.07.2016 15:12:28

>> running man, 12. 07. 2016 10:14:33 Ano, jak píše „jm1“, zlepšil jsem si osobáky jak na půlce, tak na M, ale to neznamená, že bych měl problém s PF vyřešen. Ty problémy ustaly a tak 6 měsíců – přes zimu – teprve v tomto roce 2016!!! Občas to ale stejně cítím – třeba zrovna teď. Masíruji, chladím to po večerech, protahuji víc, než kdy před tím, a jak už jsem asi psal, paradoxně mi nejvíc pomůže, když si dám dlouhý běh 30 Km v pomalejším tempu okolo 5 min. Připadá mi to, že ty rázy do nohou fungují v podstatě jako ta rázová vlna, což jsou vlastně taky takové „mikro“ údery. Zkrátka, po dlouhém klidném běhu mě to nebolí. Minulý rok jsem se touto dobou připravoval na maraton, který jsem běžel v říjnu v HK a běhal dlouhé běhy každých 14 dnů. Celkemto bylo s tou mou PF OK – cítil jsem ji, tedy hlavně tu patu – ale dalo se to. Také jsem zkoušel a zkouším homeopatika – Anriku, Fluoriku atd. I to možná mělo svůj důvod, proč to v zimě — kdy jsem to bral a zárověn trénoval na PIM — nebolelo. Stále si ale myslím, že je potřeba rozlišit zánět PF s patní ostruhou. Protože spousta lidí bere tu ostruhu, jako zánět PF. Má to samozřejmě souvislost, kdy ostruha tlačí na i na fascii a to způsobuje bolest. Někdy tedy stačí vyřešit jen tu ostruhu. Přímý zánět PF jsem měl když jsem blbě šlápnul a natáhnul si jakoby chodidlo ze spodu a nebo, když jsem nohu vyloženě přetížil. Nyní k tomu také občas dojde, ale protože mám ty vložky Formthotics , tak to není tak časté a hlavně to trvá pár dnů a je to OK. Největší problém je kombinace těchto dvou pakáren, tedy patní ostruhy a zánět PF. To se pak táhne opravdu dlouho. Já se přiznám, že jsem dal pauzu třeba 14 dnů, ale stejně to pak bolelo. Tak že já to prostě přeběhávám. Asi je to blbý, ale je to tak. Ta rázová vlna prej stejně neřeší podstatu věci a zatím mě to doktor nedoporučil, stejně jako rezonanci atp.. Takhle bych to viděl s odstupem času. Prostě to přeběhat a nebo to vyloženě léčit, ale to znamená neběhat min. měsíc a pak zase s hrůzou čekat, kdy to příjde znovu a znovu měsíc neběhat a zase čekat a pak se vracet na určitou úrověň ......... prostě je to na prd.

Motto: Je lepší mířit ke hvězdám a netrefit se, než do hromady hnoje a trefit se.
avatar

Nelahozeves

Celkem 19576,14 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:05 (2016)
půlmaraton: 1:28:31 (2016)
maraton: 3:43:10 (2013)

filipoinzagi muž 12.07.2016 19:53:00

>> Michal435, 12. 07. 2016 15:12:28

Já s tím mám taky pořád problémy ale jak říkáš, přeběhávám to taky :-) Občas to zazlobí ale mám to nějak pod kontrolou. Chce to masáže, procvičovat chodidlo, když bolí, tak běhat pomalu. Prakticky ale tu šlachu u paty cítím pořád ale naučil jsem se s tím žít. Důležitý je taky správný postoj při běhu.

