Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít
Index » Běžecký trénink » Tréninkový plán

Tréninkový plán

Nalezené položky: 900 První Předchozí | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | Další Poslední
avatar

Celkem 6199,63 km
Minulý měsíc 180 km
10 km: 0:39:52 (2020)
půlmaraton: 1:33:51 (2023)

blackseal muž 15.06.2021 15:40:59

Opytam sa v tejto teme, v nedelu som bezal 10 km viacmenej naplno, tuto sobotu som prihlaseny na 20 km beh v lese, asi nema zmysel skusit napr zajtra zabehnut ~ 14 km ked som este rozbity trochu z nedele, ze? Nemam vela dlhsich behov absolvovanych za posledne tyzdne.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 15.06.2021 15:46:00

>> blackseal, 15. 06. 2021 15:40:59

A preco nie? Zalezi od tempa, profilu a namahy. Urcite si treba ist medzi dvoma pretekmi zabehat. Ci zrovna 14km v stredu, to ti takto od klavesnice asi nikto neporadi. Vo vseobecnosti to je relativne kratky beh a ak si pravidelny bezec, nijako by ta to nemalo ovplyvnit. Tak chod 12km, ak sa ti zda 14km privela…

osobne, kludne aj den pred pretekmi by som sa prebehol na 14km, ale zas mam asi podstatne viac nabehane…

avatar

Celkem 6199,63 km
Minulý měsíc 180 km
10 km: 0:39:52 (2020)
půlmaraton: 1:33:51 (2023)

blackseal muž 15.06.2021 16:56:27

>> Mato, 15. 06. 2021 15:46:00

Dik. Skor som to myslel tak, ze ci dava zmysel, ako rozvojovy prvok davat dlhsi (z mojho pohladu) beh, ci sa to ako treningovy podnet vzhladom na sobotu staci „vstrebat“.

avatar

Desert muž 15.06.2021 18:14:17

>> blackseal, 15. 06. 2021 15:40:59

" ked som este rozbity trochu z nedele" ????

to budes rozbity jeste vic :-P

k rozvoji to asi moc neprispeje, takze klidne, pomalu a volne a mene :-P

avatar

půlmaraton: 1:22:36 (2023)
maraton: 2:51:27 (2023)

Bronson muž 24.06.2021 11:15:05

Takmer 3 týždne od M a chuť na tréning sa začína vracať :-) Prvé dva týždne kombinácia voľných dní a voľných behov do 1 hodiny. Zdá sa, že sa už organizmus aj ako tak zmieril s horúcim počasím. Od tohto pondelka testujem dvojfázové behanie – ráno a večer. Zatiaľ ráno len 2 „kvalitnejšie“ tréningy – solídnych 5 km/3:45–3:50 (asi ešte kompenzácia po M) a jedny úseky 3×2 km po 3:50. Večer len krátky voľný beh do 45 min.

avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:11 (2006)
maraton: 2:42:13 (2006)

Ondriško muž 25.06.2021 15:07:30

>> Bronson, 24. 06. 2021 11:15:05 Ahoj. Dodatočne gratulujem ku peknému času i výkonu na maratone. Dobre si zúročil nabehne kilometre. Po teste hodinovky bolo jasné že máš na veľmi dobrý čas, ukázať to i na pretekoch je iná vec. Okrem iného treba zvládnuť aj predsutaznu prípravu.Tebe sa to podarilo.

Ja som Ti nepísal, lebo som nechcel meniť to čo si robil, lebo treba i veriť tomu čo robíš a prečo to robíš. A keby som trebárs navrhoval zaradiť behanie základnej rychlosti, behanie veľmi krátkych úsekov či výbehy stúpaní/kopcov, tak by Ťa to v lepšom prípade zmiatlo.

Ku ďalšiemu behaniu- ak behas každý deň 2krat, tak vrelo doporučujem mať jeden úplne volny-nesportovy deň v týždni. A ďalej by som navrhoval mať aj jeden nebezecky deň v ktorom si daj výraznejšie inú aeróbnu pohybovú aktivitu- bike, plavanie.Behanie 5dní v týždni, ak 2 či 3 dní behas dvojfázovo, je až až. Nielen z dlhodobého hľadiska.

