Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zavřít

ROZHOVOR: Český skyrunning má za sebou sezonu snů, říká Sam Straka

ROZHOVOR: Český skyrunning má za sebou sezonu snů, říká Sam Straka
foto: Archiv Sama Straky

Gabriela Gaudlová | 09.11.2015 | přečteno: 4245×

Vytrvalci, kteří reprezentují Českou republiku na skyrunningových závodech v zahraničí, si mohou zaslouženě oddechnout po vydařené sezoně. I přestože u nás nenajdeme velehory, podařilo se Čechům a Češkám probojovat se mezi světovou špičku. Pravidelně se v těžké konkurenci umísťovali v první dvacítce a v hodnocení týmů v rámci Skyrunning World Series (SWS) skončila česká reprezentace dokonce třetí! Co na to šéf českého skyrunningu Sam Straka?

Český skyrunning zažil dosud nejúspěšnější sezonu. Proč myslíš, že se našim letos tak dařilo?

„Těch důvodů je, řekl bych, několik. Myslím, že prvním a nejdůležitějším je fakt, že většina členů Czech Skyrunning Team vzala skyrunning letos opravdu velmi vážně po stránce tréninku a přípravy na závody a řada z nich toho v horách letos objela mnohem víc než loni. Obětovali tomu spoustu času a jistě i peněz a za to jim děkuji. Ovlivnilo to nejen počet dobrých umístění dosažených v SWS, ale samozřejmě i nárůst jejich zkušeností, úrovně dané závoděním ve velké konkurenci, ve vysoké nadmořské výšce a ve velké technické náročnosti. Druhý důvod pak vidím v tom, že „pilířům“ repre se snad o něco víc vyhýbala zranění a nemoci, a třetí, že do repre přišlo několik nových jmen, která byla jasnou posilou a jsou šancí pro další budoucnost.“

Kterých tří letošních individuálních úspěchů si nejvíce ceníš?

„O prvních dvou asi nebude pochyb. Na nejvyšší místo jasně řadím bronz z European Skyrunning Champs v Ultra SkyMarathonu ve Val d'Isere na Ice-Trail Tarentaise, který vydobyla po velkém boji a až v konečném seběhu zhruba 3 km před cílem Anka Straková. Je to historicky první medaile na takové soutěži v Ultra Sky. Ale v těsném závěsu je pak skvělé 9. místo Zdendy Kříže ve finále SWS Ultra Sky na UltraPirineu, kde Zdenda porazil řadu běžců ze světové špičky a finišoval jen 30 sekund za pozdějším celkovým vítězem SWS Ultra Serie výborným Luisem Albertem Hernandem.

Rozhodnout o třetím nejlepším individuálním úspěchu je trochu složitější a skoro bych zde viděl na stejné nebo velmi podobné úrovni tři výkony z jednoho víkendu z finále SWS v Limone na Vertical Kilometer a Sky. Tady se nejprve podařilo Ondrovi Fejfarovi na VK dostat se devátým místem do TOP10. Další den na velmi těžkém SkyRace s parametry 24km/3000m v ohromné konkurenci vybojoval Tomáš Lichý 18. místo a Míša Mertová doběhla ve strhujícím finiši sedmá jen sekundu za Američankou Megan Kimmel, které před závodem stačilo i jen druhé místo k celkovému vítězství v Serii.“

V hodnocení týmů se česká reprezentace umístila na třetím místě, hned za družstvy Salomon a La Sportiva. Co jsou Salomon a La Sportiva zač? Kdo za ně například závodí?

„Já myslím, že značky Salomon a La Sportiva snad ani není potřeba lidem, kteří běhají v kopcích a horách, nijak zvlášť představovat. Jsou to lídři v této oblasti a tomu odpovídá i složení jejich týmů a podpora, kterou jejich běžci od týmu dostávají. Salomon je pak jako tým jasná jednička, která si dokáže přitáhnout to nejlepší, co je ve skyrunningu k dispozici. Jeho běžci se dokážou prosadit na všech distancích. Těch jmen, která bych mohl z týmu Salomon jmenovat, je mnoho, tak snad jen ta nejdůležitější: Kilian Jornet, Emelie Forsberg, Laura Orgue, Remi Bonnet, Martin Anthamatten, Tom Owens, Stevie Kremer, Oihana Kortazar, Yngvild Kaspersen, Mira Rai, Kasie Enman, Dakota Jones, Ricky Lightfoot, Landie Greyling a další. Z pohledu týmů dnes není Salomonu schopen konkurovat nikdo, což je vidět i na tom, že zvítězil ve všech disciplinách a celkově měl na druhý tým La Sportiva náskok 800 bodů.

