Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Římský maraton očima Jiřího Wallenfelse

Římský maraton očima Jiřího Wallenfelse

Jiří Wallenfels | 19.03.2008 | přečteno: 9604×

V minulých dnech jsme se ve dvou textech z Římského maratonu věnovali pokusu Pavla Nováka o překonání kvalifikačního limitu pro Olympijské hry v Pekingu. Dnes se k závodu vracímu v textu Jiřího Wallenfelse, který cestu do Říma a účast při závodě pojal jako vánoční dárek. Dárek pro …

Z velké nabídky jarních maratonů volím ten v Římě. Je to vlastně můj vánoční dárek pro Lenku Alferyovou, která si Řím vždy přála navštívit. Ani já jsem tam dosud nikdy nebyl, tak proč ne? 

O trati vím, že nepatří k nejrychlejším, je tam hodně dlažby a není to úplná placka jako třeba v Berlíně. Současně je mi jasné, že nemám nejmenší šanci na přední umístění. Zkouším kontaktovat pořadatele, zda mi nezajistí alespoň bezplatný start. Jejich odpověď je zamítavá. Není se co divit, když nevyšli vstříc ani Aničce Pichrtové. 

Týden před Vánocemi (abych měl co dát pod vánoční stromeček) rezervuji letenky Bratislava – Řím – Praha se společností Sky Europe; let z Bratislavy je totiž o dost levnější než z Prahy a Bratislava je snadno dostupná vlakem. Přestože se jedná o vánoční dárek, uvedu z praktických důvodů cenovou kalkulaci nákladů výletu za maratonem. 

Celkově za letenky včetně tax a jízdenky do Bratislavy platím asi 3200 Kč/osobu. Výše startovného je srovnatelná s maratony podobných rozměrů a závisí na tom, jak dlouho před startem se k závodu přihlásíte. Čím dříve se člověk přihlásí, tím méně platí. V Římě je to v intervalu 28 až 57 eur. 

Poslední, co je třeba zařídit, je ubytování. Zde je možno využít široké nabídky od levných hostelů až po luxusní pětihvězdičkové hotely. Moje představa je kvalitní hotel za cenu maximálně 1000 Kč/osobu/den. To se mi daří, když si prostřednictvím internetu rezervuji týden před odletem dvoulůžkový pokoj ve čtyřhvězdičkovém hotelu na 3 noci za 181 eur. 

Pro úplnost, jde o hotel Eurostars Roma Congress Hotel na Via Prenestina 944/C, asi 10 km od centra města. Poněkud delší vzdálenost od centra je sice určitou nevýhodou, ale hotel je dostupný autobusem č. 508 ze zastávky metra linky B Ponte Mammolo. Jídlo si beru s sebou, i když na pizzu (5 – 10 eur) a na italskou zmrzlinu (2 – 5 eur) si určitě zajdu. 

Do Říma na letiště Fiumicino přilétám v pátek 14. 3., 2 dny před startem. Řím má dvě letiště, to větší ve Fiumicinu leží prakticky u moře, asi 40 km jihozápadně od Říma. Z letiště do centra je možné (samozřejmě vedle taxi) využít buď pohodlnější, ale o hodně dražší vlak (expres Leonardo da Vinci), nebo pomalejší, ale levnější autobus společnosti COTRAL. Volím druhou možnost a za 2 eura jedu na stanici metra linky B EUR Magliana, kde si kupuji třídenní lístek za 11 eur na veškerou veřejnou dopravu v Římě a pokračuji do stanice Ponte Mammolo a autobusem do hotelu. Doprava a orientace v Římě není složitá, metro má pouze 2 linky, A a B s jednou přestupní stanicí na hlavním nádraží. Většina nejvýznamnějších památek leží na trase A. 

Italové jsou příjemní, i když na můj vkus často dosti hluční a zpravidla neumí anglicky, a to často ani mladí lidé. Domluva proto není vždy jednoduchá. 