A navrhol by som Ti, aby si sa v tréningu zameral na zrýchlenie na kratších tratiach, máš v tom veľký priestor na zlepsenie. To Ti potom sa predpoklad na výrazné zlepšenie i v maratone- ak o ten rýchlejší maratón budeš stáť. A maratóny si tohto roku kľudne ešte odbehni, či už Rajec, BA alebo i MMM. Ale trening- prípravu by som na nich necielil/nesme­roval. Úsilie, energiu, námahu by som venoval príprave na kratšie trate,ktoré by si tohto roku- v jeseni aj naplno bežal.

avatar

půlmaraton: 1:22:36 (2023)
maraton: 2:51:27 (2023)

Bronson muž 25.06.2021 20:18:35

>> Ondriško, 25. 06. 2021 15:07:30

Ahoj. Ďakujem – celkom som bol so sebou spokojný. Rozumiem – ja som sa snažil držať toho čo mi radili najmä Mato s rudom a nijak to nekomplikovat ďalšími tréningovými prvkami. Aj tak sa v tom neorientujem a už tie dva tri druhy behov čo mi poradili boli v mojom procese veľkou zmenou. A sám so videl že mi to pomáha tak načo špekulovať. Prechod na 2 fázy si vyžiadalo aj počasie, ale už pred M som to testoval pár týždňov a celkom mi to vyhovovalo. Deň bez behania už som začal zaraďovať, nad bicyklom a plávaním skúsim minimálne pouvažovať. Nutnosť zrýchlenia na kratších tratiach si plne uvedomujem a mám v pláne na tom intenzívne popracovať. Prihlásil som sa na pár 10 km, keďže nikdy som taký závod nebežal a do ďalšieho M mám ešte dva 1/2 M koncom augusta a v prvej polovici septembra. Na jeseň mám presunutý MMM, ktorý mal byť vrcholom tohto roka – no obávam sa, že latku som si v BB nasadil celkom dosť vysoko a ak sa mi vôbec podarí zopakovať čas k 3 h budem spokojný. Ak mám pravdu povedať momentálne to ani nie je moja priorita, pretože si uvedomujem, že na to aby som sa mohol opäť výraznejšie zlepšiť bude potrebný práve ten posun na kratších tratiach. A investovať mesiace do 2–3 min, aby som sa dostal pod 3 h… ak by sa to podarilo super, ak nie nič sa nestane.

avatar

10 km: 0:39:41 (2023)
půlmaraton: 1:31:22 (2021)
maraton: 3:48:13 (2023)

simon_sez muž 08.07.2021 08:22:20

Chcel by som sa pripravit na jesenny maraton, ale mam casovy problem s behmi 25km+. Behavam vacsinou vecer/v noci – navrat domov po 23tej a ranne vstavanie okolo 6tej asi nebude idealne. Je mozne ich ciastocne nahradit ‚dvojfazovym‘ behanim? Alebo telo cez den/v noci dostatocne zregeneruje a neprinesie to efekt jedneho suvisleho behu? Popr. nejaka ina moznost?

avatar

Sloviensko

rudo muž 08.07.2021 09:27:18

>> simon_sez, 08. 07. 2021 08:22:20

beh cez 25km ti staci raz za 14 dni

ak trenujes iba vecr- v noci

budes mat problem bezat zavod startujuci rano

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 08.07.2021 12:52:48

>> simon_sez, 08. 07. 2021 08:22:20

Beh neskoro vecer je celkovo problem pre telo a nie je to len o cirkadiovom rytme, narusenemu spanku (ci jeho kvalite), ale aj take jednoduche veci, ako beh nalacno, ktory vecer moze byt problem – napr. odopierat si jedlo minimalne od obeda, s vyhodou od ranajok. Naproti tomu, najest sa vecer okolo 18.-19.h a potom ist pred 6 rano behat, nie je vobec problem a vacsina ludi ani nepomysli pred skorym rannym behom na jedlo. A ano, je to dolezite, najma ak sa chystas na maraton, naucit telo efektivne fungovat pri dlhsom behu bez dodavania glukozy, ci inych sacharidov.

V neposlednom rade – absolutna vacsina maratonov ma start rano/doobeda. Aj na to si treba zvyknut.

Zacni par kratsimi behmi skoro rano a postupne ich predlzuj, az zvladnes aj dlhy beh nalacno hned rano.

Kombinacia neskoro vecer/skoro rano, bez dodania sacharidov, moze byt ako obcasny stimul, rozhodne by som to vsak neprehanal. Regeneracia po takomto dvojboji je podstatne dlhsia a minimalne 1, ak nie oba behy, je v nizkej intenzite a rozhodne v nizkej rychlosti. Ergo, niekedy inokedy budes musiet potrenovat kvalitu, ku ktorej sa vsak po takomto dvojboji dostanes az o 2–3 dni.

Ak to teda s pripravou na maraton myslis aspon semi vazne (mas teda casove ciele), tak sa nauc behat aj rano – aspon 2–3× v tyzdni. S vyhodou tak, aby si pokryl cele spektrum – teda 1 volny beh, 1 dlhy beh a jednu kvalitu (tempo, useky, ci vybehy kopcov). Po zbytok tyzdna behaj trebars aj vecer (lepsie ako sediet na gauci), ale pred dlhym behom a pred kvalitou si daj vecer len kratke a pocitovo lahke behy.