La Sportiva je pak nesmírně silná především ve dvou skyrunning velmocích, kterými jsou Itálie a Španělsko. Také zde najdeme řadu skvělých a špičkových běžců a běžkyň. Tradičně nejsilnější jsou na Vertical Kilometer, ale v poslední době jsou velmi dobří i na Sky a dokáží udělat výborné výsledky i v Ultra. Z těch známějších jmen nebo jmen z popředí výsledkových listin mohu uvést Maite Maiora, Alfredo Gil García, Kristina Pattison, Urban Zemmer, Nejc Kuhar, Marco Moletto, Nadir Maguet nebo William Bon Mardion.

Ale rozdíl nevidím jen v těch jménech. Nakonec některé z nich dokázali naši běžci v průběhu sezony porazit a naše špička je schopna s většinou i rovnocenně soupeřit. Rozdíl zde je především v podpoře, kterou ty velké týmy dokáží svým běžcům dát. Je to nejen skoro neomezená materiální podpora, ale především ti běžci nemusí většinou řešit náklady spojené se závody (startovné, cesta, ubytování). Také možnosti tréninkových kempů ve vysokých horách (většina zde i žije) a u některých špičkových běžců i nepřítomnost existenčních starostí vytváří ten základní rozdíl mezi jimi a námi.

Naše asociace je v podstatě závislá jen na členských příspěvcích a několika sponzorských darech. Když vidím, co do skyrunningu jako snad nejstrměji rostoucího sportu v horách vráží například Salomon a La Sportiva, bylo mi ne úplně pochopitelné, že i při současných našich výborných výsledcích nebyla prodloužena smlouva s nyní již minulým hlavním partnerem. Protože naše asociace nezískává žádné příspěvky od státu, jsme rádi, že se naším novým generálním partnerem stala společnost Bohemia Industry a.s. I díky této nově navázané spolupráci by se mohly trochu podmínky pro asociaci a reprezentaci zlepšit. Každopádně jsme vděčni každému, kdo se stane členem asociace a svým nevelkým příspěvkem pomůže rozvoji skyrunningu v Česku (v benefitech našich partnerů pro členy se ten příspěvek více než vrátí). A pochopitelně děkujeme všem firmám i jednotlivcům, kteří nám přispějí jakoukoli částkou jako sponzorským darem. I díky jim můžeme skyrunning v Česku dostávat na tu úroveň, na jaké je a na jakou ho chceme ještě posunout.“

Příští rok dostanou velký prostor junioři. Jaké závody se pro ně chystají?

„Již v roce 2014 se na mítinku ISF (International Skyrunning Federation) v Chamonix rozhodlo o nutnosti podpory skyrunningu mezi mladými. Letos se uskutečnil tzv. Nultý ročník MS juniorů (Youth Test Event ISF) v Itálii na závodě Gran Sasso SkyRace. Této akce se úspěšně zúčastnil i náš tým a jsme připraveni vyslat minimálně stejně silný tým i na první oficiální MS skyrunningu Juniorů, které se s největší pravděpodobností odehraje na stejném místě na konci července 2016. U nás jsme se možná dostali trochu do náskoku před světem a zdá se, že jsme na světě první, kdo ohlásili národní Skyrunner Czech Series Junior. Díky ohromné ochotě stávajících i nových pořadatelů skyrunning závodů v Česku se podařilo do této Serie zařadit osm závodů kategorie SkyRace v Česku plus MS v Itálii. V následujícím seznamu závodů jsou to ty zvýrazněné tučně.“