V sobotu 15. 3. dopoledne se jedu prezentovat do maratonské vesnice v Palazzo dei Congressi na Piazzale J. F. Kennedy v honosné čtvrti EUR. Vypadá to tu podobně jako v maratonských vesnicích jiných velkých městských maratonů, tedy řada stánků, kde jednotlivé sportovní firmy nabízejí svoje produkty – běžeckou obuv, dresy, hodinky, iontové nápoje, atd. Některé nabídky jsou skutečně výhodné, Lence kupuji slušivé oranžové běžecké triko s dlouhým rukávem za 10 eur. 

Svoje stánky tu má rovněž řada maratonů, procházím rychle, stejné informace získám na internetu. 

Nápor závodníků zvládají organizátoři až překvapivě dobře, prezentuji se bez problémů a delšího čekání. Milým překvapením je pěkný Asics baťůžek pro všechny maratonce. 

Pasta party v Římě není, a tak mám po zbytek dne volno. Z čistě sportovního hlediska by bylo nejrozumnější jet ihned zpátky do hotelu, odpočívat a večer se jít rozběhat. Ale jsem v Římě, je krásné slunečné počasí s teplotou téměř 20 stupňů a chci něco vidět. 

Jedu tedy na stanici metra B Koloseum, vystojím asi dvacetiminutovou frontu na lístek, zaplatím 11 eur a asi 2 hodiny se procházím v Koloseu. Potom se přesunuji metrem do stanice Ottaviano San Pietro kousek od Vatikánu, prohlédnu si svatopetrské náměstí a vystojím kratší frontu do baziliky Svatého Petra. 

Večer pořádně utahaný, ale plný dojmů se vracím do hotelu. Na autobus číslo 508 čekám celou hodinu, nejméně jeden mně z neznámého důvodu vynechal. Rozběhat se jdu jen zlehka 4 km, je již dost pozdě, asi deset večer. Budík si dávám na 6. hodinu, abych měl na vše potřebné dost času. 

V neděli 16. 3. ráno jsem v prostoru před startem s dostatečnou rezervou, abych se stihl lehce rozběhat, převléknout, několikrát dojít na toaletu a hlavně Lenku propašovat do předních řad, abychom vybíhali spolu. To vyžaduje poměrně dost smlouvání, ale nakonec se to daří, když organizátoři Lence radí, aby si na cestu do startovního koridoru A (celkem je 5 koridorů – Top, A až D, prochází se několika kontrolami) obrátila startovní číslo naruby, aby nebyla vidět zelená barva vyznačující její koridor C. 

Organizátoři logicky, tak jako při jiných velkých maratonech, rozdělují závodníky do koridorů podle času, který závodník sám v přihlášce uvede (v tomto případě nejlepší výkon za poslední 2 roky). Nějak jsem nad tím nepřemýšlel a uvedl jsem poctivě Lenčin osobák. Dovolím si tedy dobrou radu pro méně zkušené ambiciózní běžce – chcete-li se zúčastnit velkého maratonu a neztratit na startu 5 – 15 minut, uveďte do přihlášky lepší čas, než jaký máte zaběhnutý. Do tabulek se vám totiž vždy počítá čas od výstřelu, nikoliv od překročení startovní linie. A i tu, startujete-li ze zadních pozic, spíše doslova překročíte než přeběhnete. Z top koridoru na mě ještě stihnou zamávat Pavel Novák, Ivana Martincová a Pepík Chmelík a přesně v 9 hodin startuji. 

Osobák neplánuji, ale čas pod 2:30 by byl fajn i proto, že všichni běžci doběhnuvší pod 2:30 (běžkyně pod 2:50) dostanou 200 EUR. Počasí není špatné, teplota odhadem mezi 10 –15 stupni, ale pofukuje. Trochu se obávám, jestli se neprojeví únava z chození po městě. Úvodní kilometry se mi neběží dobře, mám těžké nohy a na pětce mezičas 17:25, téměř o minutu horší než jsem při maratonu zvyklý. 