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 08.07.2021 13:04:55

>> Bronson, 25. 06. 2021 20:18:35

Jeden z tych polmaratonov zrus a vymen za kratsi pretek – napr. 5km. Ak mas moznost si zabehnut aj nieco kratsie- ako milu, ci 3km, urcite sa tomu nevyhybaj. Ked nic ine, aspon pochopis, ako daleko sa mozes potlacit a co to je obcas vytuhnut. Potom aj v tej 10ke sa budes vediet viac zmacknut ku koncu, ak si dobre rozvrhnes tempo. Bez tychto skusenosti budu vykony na dlhsich tratiach take, no nijake… lebo v podstate budes limitovany skor hlavou, ako fyzickymi moznostami (o ktorych nevies, kam az siahaju).

V neposlednom rade ti to pomoze po neuromotorickej stranke.

Co sa tyka kratsich usekov – skus pre zaciatok, ked nie si unaveny, ci zatuhnuty, najlepsie den pred planovanou kvalitou, ku koncu kratsieho behu zaradit 4–6 kratkych a velmi intenzivnych vybehov do kopca. V trvani od 8–12s. Chodza spat, poriadne sa vydychaj a zaber vzdy naplno (hlavne dobry odpich a vysoke koleno). Neskor – po 6 tyzdnoch – ich moze byt aj 10.

Necakaj hned nejake zlepsenia, ale pomaha to koordinacii a zapojeniu viacerch svalov (vlakien). Aj kvalita na druhy den (ak to neprezenies a nebude svalovica) bude pocitovo lahsia a neskor aj meratelne lepsia.

avatar

půlmaraton: 1:22:36 (2023)
maraton: 2:51:27 (2023)

Bronson muž 08.07.2021 16:15:54

>> Mato, 08. 07. 2021 13:04:55

Ďakujem za rady. Momentálne som žiaľ skôr vo fáze prehovárania mojej hlavy, že by bolo pomaličky dobré začať behať aj niečo kvalitnejšie a viac ako len pár km. Najmä tie tempové behy a behy ANP sa mi moc nedaria. Zatiaľ je z toho skôr taký guláš opakovaní 4–5 km v tempe o pár sekúnd rýchlejšom alebo cca. rovnakom ako bol M v Banskej. Či to je teplom (aj keď tieto behy kvality behám vždy ráno) alebo „prebehaním“ ako písal Skritek – asi oboje. Skúsim sa nezameriavať na tempo ale na pocit a neriešiť v hlave, že idem o XY s pomalšie ako by to malo byť.

avatar

půlmaraton: 1:22:36 (2023)
maraton: 2:51:27 (2023)

Bronson muž 12.07.2021 16:45:11

Asi moc široká otázka, ale predsa len skúsim šťastie :-) Povedzme, že si beriem dobre mienené rady k srdcu a vážne uvažujem najbližšie 1–3?? roky sa zamerať na zrýchlenie na kratších tratiach s tým, že potom by som sa vrátil opäť k M a otestoval, kam som sa posunul:-) Ako k takémuto experimentu pristúpiť, keď by som chcel rozvíjať zručnosť na kratších tratiach, ale nechcel by som úplne stratiť svoju M ne-výkonnosť? Prečítal som viaceré diskusie tu na fóre a ak som to správne pochopil (prosím prípadne o opravu, uvedenie z omylu):

  1. tréningový plán na M a kratšie trate (napr. 10 km) sa od seba až tak nelíšia – s výnimkou posledných pár týždňov pred dňom D – to mi dáva určitú nádej, že ten experiment by nemal byť až taká utópia,
  2. „drvenie“ úsekov vo veľmi rýchlom tempe síce prinesie slušné zlepšenie, ale daňou za to je aj rýchly regres a strata získaného – navyše, ak to správne chápem tento prístup je smerom k M skôr nevhodný?? pre mňa nemá cenu raz za život zabehnúť napr. 10tku za 38 min alebo 1/2 M za 1:24 a potom sa už nikdy k tomuto času nedostať, ale zlepšiť sa „od základov“ :-)

Posledné týždne som zvykol behať dvojfázovo 3–4× do týždňa, pričom klasický týždeň sa skladal: 1 dlhý beh (na striedačku 2,5 / 2,5+0,5 h v tempe M, 1 deň úseky (kratšie 800–1 km alebo dlhšie 2–2,5 km) a 1 deň v tempe M alebo v tempe pod ANP (cca. 4 min/km) – zvyšok voľné a rege behy (M+60 – M+100). Kilometráž je posledné 3 mesiace už nad 500 km (530 – 570 km)

avatar

Sloviensko

rudo muž 12.07.2021 17:27:59

>> Bronson, 12. 07. 2021 16:45:11

risknem ze budem zase obvineny ze sa hram ze rozumiem vsetkemu.