Motto: Když něco děláš, tak to dělej pořádně a dej do toho všechno.
avatar

10 km: 0:32:01 (2017)
půlmaraton: 1:11:20 (2002)

PROFESIONÁL muž 12.07.2016 20:06:28

>> filipoinzagi, 12. 07. 2016 19:53:00

Ja měl tež velky problem z patou na prave noze ostruhy Zánět plantární fascie a ortoped mi zakazal běhat že se tim noha odrovna uplně.Řekl že už nemam vůbec běhat pouze prochazky.Rok jsem chodil na rehabky a po roce se noha zlepšila že tet nemam žadnou bolest a běham jak das v pohodě.Běham do tydne 130 km v pohodě.Po šichtě tvrdě trenuji i po odpoledni směně běham přes hodku dost rychle jak to jen jde.

avatar

Prievidza

Potmehood muž 13.07.2016 23:03:27

Tiez som s tým bojoval asi pol roka vždy sa to na čas zlepšilo potom zase zhoršilo. Fizio mi povedal ze si mam pravidelne masírovať lýtka ze to nejak ťahá za achilovku a ma to spojitosť. Tak som masiroval. Trochu to pomohlo no úplne to nezmizlo. Až jedného pekného slnečného dňa ma známi zavolal hrat futbal. Bolo to v telocvični a povedal som si ze bud tu Pf úplne odrovnam alebo mi to zázrakom pomôže.Po dlhom čase som si poriadne zakopal zasprintoval aj trochu inak ako v intervaloch proste taky dobry tréning. Neuveriteľne sa stalo skutočnosťou a na druhý den bolesť zmizla. Úplne ! A ja som mal a aj mam s danou nohou úplne pokoj. Neviem co sa stalo ale proste to pomohlo a ďalej som to neskúmal ani neriešil. Možno zázrak :D No osud mi pred par týždňami doprial opakovačku v podobe toho istého problému len na druhej nohe. Samoliečbu som opat opakoval futbalom a opat som mal šťastie. Bud som wolverine alebo ta zmena pohybu fakt pomáha :) inak len tak na margo obrovský až neskutocne pomáha namman muay krém neviem ci ho tu uz aj niekto neodporúčal. Skúste uvidíte :-)

avatar

Pce

Celkem 21,1 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:13 (2016)
půlmaraton: 1:24:29 (2016)
maraton: 3:10:53 (2016)

Michal435 muž 14.07.2016 14:55:25

Ano, někdy opravdu přejde jakoby zázrakem, ale pak se to taky může vrátit, což bych nikomu nepřál. Každopádně je potřeba se s tím naučit žít.

Motto: Je lepší mířit ke hvězdám a netrefit se, než do hromady hnoje a trefit se.
avatar

Celkem 10672,18 km
Minulý měsíc 12,4 km
10 km: 0:45:02 (2014)
půlmaraton: 1:41:12 (2014)
maraton: 3:56:52 (2012)

RoobertG muž 14.07.2016 18:49:37

Mam za sebou 6 mes. zkušenost se zánětem PF a nakonec pomohla až rázová vlna spolu s enzymem a několik týdnů úplného klidu. Ústup se pozná pohmatem paty která je přirozeně měkká a nebolestivá i při stlačení dříve bolavého místa.Následně jsem odběhnul Praha-Prčice a už pata v pořádku. Předtím nezabíralo téměř nic, protahování, masáže, ultrazvuk sauna, období úplného klidu. Jakmile nedojde k úplnému vyléčení je to chronický problém, který přetrvává a znovu se vrací ve stejné intenzitě. U mě vzniklo při dlouhých bězích ve vyšší intenzitě, na tvrdém povrchu s tvrdší podrážkou a zejména s nadváhou během loňského podzimu. V zimě mi docela pomohly běžky zejména klasickým stylem, asi také důsledek změny v pohybu chodidla.

Motto: spěchej pomalu
avatar

honzavid muž 12.03.2017 20:37:15

Zanet plantarni fascilie se mi stal po pretizeni. Bolest byla nejvetsi rano, pri rozbehani ustoupila, o to vsak to bylo horsi druhy den. Nastesti jsem sel k ortopedovi, ktery me serval a dal mi takovou sodu, ze jsem ho poslechl.

Lecba?? 2mesice absolutne bez sportu.

To bylo nejhorsi. Aplikoval jsem Priessnitzuv obklad kazdy den a skutecne trvalo 2mesice a tyden navic, az bolest (zanet) odeznela. Ze dne na den. Kdo ten cas nevydrzi – nevyleci. Zkousel jsem vše – masti, masaze, cviky … bla bla bla. zadny fyzioterapeut mi nepomohl, ale doktor, ktery selskym rozumem rekl, ze si to telo vyleci samo, ale musim toho sportu na tuto dobu nechat – kompletne. Cili ani kolo, ani plavani – NIC !

