Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Půlmaraton za 1:32? Super výkon! Zvlášť když jste nevidomí

Půlmaraton za 1:32? Super výkon! Zvlášť když jste nevidomí
foto: RunCzech

RunCzech   | 06.04.2023 | přečteno: 1743×

V sobotním 1/2Maratonu Praha běžel spolu s téměř 12 tisíci běžci jeden, pro kterého byl závod ještě mnohem obtížnější než pro všechny ostatní, a přesto se mu podařilo dosáhnout té nejvyšší mety. Sportovec Ondřej Zmeškal, který ve svých 19 letech ztratil zrak, jedenadvacet kilometrů pokořil v čase 1:32:06, čímž vytvořil český rekord na této trati mezi nevidomými.

„Byl to krásný závod na příjemné trase, je to skvělý start do nové sezóny,“ usmíval se v cíli novopečený rekordman, jehož dalšími sportovními doménami jsou vedle běhání také cyklistika a triatlon.

Sympatickému, energií a optimismem nabitému Ondřeji Zmeškalovi sport dělá radost už od dětství, intenzívně věnovat se mu však začal teprve před osmi lety. Po předčasném porodu přišel v inkubátoru o zrak v jednom oku, to mu ale nezabránilo sportovat a vyučit se zahradníkem. V 19 letech v důsledku odchlíplé sítnice ale ztratil zrak i ve druhém oku, a od té doby dokáže rozlišit jen světlo a tmu. Přesto v sobě dokázal najít mimořádnou vůli postavit se nepřízni osudu a rozhodl se, že svůj handicap promění ve vítězství.

„Trvalo mi asi rok, než jsem sebral sílu jít v životě dál. Pomohl mi v tom kamarád, který tehdy na nějakém závodě viděl nevidomé běžce, a já si uvědomil, že díky tomu, že mě vždycky sport bavil, by právě tohle mohl být můj nový cíl,“ vzpomíná nyní dvaatřicetiletý sportovec.

V roce 2015 proto začal trénovat běhání, už o rok později se zúčastnil maratonu na Velké čínské zdi, a aby toho nebylo málo, medaili z něj vzápětí vydražil na pomoc chlapci se svalovou dystrofií. A pak už to šlo ráz na ráz. V dalším roce v čase 11 hodin zvládl závod Ironman v německém Řezně, v roce 2018 uběhnutím trasy napříč celou Českou republikou „vysportoval“ 280 tisíc korun pro slepé děti a jejich lepší přístup ke sportu.

Zúčastnil se mimo jiné také paratriatlonu v Lausanne, světového poháru v Besanconu a v roce 2021, spolu s trasérem Markem Peterkou jako první nevidomý cyklista absolvoval trať Tour de France a jeho velkým snem je také kvalifikace na paralympijské hry v roce 2024.

Na otázku, jak se mu podařilo takhle obdivuhodně vzepřít obrovské překážce, jakou je ztráta zraku, Ondřej bez zaváhání a pevným hlasem odpovídá: „Prostě jsem nechtěl žehrat nad tím, co mě potkalo, a litovat se. Důležité je najít si v životě něco, co vás baví a naplňuje. Tomu se věnujte a snažte se to dělat co nejlíp. Půjde to třeba pomalu, krůček po krůčku, ale když se pro to opravdu rozhodnete, dokážete to.“

Jeho životní příběh je nejen tím nejsilnějším potvrzením těchto slov, ale zároveň obrovskou motivací, inspirací a nadějí pro každého, bez ohledu na to, jestli se potýká s nějakým handicapem, nebo ne.

Spolu s Ondřejem po 1/2Maratonu zářil radostí také jeho trasér, profesor Petr Toušek, přednosta Kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

„Ondřej ke mně přišel na lékařskou kontrolu, mluvil o svých běžeckých aktivitách, a protože sám sportuji a 1/2Maraton Praha jsem už také několikrát běžel, slovo dalo slovo, a poprvé jsem se postavil na start jako doprovod,“ vysvětloval svou novou roli špičkový lékař.

„Závod tak pro mě dostal ještě další rozměr, protože nešlo jen o samotný běh, ale hlavně o to, podpořit Ondřeje, spolu s ním nadchnout lidi pro běhání a ukázat, že handicap není jen překážkou, ale může být naopak obrovskou motivací,“ neskrýval obdiv k nevidomému sportovci význačný kardiolog.

Důkazem, že jejich běžecké partnerství má velký potenciál, je i fakt, že tempo a způsob, jakým spolu „půlku“ zdolali, vyhovovaly jim oběma, což je podpořilo v cestě za dalším společným cílem. Letos v listopadu chtějí uběhnout nejstarší, nejtradičnější a nejlegendárnější dvaačtyřiceti­kilometrový závod na světě, maraton v Athénách.

Sportovní plány se Ondřeji Zmeškalovi daří naplňovat i díky zájmu veřejnosti a pomoci různých organizací. V 1/2Maratonu Praha jej podpořila Světluška, Nadační fond Českého rozhlasu, který se věnuje lidem se závažným zrakovým postižením. Ten byl zároveň hlavním partnerem závodu a je také jednou z několika nadací, které s organizátorem běhů, společností RunCzech, dlouhodobě spolupracují.

„Moc si tohoto partnerství vážíme, protože i díky němu můžeme nevidomým a slabozrakým pomáhat k nezávislosti, kvalitnímu a důstojnému životu i k tomu, aby mohli jít za svými sny, a svými příběhy také dávat naději ostatním,“ uzavírá ředitelka Světlušky Gabriela Drastichová.

Komentáře (Celkem 1)

Nalezené položky: 2 První Předchozí | 1 | Další Poslední

runczech.com muž 06.04.2023 13:05:19

V sobotním 1/2Maratonu Praha běžel spolu s téměř 12 tisíci běžci jeden, pro kterého byl závod ještě mnohem obtížnější než pro všechny ostatní, a přesto se mu podařilo dosáhnout té nejvyšší mety. Sportovec Ondřej Zmeškal, který ve svých 19 letech ztratil zrak, jedenadvacet kilometrů pokořil v čase 1:32:06, čímž vytvořil český rekord na této trati mezi nevidomými.
Odkaz na článek

avatar

skorobezec muž 07.04.2023 11:16:43

Hodně pěkné, respekt.

Nalezené položky: 2 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.