Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Režisér David Ondříček začíná natáčet film Zátopek

Režisér David Ondříček začíná natáčet film Zátopek
foto: Lucky Man Films – Dušan Martinček

tisková zpráva | 30.04.2019 | přečteno: 10453×

První předtáčkou na stadionu v Březnici nedaleko Příbrami začalo natáčení nového českého filmu Zátopek. Film věnovaný osobnosti legendárního československého běžce a několikanásobného olympijského vítěze Emila Zátopka natáčí režisér David Ondříček podle scénáře, na kterém spolupracoval s Janem P. Muchowem a Alicí Nellis.

Hned úvodní hodiny natáčení patřily k nejnáročnějším momentům celého projektu, protože ve scénách s hlavními představiteli filmu účinkovalo také na 150 komparzistů.

Magazín Runner’s World prohlásil Emila Zátopka za jednoho z největších běžců všech dob. Příběh o přerodu neduživého chlapce v muže, jenž na Olympiádě v roce 1952 získal tři zlaté medaile a zároveň ve všech těchto disciplínách dosáhl světových rekordů, se stal legendou o nezlomné síle vůle, která dodnes inspiruje další sportovce po celém světě.

Mezi nimi je i australský rekordman Ron Clarke. Ten v roce 1968 navzdory očekáváním promarní svou pravděpodobně poslední šanci na olympijskou medaili, když během klíčového závodu utrpí vážný zdravotní kolaps. Během rekonvalescence propadne pochybám o smyslu vlastní kariéry. Nakonec se rozhodne vydat za Emilem Zátopkem, jehož od začátku bezmezně obdivuje.

Zatopek trailer – dir. David Ondříček from LuckyManFilms on Vimeo.

Příběhová linka rozhovoru Rona Clarka s Emilem Zátopkem nás retrospektivně vrací do stěžejních momentů atletova sportovního i soukromého života a dohromady se spojuje v komplexní portrét muže, jenž neztrácí tempo ani poté, co jeho poslední závod skončí.

„Životní příběh Emila Zátopka je pro mě obrovskou výzvou,“ říká režisér David Ondříček. „Je to téměř klasický příběh outsidera, kluka s pisklavým hláskem, kterého si pletli s holčičkou a v podstatě ne příliš talentovaného sportovce. Zároveň je to příběh člověka s ohromnou vůlí a touhou vyhrávat, zarputilého a nezlomného, který se stal legendou. Osamělého, přemýšlivého běžce a zároveň veselého mluvky, který touží po obdivu. Atleta s obrovskou touhou porazit své soupeře a pak jim láskyplně věnovat zlatou medaili.“

Pro celý projekt, který se dotýká často velmi osobních životní situací, bylo velmi důležité získat podporu Dany Zátopkové, ženy, po jejímž boku strávil atlet celý život.

„S Danou Zátopkovou jsem se seznámil před pěti lety. Vysvětlil jsem jí, že chci natočit opravdový příběh Emila Zátopka. Zároveň však nemůžu obsáhnout všechno. Pro náš film jsem ji získal. Vztah dvou mimořádných sportovců byl plný humoru a štěstí, ale zároveň oba museli v životě překonat velké množství překážek, a právě to by mělo být i nosným motivem našeho příběhu,“ dodává David Ondříček.

Do hlavních rolí Emila a Dany Zátopkových obsadil režisér herce Václava Neužila a Marthu Issovou. Oba představitelé museli projít náročnou sportovní přípravou. Václava Neužila připravoval trenér Jan Pernica, který kromě tréninků jej bude koučovat i ve sportovních scénách přímo na natáčení, a také pomáhá vybrat běžecké doubly a herce do menších běžeckých rolí. Marthu Issovou připravuje trenér hodu oštěpem Rudolf Černý, několik tréninků měla i s dvojnásobnou olympijskou vítězkou a trojnásobnou mistryní světa Barborou Špotákovou, společně i navštívily Danu Zátopkovou.

Hlavní část natáčení by měla proběhnout v srpnu a září tohoto roku. „Dvojníky“ získá také sportovní prostředí. Velké olympijské stadiony se budou točit v Brně na stadionu Za Lužánkami, který se k tomuto účelu speciálně upravuje. Tvarem, velikostí i povrchem vyhovuje potřebám filmu a město Brno vyšlo spolupráci na filmu vstříc. Na originálním stadionu v Helsinkách, kde se Zátopek dočkal svých největších vítězství, již není možné klíčové scény natočit, nicméně brněnský stadion jej pro natáčení plnohodnotně nahrazuje.

Kameramanem filmu je Štěpán Kučera, architektem Jan Vlasák, kostýmní výtvarnicí Kateřina Štefková. Jan P. Muchow, který se autorsky podílel na scénáři, složí k filmu hudbu.

Film vzniká v produkci Davida Ondříčka a Kryštofa Muchy ve společnosti Lucky Man Films, koproducentem projektu je Česká televize, Z Films a Barrandov Studio.

„Scenáristce Alici Nellis a režisérovi Davidovi Ondříčkovi se podařilo napsat velmi plastický a působivý portrét fenomenálního českého atleta. Zátopek je divácky vstřícný film navzdory tomu, že se nevyhýbá nepříjemným tématům a nezjednodušuje. Domnívám se, že osloví jak ty, kteří chtějí být hrdí na slavného olympijského vítěze, tak ty, jež zajímá politické a vztahové pozadí jeho úspěchů." říká kreativní producentka ČT Helena Uldrichová.

Film Zátopek je realizován za podpory Státního fondu kinematografie a s podporou Českého olympijského výboru.

Komentáře (Celkem 1)

Nalezené položky: 2 První Předchozí | 1 | Další Poslední

tiskovazprava muž 30.04.2019 12:16:21

První předtáčkou na stadionu v Březnici nedaleko Příbrami začalo natáčení nového českého filmu Zátopek. Film věnovaný osobnosti legendárního československého běžce a několikanásobného olympijského vítěze Emila Zátopka natáčí režisér David Ondříček podle scénáře, na kterém spolupracoval s Janem P. Muchowem a Alicí Nellis.
Odkaz na článek

avatar

Celkem 33013,49 km
Minulý měsíc 268 km
10 km: 0:42:16 (2022)
půlmaraton: 1:36:05 (2015)
maraton: 5:04:06 (2014)

Berenique žena 30.04.2019 12:44:57

Už se těším.:-D

Motto: "Enjoy nature and live."
Nalezené položky: 2 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.