  • 16.4.2016 Jes­tedSkyRace – cca 24km/1600m – také Junior Series
  • 7.5.2016 Perun SkyMarathon – 41km/+3195m,–2707m – Czech Championships
  • 7.5.2016 Perun SkyRace – 21km/+1600m,–1120m – Junior Series
  • 4.6.2016 Lysohorsky ctyrlistek (L4L) – Ultra SkyMarathon – 65km/4020m – Czech Championships
  • 4.6.2016 Lyso­horsky ctyrlistek (L4L) – SkyRace – cca 23km/1500m – Junior Series
  • 22.-24.7.2016 World Skyrunning Champs – Barruera
  • 29.-31.7.2016 World Skyrunning Champs Juniors – Gran Sasso
  • 6.8.2016 Krkonossky SkyMarathon – 48km/2800m
  • 6.8.2016 Krko­nossky SkyRace – cca 22km/1450m – Czech Championships (Junior categories)
  • 27.8.2016 Nezmar Ultra SkyMarathon – 105km/5800m
  • 28.8.2016 Nezmar SkyMarathon – 44km/2850m
  • 28.8.2016 Nezmar SkyRace – cca 22km/1500m – Junior Series
  • 18.9.2016 Jested Sport Group (SkyRace) – cca 21km/1400m – také Junior Series
  • 8.10.2016 Ondrej­nicky SkyRace® – cca 21km/1350m – také Junior Series
  • TBD Kralicak SkyRace® – cca 21km/1400m – také Junior Series
  • TBD Kralicak Ultra SkyMarathon® – cca 65km/4150m

Jak si stojí čeští junioři v porovnání se světovou konkurencí?

„V tuto chvíli máme jen relativně krátkodobé srovnání z letošního roku. Na nultém MS v Itálii naši nedopadli vůbec špatně a vybojovali několik bronzových a stříbrných medailí. Rozhodně se neztratili. Navíc někteří z těch, kdo ještě v roce 2016 budou patřit do kategorie U23, již bojovali v řadě zahraničních závodů včetně SWS a vůbec ne špatně. Z nich mohu zmínit například Lůcu Luštincovou, Ondru Kuklu, Matěje Bernáta a především Tomáše Lichého, který se v závodech SWS dokázal probojovat na výborná bodovaná místa v té nejnabitější konkurenci.

Určitě bych přivítal větší zájem a účast na výše uvedených závodech především u kategorie 16–19 a také u dívek. Zde je opravdu možnost se v případě kvalitního výsledku dostat do výběru pro MS i na uvedených třech jarních závodech. Nehledě na to, že pro řadu mladých závodníků to může být start pro proniknutí do špičky v tomto sportu nejen v Česku, ale doufám i v budoucnu i ve světě.“

Kolik lidí se v České republice aktivně věnuje skyrunningu? A jak se toto číslo podle tebe změní během řekněme pěti let?

„Od té doby, kdy dělám Ranking, tj. od roku 2013, mám zde registrováno 457 chlapů a 109 žen. Když vezmu, že do evidence přijdou jen ti, kdo se na závodech v Česku umístí maximálně 50 % času za vítězem, odhaduji, že celkově si alespoň nějaký skyrunning závod vyzkoušelo 600 až 700 chlapů a zhruba 150 až 200 žen. Vezmu-li v úvahu nárůst popularity v Česku za minulé dva roky a především v poslední době a vezmu-li jako určité měřítko i boom, který je vidět ve světě a který se zde jasně promítá v podobném trendu, odhaduji za těch pět let ve skyrunningu klidně i třikrát až pětkrát víc lidí (trochu střílím od boku :) ). Příští rok se rozjíždí i nová Skyrunner Czech Series Junior a už teď vidím velký zájem od mnoha mladých. Jednoduše řečeno, vidím to optimisticky :)“

Komentáře (Celkem 1)

Nalezené položky: 2 První Předchozí | 1 | Další Poslední

GKadlecova žena 10.11.2015 11:09:13

Vytrvalci, kteří reprezentují Českou republiku na skyrunningových závodech v zahraničí, si mohou zaslouženě oddechnout po vydařené sezóně. I přestože u nás nenajdeme velehory, podařilo se Čechům a Češkám probojovat se mezi světovou špičku. Pravidelně se v těžké konkurenci umísťovali v první dvacítce a v hodnocení týmů v rámci Skyrunning World Series (SWS) skončila česká reprezentace dokonce třetí!


Odkaz na článek

avatar

Nový Vestec

maraton: 3:06:31 (2005)

sam muž 10.11.2015 11:34:50

Trochu šířeji a s více fotkami o uplynulé sezoně skyrunningu zde: SUPER SEZONA SKYRUNNINGU – ÚSPĚCHŮ NAD KAPACITU TITULKU

Motto: http://skyrunning.cz
Nalezené položky: 2 První Předchozí | 1 | Další Poslední
x

Hodnocení příspěvků

Pro hodnocení příspěvků se nejprve musíte přihlásit.

Pokud ještě registraci nemáte, můžete se zaregistrovat zde.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.