Je mi jasné, že nestane-li se zázrak, prémii nedostanu a spíše bude třeba se zaměřit na to, abych maraton alespoň důstojně dokončil. K tomu navíc zesiluje vítr, což bere dost sil. Diváci povzbuzují, je jich více než v Praze, ale méně než například v Hamburku. 

Postupně zvolňuji, tempo upadá, ale naštěstí nemám takovou krizi, abych musel přejít do chůze. Dobíhám v čase těsně pod 2:39 a vlastně docela spokojený. 

V cíli se zdravím s již převlečeným a v pohodě vypadajícím Pavlem Novákem, sdělujeme si bezprostřední dojmy po závodě a snažíme se zjistit, jak jsou na tom Pepík s Ivanou (na Lenku musím čekat o něco déle :-)). Pepíka za chvíli vidíme rovněž v prostoru cíle, bohužel však přichází z opačné strany než přibíhající běžci a tak je nám jasné, že závod vzdal. „Na 26. km mě chytly křeče do nohou a na 29. km jsem to musel zabalit. Asi jsem začal příliš rychle, hodně jsem trénoval a chtěl. Byl jsem přemotivovanej.“ 

Ivana dobíhá v čase 2:52, což je solidní, i když si přála čas pod 2:50. Pavel, i když nezaběhl limit, je spokojený. Aby také ne! Čas 2:19 je v každém případě vynikající, dovolím si tvrdit, že pokud by Pavel běžel ve stejné formě na rychlé trati bez převýšení, s minimem zatáček a za ideálních klimatických podmínek (jaké panovaly např. při posledním maratonu v Ostravě), limitu 2:15 by se velmi přiblížil. 

Limit 2:15 je nastaven podle mého názoru nesmyslně tvrdě, je třeba rovněž přihlédnout k stálosti výkonnosti a ta je u Pavla fantastická. Třeba ještě odpovědní funkcionáři přehodnotí svoje rozhodnutí a zváží udělení divoké karty. Moc bych ji Pavlovi přál! 

Jirka Wallenfels


Výsledky závodu

Video z doběhu Jiřího Wallenfelse

Web závodu

Komentáře (Celkem 18)

Nalezené položky: 19 První Předchozí | 1 | Další Poslední
avatar

Celkem 59490 km
Minulý měsíc 200 km
10 km: 0:36:02 (2007)
půlmaraton: 1:20:04 (2009)
maraton: 2:57:46 (2012)

ironman muž 19.03.2008 11:11:33

Pekny a popisny clanek a potesi me, ze taky nekdo tak zkuseny udela chybku jako ja vloni, kdyz jsem pred maratonem ve Wroclawi behal celou sobotu s pritelkyni po nakupech :) IM

Motto: Never give up!!!
avatar

Praha

Celkem 2288 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:04 (2016)
půlmaraton: 1:27:47 (2016)
maraton: 3:13:49 (2014)

Justína žena 19.03.2008 11:11:56

Pekný článok s praktickými radami. Chvályhodné, Jirko, že píšeš články zo svojich zahraničných maratónov. Človek sa dozvie zaujímavé informácie z prvej ruky a podľa nich si môže vybrať nejaký svoj maratónsky výlet.

Motto: "Šampiona dělá umění závodit, ne dřina v tréninku." Jan Železný
avatar

Otrokovice

Celkem 2214 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:46 (2007)
půlmaraton: 1:27:09 (2007)
maraton: 4:09:42 (2006)

Sef muž 19.03.2008 14:58:40

Výborný článek se spoustou užitečných informací pro budoucí účastníky, který si zaslouží pět hvězdiček, kdyby tam nebyla ta pasáž o koridorech. Za to nabádání k lhaní bych dal nejradši –10.
Ale jinak dobrý :-)

