Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

ROZHOVOR: Neumíme nic špičkově, ale vydržíme to extrémně dlouho

ROZHOVOR: Neumíme nic špičkově, ale vydržíme to extrémně dlouho
foto: Dejna Odvody

Petr Říman | 27.03.2014 | přečteno: 9239×

Je pro vás uběhnutí maratonu těžko představitelnou metou a o ultra ani nesníte? Pro Danu „Dejnu“ Odvodyovou je to jenom jeden dílek z třídenního dobrodružství. Závodí a pořádá survival závody, při kterých účastníci během tří dnů překonají vzdálenost i 550 kilometrů během, na kole, kajaku, či kolečkových bruslích… Existují i „krátké“ varianty, třeba čtyřhodinové, což může být zajímavý doplněk běžeckého tréninku.

Z jakých sportů se rekrutují závodníci pro takovéto „drsárny“?

„Hodně je mezi závodníky orientačních běžců, zazávodil si s námi třeba Honza Procházka, ten vyhrál Pražský parkový survival, hned první survivalový závod, co běžel. Dál jsou to běžkaři, triatlonisté, veslaři, ultraběžci – třeba Honza Zemaník, Zbyněk Cypra nebo Ondra Skripnik. Pro někoho se už z toho stal hlavní sport.“

Co všechno na trati na člověka čeká?

„Každý závod je jiný. Pořadatelé se snaží ten svůj závod trochu ozvláštnit netradičními disciplínami. Zažila jsem i jízdu na koních. Představ si, že dostaneš mapu, kde máš vyznačenou trať a předepsaný způsob, jak ji překonat. Začneš na kole, v depu dostaneš mapu a odběhneš orienťák. V tom můžeš mít nějakou vložku, například lezení nebo in-liny. Pak jedeš na kole k lodím a parťák zatím běží na most, oblíkne se do sedáku. Ty najedeš pod most a on ti slaní do lodi. Pak spolu pádlujete na Bolskros…“

Počkej Bolskros? Toto je běžecký web, pod pojmem kros si představíme něco jiného…

„Bolskros je specialita českých adventure. Je to pojmenované podle pana Bolse, který rád staví překážkové dráhy v přírodě. Vyznačí ti koridor v přírodě, kudy máš běžet "výživným“ terénem. Třeba skály, strže, nahoru lezeš po čtyřech, dolů jedeš po zadku. Někde ti do toho dá třeba provazový žebřík, jinde skok do vody."

Kolik času strávíš v průběhu závodu čistě během?

„Je to zase různé závod od závodu, každý pořadatel se snaží udělat trať maximálně zajímavou, aby se závodník nenudil a měl na co koukat (úsměv). Ale obecně se dá říct, že stejně dlouhou dobu strávíš šlapáním na kole a během.“

Jak se na to trénuje?

„Trénink je hlavně o vytrvalosti, obecné tréninkové plány speciálně na tento typ závodu v Česku asi neexistují. Vlastně ať běháš, jedeš na kole, na bruslích, pádluješ nebo lezeš, pořád trénuješ. Samozřejmě si občas hraješ s tempem a někdy prostě jenom dlouho běžíš.“

Kolik a kdo takové závody pořádá?

„Survivalové závody jsou pod záštitou České asociace extrémních sportů. Já sama spolupořádám EPO Survival a Wenger Czech Adventure Race (CZAR). EPO Survival je 13hodinový závod dvojic, zatímco CZAR je nejdelší závod, co se u nás pořádá. Loni na něj byl limit 75 hodin, letos jej zkrátíme na 55 hodin. Účastní se ho čtyřčlenné týmy a v každém musí být alespoň jedna žena. Vzdálenost, kterou týmy překonají, bude kolem pěti set kilometrů.“

Nejdelších závodů se tedy neúčastní jednotlivci, ale týmy. Je to tedy i o taktice? Jak moc si mohou v týmu pomáhat?

„Samozřejmě to je další rozměr závodu a součást taktiky. V týmu musíte spolu vycházet a pomáhat si. V cyklistických etapách třeba táhneš nejslabšího na gumě. Můžeš mu taky pomoct s batohem, povzbudit. Na druhé straně tě taky tým zavazuje, nemůžeš vzdát, protože už nemůžeš, nebo máš puchýře. Zažila jsem, že si kluk hned na začátku MINI varianty CZAR na Bolskrosu zlomil ruku a přece dorazil do cíle. Parťák mu pomáhal, co to šlo. Vybírali trasu, aby objížděli vesnice a nejezdili po dlažbě, ale dojeli a dokonce vyhráli.“

Psychika v takovém zápřahu asi dostává zabrat.

„Jak málo spíš, hlava přestává fungovat. Hledáš třeba čtvrtého člověka do týmu a nedochází ti, že jsi to ty sám, máš vidiny… Ale to už je trochu za hranicí. Jednou jsem třeba chtěla dojet kamarádku, že si popovídáme, a najednou koukám, že tam není a nikdy nebyla! Tak jsem klukům nahlásila, že potřebuju „dát mikroše“. A šli jsme spát, asi na deset minut. To kupodivu stačí, pak můžeš zase dál fungovat. Samozřejmě se nám taky stalo, že jsme zaspali a ztratili drahocenný čas, ale na druhou stranu po spánku jsi rychlejší, neděláš chyby v orientaci. Takže i když lituješ prospaného času, zase ho doženeš. Je to součást taktiky, jestli spát víc a být rychlejší nebo ne. Ale to se týká dlouhých závodů, do 24 hodin nespíš vůbec.“

A jak to probíhá po závodě? Jak dlouho se z toho vzpamatováváš?

„Zhruba týden po závodě jenom spíš, jíš a v práci doufáš, že po tobě nikdo nebude chtít nějaké zásadní rozhodnutí.“

Extrémní vytrvalci ti asi budou rozumět, proč to děláš, ale stejně se zeptám…

„Líbí se mi na tom, že ti někdo naplánuje výlet a ty navštívíš krásná místa v tom kraji. Sáhneš si na dno a posuneš hranice v hlavě zase o kousek dál a i věci ve tvém osobním životě ti připadají snazší. Máš spoustu času na přemýšlení, urovnáš si myšlenky. Samozřejmě je to závod o lidech a bez kluků z týmu klacky.cz bych už asi nestartovala.“


EPO Survival

Otevřené Mistrovství ČR v přírodním víceboji dvojic. Start je 24. května ve 3:00 ráno z Karlštejna. Časový limit: 13 hodin. Disciplíny jsou volitelné, za každou kontrolu týmy sbírají body. www.eposurvival.cz

Wenger Czech Adventure Race

Mezinárodní MČR v extrémním závodě družstev, letos pořadané v krásné oblasti Jeseníků a Rychlebských hor. Termín: 21.–23. srpna. Připravena je i 18hodinová MINIvarianta a 66 km dlouhý trail Adventure TREK. www.adventurerace.cz

Komentáře (Celkem 0)

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední

priman 27.03.2014 16:41:46

Je pro vás uběhnutí maratonu těžko představitelnou metou a o ultra ani nesníte? Pro Danu „Dejnu“ Odvodyovou je to jenom jeden dílek z třídenního dobrodružství. Závodí a pořádá survival závody, při kterých účastníci během tří dnů překonají vzdálenost i 550 kilometrů během, na kole, kajaku, či kolečkových bruslích… Existují i „krátké“ varianty, třeba čtyřhodinové, což může být zajímavý doplněk běžeckého tréninku.
Odkaz na článek

Nalezené položky: 1 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.