miesto konkretneho navodu najpv nejake vseobecne poznamky:

je rozdiel medzi pojmom aerobny beh aerobny rozvoj aerobna vytrvalost a medzi pojmom beh na tukovy metabolizmus, vykonnost behu iba na tuk a podobne.

co znamena ze bez vyrazneho prispenia tuku sa da bezat nvykon maximalne asi 90 minut a aj to len vtedy ak mas skutocne doplneny glykogen atd

ak sa teda bavime o vykonnosti na menej ako cas trvania pod 90 minut, tak rozvoj tukoveho metabolizmu nie je dolezity.

cize ak ide o 10km alebo hobicky priemerny polmaraton, mozme igorovat velmi dlhe behy, behy na lacno atd.

v treninku by sa mal behat dlhy trenink, ovela dlhsi ako zavodna trat, pre jednoduchost faktor 4×

cize trenink by mohol mat az 40km pre zavod na 10km, ale praktickejsie je pouzit cas

teda pre subelitaka 10k=30minut, pre pomalsieho mozme dojst az na tych 150 minut viac nema zmysel, striktne aerobne, ja by som povedal ze staci raz za 10–14 dni

podla toho ako ma zvoleny zakladny treninkovy cyklus

ja odporucam cyklus 11 dni ak je bezec flexibilny ohladom prace skoly rodiny atd.

tento dlhy trenink by mal udrzat aerobnu vytrvalost aj pre vykon v maratone

schopnost tukoveho metabolizmu by sa nemusela vyrazne stratit, a potom sa pri prechode ku maratonu da dotrenovat.

co sa tyka usekov – rychle nabyl rychle pozbil, to sa uvadza pri anaerobnom systeme treninkov na stredne-dlhsie trate, teda aj na 5–10km

ale pre aerobne useky to vobec neplati, tazke behat aerobne useky je vhodne.

zvysovat rychlost na kratsich tratiach ovsem vyzaduje pozornost a trenink techniky, skutocnej rychlosti, flexibility, sily, v tom su ulohy ako abeceda, kadencia, rovinky, plyometria atd

proste vyroba bezeckeho tela.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Sloviensko

rudo muž 12.07.2021 18:09:03

>> Bronson, 12. 07. 2021 16:45:11

poviem to inak:

trenovat na zlepsenie vykonnosti na 10km

bez pouzitia anerobnych prostriedkov

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

půlmaraton: 1:22:36 (2023)
maraton: 2:51:27 (2023)

Bronson muž 13.07.2021 10:41:28

>> rudo, 12. 07. 2021 18:09:03

Vdaka rudo – tej prvej vete som sice nepochopil :-) ale nie vsetkemu musim rozumiet doplňujúca otázka – to, že si ma pred pár týždňami posielal odbehnúť hodinovku bolo s cieľom zistiť, kde je ANP – čiže, kde sa asi cca. za daných podmienok nachádza hranica pre aerobne prostriedky a anaerobne?

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 13.07.2021 11:21:35

>> Bronson, 12. 07. 2021 16:45:11

Tak ako vzdy, diabol je v detailoch – ci skor, ako si to interpretujes.

Vo vseobecnosti – priprava na stredne a dlhe trate ma spolocne zasady prave v pripravnom obdobi, kde skladba treningu maratonca a bezca na 5–10km a vlastne aj nie sprintersky zalozeneho strednotratiara (800m-3km), je vo vseobecnosti podobna. Lisi sa len v celkovom objeme prace (niektore mesiace len minimalne) a dorazu na jednotlive prvky treningu. Tam, kde by strednotratiar mal druhu fazu hodinu posilky a plyometrikych cviceni spolu so 6km klusu, bude mat maratonec 15km volneho behu po rannej faze a 20min v posilke s polovicnymi vahami a menej seriami. Pred sezonou a v pretekovom obdobi, uz maju diametralne odlisne treningy – podobna je mozno len frekvencia zatazenia.

