Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

Hendikepovaný biker chce zdolat 1000 mil běžecky

Hendikepovaný biker chce zdolat 1000 mil běžecky
foto: archiv Richarda Štěpánka

Stanislav Němeček | 23.06.2015 | přečteno: 5168×

Brněnský rodák Richard Štěpánek se chystá již potřetí v řadě pokořit nejnáročnější evropský závod bez podpory – 1000 Miles Adventure. Sportovec, který v roce 1999 přišel při autonehodě o levou ruku, dva uplynulé ročníky extrémního závodu absolvoval na speciálně upraveném horském kole a nyní chce překonat 1000 mil v kategorii chodec/běžec. Podpořit jej můžete na portálu Sportstarter.cz.

Závod 1000 Miles Adventure vede účastníky napříč Českou republikou a Slovenskem, přičemž stanoven je pouze start, cíl a trasa závodu. Zakázána je jakákoliv cílená podpora závodníků – kdy a kde spí, kdy jedou, co jedí, je pouze na nich. Richard Štěpánek byl v minulých dvou ročnících jediným hendikepovaným účastníkem a loni se mu podařilo dosáhnout na neuvěřitelné 38. místo ze 120 závodníků.

Rok předtím závod bikerů dokončil dokonce se zraněním své jediné ruky. „Když člověk chce, dokáže opravdu hodně,“ dodává k tomu Štěpánek. „Rád bych na svém příkladu lidem ukázal, že se dá bojovat. S přednáškami o svém životním příběhu navštěvuji ozdravovny, rehabilitační centra a dětské domovy. Věřím, že příklady táhnou.“

Ojedinělé výkony Richarda Štěpánka oceňuje i zakladatel závodu ISOMA 1000 Miles Adventure a náš nejzkušenější extrémní biker Jan Kopka: „Je neuvěřitelné, co tu Ríša předvádí. Nejde jen o jízdu na kole, kterou Ríša bravurně zvládá jen jednou rukou, ale i o všechny další každodenní úkony, které musí být pro Ríšu daleko obtížnější než samotná jízda na kole – rozbalit a zabalit bivak, připevnit věci na kolo, převléci se, vyměnit píchlou duši, opravit si kolo, nosit ho v neprůjezdných oblastech přes brody, kde je značný proud. Řídit na kole v těžkém terénu a zároveň ovládat GPS nebo za jízdy jíst či pít – tohle všechno si člověk neuvědomí, ale pro Ríšu, který nemá protézu, jsou to nesmírně náročné úkony trvající mnohonásobně déle než ostatním."

"Proto je jeho 38.místo v celkovém pořadí 2014 něco jako sci-fi. Nyní si vybral další náročný úkol, přejít 1000 mílí pěšky. A on není chodec ani k tomu nemá vztah, bere to jako výzvu. To, co se mu v životě přihodilo, ho nezlomilo, ale posílilo, udělalo z něj daleko silnějšího člověka, který se nevzdává. A navíc jeho životní hodnoty jsou daleko čistší než většiny z nás. Ríšo, ať se ti daří. Držím pěsti a smekám!“ dodává Kopka.

Přípravy i účast na závodě jsou finančně náročné, proto se Štěpánek zapojil do seriálu výzev na crowdfundingovém portálu Sportstarter.cz, kde mohou fanoušci podpořit výjimečné české sportovce a pomoci jim splnit si jejich sportovní sen.

Sportovci mají na oplátku pro své podporovatele přichystané odměny, například suvenýr ze závodu nebo, jako v případě Richarda, osobně navržené sportovní ponožky. Fanoušci touto cestou již pomohli mimo jiné manželům Franckeovým s přípravou na extrémní závod Yukon Arctic Ultra celkovou částkou 73 300 Kč.

Komentáře (Celkem 0)

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední

sněmeček muž 23.06.2015 11:36:13

Brněnský rodák Richard Štěpánek se chystá již potřetí v řadě pokořit nejnáročnější evropský závod bez podpory – 1000 Miles Adventure. Sportovec, který v roce 1999 přišel při autonehodě o levou ruku, dva uplynulé ročníky extrémního závodu absolvoval na speciálně upraveném horském kole a nyní chce překonat 1000 mil v kategorii chodec/běžec. Podpořit jej můžete na portálu Sportstarter.cz />Odkaz na článek

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.