Kontroloval jsem si šlachu tak, že tvrdym stiskem palce místa PF nesmí bolet, vůbec.

Preji vsem pevnou vuli prestat sportovat, kdyz si tělo zhuntujete. Je to opravdu težkě. Jak rekl ortoped – jste závislý na endorfinu, nevydržíte nesportovat a za 4mesice jste tu zas :-) Dekuji, ze jsem ho potkal. Dnes beham zase a v pohodě. Zaver: 2mesice absolutne bez sportu a budete v poradku :-)

avatar

29bike muž 07.10.2017 22:33:15

Ahoj chtěl bych se zeptat…pročítám tady komentáře a nějak se nemůžu najít jestli mám zánět nebo ostruhu :-) projevilo se mi to po pul.maratonu v Olomouci po rámu taková malá bolest na patě. U ortopeda jsem byl rentgen nic neukázal, ale pro jistotu jsem dostal do paty kolagen 14 dní bez bolestí vše ok ale potom se to vrátilo…znovu návštěva doktora ten mi dal nějaké prášky proti zánětu a odeslal na nějaké ozáření ??? Tam jsem ještě nebyl… Jak tady píší ostatní bolí to po ránu než se to rozhýbe, ale je to jen taková lehká tupá bolest. Např. když si vezmu tlumenější boty a jen jdu (neběžím) tak o tom ani nevím při běhu mě to nepřekáží včera 12 km a v pohodě i ráno to bylo stejné bolest se nezvětšila. Začal jsem až teď víc protahovat, mazat, ledovat tak uvidím. Časově zvládám tak 3 x týdně 10 km a jelikož bydlím u lesa tak běhám v lese …sem tam lesní cesta. Boty Mizuno Inspire 12 a Mizuno Mujin.

Vím chce to čas tak jak všechna zranění otázka zní dát tomu 100% klid neběhat ledovat zábaly mazat atd…nebo jen kolo. Nebo pokračovat tak jak to dělám do teď 3 x týdně běh + kolo dokud mě to neomezuje při běhu a nebolí a navštívím jiného ortopeda a uvidím co mi na to řekne + návštěvu fyzioterapeuta.

Díky za nějakou radu … :-)

avatar

Celkem 18447,4 km
Minulý měsíc 76,89 km

AdCo muž 22.08.2018 14:44:40

Ahoj,

po štyroch rokoch behania som sa žiaľ tiež zaradil medzi bežcov s problémom PF. Preštudoval som čo sa dalo ale nenašiel som jednoznačnú odpoveď, aký „drop“ je lepší pri problémoch s PF (po ústupe bolesti, kvôli prevencii). Behám-chodím ultratrail, v minulosti aj s dropom 4 mm, tento rok viac s 9 mm. Hovorím o odpruženej obuvi, nie minimalistickej. Chcem kupovať nové, práve sa dostali na trh INOV-8 TerraUltra G 260, ktoré by mali niečo vydržať. Ale majú 0-ový „drop“, tak sa neviem rozhodnúť, či ísť do nich alebo ostať pri klasike INOV-8 Trail Talon 290, s 9mm dropom. Ďakujem za rady a názory.

avatar

Žďár nad Sázavou

půlmaraton: 1:42:51 (2011)

pam65 muž 22.08.2018 18:19:30

Zrovna se mi trápí manželka. Nebeha, ale v tenkých sandalkach dělá fyzicky náročnou práci. Pomáhá gelová podpatenka do všech bot, noha si odpočine. V chytré knize o svalových dysbalancich podle Jandy bylo naznačeno, že je třeba řešit dolnim zkrizeny syndrom, zde protahovat hamstringy, lýtka a chodidlo a posilovat přední stranu DK: hamstringy, holeň (flexor halucis longus). Na hamstringy jsem předepsal kozáček na balanční plošině – prostě se volnou nohou dotýkám vpředu patou a vzadu špičkou země. Na holeň je supercvik dřep se vzpazenyma rukama před zdi co nejblíž. Kolena tak na míč od sebe. Oba cviky udržují svalovou rovnováhu dolní končetiny a pomůžou i s jinými problémy: běžecká holeň, bezecke koleno, natržený hamstringy, problémy s achilovkou, …

