We Run Prague má překvapivého vítěze, v cíli přes 8000 běžců

Radek Narovec | 31.08.2013 | přečteno: 21787×

Nečekaného vítěze se dočkali pořadatelé sobotního závodu We Run Prague. Ve velmi kvalitním čase 30:46 dorazil do cíle jako první polský vytrvalec Radoslaw Kleczek, a porazil tak domácí favority Víta Pavlištu (31:07) i Ondřeje Fejfara (31:29). Nejrychlejší ženou se stala Lucie Sekanová (35:34). Do cíle doběhlo přes osm tisíc běžců, přičemž desítky z nich si odnášejí i cenné společné foto se světovou rekordmankou.

Polský vicemistr v maratonu z roku 2010 se stal prvním zahraničním vítězem krátké historie tohoto závodu na deset kilometrů centrem Prahy. Celkem devět mužů se vešlo cílovým časem pod uznávanou hranici 35 minut, v ženách se pod 40 minut seřadila hned desítka. Závod ozdobil svou účastí trenér a stále výtečný běžec Róbert Štefko, který se podělil časem 35:41 o 14. příčku s Petrem Smatanou. Zaujal též výsledek 36leté „veteránky“ Radky Churaňové – doběhla jako druhá žena za 36:36.

„Na startu jsem byl asi ve čtvrté řadě a postupně se dostával dopředu. Konečnou čtvrtou pozici jsem ukořistil okolo sedmého kilometru, ale ti tři vepředu už byli hodně daleko. Takže jsem to pak dal už jen pro radost a pohodu. Osobáček je doma a kdybych na konci nelelkoval, mohlo to být pod 33 minut,“ popsal ve svém tréninkovém deníku čtvrtý v pořadí Radek Brunner (33:14).

Nejsledovanější figurou dne však byla ikona britské atletiky Paula Radcliffová. Té stopky v cíli naměřily hrubý čas 42:37. Paula závod sama odstartovala a následně se vmísila mezi dav běžců. Její čistý čas tak činil 41:22. „Atmosféra závodu byla neuvěřitelná. Okouzlila mě trasa historickou Prahou a moc jsem se bavila čtením sloganů na tričkách běžců,“ ocitovala ji pořádající firma Nike v tiskové zprávě po závodě.

Běželo se za příjemného počasí pozdního léta, v Praze bylo v době závodu slunečno nebo jen mírně pod mrakem, slabý vítr a teplota kolem 22 ºC. Do třetice se tedy podařilo organizátorům „vyladit“ i tento nedostatek – premiérový ročník sužovaly parna, loni pro změnu vytrvalý déšť vyhnal účastníky rychle po proběhnutí cílem domů. „Spíš než závod je to pro naprostou většinu účastníků taková velká běžecká party,“ na našem facebooku shrnuje své dojmy Jiří Syrovátko.

Paní Jarmile Kadlecové, starostce z Radostic u Brna, jejíž přípravu jste mohli sledovat v našem seriálu během uplynulých dvou měsíců, naměřila časomíra v cíli hrubý čas 1:30:01, čistým časem 1:19:55 se pak s přehledem se dostala pod vysněnou hodinu a půl. Nakonec se tedy přes velké předstartovní obavy pořádně „hecla“! „Šlo to super. Díky za podporu a zorganizování seriálu,“ zněla její rychlá a krátká sms z cíle. Své dojmy pak shrne v závěrečném díle seriálu v následujících dnech.

Sobotní We Run Prague, jehož atmosféru můžete nasát na facebooku, byl prvním ze tří velkých silničních závodů v Praze vměstnaných do necelého měsíce. Již za týden se koná tradiční večerní O2 Grand Prix a na konec září je naplánován 117. ročník mistrovského závodu na 10 km, Běchovice – Praha.