Motto: To finish first, first you have to finish.
avatar

apowell muž 19.03.2008 21:49:26

Ahoj… já jen, že rada nafalšovat organizátorům svůj maratonský čas kvůli lepší startovní pozici mi připadá neetická

avatar

jw muž 20.03.2008 09:13:03

Reaguji na příspěvek Sefa a apowella. Máte v principu samozřejmě pravdu a ode mě nebylo chytré toto radit a především zveřejňovat, ale co se stalo již nelze odestát. Nic to však nemění na skutečnosti, že aktuální výkonnosti a konkurenci odpovídající pozice na startu (která nemusí odpovídat pozici v pořadateli přiděleném koridoru), je pro dobrý výsledek u takto masových maratónů velmi důležitá. Ad absurdum – myslíte si, že by elitní maratónci – debutanti měli startovat z nejpomalejšího koridoru?

avatar

Sokolov

Celkem 13617 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:38:52 (2004)
půlmaraton: 1:31:48 (2004)
maraton: 3:37:28 (2004)

koyama muž 20.03.2008 09:45:40

>> jw, 20. 3. 2008 09:13:03

Taky si myslím, že by od pořadatelů bylo prozíravější a pro maratónce lepší, kdyby se ptali na čas, který hodlá ten který běžec atakovat. Nikoliv na osobák z posledních dvou let.

Motto: Kdo se odváží, zvítězí.
avatar

Otrokovice

Celkem 2214 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:46 (2007)
půlmaraton: 1:27:09 (2007)
maraton: 4:09:42 (2006)

Sef muž 20.03.2008 13:32:08

>> jw, 20. 3. 2008 09:13:03

To, že se mi nějaké pravidlo nelíbí, ještě neznamená, že pro mě neplatí. Když dostanu od pořadatelů číslo, které mě řadí do nejpomalejšího bloku, tak prostě budu držet hubu a krok a pudu tam, i kdybych měl formu na světový rekord. Elitní debutanti mají své manažery, kteří jim zajistí vhodné startovní podmínky, obyčejní smrtelníci se přihlásí standardní cestou, v přihlášce nelžou o svém jméně, věku, tím méně o svém nejlepším čase dosaženém za posledních x let… Já v tom prostě problém nevidím. Jako vždycky se najde někdo, kdo se cpe někam, kam nemá, nebo si musí za každou cenu zkrátit trať, ale čím míň takových bude tím líp.

Btw. nemyslím to nijak útočně, vaše články si vždy rád přečtu, jen s tímhle jsem prostě nemohl souhlasit.

Motto: To finish first, first you have to finish.
avatar

půlmaraton: 1:17:38 (2004)

Filip_S 20.03.2008 14:41:44

>> Sef, 20. 3. 2008 13:32:08

Dovolil bych si trochu se Jirky zastat. Myslim si, ze Vase kritika je prilis tvrda. Jako priklad pridam mou zkusenost z prazskeho pulmaratonu. Na prihlasce jsem uvedl svuj tehdy lonsky osobni rekord 1h 17min XXs a mel jsem v planu tento cas zopakovat. Jenze organizatori mne z nejakeho duvodu zaradili do 3. koridoru z peti (podle mne nespravedlive). Z toho by plynulo zdrzeni, ktere by znemoznilo dany cas zabehnout, coz cloveka zamrzi, kdyz na to trenuje. Proto jsem se drze procpal alespon do 2. koridoru. Presto si myslim, ze mne svedomi hryzat nemusi (cast lidi z 1. koridoru a vetsinu z 2. jsem nakonec predbehl).
Ale uprimne receno, ke lhani do prihlasky bych se neodhodlal, takze s Vami castecne souhlasim, jen bych nebyl tak prisny :o)

avatar

jw muž 20.03.2008 14:52:34

>> Sef, 20. 3. 2008 13:32:08

Sefe,

v podstatě s Vami souhlasim, ale nelíbí se mi, když do toho montujete slova o zkrácení tratě. To jsou dvě různé věci. Ta otázka pozice na startu není zase tak úplně jednoduchá – neplatí totiž, že na startu mají všichni stejné podmínky, což by ideálně (v praxi nerealizovatelné) platit mělo. Již teď si dokáži představit Vaši odpověď v duchu, že i v jiných sportech jsou kvalifikace, ve Formuli 1 tréninky, apod., na jejichž základě se přiděluje pozice na startu. A budete mít pravdu. V maratónu však toto neprobíhá vždy průhledně a nejsou vždy zcela jasně stanovena kritéria.

avatar

Otrokovice

Celkem 2214 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:46 (2007)
půlmaraton: 1:27:09 (2007)
maraton: 4:09:42 (2006)

Sef muž 20.03.2008 15:29:45

>> Filip_S, 20. 3. 2008 14:41:44

Napsal jsem to trochu přísněji, ale nevím jak jinak napsat, že lhát se nemá. A podle mě to takovýma blbinkama začíná a bůh ví, kde to končí.