Motto: No toto!
avatar

Celkem 18447,4 km
Minulý měsíc 76,89 km

AdCo muž 23.08.2018 01:02:23

>> pam65, 22. 08. 2018 18:19:30

Ďakujem za podnetné nápady, vyskúšam tiež.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 23.08.2018 09:32:52

>> AdCo, 22. 08. 2018 14:44:40

Pam65 Ti dal rady ohladom balancnych cvikov a strecingu. Urcite to skus. Na zaciatok by som sa vsak sustredil na pretahovanie dolnych lytkovych svalov a achilovky (klasika – tvarou k stene, noha meter dozadu, pokrcit koleno, patu drzat na zemi a tlacit koleno ku spicke, pata sa nesmie zdvihat). Podrzat 30s-60s, vystriedat nohy, 3–4 opakovania na kazdu, 5–10× denne.

Drop moze byt problem a znacny, ak nie si nan zvyknuty. Ak mas problem s PF, pod 6mm by som urcite nesiel. 0mm sice znie sexy, ale nie je to pre kazdeho, zial. Treba si dat pozor aj na hyperflexibilne botky – ak nemaju aspon priemernu torznu tuhost, tak budes pretazovat PF a achilovku, ktora celu pracu chodidla (celu vahu) pri odpichu bude mat na sebe. Hej, minimalisti povedia – ved na to je noha stavana. Ano, bola, ale 30 a viac rokmi humplovania nespravnou obuvou si ju oslabil a skratka ju nemas usposobenu na taku zataz.

Pozor na vykrojenu strednu cast podrazky – moze sa pri doslape a preneseni celej vahy – prepadat a tym vystavis PF dalsim extremnym pohybom a vlastne ju budes natrhavat pri kazdom behu. Mierna podpora klenby az do uplneho vyliecenia a potom zabudni na 0–4mm drop, ak teda nechces najprv drasticky znizit kilometraz na 16–20 mesiacov, pokym si nezvyknes a neusposobis styl, slachy a svaly minimalistickej­sej obuvi.

Aha – dolezite – prilis makke boty do ktorých sa Ti prepada chodidlo, tiez nie su dobre. Takze ziadne ultraboosty, ci Hoky. Napodobne ohladom takmer ziadneho odtlmenia – ak mas plochsie nohy, nizsi nart, ci prilis vysoky, nemozes behat v nejakých minimalistických botach. Pozor aj na uzke boty, ktore deformuju chodilo a nutia k neprirodzenému ulozeniu v topanke, rovnako tak nespravne zapajanie sliach a svalov pri praci chodidla. Skratka umiernenost aj pri vybere obuvi. Inak v Inov8 sa mi VZDY ozvala PF a to som s nou nemaval inak problemy ani pri behani v tretrách na drahe. Skratka ich metaflex, ci ako sa vola ta ich technologia, mi vzdy rozdrazdila slachy PF a svaly v oblasti prstov a palca. Uz ich skratka nenosim, ked mam s nimi problem.

avatar

Celkem 18447,4 km
Minulý měsíc 76,89 km

AdCo muž 23.08.2018 12:00:11

>> Mato, 23. 08. 2018 09:32:52

Ďakujem Mato za cenné rady, určite ich vyskúšam a budem aplikovať, ešte by som niečo chcel pobehať. INOV-8 mi vyhovujú práve kvôli šírke ( kupujem (S) ), ale zvršok nič nevydrží, po 2–3 ultratrailoch sa v ohybe trhajú aj GTX modely a lacné teda nie sú. Snažím sa ich kupovať vo výpredajoch, veľkosť už mám odskúšanú. Preto som sa potešil na tie TerraUltra 260 G, ktoré vraj majú zvršok vystužený kevlarom a podošvu grafenom ale ten drop 0 ma odrádzal, preto som dal aj dotaz. Ešte za široké sa považujú Altry ale tie tiež majú minimálny drop, takže do nich nepôjdem. Obecne sa hovorí, že Mizuná sú tiež širšie, tak uvidím, ešte som ich nemal.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 19.09.2018 13:36:54