No a potom tu mame to, co si predstavujeme pod „anaerobnymi usekmi“. Lebo vacsina ludi si mysli, ze napr. useky v tempe preteku na 3–5km (teda 95–100% vVO2max – rychlosti behu pri max. spotrebe kyslika) su anaerobne. To nie je pravda – su z 95% aerobne a len dlzka intervalu oddychu a jeho forma (klus, medzibeh, ci chodza) z tychto usekov moze spravit trening s vacsou anaerobnou zlozkou. priklad – trening 4–6 tzdnov pred vrcholom: 6×1000m zacat v tempe planovaneho preteku na 5km a posledne 2 opakovania vystupnovat o 3–6s (teda do tempa preteku na 3000m). Toto moze byt skoro vylucne aerobny trening, aj ked tazky, ak su pauzy s volnym medziklusom, az chodzou v trvani 80–100% dlzky casu useku. Ale moze to byt aj extremne narocny simulacny trening, kedy sa interval oddychu skracuje a bezi sa medzibehom – teda v tempe o 40–60s/km pomalsim ako tempo useku a skracuje sa od 2:30 k 60s – toto uz je zmiesany trening, kde minimalne posledne 2–3 useky bezis od poloviny useku skor anaerobne.

Napr. aj take 400vky sa daju behat aerobne – napr. 20×400m v tempe 5km preteku, ale s 200m medziklusom volne – to je relativne lahky trening. Staci vsak medziklus skratit na 40–30s a pri 12tom opakovani budes vzyvat vsetkych svatych a ak nemas vybornu laktatovu odolnost, asi ani nedokoncis.

No a potom tu mame klasicke treningy na laktatovu odolnost, ktore su z 50% anaerobne – 3×500m v tempe 1000m osobaku a je jedno, ze das 7–8min pauzu, alebo 3×800m v tempe 1500m (6–7min pauza), ci 3–4×1000m v tempe 3000m osobaku (tu zalezi na pauze – mala by byt rovnaka ako trvanie useku a kazdym opakovanim skratena o 1/3). A klasika – 10–12×400m so 60s medziklusom v tempe 1500m preteku – to fakt boli.

Ked vsak budes behat v ramci svojich moznosti a pauzy prisposobis, tak anaerobne budes behat asi len zaver preteku a mozno parkrat posledny usek, ak sa hecnes. To ti neublizi a rozhodne by som to tu nestaval ako strasiaka. Aj tak budes 99% vsetkych behov behat aerobne – len v roznych energetickych rezimoch (zmiesany, skor tukovy, zmiesany skor glykoliticky, a potom skor cisto glykoliticky) v zavislosti od rychlosti behu, unavy a stravovania.

avatar

půlmaraton: 1:22:36 (2023)
maraton: 2:51:27 (2023)

Bronson muž 13.07.2021 11:55:15

>> Mato, 13. 07. 2021 11:21:35

Po takomto príspevku si človek ešte viac uvedomí, že o tom celom v podstate absolútne nič nevie :-( Veľká vďaka a klobúk dole, že ťa to ešte po toľkých rokoch baví takto komplexne odpovedať na takéto nováčikovské blbé otázky :-)

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 13.07.2021 12:15:12

>> Bronson, 13. 07. 2021 11:55:15

To vobec nie su blbe otazky. Ide skor len o definiciu toho, co si kto pod akym pojmom predstavuje. Aj vo „vedeckej“ literature sa casto s pojmami naraba od jedneho autora k druhemu, s uplne inym vyznamom.

Len na doplnenie – vyssie uvedene neznamena, ze mas teraz drvit useky 4× tyzdenne v tempe 5ky a rychlejsie. Stale je to tazky trening a ak chces behavat skor od 10km vyssie, castejsie ako raz za 14 dni by som takuto intenzitu asi nebehal a tiez urcite nie ak si dalej ako 10 tyzdnov od doleziteho preteku. To vsak zalezi od konkretnych cielov, ktore by vsak bolo dobre mat vopred urcene a nie ich kazdy mesiac menit. Ak sa chces zrychlit na 10km a polmaraton, nebudes podavat uplne optimalne vykony ani na 3km-5km a ani na maraton. Posun vsak moze nastat napriec celym bezeckym spektrom a to celkovym zvysenim bezeckej kondicie a pripravenosti.

avatar

půlmaraton: 1:22:36 (2023)
maraton: 2:51:27 (2023)

Bronson muž 13.07.2021 12:42:48

Áno – lepšie spojenie asi základné otázky :-)

To drvenie v takej frekvencii ma ani len nenapadlo. Mne momentálne bohate bude postačovať, ak pri dvoch fázach nabehnem na dlhodobo stabilnejší režim 2–3 kvalitnejších tréningov do týždňa. Cieľ je na tento rok asi stále MMM s tým, že by som ho skúsil zabehnúť pod 3 h. Aj keď momentálne by som všetkými 10timi bral aj ten istý výkon ako v BB. Predsa len tá pochybnosť s dĺžkou trate v podvedomí trochu kazí celkový „umelecký dojem“ :-)A až následne by som sa „vrhol“ na takýto zamýšľaný experiment :-)

avatar

Sloviensko

rudo muž 13.07.2021 13:06:06

>> Bronson, 13. 07. 2021 10:41:28

prva veta bola pre tunajsich „mudrcov“

skusim to napisat uplne neodborne:

predstav si ze bezis nejaky zavod, napriklad 800m, 3k, 10k plati to vseobecne

bezis na osobak a v zavere si plny laktatu a teda v anaerobnom rezime.