Co se týče přidělování čísel, tak já mám spíš pozitivní zkušenost a odpovídalo výkonu, který jsem uvedl do přihlášky. Přihlašoval jsem se vždy na konci ledna, tak jestli v tom třeba nebyl u vás zakopaný čokl, jestli jste se nepřihlásil moc pozdě, popř. jste se s nima měl zkusit domluvit.

Motto: To finish first, first you have to finish.
avatar

Otrokovice

Celkem 2214 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:46 (2007)
půlmaraton: 1:27:09 (2007)
maraton: 4:09:42 (2006)

Sef muž 20.03.2008 15:52:04

>> jw, 20. 3. 2008 14:52:34

Když půjdu na maraton do Stromovky, ztratím na startu třeba 10 nebo 20 sekund. Když půjdu na velkou akci, může to být 5 nebo 10 minut. Prostě když na to nemám, tak si holt trochu počkám. I ve Formuli 1 je slabší jezdec znevýhodněn a než se od startu dostane ke S/F line, zabere mu to nějaký čas, oproti jezdci z první řady. Na tom se snad shodneme. No a co se týče toho rozdělení na startu, tak F1 má kvalifikaci a masové maratony mají kolonku „uveďte svůj nejlepší čas bla bla bla“. Takže v čem je problém?
Co s tím má společného zkracování tratě? Třeba to, že příští rok se budu chtít přihlásit na Římský maraton a pro vylepšení startovní pozice můžu třeba letos ve Stromovce úplnou náhodou vynechat některé části tratě :-) Takže až se mě budou ptát, kde jsem vzal čas 2:09:59, tak jim to budu moct doložit :-D

Motto: To finish first, first you have to finish.
avatar

apowell muž 20.03.2008 21:16:44

Kdyby tak oficiálním výsledným časem byl tzv. real time.....odpadly by různé ty šachy kolem startovní pozice.

avatar

10 km: 0:31:28 (2008)
půlmaraton: 1:09:18 (2008)
maraton: 2:24:02 (2008)

Petor muž 20.03.2008 21:18:52

>> apowell, 20. 3. 2008 21:16:44

Zdravím, pro všechny přítomne bych chtěl jen upozornit, že Jirka je velmi poctivý, jak v práci, tak v tréninku a v neposlední řade v závodě, nikdy si trať nezkrátil. Ve Stromovce už zkracování tratě bylo a po závodě to bylo dost nepříjemné řešit s daným závodníkem, který nás všechny nařknul, že jsme rasisti. A co se týče přihlášek na marathon, není důležité, kdy se přihlásíte, stačí i den před závodem a v pohodě se dostanete i do první řady, mám s tím své vlastní zkušenosti i z mnoha zahraničních marathonů. Jinak všem českým marathoncům gratuluji k dosaženým výkonům na marathonu v Římě. S pozdravem Petr Havelka

avatar

Ústí nad Labem

Celkem 4116,82 km
Minulý měsíc 24,4 km
10 km: 0:45:53 (2008)
půlmaraton: 1:42:24 (2008)
maraton: 3:54:51 (2004)

