Brněnský půlmaraton pod nadvládou Keňanů

Radek Leszczynski | 02.05.2009 | přečteno: 9056×

Brněnský půlmaraton, hlavní závod podařeného běžeckého svátku v jihomoravské metropoli, přinesl kvalitní časy a očekávanou dominanci borců tmavé pleti, kterým se ostatní museli poklonit. A to ještě sportovní úroveň utrpěla kuriozní chybou manažera etiopské skupiny!

Na vyznavače běhu čekala v sobotu škála tratí v samotném centru města Brna pod souhrnným názvem Brno Runs 2009. Hlavní závod – půlmaraton – se běžel centrem města a dále pak podél řeky Svratky.

I letos se na start postavilo silné startovní pole, které tvořili především pozvaní favorité z Keni. „Pozvali jsme také elitní běžce z Etiopie, ale nějakým nedopatřením, zřejmě informačním šumem, tito závodníci nepřijeli. Jejich manažer se prý domníval, že závod startuje až o den později,“ upřesnil ředitel závodu Ctibor Nezdařil.

V rámci doprovodných akcí byly ve 13 hodin odstartovány tři běhy. Ten první s názvem „Štatl běh pro všecky“ byl určen opravdu pro kohokoliv. Na start se postavily tři desítky běžců a běžkyň a čekalo je 2 000 m. V zápětí vyběhli na symbolický krátký běh „Kindoš tiple s mamó nebo tató kolem Svoboďáku“ děti se svými rodiči. Pro žákovské kategorie bylo připraveno mistrovství Jihomoravského kraje, když starší žactvo bojovalo na dvoukilometrové trati a mladší běželi jeden kilometr.

Po krátkém představení elitních běžců byl odstartován třetí ročník Brněnského půlmaratonu. Kromě Keňanů startovní listinu zaplnili také běžci ze Slovenska, Polska, Finska, Irska a Mexika.

Bylo sice slunečno a teplo, ale velmi ostrý nárazový vítr znepokojoval snad všechny účastníky. Pořadatelé opět připravili dva desetikilometrové okruhy vedené ze středu města k řece Svratce a dále kolem muzea Anthropos po cyklostezkách zpět. Dvě občerstvovačky byly umístěné na 5. a 10. kilometru.

Závod se vyvíjel celkem jednoznačně pro běžce z Keni, když po prvním okruhu vedl s náskokem asi 15 vteřin Peter Chesang Kurui. Za ním v tandemu běželi Joel Komen a Wambua Bonifac Ndvua. Nejlepším českým závodníkem byl po prvním okruhu Daniel Orálek (AC Moravská Slávia), který běžel sám se ztrátou 2:40 min. na vedoucího.

První dvě průběžné pozice v ženském závodě držely Keňanky Florence Chepsoi a Susan Julia Kurui, které spolupracovaly a do druhého okruhu vbíhaly ve dvojici. Za nimi se s větším odstupem překvapivě objevila Jiřina Kociánová jako nejlepší Češka. „Ještě jsem v Brně tento závod nikdy neběžela, tak jsem to chtěla letos vyzkoušet,“ svěřila se závodnice AHA Vyškov.

V podobném pořadí se po druhém okruhu dobíhalo i do cíle. Peter Kurui zvítězil systémem start-cíl v novém traťovém rekordu 1:03:41 a bral prémii 500 Euro plus dalších sedm stovek Euro za vítězství. Se ztrátou rovných dvou minut se na Náměstí Svobody objevil Joel Komen, když se dokázal v druhém kole odpojit od svého krajana Wambua Ndvua a nadělit mu 37 vteřin. V druhém kole bojoval Dan Orálek se slovenským vytrvalcem Miroslavem Vankem. Vanko nakonec obsadil čtvrté místo a Orálek šesté s časem 1:10:33.

„Byl to moc pěkný závod, bral jsem to ale jen tréninkově, protože za týden běžím maraton v Praze. Měl jsem menší náskok před Vankem, ale když mě doběhl, už jsem mu nestačil,“ uvedl po závodě loňský nejlepší český vytrvalec podle ankety behej.com/behy.cz.

V kategorii žen ve druhém kole k překvapení také nedošlo a vedoucí pozici uhájila osamoceně běžící Florence Chepsoi. Se svým časem 1:16:06 byla o necelé dvě minuty rychlejší než druhá Susan J. Kurui, která ve druhém okruhu již nebyla schopna akceptovat stanovené tempo své krajanky.

Jiřina Kociánová brala bronz úctyhodným výkonem 1:25:36. „Běželo se mi kupodivu líp do kopce v lese, kde nebyl tak velký vítr. Pasáže na slunci a proti větru byly nepříjemné. V druhé části trati mi to však šlo už líp.“ S velkou ztrátou patnácti minut doběhla druhá Češka Lenka Hanušová (SK Nové město nad Metují). Ta se po dvouleté pauze opět vrátila na závodní běžecké tratě.

Květnový Brněnský půlmaratón je po Praze, Pardubicích nebo Plzni jedním z největších (s účastí 179 běžců v hlavním závodě a s další sedmdesátkou účastníků v doplňkových bězích) a nejlépe obsazených půlmaratonů u nás.

„Kromě toho, že na start nedorazili pozvaní Etiopané, jsme maximálně spokojeni po všech stránkách. Moc si pochvalujeme spolupráci a velkou vstřícnost s brněnským magistrátem, městskou policií a hlavně s Dopravním podnikem města Brna. Samotný výkon vítěze mě taky moc překvapil a potěšil. Přišlo i celkem dost diváků,“ řekl šéf závodu Ctibor Nezdařil?

Z pohledu závodníků však lze mírně vytknout nedostatečné zázemí. „Nezdá se mi, že by tady byl pro běžce nějaký komfort. Chybí šatny, případně možnost se osprchovat. To se mi moc nelíbí,“ prozradila jedna z účastnic závodu. Pro pořadatele je trochu varující i pokles počtu účastníků letošního ročníku, který byl nejnižší v teprve tříleté historii akce.