ale ten anaerobny stav nastane niekde az pocas zavodu, mozno hranicu laktatu prekrocis uz v polovici trate mozno v 3/4 trati.

ak by si zastavil pred tym okamzikom, nedostal by si sa do anaerobneho stavu.

skuseny bezec to dokaze rozpoznat.

takze ak zvolis akekolvek tempo, ak ho ukocis v spravnom momente, zostanes v aerobnom stave aj ked bezis ovela rychlejise ako je ANP.

prelozene do praxe to mzoe vyzerat napriklad:

useky v dlzke 1km pre zavodne tempo 5km useky v dlzke 2km pre zavodne tempo 10km

pocet usekov a prestavky su podla ciela treninku

ked sa tlaci na kondicku, aerobny rozvoj, tak su prestavky kratsie a napriklad medziklusove (ako to Mato rozpisla) ak sa trenuje technika biomechanika efektivnost atd tak prestavky by som dlhsie a pasivne, a toto by som predpisoval hobikovi po vacsinu roka

alebo si das jeden usek v tempe ANP teda hodinovky a usek moze trvat 20 az 40 minut.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Sloviensko

rudo muž 13.07.2021 13:12:40

>> rudo, 13. 07. 2021 13:06:06

alebo takto – zavod na 800m a bezi tam vodic co ma udat tempo na prvych 400m dajme si zenske casy – teda snaha je rozbehnut to tak aby sa dostali bezkyne pod 2 minuty

ak vodicku robi bezkyna priblizne tej istej vykonnosti alebo trochu slabsia

moze bezat prvych 400m za 59 sek a nie je este v laktate, kedze odstupi po 400m hoci nema vykonnost na 2:00 ale iba 2:03

alebo vodicku bezi specialistka 400m co 800 nikdy nebezala a pri vykonnosti 55 sekund (druha liga) dokaze v pohode odbehnut 59 sekund a nedostat sa tak do laktatu

v oboch pripadoch si odbehli dobry trenik co ich nevycerpa a nedostane do laktatu a pekne zaplateny.

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 13.07.2021 13:48:55

>> Bronson, 13. 07. 2021 12:42:48

V podstate sa s rudom doplname, tak nan nereagujem priamo. Vcsinu z toho, co piseme su len priklady pre ilustraciu, ale to asi chapes.

Zareagujem vsak priamo na Teba – preco si myslis, ze BB maraton bol kratsi? Kvoli zaznamu GPS? Na to sa vyprdni, ziadne hodinky nie su urcite presnejsie. ako certifikovane meranie (ak nejake bolo).

MMM a ciele – no, do zaciatku oktobra uz nemas tolko casu, aby si rozvijal x veci naraz a je a bude teplo. Ergo sa mozno po vacsinu pripravy ani nebudes citit dobre a asi si ani nebudes verit. Ak vsak v den MMM (ak vobec bude) bude pod 15 stupnov aj v cieli (cca 3h po starte), kludne mozes zabehnut aj pri rovnakom treningu bez vyrazneho pocitu zlepsenia o 5–10min lepsie ako v BB. Hlavne si treba verit, ak bude nabehane. A pozri sa po nejakych botkach so superkritickou hmotou tlmenia (pridanie plynu do TPU peny) a s karbonom. Aspon to porovnas. Z toho, co som drzal v rukach a obuval v interieri, sa mi pozdavaju NB a Saucony (NB Elite RC a Saucony Endorphin Pro) a ak chces trosku usetrit a mat trvacnejsie botky, v ktorych sa da co to odbehat, pozri sa po Craft Carbon Ultra – v zlave su aj za 180 eur.

A v neposlednom rade – kvalita nie je len v rychlosti behu (ktora je samozrejme podstatna v treningu, najma bliziacim sa pretekom), ale aj v dobe zatazenia. Ergo – ak bezis v dany tyzden dlhy beh (teda cokolvek nad 120min a nie uplnym poklusom), tak to musis ratat za kvalitu – ci skor, za tazky den. Uz by som sa nesnazil do tyzdna k tomu natlacit este dalsie 3 dni zvysenej zataze vo forme rychleho behu/narocneho behu (aj beh do kopca vo vyssej intenzite je narocny, aj ked pomalsi).