PetrK muž 21.03.2008 10:17:05

>> apowell, 20. 3. 2008 21:16:44

Ahoj, brát real time jako výsledný čas by bylo super u závodníků vybíhajících z pomalejších koridorů. Určitě by se pak necpali dopředu. Tím totiž všechno začíná. Do rychlejších koridorů se cpou pomalejší běžci, to ty mírně rychlejší znervózňuje a cpou se zase před ně a je z toho guláš. Ale kde je ta hranice, u níž brát real time jako určující čas pro zařazení do výsledků? Kdyby to tak bylo u všech závodníků, teoreticky by se také mohlo stát, že závodník, který doběhne jako třetí, bude vítězem závodu, a to by asi diváci v cíli nechápali. Petr K

avatar

Sedlčany, Praha 3 - Vinohrady

Celkem 8264 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:36:09 (2009)
půlmaraton: 1:26:09 (2008)

Oslík muž 21.03.2008 14:32:56

>> Sef, 20. 3. 2008 15:29:45

Šéfe, já bych to tak nehrotil. Jirka jel prostě na výlet a chtěl startovat současně s Lenkou. Prostě zjistil, že malá lež občas nevadí a poradil to ostatním – já to naopak obdivuju. Každý si spíš hraje na poctivce, sportovce hrajícího fair-play a pak si do přihlášky napíše vymyšlený čas… Třeba loni na 1/2PIMu byl v první řadě mezi Keňany hezky vidět běžec se startovním číslem nad tisíc, tak kde se stala chyba. Vůbec bych to neřešil, jestli někdo má na slušný čas, tak ať si klidně napíše lepší čas, ale když na to nemá, musí počítat s tím, že se bude po startu jen motat ostatním pod nohy.
Takže asi tak.

Motto: Už nemůžeš? Tak musíš!
avatar

Otrokovice

Celkem 2214 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:46 (2007)
půlmaraton: 1:27:09 (2007)
maraton: 4:09:42 (2006)

Sef muž 21.03.2008 21:46:27

>> Oslík, 21. 3. 2008 14:32:56

Nazdar Oslíku,

asi jsem v mládí četl moc Rychlé šípy, takže ve mě vznikl takový pocit, že lhát je špatné. Ty to obdivuješ… no každý podle svého vědomí a svědomí. V dnešní době je to asi lepší, ušetří ti to spoustu starostí.
Co třeba, kdyby se Jirka obětoval a startoval s Lenkou ze zadních řad? Nevím jaký je to pocit, být desítky minut předbíhán stovkami běžců, ale asi to je nádhera, kterou si chce spousta lidí vyzkoušet :-D

Motto: To finish first, first you have to finish.
avatar

Otrokovice

Celkem 2214 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:39:46 (2007)
půlmaraton: 1:27:09 (2007)
maraton: 4:09:42 (2006)

Sef muž 21.03.2008 22:27:29

>> apowell, 20. 3. 2008 21:16:44

To ti moc nepomůže, když musíš během hodiny oběhnout 2–3 tisíce lidí. Řešením by bylo, kdyby se všichni chovali slušně a podle pravidel. Ale to bych chtěl asi moc… :-)

Motto: To finish first, first you have to finish.
avatar

Sedlčany, Praha 3 - Vinohrady

Celkem 8264 km
Minulý měsíc 0 km
10 km: 0:36:09 (2009)
půlmaraton: 1:26:09 (2008)

Oslík muž 22.03.2008 15:21:43

>> Sef, 21. 3. 2008 21:46:27

Ne ne, Šéfe, lhát se nemá a já to neobdivuji, ale obdivuji Jirku, že upřímně poradí ostatím. Asi jsi ale nečetl pozorně článek – Jirka chtěl zkusit běžet pod 2:30, aby získal finanční prémii – kdyby vybíhal zezadu, tak není šance, takhle šance byla a docela velká.
Ale jak píšeš – každý podle svého vědomí a svědomí…

Motto: Už nemůžeš? Tak musíš!

administrator 03.04.2010 13:32:24

V minulých dnech jsme se ve dvou textech z Římského maratonu věnovali pokusu Pavla Nováka o překonání kvalifikačního limitu pro Olympijské hry v Pekingu. Dnes se k závodu vracímu v textu Jiřího Wallenfelse, který cestu do Říma a účast při závodě pojal jako vánoční dárek. Dárek pro …


Odkaz na článek
Nalezené položky: 19 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.