>> AdCo, 23. 08. 2018 12:00:11

Asi neskora reakcia, ale nedalo mi: skoro kazda znacka, co za nieco stoji, ma sirsie a uzsie modely (pripravili by sa inak o jednu skupinu spotrebitelov). Niektore modely sa dokonca vyrabaju v roznych sirkach – standardne oznacenie z USA je B-width (uzke) az EEEE-width – siroke ako skatula od topánok; D-cko je normal, co sedi vacsine ludi, sk si upravia snurovanie dla potreby. Napr. NB ich dodava v roznych sirkach aj do EU. Brooks tiez standardne vyraba rozne sirky pri vacsine modelov, s výnimkou zavodnych specialov.

Napr. pri Asicsoch sa vyrabaju botky pre japonsky trh s uplne inym kopytom a strihom, ako pre EU. Dokonca aj americky trh ma ine sirky bot, ako EU. Takze obcas treba kupit topanku aj po odskusani v obchode, nielen cez net. Tych par eur navyse stoji za dobry pocit, ze podporujes miestneho obchodnika; alebo nie. Dokonca aj Inov8 maju uz nejake 2 roky odstupnovane sirky zvrskov a aj podosvy dla delenia precision fit 1 –5 (jedna je najuzsia a moje priemerne siroke chodidlo sa v nich neciti moc komfortne). Snad jedinu vseobecnu poucku sa da napisat o adidasoch – vacsina ich topánok je uzka a stavana na nohy, co za sebou nemaju desiatky tisíc km a teda aj prirodzene rozcapenie prednej casti chodidla. Par modelov bolo OK, vacsina nie.

avatar

Celkem 18447,4 km
Minulý měsíc 76,89 km

AdCo muž 19.09.2018 16:01:15

>> Mato, 19. 09. 2018 13:36:54

Ďakujem za info a rady. Na net-e kupujem len už odskúšané modely danej veľkosti, keď kupujem niečo nové, vždy v kamennej predajni. Aj doma v Košiciach je už niekoľko dobrých obchodov a chodím aj na služobky do BA, takže s tým nemám problém. Viem, že sa vyrábajú rôzne šírky toho istého modelu ale ich dostupnosť na Slovensku nie je veľká. Z Inov-8 beriem (S) čo odpovedá fit 4, tie mi sedia najlepšie. Čo sa týka problému PF, nechcem to zakríknuť, ale výrazne sa to zlepšuje. Dal som 10 dní úplný pokoj od behu, kúpil stredne odpružené silničky ASICS Dynaflyte3 men red alert, znížil objem behu skoro na polovičku a snažím sa behať stred-špička a dávam pozor na techniku. Samozrejme naťahovanie a masáže (zo začiatku Voltarten emulgel, teraz kostihojová masť a konský balzám). V práci pri počítači chodidlá na valčeku blackroll mini, ráno po prebudení na ňom tiež pomasírujem chodidlá. Takže dúfam, že sa z toho dostanem a ešte nejaký ultratrail zabehnem. Akurát mi je ľúto, že som sa musel odhlásiť z Ponitrianskej 100, konečne tento rok sa mi na ňu podarilo prihlásiť, ale zdravie je prvé a nechcel som PF celkom zničiť.

avatar

Bratislava

Brutto muž 20.09.2018 10:24:19

Ahoj. Tej Ponitrianskej je mi luto, ale ved bude aj nabuduce a urcite vystihnes prihlasovanie :) Ja len chcem podporit Matove slova ohladom makkych topanok a achilovky. Je pravda, ze v Hokach sa mi dlhe behy nad 50 km behaju uzasne, ale je aj pravda, ze na druhy den (a dalsie dni potom) ma achilovky bolia tak, ako nikdy predtym, ked som behal v inych (tvrdsich) znackach. Takze vsetko ma svoje pre a proti.

Nalezené položky: 106 První Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.