Takze, ak bezis dlhy beh, tak jeden den tempoveho behu/tempovych dlhsich usekov a jeden den rychlejsich usekov/kratsieho preteku je uplne dostacujuci aj na 10 dni, nieto este 7 dni. V tyzden, ked nebezis dlhy beh si mozno naplanuj mimo tempa a naozaj kratsich usekov (napr. 200vky – 400vky na rozbehanie s dostatocnym intervalom oddychu) aj pretek do 10km – bez ladenia, ako kvalitu nahradzajucu tazky trening. Prides tam bez velkych ambicii, ale posnazis sa a uvidis. Da ti to spatnu vazbu, ziskas skusenosti a urcite pobehas aj bez vyladenia nejake osobaky.

avatar

půlmaraton: 1:22:36 (2023)
maraton: 2:51:27 (2023)

Bronson muž 13.07.2021 15:06:53

>> Mato, 13. 07. 2021 13:48:55

>> rudo, 13. 07. 2021 13:12:40

Ďakujem obom – to dopĺňanie som si všimol a systém si trúfam povedať, že pochopil vďaka tým ilustračným príkladom oboch.

K tomu BB – prvý meraný úsek mal mať podľa organizátora 3 km (2988 m) a mne tam svieti čas 9:32!! to nezabehnem ani ako regulérny závod na 3 km… víťaz toho M tam má dokonca čas 7:50

MMM – plán je momentálne sa zamerať na mierne zrýchlenie M tempa – predsa len na čas pod 3 h potrebujem ísť na 4:15 a aj keby BB bol skutočne 42,125 m tak stále je to cca. 4:20 – a ako píšeš, momentálne v tom teple som rád, že som rád. Našťastie som zvyknutý behať skoro ráno a aj kvalitnejšie veci, takže nejaké tie km v solídnom tempe viem odkrútiť zrána, ale zatiaľ sa to ani trochu nepodobá na tempá a formu z apríla a mája.

Systém max. 3 behov kvality do týždňa si chcem osvojiť. To je moja najväčšia slabina, keď špekuľujem ako Beta…

avatar

Sloviensko

rudo muž 13.07.2021 22:06:01

>> Bronson, 13. 07. 2021 15:06:53

nadviazem na Mata

v poslednych rokoch charakter pocasia-podnebia-sezon, podla mna robi jesenne maratony pre hobika ako nevhodne

idealne je bezat iba 1 maraton do roka a to na jar, predtym ako sa vyrazne otepli, cize obdobie medzi 15.3. a 10.5. podla lokality

teraz v lete aj ked odbehas skoro rano, pocas dennych horucav a teplych noci sa nedokazes zregenerovat, organizmus je celkovo vysileny a extra potenie aj z tazkych a dlhych behov hoci su rano vyzaduje extra vodu == riedenie mineralov v tele.

celu strukturu sezony by som postavil uplne inak, stare tradicne myslenie v tychto podmienkach sa mi zda ako nevhodne.

BB mala co ja sa pamatam vzdy nevhodny termin, september je uplny nezmysel a teraz jun takisto

ak sa terminovka vrati do normalnu tak z velkych SK maratonov to vyzera na Bratislavu skoro na jar a iny maraton by som neriesil

Motto: you can't stop, what is coming !
avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:11 (2006)
maraton: 2:42:13 (2006)

Ondriško muž 17.07.2021 11:14:08

>> Bronson, 13. 07. 2021 15:06:53

Ahoj. Pokiaľ ide o dlžku trate BB maratonu: Bežal som tam viacere ročníky, trať sa tam menila, túto aktuálnu, 6× okruh som nebežal. Minulý rok sa myslím maraton nekonal. A v roku 2019 síce tiež bola viacokruhová trať, myslím že skoro identická s touto, ale v každom okruhu sa bežalo až ku atletickému štadionu. Ale istý si tým nie som.

Každopádne, keď si pozriem výsledkové listiny z rokov 2019 a 2021, tak je isté, že medzičasy z tohto roku vôbec nezodpovedajú realite. A nielen ten prvý, Tebou uvádzaný, žiadne. Ci však maraton mal alebo nemal 42,2km to veru neviem, mohol mať, aj napriek nesprávne zmeraným a uvádzaným medzičasom.

Keď si zoberiem, ako príklad, z tohto roka posledný medzičas, medzi 40 220m a cieľom, teda 1975m, tak víťaz to zabehol za 6:05min. Druhý v cieli, dokonca za 6:02! To je nezmysel.

Tie isté medzičasy z roku 2019, pri pozretí do výsledkovej listiny navonok zodpovedajú realite. Víťaz 9:27min, druhý v cieli 8:40min.

Co je zaujímavé, v roku 2019 prví traja v cieli mali výrazne pomalšie časy ako prví traja tohto roku, ale sú to odlišní pretekári.

