Češi bojovali v Chamonix o prestiž mezi skyrunningovou elitou

Martin Mikloš | 29.06.2014 | přečteno: 6649×

Poslední červnový víkend patřil ve francouzském Chamonix mistrovství světa ve skyrunningu. Česká republika pod Mont Blanc vyslala silnou sestavu, která se v rámci tří mistrovských disciplín pokoušela navázat na úspěch z loňského ME, kde obsadila v týmovém hodnocení pátou příčku.

Jako první se na start v pátek brzy ráno postavili účastnící nejdelšího závodu. Ultra SkyMarathon měřící 80 kilometrů s převýšením 6 000 metrů vedl v technickém terénu s pěti těžkými stoupáními, nebezpečnými seběhy i pasáži na sněhu. Český mužský kvintent Zemaník, Bartas, Paloncy, Míl a Brunner doplňovaly na startu Klára Rampírová a Anna Straková.

V mužské i ženské kategorii měl průběh závodu podobný scénář. Stylem start-cíl si pro vítězství doběhli favorizovaní Luis-Alberto Hernando (10:25:52) a Emélie Forsberg (12:38:49). V žádném případě to však neměli jednoduché, protože ze zadních pozic na ně neustále doráželi soupeři a jejich náskok se stále pohyboval jen v rozmezí několika málo minut. Druhým mužem v cíli byl Francois D'Haene a až za ním ve větším rozestupu Ben Duffus. Emélii Forsberg celý závod neúspěšně doháněla v cíli druhá Anna Frost a opět s větším rozestupem Polka Magdalena Laczak.

O skvělý úspěch se v českých barvách zasloužil Jan Zemaník (12:26:34), který se celý závod pohyboval v nejlepší třicítce a nakonec obsadil 22. příčku. V kategorii žen se nejvíce dařilo Anně Strakové (15:52:28), jíž nakonec patří konečné 15. místo. Klára Rampírová doběhla do cíle v Chamonix jako třiatřicátá. Další česká jména ve výsledkové listině se řadila následovně: 44. Petr Míl, 50. Radek Brunner, 58. Jan Bartas a 126. Pavel Paloncý.

„Závod byl opravdu těžký, ostatně jako všechny podobné závody, ale tady byl terén opravdu technický a několik set metrů jsme běželi i po sněhu. O tom vedru, co celý den panovalo, ani nemluvím! Děkuji všem za podporu!“ shrnul na své facebookové stránce Jan Zemaník.

Velestručný v hodnocení výsledků skymaratonu byl i manažer reprezentace Sam Straka: „Na tu ohromnou konkurenci si vedli dost dobře,“ uvedl na české skyrunningové stránce na FB.

Ve stejný den ještě proběhl závod atraktivní disciplíny Vertical Kilometer (kilometrové převýšení na délce 3,8 km). Zde potvrdil roli favorita Kilian Jornet, který do cíle „vyšplhal“ za 34 minut a 18 vteřin. Nejrychlejší ženou se stala Laura Orgue – Vila (00:41:29). Nejlepším českým výkonem bylo 21. místo Jana Havlíčka (00:38:44) a shodné 21. místo Michaely Mertové (00:50:08) v kategorii žen. Další výsledky české výpravy: 48. Pavel Brýdl, 81. Radim Berka. V ženách Kristýna Skupienová 48. Nejlepší z českých vrchařek v této disciplíně, Iva Milesová, se bohužel na start nepostavila.

V neděli byla na programu další disciplína, SkyMarathon s parametry 42 km/+2511 m+/-1690 m. Roli favorita a jasnou dominanci v náročných horských bězích potvrdil Kilian Jornet, který pro zdolání maratónské distance v těžkém terénu za deštivého počasí potřeboval 3 hodiny a 23 minut! Krásným 17. místem se v závodě blýskl Jan Havlíček (čas 03:42:38) a zasloužil se tak zřejmě o nejhodnotnější český výkon šampionátu. Mezi ženami se nejlépe vedlo Italce Elise Desco (03:53:33), za kterou na 27. resp. 29. místě doběhly Michaela Mertová (04:58:29) a Denisa Krejčiříková (05:02:15).

V pořadí týmů skončila Česká republika na velice uspokojivém desátém místě.