Skúsil si sa popýtať ostatných pretekárov, ktorí bežali tohto roku aj v roku 2019? A prípadne požiadať organizátora o doklad o premeraní trate, či certifikát zodpoveda realite.

avatar

půlmaraton: 1:22:36 (2023)
maraton: 2:51:27 (2023)

Bronson muž 17.07.2021 16:23:21

>> Ondriško, 17. 07. 2021 11:14:08

Ahoj, ďakujem za tvoje postrehy. Nepýtal som sa nikoho a ani som nežiadal organizátora o žiadny doklad. Po dobehnutí som vôbec netušil o danom probléme. Umiestnenie meracích staníc nebolo označené žiadnym km – čiže som sa mohol riadiť maximálne hodinkami s gps (na akom km sa asi cca. nachádzam), resp. počítaním okruhov a porovnávaním časov, za aké ich odbehnem (tempo). V podstate už je to „lanský sneh“ a či výsledný čas M bol 3:03 alebo by bol 3:06 je jedno. Aspoň budem mať o motiváciu na jeseň naviac :-)

avatar

Bratislava

Celkem 151814 km
Minulý měsíc 0 km

Mato muž 18.07.2021 17:27:20

>> Ondriško, 17. 07. 2021 11:14:08 Prvy v cieli behava relativne casto tu u nas na zapade a ani omylom sa k takejto vykonnosti na ziadnej inej trati nepriblizil. Ak nieco niekedy vyhra, tak vo vykone kvalitativne blizsom 2:40, ako k 2:30. Zvycajne dobieha do ciela s bezcami, co maju vykonnost cca 1:14–16 na polmaraton, a 34min/10km. Hovorim vsak skor o trailovych behoch. Na drahe nic moc… Ale super botky mozu tiez spravit svoje…

avatar

Celkem 0 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:34:11 (2006)
maraton: 2:42:13 (2006)

Ondriško muž 22.07.2021 09:26:34

>> Bronson, 17. 07. 2021 16:23:21

Normálne ma to zaujalo :-) Píšeš, že medzičasy, tak ako sú uvedené vo výsledkovej listine od sportsofttimingu neboli označene. Ok. Ale neboli na trase vyznačene ani oficiálne medzičasy po 5km, tak ako by malo byť? Či už farbou na asfalte alebo tabuľou? To sa mi nechce veriť. Vôbec žiaden medzičas nebol, aby si si vedel skontrolovať tempo?

Tohto roku fakt mohol byť maratón kratší.

Lebo, ako som písal, do 2017 vratane sa behala trať, kde sa ten istý okruh bežal 2krat, hlavna časť bola po ceste na Radvaň plus sa bežalo na kopečky po oboch stranách Hrona. Od 2018 sa trať zmenila, vynechali sa kopečky, okruh sa skratil a bežal sa 6×, pričom ako v 2018 i 2019 sa bežalo až ku atletickému štadionu, kde bol i ciel. A medzičasy z týchto ročníkov 2018 i 2019 sedia.

No a tohto roku su síce vo vysledkovej listine tie isté medzičasy, avšak vôbec nesedia. Pričom časy prvých su vyrazne lepšie. Zeby to bolo tým, že sa vynechal úsek od Europy ku atletickému štadionu? Trať sa teda zmenila, ale medzičasy ostali na pôvodných miestach?

>> Mato, 18. 07. 2021 17:27:20

To som si aj ja všimol, že si zabehol výrazný osobák, ale myslel som si, že sa na tento maraton zameral, pripravoval sa, vykonnosť stupla…Poznam ho len po mene a z výsledkových listín. Ale nielen on bežal tohto roku výrazne rýchlejšie.

Žeby organizátori urobili takú hlúpu chybu, že zmenou okruhu skrátili celkovú dlžku trate?

avatar

půlmaraton: 1:22:36 (2023)
maraton: 2:51:27 (2023)

Bronson muž 22.07.2021 13:52:37

>> Ondriško, 22. 07. 2021 09:26:34

Ahoj, nechcem organizátorom krivdit a môže byť, že len ja som bol slepý, ale nikde na okruhu som nevidel označenie 5 km s medzičasom. V podstate sa to celé u mňa zredukovalo na počítanie celých okruhov a akú takú kontrolu medzičasu na okruh, ktorý mal mať podľa organizátorov cca. 7 km. Víťaz mal myslím obuté niektoré z tých nových Nike. Každopádne väčšinu M bežal sám, len na začiatku mám pocit s ním stačil Ilavsky z Dubnice. Ja som ho zažil minulý rok v Rači na 1/2 M, kde si v podstate bežal vlastný pretek. Čas, ktorý uviedol Maťo sedí – spomínam si, že to bolo okolo 1:16.

Nalezené položky: 900 První Předchozí | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.